GE, Türkiye’nin enerji ihtiyacına etkili çözümler üretiyor

Gün geçtikçe önem kazanan rüzgar enerjisi, GE’nin teknoloji ürettiği enerji kaynaklarının başında yer alıyor. GE, rüzgar enerjisi sayesinde Türkiye’nin elektrik şebekelerine 8.600 megawatt’ın üzerinde güç kazandırıyor.

Türkiye’de 20.000 megawatt rüzgâr enerjisi gücüne ulaşabilmeyi hedefleyen GE, önemli kuruluşlarla işbirlikleri ve yatırımlara imza atıyor.

GE, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Osmaniye, Hatay ve Kırklareli illerinde bulunan 234 rüzgar türbini ile 11 farklı santralde 526 megawatt’lık güç ile elektrik üretimi sağlıyor. Buna ek olarak yaklaşık 97 megawatt kurulu güç için 4 farklı sahada 39 adet rüzgar türbini kurma çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca Türkiye’de rüzgar türbini tedarik zinciri kurulmasına sıcak bakan GE, kanat ve kule komponentleri ile ilgili tedarikçilerin Türkiye’de fabrika kurmalarını destekleyerek şimdiden İzmir ve Bandırma’da 400’e yakın kişinin iş sahibi olmasına destek oldu.

OMV ile Karadeniz Bölgesi’nde 1,500,000 konutun elektrik ihtiyacının karşılanması

OMV’nin Kombine Çevrim Santrali, Karadeniz bölgesindeki Samsun şehrinde Ağustos 2013’ten bu yana hizmet veriyor. Merkezi Avusturya’da olan OMV’nin Türkiye’deki ilk elektrik santrali GE’nin iki adet 9F.05 gaz türbini ve iki adet GE D-11 buhar türbini ile %50’nin üzerinde kombine çevrim verimliliği sağlıyor. 900 megawatt’lık kurulu güce sahip santral, Karadeniz bölgesindeki 1,500,000 konutun elektrik ihtiyacını gideriyor.

Enka’nın beklentilerini yüzde yüz karşılayan verimli elektrik santralleri

Türkiye’nin öncü enerji üretim şirketlerinden ENKA, 2002/2003 yıllarında faaliyete başlayan Adapazarı/Gebze ve İzmir doğalgaz kombine çevrim santrallerinde 3830 Megawatt kurulu güç ve  GE’nin 9F.03 tipi gaz türbinleri ile yılda ortalama 30 Milyar kilowatsaat elektrik  üretimi gerçekleştiriyor. Böylece Türkiye toplam elektrik üretimine her yıl %12’ye yakın destek sağlıyor. Enka’nın bu verimli santralleri,  2012 yılının yıllık ve geçmiş 10 yılın işletme süreci ortalamasına bağlı olarak GE 9F.03 gaz türbinleri sayesinde emre amadelikte rekor kıran santral olma özelliğini taşıyor.

Bu başarıdan oldukça memnun kalan ENKA, 2013 yılında bu santrallerde bulunan gaz türbinlerinin sayısını 10’a çıkararak GE ile 12 yıllık bir anlaşmaya imza attı. Bu kontrat kapsamında ise tüm türbinlere GE’nin yeni geliştirdiği “Advanced Gas Path – İyileştirilmiş Gaz Hatları ” modernizasyon paketini uygulamaya başladı. Bu yeni uygulama ve son 5 yılda yapılan düzenlemelerle ENKA santrallerinde ilk kurulumdan bu yana elde edilen kombine çevrim veriminde %2’nin üzerinde artış görülüyor.

GE Aero Gaz Türbinleriyle Bis Enerji Elektrik Üretim Santralinin verimi artıyor

Türkiye’nin en büyük ticari elektrik santrallerinden biri olan Bis Enerji Elektrik Üretim Santrali, Ocak 2012’de genişlemesiyle birlikte GE’nin büyük desteğini aldı. GE bu genişlemeyle birlikte santrale 48 megawatt gücünde LM6000-PC Sprint aeroderivatif gaz türbini sağladı.

Türkiye’nin Bursa şehrinde bulunan santralde yedi adet GE aeroderivatif gaz türbini, bir GE 6B ağır işe dayalı gaz türbini ve iki GE buhar türbini yer alıyor. Böylece elektrik santrali 495 megawatt enerji üreterek 200,000 konutun daha elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsApp
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap