blank

Evinizi Starbucks’a dönüştürün

Başlık fazla iddialı oldu farkındayım. Ama biz iddialı başlıkları severiz, değil mi? Yaklaşık 2 yıl önce Starbucks gibi havalı mekânlarda kahve içme rehberi başlıklı bir yazı yazmıştım. Takip edenler hatırlayacaktır. Starbucks gibi kahvecilerde satılan kahvelerin deyim yerindeyse “ham maddesinin” espresso olduğunu, espresso üzerine eklenen yardımcı ürünlerin de kahvenin tadını ve adını değiştirdiğini anlatmıştım. O yazı yaklaşık 60 bin defa okunarak blogun en popüler ikinci postu haline geldi. Çok güzel yorumlar, Google’dan gelen çok enteresan anahtar kelimeler okudum bu yazı sayesinde. İletişim formu aracılığıyla bu kahveleri evimizde yapıp yapamayacağımız da çok soruldu ve ben de bu konuyu masaya yatırıp, evimizi nasıl Starbucks’a çevirebileceğimizi kaleme almak istedim.

İçtiğimiz o havalı, devasa köpüklü ve nispeten pahalı kahveleri evimizde yapabilmek elbette belli bir maliyet gerektiriyor. Türk kahvesi yapmak için bir cezveden başka bir araca ihtiyaç duymazken, espresso yapabilmek için bir “espresso makinesine” ihtiyacımız var. Çünkü espresso, kahvenin içinden basınçlı sıcak su geçirmeyi gerektiriyor ve bunu ancak bir makine ile yapabilirsiniz. Hani Ferhat Göçer “acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir” diyor ya, basınçlı sudan geçmeyen kahve de aynen öyle eksik kalıyor işte. Anahtar kelimemiz basınç!

Espresso makineleri çok çeşitli. Her üründe olduğu gibi bunda da bütçeniz ile alacağınız makinenin özellikleri ve kalitesi doğru orantılı. Google’da ufak bir araştırma yapacak olursanız, elli bin liraya da, yüz liraya da kahve makinesi satıldığını görebilirsiniz. Bu farklar makinenin basınç gücünden, kartuş, çekilmiş kahve ya da direkt kahve çekirdeği kullanmasından, depoladığı su miktarından, suyu ne kadar zamanda ısıttığından ve bunun gibi daha birçok kıstastan kaynaklanıyor.

En ucuz makineler genelde kahve markalarının sattığı ve sözümona “oyuncak” kategorisinde değerlendirilebilecek makineler. Yine aynı kahve markalarının satmış olduğu hazır kartuşları kullanarak kahve üretebiliyorlar ve hemen hemen tamamında buhar borusu (üfleyicisi) bulunmuyor. Basınç konusunda da yeterli oldukları söylenemez. Peki buhar borusu ne işe yarıyor? Bazı kahve çeşitlerinin üzerinde gördüğünüz süt köpüğünü yapmaya ve sütü buharla ısıtmaya yarıyor. Yani buhar borusu olmadığında içmek zorunda olduğunuz kahve sadece espresso olacaktır. Veya en iyi ihtimalle sütü başka bir cezvede ısıtarak, sütlü kahve içmenize imkan sağlayabilir.

Alacağım her ürünün fiyat/performans konusunda tatmin edici olmasına dikkat ederim. Önce kendim, sonra sizin için ufak bir araştırma yaptım. Hem yüksek basınçlı ve profesyonel görünümlü hem de fiyatı beş haneli rakamları bulmayan bir kahve makinesinde karar kıldım. O makine espressoperfetto.com isimli sitede rastladığım ve bir cep telefonu ile eşdeğer fiyata sahip olan Isomac Maverick. Eğer kahve içmeyi seviyorsanız ve havalı mekanlarda içtiğiniz kahveye verdiğiniz parayı kısa sürede amorti edecek profesyonel bir makine almayı düşünüyorsanız bu ürünü tavsiye edebilirim. Afiyet olsun!

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

7 Yorum