blank

Elektronik Bir Ürün Aldıktan Sonra Pişman Olmamak İçin İpuçları

Elektronik bir ürün alacağım zaman son derece ince eler, sık dokurum. Reklamlarda okunan metinlerin, e-ticaret sitelerinde yapılan abartılı ürün tanıtımlarının gerçeği yansıtmadığını adım gibi biliyorum. Bu yüzden, temel fizyolojik ihtiyaçlarım dışında para harcadığım neredeyse tek kalem olan elektronik eşya türünden bir ürün satın alacağım zaman kendime has yöntemlerimi uygular ve çoğunlukla olumlu sonuç alırım. Bu yöntemleri sizinle de paylaşarak dünyayı kurtarmaya aşağıda devam ediyorum.

  • Öncelikle alacağınız ürünün, üretimi durdurulmuş bir ürün olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu tür ürünler demode olmuş olabilir, birden çok yerde satılmaz ve size fiyat karşılaştırması yapma şansı vermez.
  • Alacağınız ürün daha önce kullanma deneyiminiz olan bir ürünse, sadece internet üzerinden kıyaslama yapmanız yeterli olabilir. Örneğin, arkadaşınızın htc one + marka cep telefonunu biraz kurcalayıp beğendiyseniz, internet üzerinden fiyat kıyaslaması yaparak aynı marka ve modelde bir telefon satın alabilirsiniz. Fakat bir ev sinema sistemi alacağınızı ve daha önce herhangi bir yerde ev sineması deneyimi yaşamadığınızı düşünürsek, bizzat bir teknoloji mağazasına gidip ürünleri deneyerek kıyaslamanız doğru olacaktır.
  • Alacağınız ürün ikinci maddede bahsedildiği gibi bizzat deneyerek almanız gereken bir ürünse, mağazaları dolaşırken, yanınızda mobil internet bağlantısı olan bir akıllı telefon ya da tablet bulundurmanız, beğendiğiniz ve aklınıza yatan ürünlerin fiyat kıyaslamasını o anda internet üzerinden yaparak, kararınızı olabildiğince netleştirmenizde size yardımcı olacaktır.
  • İhtiyaçlarınızı iyi belirlemelisiniz. İhtiyacınız olmayan ve neredeyse hiçbir zaman kullanmayacağınız bir teknolojiyi barındırıyor diye alacağınız ürünün bir üst modeline iki katı para vermek -çok fazla paranız yoksa- makul bir hareket değildir. Kendimden örnek vereyim: Evimdeki Smart TV’nin dahili kamerası mevcut fakat benim açımdan hiçbir işlevi yok. Buna rağmen, kamerası olmayan modele göre birkaç yüz lira pahalı.
  • Şark kurnazlığı yapayım derken mağdur olmayın. Piyasa fiyatı 1500 lira olan bir cep telefonu, harika bir kampanya ile sadece 299 liraya satılıyor olamaz. Görüntüsü aynı, özellikleri aynı nasıl olmaz, adamlar kampanya yapmış diyeceksiniz. Yok, o işler öyle olmuyor işte. Çin malı replika (replika: çakma kelimesinin kibar versiyonu) ürün satın almış olursunuz ve üzülürsünüz.
  • Ürün karşılaştırma sitelerini kullanın. Bu tür siteler size daha hızlı karşılaştırma yapma imkanı verir. Bunlardan ilk aklıma gelen, son zamanlarda tasarımı ve çalışma sistemiyle dikkatimi çeken iyi.net oldu.
  • Satıcıya değil, müşteriye güvenin. Herkes malını över, şirketlerin yegane amacı kâr elde etmektir. Bu amaç uğruna tüm şirketler, belirli kelime oyunlarını mübah sayar. Bir ürün hakkındaki en doğru ve kesin bilgiyi, o ürünü kullanan insanlardan alırsınız. Bu bağlamda güncelliği ve objektifliği en yüksek olan bilgiyi ekşi sözlük gibi sözlük sitelerinden alabilirsiniz. Çünkü bu tür sitelerde yapılan yorumlar bizzat ürünleri kullanmış kişiler tarafından yazılır.

Tüm bunlara rağmen aldığınız üründen memnun kalmadıysanız, çok geç olmadan Tüketici Haklarınız öğrenin ve bir ürünü hangi şartlarda iade edebileceğinizi Google’a sorun.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

1 Yorum