Göze çarpan web projeleri

Özellikle son bir yılda Türkiye’de web geliştiricilerin geçmiş yıllara göre küresel boyutta gözle görülür bir yükselişe geçtiğini gözlemledim. Birden çok örnek verilebilir ama ilk akla gelen isimler Fizy, Quizy.me gibi ülke sınırları dışında da adı duyulmuş projeler. Fizy’nin Mashable’da birincilik alması son cümlemi doğrular nitelikte.

Bunlarla birlikte ülkemizde gelişmekte olan veya “fidan aşamasında” olan binlerce web projesi var. Bunlardan biri dogumgununkutluolsun.com . Birkaç gün önce rastladım. Site yılın 365 günü farklı bir anasayfayla karşımıza çıkıyor. Mesela 19 Nisan sevgilinizin doğum günü olsun. Siteden ücretsiz olarak 19 Nisan 2011 gününü rezerve edip, görünümünü tamamen kendi zevkimize göre ayarlıyoruz. Sayfaya mesajımızı ekleyip dilerseniz o gün geldiğinde kız arkadaşınıza bu sürprizin bir e-postayla bildirilmesini sağlıyorsunuz. Herhangi yanlış bir bilgi girdiyseniz kayıt olduğunuz eposta adresiyle ayarlamalar üzerinde oynama yapabiliyorsunuz. Sonuç ne oluyor? Sevgiliniz -veya her kim olursa olsun- 19 Nisan günü dogumgununkutluolsun.com adresine girdiğinde sizin hazırladığınız özel sayfayı ve kutlama mesajını görüyor.

Yazıyı okuyanlar arasında, doğum günü kutlayacak sevgilim mi var diyenler olabilir. Bizim yaratıcı insanımız bu konuda da derdinize derman oluyor. Hoşlandığınız kişiye ilan-ı aşk etmek istiyor ama bir türlü açılamıyorsanız ilaniask.com tam size göre bir yer. Şu anda geliştirme aşamasında da olsa geleceği umut vâdediyor. Bu da bir önceki gibi ücretsiz ve e-posta bildirim hizmeti mevcut.

Son olarak sevgilisi olupta aralarında soğuk rüzgarlar esen bahtsız arkadaşlar için ilan-ı aşk sistemine benzer bir sistem mevcut. Özür dilerim isminde site olur mu demeyin, oluyor. Ozurdilerim.com herhangi bir zamanda herhangi bir sebeple kırdığınız kişilerden bir internet sitesi kanalıyla özür dilemenizi sağlıyor. Mantar pano görünümünde olan sitede özür mesajınızı panoya yapıştırıp, kırdığınız kişinin gönlünü almaya çalışıyorsunuz. Tüm bu yaratıcı çalışmaların sahiplerini bu vesileyle tebrik etmek isiyorum  ve isimlerini sadece ülkemiz çapında değil, fizy ve quizy gibi dünya çapında duyurmalarını diliyorum.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsApp
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap

3 Yorum