Futbol Oynayan Çocuklar Nasıl Krampon Seçilmeli

Futbol ülkemizde, dünyanın neredeyse tamamında olduğu gibi, en popüler sporların başında geliyor. Bu sebeple hemen her çocuk futbol oynayarak büyüyor. Fakat yalnızca mahalle maçlarında bile giyilen ayakkabı performans ve güvenlik yönünden büyük farklar yaratırken oyununu geliştirmek ve ileride profesyonel olarak futbol oynamak isteyen çocukların kendilerine en uygun kramponu seçebilmesi gerekiyor.

Futbol oynanan zemine göre futbol ayakkabıları çok farklı modellere ayrılır. Salon ve halı saha ayakkabılarını bir kenara koyarsak tabanı çivili futbol ayakkabıları genel olarak krampon olarak adlandırılır. Fakat hem zemine hem de oynana mevkiye göre farklı krampon tipleri olduğunu bilmelisiniz. Çocukların yanlış bir krampon ile oynaması kötü oyun çıkarmasının yanı sıra en başta sakatlık riskini artırır. Çocuk kramponu seçerken ilk önce zemin, daha sonra ise mevki dikkate alınmalıdır.

Günümüzde çoğu halı saha aslında suni çim kullanmaktadır ve bu sahalarda da buna uygun çocuk kramponu giyilmesi gerekir. Suni çim zeminde giymeye uygun çocuk kramponları klasik halı saha ayakkabılarına göre daha az sayıda fakat daha büyük ve derin çivilere sahiptir. Çim saha kramponlarınınkine göre daha yumuşak olan bu çiviler suni çimin altındaki sert zeminden gelecek darbeyi yumuşatarak yastıklama sağlar. Çivilerin uzun yapısı ise suni çimi kavrayarak daha iyi tutuş, daha çevik ve hızlı hareketler için daha sağlam denge sunar.

Gerçek çim zeminlerde giyilen çocuk kramponları ise daha ince ve sivri, sert çivilere sahiptir. Toprak zemine saplanarak kavrayışı artıran bu çocuk kramponları doğal yüzeylerde daha hızlı koşmayı ve daha ani durabilmeyi kolaylaştırır.

Çocuk kramponlarında kullanılan üst malzeme ise ayakkabının kullanılacağı mevkiye göre belirlenmektedir. Savunma oyuncuları ve kaleciler sert mücadelelere girmek zorunda olduklarından ayaklarını darbelerden en iyi şekilde koruyacak gerçek deri malzemeli modelleri tercih etmelidir. Orta saha oyuncuları isabetli paslar yapabilmek için top kontrolünü artıran mikro çukurlu yüzeylere sahip modellere, kanatlardan hızlı koşular yapmayı tercih edenler ise hafif, sentetik malzemeli modellere yönelmelidir. Hücum oyuncuları da tıpkı orta saha oyuncuları gibi, uzaktan gelen pasları kontrol etmeyi ya da çalımlayarak ilerlemeyi seçmelerine göre benzer kramponları giymeliler.

Tüm bu değişkenlere göre kendinize en uygun çocuk kramponunu bulmak için her ürünün ayrıntılı incelemesinin de bulunduğu Rookie futbol koleksiyonuna göz atmak seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. Neymar, Messi, Ronaldo gibi dünya yıldızlarının giydiği modelleri de içeren koleksiyon ile daha performanslı ve güvenli bir oyun çıkarabilirsiniz.

Çocuk krampon modellerin Rookie online mağazasında inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsAppPinterestLinkedIn
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap