Devlet Yardımı İle Evlilik Kredisi

Birbirini seven çiftler bu birlikteliklerini evlenerek sonlandırmak ve yeni bir yuva sahibi olmak istemektedir. Fakat bazı sıkıntılardan dolayı kişiler evlilik düşüncelerini ertelemek zorunda kalmaktadır. Evlenmek için elbette belirli bir maddiyata ihtiyaç vardır. Bu maddi sıkıntıların üstesinden gelemeyen çiftler yuva kuramadıkları gibi bazı aile baskısı durumları ile de karşılaşabilmektedir. Bu da çoğu birlikteliklerin bitmesine neden olabilmektedir.

Özellikle evlilik kurumu Türkiye’de önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kişilerin evlilik masrafları da artmaktadır. Bu masrafların altından kalkamayan bireyler psikolojik ve ekonomik olarak sıkıntı yaşayabilmektedirler. Bu sıkıntıların önüne geçebilmek için devlet evlilik kredisi imkanı sağlamaktadır. Evlilik kredisi imkanı ile kişiler evlilik önündeki en büyük engellerden biri olan maddi sıkıntıları atlatmışlardır. Evlilik kredisi kişilere faizsiz olarak verilmektedir. Kredi imkanı yanında devlet kişilere bu krediyi ödeme kolaylığı da sağlamaktadır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığının desteği ile verilen evlilik kredisini kamu bankaları vermektedir.

Devlet özellikle gençler için kolaylık sağlayacak projeler geliştirmektedir. Evlilik kredisi, çeyiz hesabı, girişimcilik destekleri ile devlet kişilerin hayata tutunmaları için fırsat verebilmektedir. Bu fırsatlardan biri de evlilik kredisidir. Evlilik kredisi sayesinde pek çok genç çift yuva sahibi olabilmektedir. Evlilik kredisinin faizsiz olarak verilmesi genç çiftler için umut olmaktadır.

Evlilik Kredisi Alma Şartı Nedir?

Evlilik yardımı almak için devletin koyduğu belli şartlar vardır. Buna göre kişiler öncelikle hiçbir suça karışmamış olmalıdır. Herhangi bir suçtan dolayı cezalandırılmış olan kişiler bu haktan yararlanamamaktadır. Devletin bu krediyi vermede koyduğu şartlardan biri de yaş sınırı. Buna göre evlilik kredisinden faydalanan kişiler 18-24 yaşlarında olması gerekirken son düzenleme ile bu yaş sınırı 26’ya uzatılmıştır. Evlilik kredisi almak isteyen kişilerin maddi anlamda evlilik önünde engel oluşturacak durumların olması gerekmektedir. Kişilerin evliliklerinin önündeki en büyük engellerden biri maddiyattır. Bu nedenle devlet yardım yapmaktadır.

Devlet evlilik kredisi ile 10.000 tl vermektedir. Verilen kredi faizsiz olarak geri ödenmektedir. Geri ödeme şekli bir yılın sonunda yapılmaktadır. Kişiler 4 yıl içerisinde bu krediyi faizsiz olarak ödeyebilmektedir. Ödemenin bir yıl sonunda yapılması kişilere birikim yapması için bir imkan sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kişiler evliliklerinin ilk bir yılı içerisinde çocuk sahibi olması durumunda kredilerini bir yıl daha erteleyebilmektedir. Buna göre çocuk sahibi olan çiftler 2 yıl sonra ödemeye başlamaktadır.

Evlilik kredisinden yararlanabilecek kişiler arasında daha önce çocuk esirgeme, kimsesizler yurdu gibi kurumlarda barınan bireyler var ise bı kişiler de borçlarını 2 yıl sonra ödemeye başlamaktadır. Bu süre içerisinde yine kişiler 2 yılın sonunda 4 yıl olmak koşulu ile borçlarını geri ödemelidir. Kişiler borçlarını yine faizsiz olarak ödemektedirler. Kişiler eğer bu krediyi almaya hak kazandılar ise kredilerini devlet kamu bankalarından alabilmektedirler.

Kaynak: http://www.kredisorgulama.org

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsApp
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap