blank

Alarm Erteleme Hastalığından Nasıl Kurtuldum

Ertelemek bir spor olsaydı, olimpiyatlara katılıp ülkemize altın madalya getirebilirdim. Hayatın her alanında vazgeçilmez felsefem ve yaşam biçimim ertelemek olmuştu. En çok da uyanmayı erteliyordum. Bu konuda yalnız olmadığımdan adım gibi eminim. Alarm listesini beş – on dakika aralıklı birden çok alarmla dolduran ve ilk alarmın çalmasından itibaren yaklaşık 1 saat daha uyumaya devam eden tek insan ben değilim. Hatta biliyorsunuz ki biyolojik saatinin pili bitesice istisnalar hariç hepimiz böyleyiz.

Sabah sıcak yatağınızda fosur fosur uyurken telefonunuzun alarmı çaldığında aklınızı çelen ve size keyifli uyku kaçamakları yaşatan o sinsi “ertele” butonu, okula ya da işe geç kaldığınızı anlayıp yataktan fırladığınızda, sövmeye doyamadığınız yavşak bir özelliğe dönüşür. O anda bir daha hiçbir alarmı ertelemeyeceğiniz üzerine kendi kendinize söz verirsiniz. Ertesi sabah aynı durumu yeniden yaşayacağınızı bile bile yaparsınız bunu.

Neden hep aynı hatayı yapıyoruz diye kendime sordum. İnzivaya çekilip günlerce düşündüm. Şaka şaka en fazla beş dakika düşünmüşümdür. Bir alarmı ertelerken geçtiğim aşamalar gözümün önüne geldi.

 1. Alarm çalar.
 2. Sezer biraz daha uyumak ister.
 3. Sezer erteleme butonuna basar ve mutlu olur.
 4. Sezer işe geç kalır.
 5. Sezer erteleme butonuna söver ve mutsuz olur.

Bu sıralamada değiştiremeyeceğimiz maddeler alarmın çalması ve Sezer’in biraz daha uyumak istemesi. Bunlara bir şey yapamayız. Fakat eğer mutluluk ve mutsuzluğun yerini değiştirebilirsek, işe geç kalmamış oluruz. Peki bunu nasıl yapacağız?

Bir akıllı telefon uygulamasına bu kadar saygı duyacağım hiç aklıma gelmezdi. Adını hatırlamadığım bir blog yazısında Alarmy isimli uygulamanın tanıtımını görene kadar. Uygulamanın sahibini tanımam etmem, amacım reklam yapmak da değil emin olun. Sadece bu hayat kurtarıcı uygulamanın herkes tarafından bilinmesini ve insanlara mutluluk getirmesini istiyorum.

alarmy_01
Şekil 1’de bulunan Alarm Ekle butonuyla ikinci ekrana geçiyorsunuz. Burada alarmla ilgili detayları ayarlıyorsunuz. Alarm off Method kısmını “Fotoğraf Çek” olarak belirlemelisiniz. Aksi halde uygulamanın, ertelenebilen sıradan bir alarmdan farkı kalmıyor.

Alarmy, hem Android hem de iOs tabanlı akıllı telefonlara yüklenebilen harici bir alarm uygulaması. Bir alarm kurarken, sizden bir fotoğraf çekmenizi istiyor. Alarm çaldığında ise onu susturabilmek için tek çareniz aynı fotoğrafı bir daha çekmek. Fotoğrafı yeniden çekmediğiniz sürece, o alarmı susturmanız neredeyse imkansız. Bir nevi zorla güzellik. İşte mutluluk ve mutsuzluğun yerini değiştirmekten kastım buydu. Uyanmak istemediğinizde, alarmı susturamadığınız için uygulamaya sövüyorsunuz fakat tam istediğiniz saatte uyandığınızda, yüzünüzü yıkayıp kendinize gelince bu uygulamaya büyük saygı duyuyorsunuz. Bu uygulamayı yaklaşık 40 gündür kullanıyorum ve 40 gün içerisinde sabahın 05:00’inde uyanamadığım tek bir gün bile olmadı. İşte uygulamayı kullanırken edindiğim tecrübelerden bazıları:

 • Ben sabah alarmı için evimdeki lavabonun fotoğrafını atadım, böylece alarm çaldığında banyoya gidip lavabonun fotoğrafını çekmeden alarmı susturamıyorum. Lavabonun başına gitmişken de yüzümü yıkamak zorunda kalıyorum ve böylece uyanmış oluyorum.
 • Alarm çalmaya başladığında, geçmişten kalan alışkanlıkla ve uykunun verdiği rehavetle telefonu elime alıp erteleme butonunu arıyorum. Uygulamada ses kısma simgesi ile gösterilen bir erteleme butonu var fakat buton 40 saniyeliğine sesi susturuyor, telefon titremeye devam ediyor.
 • Bu erteleme özelliğini 2 defa kullanabiliyorsunuz. Alarm üçüncüye çalmaya başladığında erteleme butonu ortadan kayboluyor. Yani alarm çalmaya başladığı anda sizi asla rahat uyutmuyor.
 • Uygulamanın, fotoğraf çekmek yerine telefonu sallayarak alarm durdurma özelliği de var fakat ben yataktan kalkmadan da yapılabilecek bir iş olduğu için tavsiye etmiyorum.
 • Uygulamanın içinde aktif edilecek bir seçenek sayesinde alarm çalmaya başladığı anda telefonu asla kapatamıyorsunuz. Uygulamayı sonlandıramıyorsunuz. O fotoğrafı çekmekten başka bir çareniz maalesef yok.
 • Bir defasında telefonumun kamerası hata verdi ve fotoğraf çekemedim. Bu yüzden lavabonun başında öylece kaldım ve alarm susmak bilmedi. Son çare olarak telefonun arka kapağını söküp bataryayı çıkarmak kaldı. Telefonu tekrar açtığımda uygulama sanırım fotoğraf çekemiyor olma ihtimalime karşı, alarmı, telefonu 40 defa sallayarak durdurmama izin verdi. Yani, çok zorda kalırsanız, alarmı ancak bataryayı sökerek susturabilirsiniz.
alarmy_02
Alarm çalmaya başladığında Şekil 05’teki gibi bir ekran geliyor ve ses kısma düğmesine bastığınızda size 40 saniye süre vererek titremeye devam ediyor. Şekil 04’te gördüğünüz üzere program 40 saniyeden geri saymaya başlıyor. Kapat butonuna ya da çekmeniz gereken fotoğrafın gösterildiği yere dokunduğunuzda kameranız açılıyor ve doğru fotoğrafı çekmeniz halinde alarm susuyor ve karşınıza Şekil 06’daki ekran geliyor.

Alarmy uygulamasını Google Play’den ücretsiz indirmek için buraya, Apple Store’dan 1,99 $’a satın almak için buraya tıklayın. Bu arada uygulamayı yükleyip memnun kalanlar yorum ve tecrübelerini yazarlarsa çok güzel olur. Abarttığım kadar var mı bilmek istiyorum.

İllüstrasyon: http://www.wikihow.com/Stop-Hitting-the-Snooze-Button
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

38 Yorum
 • İnanmayacaksın ama abi ben erteleye erteleye saat 13:00 (bir) leri bulduğumu bilirim. Tam bir hastalık. Bir şekilde benim de kurtulmam lazım. Senin adına sevindim.

 • Deneyeceğim ağabey, aynı sorundan dertliyim. Vize ve final haftalarında sabah erken kalkarım diye 5’e kuruyorum, sabah alarm çalınca “neyse okulda çalışırım” deyip erteliyorum. Bu çağımızın en büyük problemlerinden bence..

 • Lavabo örneğiyle birlikte Barış Ünver paylaşmıştı bu uygulamayı, ben de ondan görmüştüm. Süper uygulama :)

  • Ben tanıtımı yabancı dilde yayın yapan bir blogda görmüştüm. Lavabo örneği zaten programın kendi tanıtımlarında geçiyor. Google Play ve App Store’daki görsellerde de lavabo mevcut.

 • Valla benim bi sıkıntım olmuyor alarmı duyduğumda kalkıyorum genellikle ama meraktan kurmak ve denemek niyetine girdim programı :)

 • Benim telefonda da kendi alarm uygulamasında olan matematik işlemi mevcut. Alarm çaldığında ekrana 4 adet kutu geliyor, rastgele şekilde. Bu kutuların içindeki sayıları küçükten büyüğe sıralaman gerek. Yoksa hayatta alarm susmuyor. Alarmı da tam sövmelik bir alarm ayarladın mı tamamdır. Uyku sersemliğiyle ertele butonunu arıyorsun ama nafile. :)

 • Bende erteleme değil de bir süre sonra alarm sesine tepkisiz kalma durumu vardı, 1-2 hafta sonra alarm sesini yok sayıyorum, duymuyorum resmen :)
  Neyse ki akıllı telefonlar çıktı da derdime derman oldu, daha önceden haftada bir alarm sesini değiştiriyordum, şimdi 30 şarkılık playlist oluşturdum rastgele çalıyor, duyduğum zaman da alarmı kapatmak için basit matematik sorusu metodunu seçtim, kafayı da açıyor.
  Benim kullandığım uygulama Alarm Clock Xtreme ücretsiz versiyonu.
  Erteleme hastalığı olanlar için fotoğraf çekme özelliği çok iyi fikirmiş.

 • Ben de sabah uyanamamaktan çok şikayetçiyim.
  Bu programdan umutluyum, inşallah işe yarar. Şu an yüklüyorum, sonuçları yazarım yine buradan.
  Teşekkürler öneri için.

 • Alarm ötünce erteliyorum.
  -5 dk sonra tekrar çalıyor ve tekrar erteliyorum
  -Bu davranış 3 kez tekrar ediyor.
  -Sonra hatun ötmeye başlıyor. Onu da 5 dk erteliyorum
  -Hatun söylenmeye, homurdanmaya başlıyor. 5 dk daha ertelemeyi deniyorum
  -Hatun isyana bağlıyor, kalkıyorum, güne kötü başlamış oluyorum.
  -Ertesi sabah bu senaryo tekrar etmesin diye en fazla 2 kez erteliyorum.
  -Sular duruluyor ve döngü başa dönüyor :)

 • Telefonunuzu ayağa kalkmadan susturamayacağınız bir mesafeye de koymak, çözümlerden biri. Bu arada uygulamanın fiyatı da almış başını gitmiş. Ve yorumlardan birinde “ne fotoğrafı çekersen çek, farketmiyor; susuyor” şeklinde. Bir grup, kandırıldığının yada sistemin sanıldığı gibi çalışmadığının farkında değiller sanırım. :)

  • Selamlar. Uygulama yalnızca AppStore’da ücretli ve şimdi kontrol ettiğimde görüyorum ki bu yazıyı yazdığım zamanki fiyatta bir değişiklik olmamış. 1,99 Dolar. Ayrıca uygulamayı uzun zamandır kullanan biri olarak ne çekerseniz çekin sustuğu bilgisinin külliyen yalan olduğunu da belirtmiş olayım. Öyle ki bazen doğru fotoğrafı bile tam netleyemediğiniz için kabul etmediği oluyor.

 • yardım edin lütfen uyku sersemliğiyle telefonu full kapatıp geri yatıyorum yazıda ayarlardan ayarlanabilir demişsiniz nasıl olacak nasıl kapatamayabilirim kapatma tuşunu mu bozayım napıyım

  • 50 kere de uzak mesafeye gidip erteleye basıp tekrar dönüp uyuyabilirim . uygulamayı indirdim. sonucu yazacağım . zaten bende işe yararsa herkeste yarar . artık alarm sesini bile duymuyorum . hatta geç kalınca yine mi çalmadı bu saat diyorum . alarm mı bozuldu diye kurup bakıyorum ama bozuk değil :) ertelediğimi bile unutuyorum yani . o derece uyku problemim var . saat 6 dan 7 ye kadar 5 dakikada bir alarm kuruyorum . bu alarmların bir de 3 kez ertelemesi var kaç kez çaldığını siz düşünün artık . ama bana göre 1 kez bile çalmıyor. bir rekora koşarcasına her bir alarmı kapatıyorum erteliyorum tekrar uyuyorum .ama bunu bile hatırlamıyorum ….

   • benle aynı kafa kım var dıyordum ahada seni buldum. tek çare gececi çalışmak gündüzleri uyumak güzdüzleri uyudugumda istedigim saate uyana biliyorum artık

 • Abi sen harikasın ya. Biyografini okudum ayrı hayran kaldım bu programı anlatmanla ayrı hayran kaldım. Süpersin sen. 😊😘

 • Yazınızı daha yeni okudum. Çok çok teşekkür ediyorum ancak iPhone kullanıyorum ve dolar şu aralar 3.77 ₺ falan :D sabahları alarm çaldığında doların bu denli yüksek olduğu zamanlarda o parayı bir uygulama için vermeye (tepkim tamamen doların yüksek oluşuna yoksa böyle kurtarıcı bir uygulama için 7-8 liranın hesabını yapmam) mecbur kalmamak adına bunu düşünerek yataktan kalkmayı deneyeceğim :D

 • Alarm ertelemek acaba zararlı mı diye bir araşrırıyım dedim. Zararlı olduğunu her uyuyup uyanışta daha yorgun olmanı sağlayan bir bataklık olduğunu öğrendim ve yıkıldım şuan. Hayatta en keyif aldığım şeylerden biri o 1 dakikalık uykulardı. Alarmı uyanacağım saatten yarım saat öncesine kurardım uyuyup uyanacağım anları hesaba kararak. Hatta son ertlememden sonra 10 dakika sonrasına alarm kurarak altın vuruş yaparak uyandığım oluyordu, o onun tadı zaten apayrı. Erteleme huyuma veda edecek olmanın üzüntüsüyle ve ulan belki zarar değildir umuduyla googlede gezmeye devam ederken bu yazınızla karşılaştım ve bu uygulamanın uyanmayı eğlenceli (daha doğrusu daha az ızdıraplı) bir hale getirebileceğini düşünüyorum. Bu uygulamayı keşfetmemi sağladığınız için çok teşekkür ederim.