blank

Dünya Eskiden Daha mı İyiydi?

Neredeyse hepimiz dev başarıların ardındaki beyinleri merak ederiz. “Nasıl yapmışlardır onca şeyi? Benden farkları nelerdir? Şans bu kadar mı yüzlerine gülmüştür?” minvalinde sorular sorarız kendi kendimize. Hatta öyle ki içten içe kıskanırız, imreniriz bu adamlara. Nitekim kısmen de haklıyız bu “imrenme” duygusunu yaşamakta. Yani gayet doğal bir şeydir. Zira bizleri başarılı olmanın ve galip gelmenin sırlarını araştırmaya iten enerji de buradan beslenmektedir. Eğer sırf kendi işimize baksaydık, başkalarının ne yaptığını hiç umursamasaydık, şu şirket kimindir, bu firma kimindir gibi sorulara yanıt aramasaydık, dünya bugünlere asla gelemeyecekti…

Şimdi aramızda dünyanın bugünlere gelmesinden memnun olmayanlarımız olabilir. Hatta “Ben 19. yüzyıl adamıyım, yanlış zamanda dünyaya gelmişim” diye sık sık içinden geçirenler de olabilir. Ancak bu fikrinizde bence yanlış düşünüyorsunuz. Her ne kadar insan haklarının çokca hiçe sayıldığı, fakirliklerin ve savaşların yaşandığı bir çağda yaşıyor olsak da; her ne kadar insanlık daha önce görmediği boyutta kan görüyorsa da eski çağlara göre daha insancıl ve huzurlu bir dünyada yaşıyoruz. Tamam, şu konuda haklısınız, “şu kişi sayısı baz alındığında daha çok insan ölüyor, sefalet çekiyor” ancak; bunu oranlamaya çalıştığımızda görüyoruz ki eskiye nazaran çok daha medeni bir dünyada yaşamaktayız. Mesela eskiden insanların %30’u savaşlarda hayatını kaybediyorsa, artık bu oran %1’lerden daha azdır. Eskiden toplumun %40’ı açlıktan, salgın hastalıktan erken yaşta (30-40 yaşlarında) vefat ediyorsa şimdi bu oran%5’lere, %10’lara gerilemiştir.

Bu huzurun daha da artması için eğitimin daha çok gelişmesi lazım. Zira iş hakikaten eğitimde başlıyor ve eğitimde bitiyor… Ağaç yaşken eğilir sözünün boşa söylenmediğini aklımızda bulundurmalı ve gençlerimizin en iyi şekilde eğitilmesi için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Hatta işe eğitim kurumları açmakla başlayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak “bu okul kime ait” sorusunun cevabını arayıp daha önceden okul kurmuş kişilerin hayatını inceleyerek başlayabilirsiniz.

Eğitimden sonra bir toplumun bence en ileri ve en çağdaş yaşam sürmesi için yapması gereken ikinci şey ekonomisini geliştirmektir. Hür ve bağımsız şekilde, kimseye boyun eğmeden, kimseye eyvallah çekmeden yaşamak için bunu yapmak zorundayız. Çünkü insanoğlu suistimalcidir. Ekonomik yönden ezik bir topluma illaki çöken, onu sömüren birileri çıkar. En medeni Avrupa devletleri bile ekonomileri iyileşinceye kadar vahşetten tam manasıyla arınamamışlardır. Milletimize bunun için tavsiyem ticaret yapmalarıdır. Hatta e-ticaret yapmaları onlara gelecek açısından çok parlak bir dönem vaad edecektir. Örneğin bakın kimlerindir Amazon. Bu koca e-ticaret şirketinin tarihinde öyle ibretlik dersler vardır ki adamlar resmen çığır açmıştır. Aynı sanayi devrimi gibi yeni bir dönem başlatmışlardır. Gelecekte şüphesiz ticaretin %90’nına yakını internet üzerinden dönecektir.

Sizlere yazıdaki linklerde verdiğim “kimkurdu” sitesi toplumunuzun gelişmesi ve başarılı bireyler yetiştirmesine kendince katkıda bulunmaktadır. Başarıyı yakalamak için hem ilham almalı hem de örnek almalısınız. İlham kısmı size ait (yaratıcılık herkesde bir nebze vardır), biz bu “kimkurdu” sitesinde “örnek almak” işini yapabilmenizde sizlere yardım ediyoruz.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?