Hayatımın Hatası At Antrenörlüğü

Bu yazıma önyargılı yaklaşmayın ve eğer zamanınız varsa lütfen tamamını okuyun. Size, neden at antrenörlüğü, nalbantlık ve atçılık işletmeciliği bölümlerinde okumamanız gerektiğini ve neden çevrenizde meslek tercihinin eşiğinde olan gençleri bu bölümleri seçmemeleri konusunda uyarmanız gerektiğini anlatacağım.

Öncelikle, tanımları yapalım:

At Antrenörü: Yarış atının her şeyini teorik olarak yöneten, atın performansını, doğduğu günden yarış hayatının bittiği güne kadar analiz edip, bu performansı arttırmak amacıyla atın antrenman programını hazırlayıp uygulayan, atın sağlık sorunlarını tanımlayıp gerektiğinde müdahale edip gerektiğinde veteriner hekimin uzmanlığından faydalanan, bir sporcu yetiştiriyormuş gibi atın beslenme şeklini ve besinlerini seçip gerekli diyet programını hazırlayıp uygulayan kişidir. Daha somut bir örnek vermek gerekirse, bir yarış atı futbolcuysa, at antrenörü onun teknik direktörüdür.

Nalbant: Atın ayak sağlığı, dolayısıyla yarış performansı için had safhada önemi bulunan nal çakımı, ayak bakımı, tuvalet denilen şekil verme işlemlerini bizzat yapan kişidir.

Atçılık İşletmecisi: Hipodromlarda veya büroları bulunan çok büyük haralarda, yarış işlemlerini birçok yönden (örn: finansal) takip eden masa başı elemanıdır. ( Haralarda çalıştığını şu ana kadar hiç duymadım.)

Ben bunları nerden biliyorum?
Kocaeli Üniversitesi Körfez MYO At Antrenörlüğü 2008 mezunuyum. At Antrenörlüğü bölümü, sadece ÖSS EA-1 puan türüyle öğrenci alan, ilk olarak Kocaeli ve İstanbul üniversitelerinde kurulan ve daha sonra bir kısmı özel olmak üzere birkaç Üniversitede daha açılan, Önlisans eğitimi veren, yani bizim tabirimizle iki yıllık bir bölümdü. İlk kez 2002 yılında açıldı ve bu güne kadar 6 dönem mezun verdi. Bu sayı sadece Kocaeli Üniversitesi’nde 180 kişi ediyor. Buna Atçılık İşletmeciliği ve Nalbantlık bölümleri de eklenince, 2002 yılından beri verilen mezun 540 kişi. Bu sadece bir Üniversiteden çıkan mezun sayısı. Aynı tarihte açılan İstanbul Üniversitesi bölümlerini de hesaba katarsak, 1080 kişi şu anda bu iki üniversiteden mezun olmuş durumda. Gençler bu bölümleri neden yazıyor bunları maddeler halinde inceleyebiliriz.

Aşırı abartılı ve tatmin edici reklamlar: Gençler, gerek internette, gerek yazılı basında, gerekse görsel medyada, tanıtım adı altında yapılan reklamlara tamamen inanıyor. Bu çok normal, çünkü a gazetesinde yapılan bir tanıtım b gazetesinde tamamıyla destekleniyor. X televizyonundaki bir tanıtım röportajı, y televizyonunda yayınlanan bir diğeriyle bire bir örtüşüyor. En güvenilen internet sitelerinde, at antrenörlüğü ve diğer iki bölüm, “aylık 3000 dolar maaş”, “ata bak parayı kap”, “at antrenörlerinin işi hazır” gibi ibarelerle insanlara tamamen yanlış bilgi veriyor. Google’a at antrenörlüğü yazıp aratın. Neyse ki ilk sonuç, benim kurduğum karşı gruba ait blog sayfası. 3. sonuçta, yani şu sitedeki alt başlık her şeyi anlatıyor:

ÖSS’de pek çok öğrencinin görmezden geldiği “At Antrenörlüğü” bölümünden mezun olanlar, mesleğe ilgi olmadığı için hemen iş bulabiliyor. Düşük puanla girilen bu bölümden mezun olan bir öğrenci 3 bin YTL maaşla hemen işe başlıyor.

Bir yalan ancak bu kadar güzel süslenebilirdi?

İşsizlik ve ailevi maddi sıkıntılar: Ailesinin maddi durumu pek parlak olmayan öğrenciler, ÖSS’ye tekrar hazırlanmayı maddi ya da manevi açıdan göze alamayanlar ve kısa zamanda bir meslek sahibi olup para kazanma amacı olan gençler için, birbirini destekleyen yalan haberler birer umut kapısı oluyor. Dolayısıyla bu yöne yönelme kaçınılmaz oluyor. Nereden biliyorum? Kendimden ve 90 dönem arkadaşımdan.
Hayvan sevgisi ve kişisel ilgi alanları: Bu kriter diğerlerine göre pastadan çok küçük bir pay alıyor. Gerçekten hayvan sevgisi için ya da bu işi sevdiği için tercih eden insan yok değil. Yalnız, kendilerinin temel beklentileri karşılanmayınca, hayatı idame ettirme ve kendi ayakları üzerinde durabilme ihtiyacı hayvan sevgisini gölgede bırakıyor. Bu alandan uzaklaşıp başka alanlara yöneliyorlar. Sadece hayvan sevgisiyle, 500 liraya kimse at pisliği temizlemez desek, daha anlaşılır bir açıklama olur. Ek geliri olmamak şartıyla.
Bu bölümden mezun olanlar hakkında kısa bilgi
Benim dönemimde mezun olan arkadaşlarımdan, şu anda Antrenör olarak çalışan biri bulunmuyor. Toplamda 90 kişiden bahsediyorum. Bir arkadaşımın atlı spor kulübünde, bir arkadaşımın da seyis olarak bir harada çalıştığını biliyorum. Diğer dönemler de aynı şekilde, sizi temin ederim.

Merak etmiyor musun?
Bizim çalışma alanımız hipodromlardır. Fakat hipodromlarda bize, üniversite çocuğu, attan anlamaz gözüyle bakılıyor. Bizzat defalarca duyduğum cümle şu: 2 senede antrenör olunmaz! Şu an antrenör olarak mezun olsanız, ve ben bu işi yapacağım diye kararlı olsanız, hipodroma gitseniz mesela, size ne olacağını söyleyeyim: Size, antrenörlük değil de, 500 lira maaşla seyislik yapabilir misin diyecekler. Eğer yaparım diyorsanız, tam size göre bir meslek. Yok hayır, bunu yapacak olsam 2 sene üniversite okumazdım diyorsanız, ya bu bölüme girmeyin, girdiyseniz de bir an önce çıkmaya bakın. Bunun aksini ispatlayabilecek biri varsa özellikle yüz yüze görüşmek istiyorum. Buraya yazsın.

Olan nasıl oluyor arkadaş?
Şöyle bir bakıyoruz. At sahipleri, jokeyler ve antrenörler hep aynı aileden. Hem de 3 kişi 5 kişi değiller. Bazen, aynı soyada sahip yaklaşık 200 kişiyi aynı hipodrom içinde çalışırken bulabilirsiniz. Bunu iddia ediyorum evet. Bu da kadrolaşmayı beraberinde getiriyor. Hayır hayır, bu kadrolaşmaktan da beter bir şey. Dayın yoksa bu sektörde yerin yok. Hatta size şöyle ironik bir olay da aktarayım: Arkadaşımın birinin öz dayısı at sahibi. Aktif olarak yarışan atları var. Dayısından iş adına bir laf almak için ağzını yokluyor. Aldığı cevap olumsuz. Düşünün, bu öyle bir sektör ki, dayın bile seni yanına kabul etmiyor. Sana güvenmiyor.

Reklamlar neden yalan söylesin?
Bunu neden yaptıkları hakkında kişisel kanaatim şu: Bölümün ölmemesi. Eğer insanlar durumun gerçekten böyle olduğunu anlarlarsa, bölüm kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya gelecek. Bu da bu işte payı olanların zararına olacak. Okulumuza televizyon geliyor röportaj yapmak için, bir arkadaşımız seçiliyor ve okulu övmesi konusunda talimat alıyor. Ve arkadaş çıkıp utanıp sıkılmadan onlarca yalan söylüyor. Argoda buna göt korkusu derler ama benim kullanmam doğru olmaz diye düşünüyorum. Yüksekokul müdürleri, çıkıp televizyonlarda temelsiz, yalan yanlış reklam yapıyor. Gazetelere demeç veriyor. İnternet sitelerine demeç veriyor. Okulda müdürden duyduğumuz sözlerin başında şu vardı: Sizinle kimse götünü bile silmez. Evet bunu okul müdürü bize söyledi. Yaklaşık 80 tane şahidim var. Yalansa, yalan desinler. Aynı adam, verdiği demeçlerde, bizden; daha okulu bitirmeden işe alınan, kapılan adam olarak bahsediyor. Ayrıca sırf bu sebepten dolayı okulun mezuniyet töreninde bana teklif edilen konuşmayı reddettim.

Sana neden inanalım?
Bana ister inanın, ister inanmayın. Bu sizin bileceğiniz iş. Açtığımız anti-antrenörlük sitesinde nadiren tepki alıyorum. Diyorlar ki, sen yalan söylüyorsun. Sen bu işi kendi çıkarın için, yeni antrenörler gelmesin diye yapıyorsun. Vesaire vesaire. Eğer gerçekten böyle düşünüyorsanız, direkt sayfayı kapatın ve bu bölümü kazanmak için gerekeni yapın. Allah yolunuzu açık etsin. İki sene sonra, burada sizi bekliyor olacağım.
Bir de bu bölüm mezunlarından itiraz edenler var. Bir ya da iki kişi galiba. Onlar bizim abarttığımızı söyleyip bizi yalancı çıkarmaya uğraşıyorlar. Fakat bilinsin ki, onlara inanıp bu bölümü tercih edenlerin, kendi üzerlerinde hakları olacak. Bunun altından kalkabileceklerini düşünenler bunu burada da devam ettirebilir. Ama lütfen isim ve telefon numaranızı bırakın. Ayrıca hangi eküride çalıştığınızı da yazın. Sonra sizi bulup teşekkür edebilsinler (!)

Neden böyle bir karşı faaliyette bulunuyorsun?
Ben bu bölümü bin bir güçlükle okudum. Kendimi geçtim, ailemin umutları boşa çıktı. Bir yıl boyunca, bölümün reklamlarda anlatıldığı gibi bir bölüm olmadığını aileme söyleyemedim. Sonra, kalan bir yılı da okuyup en azından önlisans mezunu olmak istedim. Bu yüzden, sonuna kadar bu bölümün yapılan yalan reklamlarıyla mücadele edeceğim. Eğer tercih eşiğinde bir gençsen, bunu tamamen senin için yapıyorum. Bundan emin ol. Ama bilinmesi gereken çok önemli bir şey daha var:

At Antrenörlüğü ya da bahsettiğim diğer bölümlerin diplomasıyla çalışabileceğiniz tek sektör atçılıktır. Kesinlikle alternatifi yok. Başka bir yere gidip ben at antrenörlüğü mezunuyum diye iş istediğinizde kesinlikle reddedileceksiniz. Bunu bilin. KPSS’ye girdiğinizde de hiçbir işinize yaramıyor.

Bu işte hiç mi gelecek yok? Başarılı olanlar nasıl oluyor?
Bence gelecek var. Ama sadece gelecek var, bugün yok. Bunun da şartı şu ki, bu bölümü okuyup bir diploma sahibi olmadan antrenör olunamaması gerekiyor. Ama TJK bu umudumuzu da baltalıyor ve baltalayacaktır. Adamlar, örneğin Nalbantlık kursu açtılar biz okurken. Arkadaşım 2 sene üniversite okuyup nalbant oluyor, kursa giden ilkokul mezunu adam 6 ayda aynı mesleğe ve lisansa sahip oluyor. Antrenörlükte de 2004 öncesi böyle bir uygulama mevcuttu. Neyse ki sonradan düzelttiler. Ama hala gündemde bu var. Diyeceğim o ki, şu anda mevcut olan antrenörler emekli olduktan sonra, bahsettiğim şartlar sabit kalırsa bu işte gelecek var diyebilirim.
Ayrıca; eğer derseniz ki, ben bu bölümlerden birini bitiririm, sonra beş sene – on sene asgari ücretle seyislik yaparım, bu işin çilesini çekerim, yavaş yavaş at sahibine kendimi kanıtlayıp yıllar sonra da olsa iyi paralar kazanırım, evet haklısınız. Fakat yaklaşık 10 sene halk tabiriyle amelelik yapıp, at sahibinin gözüne girememe ihtimaliniz var. Babamın parası bana 10 sene daha yeter diyorsanız buyrun, hoş geldiniz.

Artık At Antrenörlüğü bölümüne girdim. Ne yapmalıyım?
Yapılabilecek 3 şey var:

Kaderine razı ol: Yukarıda yazdığım gibi 10 sene civarı bu işin cefasını çekip sonradan iyi para kazanma şansını dene.

DGS’ye gir: Bu bölümün tek avantajı bence buydu, ama yaklaşık 5 sene daha okumayı göze alamadığım için (maddi yönden) bu şansımı denemedim. Üç bölümden de Veterinerlik Fakültelerine dikey geçiş yapılabiliyor. Veteriner hekimlik mesleğini size tavsiye edebilirim. Okuması çok zor yalnız, iyi araştırın.

Yeniden sınava gir: Birçoğumuzun yaptığı gibi yeniden ÖSS’ye girip arkanıza bakmadan başka bir bölüm okuyun ve hayatınıza başka bir yön verin. Polislik sınavı, astsubaylık sınavı gibi sınavları deneyin. Buna paralel olarak okumadan çalışabileceğiniz sektörlere de yönelebilirsiniz.
Yalnız; benim yaptığım hatayı yapmayın. Bir bölümü iyice araştırıp, mezunlarına danışmadan o bölümü tercih etmeyin.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

198 Yorum
 • Bence son günlerin en iyi yazılarından biri olmuş. Bunu herkese duyurmalı. Ben de at antrenörlüğü iyi diye biliyorsum. Fiyaskodan başka birşey değilmiş. Friendfeed de paylaşmalıyım bu yazıyı.

  • İmza antrenörlüğü fazla sürmez dopingten diskalif olursun çoğunun lisansı yok imzacı kullanıyor zaten ve yüzde 2 alır zaten imzacilar gerçekten uğraşan antrenörü yüzde 10 alır

 • Hipodromdakiler haklı. 2yılda antrenör olunmaz. Ama nafile Antrenörlük bölümlerin açmasını en çok ısrar eden TJK dı. Çünkü Yarış sahalarda Antrenör adı altında en çok kasaplık mesleğe farklı bir ad altında ibraz eden ellerinde kronometreye düşürmeyen ve uygunsuz idman yöntemlerin sonucu atları geliştirmeyen bir süre garip adam ortada dolaşmaktadır. Sizlerin eğitiminde pratik uygulamalar yer vermediğinden ciddi alınma şansından yoksun anlamsız bir diplomaya sahip olarak tezcili işsiz sıfatıyla yollanmaktasınız. Babanız orada Antrenör değilse iş yapma ihtimaliniz yoktur.

 • kardeşim çok güzel anlatmışsında şim di bende sanabişey söyleyeyim ben hipotrumlarda çok vakit geçirdim. ve kardeşim senin anlattığın senelerin antürönörleri, var ya aslın çoğu kasap at sakatlamadan başka bi işe yaramaz arkadaşım size iş yok.. ismini vermek istemiyorum bir antrönör koştuğun atın ismini bilmezmii ben bunuda gördüm bi antrönör bu sabah bii 800 çalışalım dermi bunu söylerken ekürünün diğer atı idmandan çıkmış durumda ve aniden çalışma kararı alıyor binek yapan at çalışmak için sahaya çağrılıyor ve 2 hafta sonra yarıış hayatı bitiyorr . ne anlarsanız anlayın kardeşim işni tam anlamı ile yapan lara bi diyecem yokk ama o sahalarda bahsettğim adamdan da çok

 • bnde bi bayan olarak atçılık ve antrenörlüğü bölümünü okuyorum vede çok memnunum. kocaeliden mezun arkadaşların hangisi doğru düzgün ata temas edipte mezun oluyor ki?ben hergün atların yanındayım tüm günüm atlarla geçiyor..ewet büyük rakamlar insanları cezbediyor o konuda haklısın ama sabrettikten sonra da olmayacak hiçbir şey yok..benim okuduğum okulda mezun olan arkadaşların %95 i iyi kötü biryerlerde çalışıyorlar..bence bu konuda okul seçimi çok önemli..bnm okuduğum yer küçük biryer ama eğer iş gerçekten atlarla ilgilenip bu bölümü iyi bir şekilde bitirmekse okuduğum yer bu konuda tartışmasız bana göre en iyi yer..eskişehir osmangazi üniversitesinde okuyorum bunuda ekleyim nerede okuğumu merak etmemeniz adına..

  • Merhaba peki şuan ne iş yapıyorsunuz merak ettim gerçekten geleceği olmayan bir meslek mi? Bana geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.

 • sezer seni yazından dolayı taktir ediyorum. eskişehirde okuyan bayan arkadaş da mezun olduktan bir süre sonra seni takdir edecek buna inanıyorum. mesele iş bulmak para kazanmak değil. vasıflı ve yaşam kaliteni yuarıda tutabilecek bir iş bulmak bir meslek edinmek. senin mezun olup yüzde 95 inin yaptığı iş 500 liraya bok avuçlamak. okuduğun okulun hiç bir farkı yok. bu okullar güya tjk ya eleman yetiştiriyor. sen hiç hipodromda biriyle muhattap oldun mu? hiç sanmıyorum. atlı spor klüplerinde klas insanlarla çalışırsın. ama okuduğun okulun amacı tjk. atlı spor klübü değil. neyse yaşamadan öğrenilmez.

  • Kesinlikle katılmıyorum şahsen hipodromları çok bilmem ama binicilik kulüplerinde çok rahat iş bulunabiliyor ve ortam gerçekten çok güzel. Cıvıl cıvıl okul gibi bir yer özellikle yarış günleri o kadar güzel oluyor ki. Daha dün ata binemeyen öğrencinizin bugün rakiplerini geçmesi o kadar güzel bir haz veriyor ki. Okuyan arkadaşlarımın hepsi çok memnun bitirdikleri gibi iş buldular ve maaşları da güzel. Bende ekimden beri çalışıyorum ve gayet güzel bir bölüm ilgisi olanların böyle yanıltılmasını uygun bulmuyorum. Hangi üniversitede okuduğu önemli tabii

   • Hangi universitede okudugu onemli yorumuna ben nacizane katilmiyorum…çunku önemli olan hangi universite degil…kisinin kendini ne kadar gelistirdigidir…ulkrmizde universite mezunlarinin issiz olmasinin yegane temeli budur..cirakliktan yetisme biriyle universiteden mezun olan birinin is tecrubesi kiyaslanamaz bile…dolayisiyla benim nacizane tavsiyem hangi bolum olursa olsun okurken yapacaginiz meslekle ilgili uygulamali olarak disarda staj almak calismak gerekirse para almadan calismak…o zamanmezun oldugunuzda issiz kalma yada cok kisa surede isinizde kendinizi ispatlamama sansiniz yoktur.herkesin hakettigi yerde olmasi dileklerimle saygilar…

 • BENDE SUAN AYNI BÖLÜMÜ OKUYORUM 2009 DA BASLADIM EGER TANIDIGINZ FELAN YOKSA HİÇBİRSEY YAPMAZSSINIZ SAYGILAR BİLGİ İÇİN <<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>

 • Her bölümün mezunu kendi alanını bu şekilde aydınlatmış olsa tercih döneminde öğrenciler bu kadar çok sıkıntı çekmez diye düşünüyorum.

 • konuyla dogrudan hic alakam olmamasina ragmen, yazinizi ilgiyle okudum, yorumlar dahil. tercih yapacak genc arkadaslarin dikkate almasini tavsiye ederim. cok sevdigim iyi de para kazandigim ve gelecegi parlak prestijli bir meslegim olmasina ragmen hala acaba baska bir meslek secseydim nasil olurdu diyorum ara sira. bu yuzden bu deneyimlerinizi paylasmaniz ozellikle genc arkadaslar icin oldukca yararli. selamlar.

 • gerçekten çok üzücü bir durum. ben de at antrenörlüğünden mezunum ve şu anda 2. üniversitemi okuyorum. geçen zamana mı, harcanan para ve emeğe mi yazık bilmiyorum. ben 3000 dolara işe girmeyi hiçbir zaman ummamıştım, şişirme haberler olduğunu biliyordum onların ama bu kadar dışlayabileceklerini, bilgi kaçırabileceklerini, aşağılayıp şevk kırabileceklerini tahmin etmiyordum. okulun tutumu da çok rahatsız ediciydi. köpek gibi bir eğitim verdiler zorladılar bin tane dolap döndürüp çalıştırdılar ve sonra hiç bu insanlar ne yaptı ne etti diye düşünmediler bile. bilenler ve yaşayanlar neden bahsettiğimi çok iyi anlamışlardır ama eğer verebileceğim bir akıl varsa koü’den uzak durun aman diyim

 • Herşey gayet güzel; Bu nalbantlık işinin kısa dönemde öğrenilecek KURS’u yokmu? var sa nerededir..teşekkürler

 • artık 25 yaşındayım ve bu diplomadan başka hiçbirşeyim yok olanlarıda malesef bu yolda bu umutla kaybettim bi kısmını bilirsin belki geçenlerde hipodroma gittim esdki bir antrenör bana BURASI KUMARHANE SEN BU İŞİ YAPAMAZSIN BIRAK! dedi açık açık hemde.Neyse sana soracağım yıllar geçti ve görünen o ki bu işten bana hayır yok bi ucundan tutamıcam yazının sonunda ettiğin tavsiyelere uymak için ne gücüm var ne yaşım müsait nede bunların dışında ticaret yapmak için sermayem var işsizliğim yüzünden herşeyimi kaybettim sağlığımda dahil hoş çok fazla bişeyimda yoktu ya. 7yıllık sevgilimle bile ayrılma noktasına geldik( hatta ayrıldık 6 ayda barışmaya zor ikna ettim ) bağkur borcum 6000 oldu öğrenim kredimin geri ödemesi geldi yaklaşık 4000 5 yıl önce 2010da para kazanmış hayatımı kurmuş ve evlenmiş olmayı planlıyordum sence ne yapmalıyım kardeşim benim ne yapmam gerektiği konusundada birşeyler yazarmısın?

 • bende kocaeli üniv. atçılık işletmeciğili mezunuyum bu sektörde düzenli bir işe girme şansım malesef yok..arkadaşımın yazdıklarına tamamen katılıyorum.insanlar kandırılıyor..mezun olanlar elbette iş buluyor ancak onların yaptıkları işi yapmak için önlisans mezunu olmak gerekmiyor..ilkokulu bitiren bok temizleyemez mi?

 • arkadaslar ben arkadasımıza katılmıyorum ben bu oullardan mezun bir nalbantım bu okullardan mezun olupta şikayetci olan arkadaslarım biraz basit dusunurseniz ve hemen havalara girmezseniz bu işten para kazanır ve yukselirsiniz adamlar bizi sevmiyor istemiyor hipodromlarda neden bi dusunun ben 9 aydır nalbant olarak calısmaktayım özel işler bile almaya basladım at sahipleri okul mezunlarına guvenemiyo cunku bu okullardan yata yata mezun olan arkadaslar hepimizi kotu etkilio adam yanlıs bisey yaptıgı zaman butun okul mezunları kotu oluyor ben meslegimden ve işimden cok memnunum benm donemimde toplam 40 kişi mezun verdik ve nerdeyse 30 tanesi calısmakta ama unutmayın aza tama etmeyen çogu bulamaz yolunuz acık olsun!!

 • abılerım ben 2011 mezunu olacam ıns. bu sene burak abının dedıklerıne katılıyorum ve bu sene eskışehir at antr. yazacağım

 • ben koü mezunuyum ve şuan bi binicilik klübünde binicilik eğitmenliği yapabilmek için sınavlara hazırlanıyorum ve bunu yapabilmek için o saçma sapan okuldan aldığım aptal diplomaya ihtiyacım yok bi fayda da sağlamıyor zaten…ve okulda size öğretilen pratik hiç bir şey yok buna at binmek de dahil.. düşünün ki atçılık ile ilgili bir böümde okuyup ata binmeyi bile öğrenemiyorsunuz ..mezun olduktan sonra süründüren bu bölümü yeni tercih yapıck olan arkadaşlar tercih etmesinler lütfen yazık günah iki seneniz heba olmasın ben bin bir güçlükle okudum girdiğime pişman oldum ama geri dönme şansım malesef yoktu daha okula gittiğimiz ilk haftadan öğretmenlerimizin niye burayı tercih ettiniz bi yere varabilicenizi mi sanıyosunuz gibi aslında gerçek olan ve bi o kadar da hayal kırıklığına uğratan laflarıyla karşı karşıya kaldık …döneminde 40 mezun verip te 30 arkadaşı iş bulan burak bey de acaba arkadaşlarının nerelerde iş bulabildiiğini yazarlarsa memnun olurum .. çünkü atçılıkta iş bulabilirsiniz evet ama diğer arkadaşların da belirttiği gibi bunun için iki senenizi heba etmenize gerek yok !!!hele ki aileniz size umut bağlamış ve sizi okutmak için binbir sıkıntıya katlanıcak bi aileyse..kendinizi ateşe atmayın lütfen..!!

  • Genel konuşmasan keşke. Osmangazi üniversitesi gibi üniversitelerde sürekli uygulamalı olarak geçiyor. Hergün atlarlalar

 • Bu yorumlardan sonra gercekten cok soğudum ben bu yıl tercihlerimin arasına yazacaktım ama bu yorumları gorduğum cok ıyı oldu en azından bılgı sahibi oldum.Gercekten cok teşşekürler…

 • peki futbol antrenörlüğünde durum nedir bilgisi olan varsa paylaşırsa çok iyi olur. şimdiden teşekkürler.

 • hayatıma sıctınız yalansa hepınızı skım amk yaa arastıracagım ıgıce arastırmadan dalmam sızın gıbı mallık sızde bye…

 • Merhaba yüzme antrenörlüğü konusunda bilgi alabilirmiyim ? onda iş imkanları nasıl bilen varsa bana yardımcı olabilir mi lütfen :)

   • Geçerli olup olmadığını bilmiyorum fakat eğer sizinle görüşmek isteyen bir antrenör arkadaş olursa ve bu yorumun altına bu isteğini belirtirse sizin e-posta adresinizi kendisine veririm, sizinle iletişime geçer.

    • Merhaba önlisans birinci sınıf öğrencisiyim
     hangi bölümlerden atçılık ve antrenörlük bölümüne geçilebiliyor
     ne yapmam gerek? hangi üniversitenin hangi bölümünden nasıl geçiş yapabilirim
     aynı zaman da seyisim

 • bir ilgisi yok biliyorum :)at antrenörlüğü hakkında çok güzel bilgiler vermişsiniz. Yüzme antrenörlüğü hakkındada bir bilginiz varsa lütfen esirgemeyin :D

 • Sezer, ben atçılığı sizden farklı olarak yaşamımın sonuncu yönelimi olarak seçtim: Siz önce atçılık okuyup, yaşadığınız haklı hayal kırıklığından sonra diğer bölümlere, başka işlere yönelmişsiniz; üstelik “resmi” bölümlere.(tam da toplumcul, tam da insancıl) Bense daha önce tam da insancıl, tam da toplumcul iki bölüm bitirdim ve şuna eminim: Atlara hizmet etmeyi, insanoğluna hizmet etmeye yeğlerim.

 • merhaba ygs ve lys sınavlarına hazırlanan öğrencilere sınav sistemiyle ilgili bilgiler verdiğim blogumda bu yazınızı paylaştım : http://ygs.varolmak.com/2011/12/at-antronorlugu-ve-atclk-isletmeciligi.html

  Ayda 100k dan fazla kişi blogumuzu ziyaret ediyor. Şayet mesleki rehberlikle ilgili olarak paylaşmak isteyeceğiniz başka şeyler olursa konuk yazar olarak sitemizde birkaç yazı yazmanızı rica edeceğim. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

 • KADİR BULUT Başarılı olmak için azimli karalı inatçı olmak lazım. Dünyada şu okulu bitirdin alsana on yirmi tirliyon diyen yok böyle mantıkda hesapta yok başarılı heryerde başarılıdır azmedeçeksin adam eyitim almamış köyden varoşlardan gelmiş ama amaçı gayesi var sepat ediyor idalerine kavuşuyor gençlerin morekini bozma bir bok biliyormuş gibi karamsarlıgını insanlara aşılama rahatsızlıgını kendine sakla aklı esen aklına geleni yazmasın .

 • antrenör olmak isteyen kişinin bir defa at camiasına rahatça girebiliecek en kötü ihtimalle 1 tanıdığı olacak, yoksa hayatında at yarışı bile oynamamış bu sektöre yabancı birinin bu bölümü sadece parası çokmuş geleceği iyiymiş diye düşünüp okuması garip olur ve hiç bir beklenti içine girmesin.

 • yazıyı yazan kişiyi tbrik ediyorum gerçekten .. ban a çok inandırıcı geldi .. ama bzen inanmak istemezsinizya şu an onu hssediyorum çok hayal kurmuştum sonradan keşke demiyelim inşalah aldığımız hiçbir kararda:D

 • mrb. ben şu an sınava hazırlanıyorum ve veterinerlik istiyorum. deneme sınavlarından aldığım puanlar pek iç açıcı değil,çünkü sayısal öğrencisi değilim ve doğrusu lisedeyken dersleri felan hiç önemsemedim. biraz geç oturdu taşlar. fakat veterinerlik benim çocukluk hayalimdi diyebilirim ve düşününce veterinerlik dışında kendime uygun bir meslek bulamadım. para kazanmaının dışında sevdiğim bir şeyler yapmak istiyorum. at antrenörlüğünü tesadüfen gördüm ve dediğiniz gibi süper reklamlarla heveslendiriyorlar insanları. yazınızı okuynca ben de şoke oldum. maddi sebeplerin yanı sıra beni asıl rahatsız eden manevi şeyler. veterinerlik için bir sene daha çalışabilirim,fakat ailem veterinerliği pek desteklemiyor. onların düşüncesine göre(ki haklı da sayılırlar)bir bayan için en ideal meslek öğretmenlik ya da devlet kapısında herhangi bi yer. ki zaten şu an biraz da ailemin isteğiyle açıktan maliye okuyoru.ama veterinerlikten vazgeçmek istemiyorum.veterinerlik için bir sene daha dershaneye git,yeme içme derslerle boğuş,uğraşabilirim aslında.. ama işte ailemde ve etrafımda manevi destekçim olmayınca ben de yoruluyorum. dgs sınavıyla veterinerliğe dikey geçiş yapabildiğimizi okuyunca umutlandım doğrusu,okuduklarımdan dolayı antrenötlüğü tamamen silmeyi düşünürken dgs sınavıyla veterinerliğe geçiş hakkı olduğunu okuyunca sadece dgs sınavıyla veterinerliğe girebilmek için bu bölümü yazmayı tekrar düşüüyorm. dgs sınavıyla ilgili beni bilgilendirir misiniz lütfen.

 • Ben kocaeli 2007 atçılık işletmeciliği mezunuyum.Ben de büyük çoğunluğun uğradığı hayal kırıklığına uğradım.Aile söyleyemedim ve geri de dönemedim.Çok büyük psikolojik sıkıntılar içinde bu iki yılı tamamladım.Son sınıfta sınava hazırlanarak Selçuk Adalete geçtim.(Bu bölümü büyük bir zevkle okudum ve bitirdim.)Hayalimdeki bölüme dikey geçişle Erzincan Hukuka geçtim.Memurum hem çalışıp okuyorum.Neyse asıl konuya gelelim.Dışarıda süslüpüslü içerideyse herşeyin yalan olduğunu, sağolsun okul müdürümüz o nacizane, reklamlarda boy gösteren şahıs, sınıfta şahsımıza varan hakaretler ederek ortaya koymuştur.’sizden bi …. olmaz’ gibi hakaretlerde bulunmuş ve bu bölümün hiçbir şeye yaramayacağı ve boş olduğuna dair dolaylı ifadeler kullanmıştır. Ve bu bölümün bi işe yaramadığı doğrudur da.Çünkü aynı dönem mezunu ben de dahil(bir kaç kişi dışında)bu mesleği icra etmiyoruz.Herkes farklı yerlerde. Bildiğim kadarıyla iki arkadaşım itfaiye eri, bir arkadaşım memur.Diğer bildiğim 6-7 kişi ise üniversite okuyor veya okudu.
  Geçmişte ve günümüzde bu bölümler hayal kırıklığına neden olmaktadır. 15 gün önce osmangazi atçılık myo müdürü bir televizyon kanalına bölüm mezunlarının boşta kalmadığını reklam yapmış olup, yanlış hatılamıyorsam atv haber bülteninde, çok para kazandıran bölümler diye servis ediliyordu.O kadar çok üzüldüm ki… Benim gibi bir çok insanın umutları başka hesap ve çıkarlar için heba edilecek.
  Arkadaşlar hayal kırıklığı yaşamamak için bir yola çıkmadan önce o yoldan geçenlere sormalıyız.Yoksa ömrümüzden iki yıl heba olur gider bir kuru yaprak misali..

 • ben sedat malatya sultan suyu harası at antrenörüyüm.ben de malatyada mezun oldum.şuan 2800 tl maaş alıyorum 2010 mezunuyum.yaşım 25.

  şunu söylemeliyim ki arkadaş çok güzel açıklamış konuyu ve çok da haklı.ben malatyalı olduğum için belediye başkanı da kivrem olduğu için direkt alındım ve işimi çok seviyorum.anlayacağınız torpille alındım.ama benimle birlikte mezun olan arkadaşlarım hepsi boşta ve perişanlar.hepsiyle de görüşüyorum.

  sakın ona buna aldanıp bu bölümü okumayın olay aynen arkadaşın açıkladığı gibidir.Allah razı olsun ki bu kardeşimizden olayı bu kadar güzel açıklamış.

 • Arkadaşlar bu işin içinden sıfırdan seyislikten gelip at sahibi olan bi abiniz arkadaşınız olarak bi kaç düşüncelerimi aktarma ihtiyacı hissettim; atım alfredinoğlu,kid cherlemand şirinyerde faal koşulardalar,blog yazarını tebrik ediyorum ki canı yanmış,başkalarının yanmasın derdinde ki haklı çünkü aileler var umutla,zorlukla bekleyen ahırlarda at pisliği temizlemek tımar etmek sabah yürüyüşü,tırısa çıkarmak için okuluna gitmenize gerek yok ki gelin bi e@ri ye seyis olun hem işi kapın hem zaman kaybetmeyin hem çevre edinin açıkçası bende 2 yıl okul okudun diye 50 binlik atı sana emanet edemem burada işler BİLDİĞİNİZ YOĞURDU BİLMEDİĞİNİZ AYRANA DEĞİŞMEYİN şeklinde işler bilmem anlatabildim mi kayalar ın bütün atları urfalı hemşehrilerinde hemde bırak lise yi okuma yazması bile yok çoğunun ama atın bi hareketinden gazı mı var kas ekşimesi mi yaşıyor bilir oda yeterlidir bizim için kemalettin ezgi kayserili hemşehrilerine verir yada diğerleri sivaslılara gibi işler falan falan çoğaltabiliriz.SONUÇ OLARAK BAKIN İŞİNİZE BU İŞİ ÇOK SEVİYORSANIZ OKULA DEĞİL HİPODROMA GELİN İŞ ÇOK YETERKİ ÇALIŞ İSTE AZMET YOK GELECEK OLUR OKULUNA GİDEYİM DERSENİZ ZAMAN KAYBI PARA KAYBI SONU HÜSRAN OLUR,KALIN SAĞLICAKLA….

 • ben şuan büro hizmetleri bölümünde okuyorum iş alnım çok ama at antrenörlüyü çok istiyodum ve tercih etmedim neden etmedim bilmiyorum beki çevremin boş görmesinden ama herğün pişmanlıkla uyanıp at at at diyorum ama meyzunların yorumlarına bakıp üzntümü bastırıyorum bukadarmı kötü ya olamaz olmamalı çok istiyodum bumuymuş ya teşekür ederim yol gösterdiğinize

 • Kadir Bulut isimli arkadaşın bu konu hakkındaki tecrübesini çok merak ediyorum. bende 2004 İstanbul Üniversitesi Nalbant mezunuyum. şuan söylediğim tek birşey var keşke okumasaydım. artık iş görüşmelerimde söylemiyorum. bir heves ve yalanlar zinciriyle çektiler bizi okula, hayatımda yaptığım en büyük hataydı sanırım. atçılık okuyan 50 kişiydik ve şuan 50 kişiden kimse bu işi yapamıyor. SAKIN AMA SAKIN PARA KAZANACAM DİYE BU BÖLÜMLERİ OKUMAYIN. GİDİN ADALET MESLEK OKULU OKUYUN, BİLGSAYAR PROGRAMCILIĞI OKUYUN. AMA YOK BABAMIN PARASI ÇOK 2 SENE YAN GEL YAT OKUL BİTİNCE BABA PARASI YERİM DİYORSANIZ BULUNMAZ BİR YER.

  Kadir Bulut İnsanları karamsarlığa iten sensin bence 2 sene sonra ne oldum manyağı oluyorsun.
  bu bölümleri açanların mantelitesi neydi onu anlamadım. hiç bir çalışma ve hedef olmadan böyle bölümler niye açılır çok saçma. okulda aldığınız eğitim bomboş. 

  SAKIN AMA SAKIN UZAK DURUUUUUUUUUUUUUUUNNNNNNNNNNNN……………….. 

 • selam arkadaşlar öncelikle yazıyı hazırlayan arkadaşa teşekkür ederim buraya neden girdim 8 yıl hipodromlarda binicilik yapıpta biryere gelememiş olup şuan özel sektörde işçi olarak çalışan biriyim az önce kuzenim aradı abi bir hocamız puanınız yetiyorsa at antrönürlüğü bölümüne gidin aylık 6000 tl maaş + primle işe başlıyorsunuz diye kafamıza girdi sen bu işde yıllarını geçirdin nediyosun diye sordu yukarda yazdığı gibi doğruları anlattım sakın ha sakın geleceğinizi yakmayın yukarda anlatılanın her kalimesi noktasına virgülüne kadar doğrudur ki ben lisanslı jokeyim ve bunu ünüvesite okuma gibi bir derdim olmadan antrönör lisansına çevirebilirim şimdi beni delimi öptüde 6000 tl maaş dururken asgari ücretle işçilik yapıyorum eee bundan bir pay çıkarın artık, benim 8 yılım hipodramda geçti sonuç kaybolup geri gelmiyen yıllar ve asgari ücret orda işler hiçde anlatıldığı gibi değil ALLAH kimseyi şaşırtıp orolara düşürmesin ayrıca hertürlü pislikde oralarda dönüyor uyuşturucu ve dahada pis şeyler sakın arkadaşlar eğer bu yazım bir kişiyi dahi bu yoldan çevirdiyse ne mutlu bana ve bu konuda bilgisi olan herkes bu konuda gençleri uyarsın sevaptır bu…..

 • şu kadir bulut denilen arkadaşın yorumunu okudum ona cevaptır:bak arkadaşım belliki sen o camiayı görmemişsin burda işgüzarlık yapıyorsun sen git antrönör ol ozaman gör neyin nasıl olduğunu senin yazın bir kişiyi bile bu işe yönledirse iki eli yakanda olur öbür dünyada girme kimsenin günahına yazıyı hazırlayan insandan ALLAH bindefa razı olsun ki böyle bir yazıyla gençleri uyarıyor fikrin hala değişmediyse ALLAH seni at antrönörü yapsın buda sana bedduam olsun…

 • bizi aydınlattığın icin tesekkürler bende tam bunu düşünüyordum bir arkadaşımdan duymuştum ygs ye girmeyi düşünüyordum allah razı olsun esselemü aleyküm………..

 • ben fitness hocası olmak istiyorum . muhaebe okuyorum . menzun oldukdan sonra ünüversite bölüm geçiçem spor yapıyorum . lise sona kadar sporumu sürüdürcem ünüversitede spor ile ilgili bi alan seçmek istiyorum salon açmak ne bilim insanlara hareket göstermek gibi :d

 • benim yaşım 34, elektronik mühendisiyim, kamuda çalışıyorum. At yarışlarıyla hem Türkiyedeki hem de Dünyadaki yarışlarla hobi olarak ilgileniyorum. Aman gençler sakın ha böyle bölümleri yazıpta gelecek ummayın. Başka planınız varsa bilemem ama arkadaşın yazdığı yazı kesinlikle abartı değildir. Hiçbir eküri sizi bırakın iş vermeyi ata bile yaklaştırmaz. Yarışlar öncesi padoktaki seyis ve antrenör profilini gözlemlerseniz herşeyi gayet net anlarsınız.

 • Istanbul universitesinin ilk mezunlarindanim mezun oldugum gunden itibaren isim vardi irlandada bir yil kendi buldugum iste calistim, daha sonra avustralyaya geldim 6yildir asistan antrenorluk yapiyorum iki ay once byerley turk racing i actik sonuc hangi bolumu hangi universiteyi okursaniz okuyun her meslekte kendi kendiniz yaratmalisiniz kimse kimseye gel benim le calis demez demiyordada. Mezun

 • at camiasında çevresi olmayanlar için yazdıklarını doğru buluyorum ama tanıdığı iyi eküriler olup çevresi varsa bu işte deli para var

 • ben beden eğitimi öğretmenıyım ve bu bolumu okumak ıstyorum severek yapabılecegım bı meslek olacagını dusunuyorum. ama sızın ytorumlarınız cok kafamı karıstırdı yarın tercıh yapıcam ama yınede sanırım cunku bunu hep ıstıyordum beden egtmı yerıne bu bolumu okumayı tercıh ederdım ama kaybetmıs te sayılmam sanırım zaten bı meslegım var hazırda bunu zevk ıcın ve severek çalışmak ıcın bu alanı secıyorum. ve ben bayanım bı bayan ıcın daha kolay olabılır sanki ?

 • BAŞARISIZLIĞI KENDİNDE DE ARAMAK LAZIM BENDE ANTRENÖRLÜK MEZUNYUM AD SOYAD DEMİŞSİN CANER AKGÜL VEFA İBRAHİM ARACI EKÜRİSİNDE ÇALIŞIYORUM NUMARAM 544 595 13 55. BU MELEĞE ADIM ATTIĞIMDA NE ÇEVREM NE AMCAM NE DAYIM VARDI.. KENDİNİ GELİŞTİRMEYENE EMEK VERMEYENE HİÇ BİR İŞTE EKMEK YOK ZATEN BU MESLEĞİN GETİRİSİ GÜZEL HAK EDENE İSTEYENLERE BİLGİ VEREBİLİRM..

  • antronor musunuz bende atvar ortaga vermek istiyorum yada bir turk antrenorla calismak istiyorum fransa atcilik federes yonuna kayit liyim

  • Bilgi istiyorum bu konuda 0507 836 44 78 numaram bu biri bana detaylı bi bilgi verebilirmi?

 • tjk .veli efendi de çalışan bir seyisim…aklı olan buraya ne seyis nede antrenör olarak gelir..antrenörkük belgesi olanlar burda tutanamazlar..yüzde 75 i sefileri oynuyor burda çevren varsa tutunursun yoksa gerisi boş.14 senedir bu camiadayım,koceli okul mezun antrenörü buraya tutunamamaşşşşş durumda ben bir seyisim, hersene kız erkek okul ögrencileri gelir hipodroma turlanırlar görürler ve alırlar antrenörlük belgelernini bir sevinç içinde ama zamanla buraya tutunamadıgını ve elindekibir kagıt parçası yani antrenörlük kartıyla dolanıp dururlar sonu husranla biten bir bekleyiş ve bir bitişin sonu..çevren varsa belki diyom yani çok az yüzde 10 tutunursun, antrenörler maaş almaz mont sistemiyle çalışılırlar .yani kendin hazır ladıgın at koşup kazanır san yersin yada avalaval bakarsın .bu camiada yıların vermiş antrenörler varken bir acemi antrenörle hiç bir at sahibi atını teslim etmez bir arap atın alır at sahibi 450 ve 500 milyara gidip acami antrenöre havele etmez.yani ALLAH kimsenin emegini boşuna çıkarmasın ama .bence kimse heves yapmasın sonra üzülürsünüz yazık anneniz babanız vede sizlerin bir beklentiniz var .yanlış bir tercihtir..tjk yı seçmek ama veterenerlik diyorsanız süper derim …hipodromun içini dışını iyi bilirim istanbul hipodromu olsun adana ankara izmir bursa olsun tüm hipodromlarda çalışmış biriyim ve asgari ücretle çalışıyom .

 • Serkan Orhan Apaydin yaz tjk ya gor istatistiklerimi.. ben baya dayandim ama biraktim lanet bir yer dogulu cahil cuheylan cok illallah ettirir(genel konusuyorum) okul mezunu olup en iyi olan bendim ama bi yerde tikaniyosun ilerliyemiyosun..

 • Veteriner hekim olmak istiyorum arkadaşlar tavsiye eder misiniz?
  Atlar üzerine uzmanlaşmayı düşünüyorum iyi para var diyorlar

 • Katılıyorum sana arkadaşım çok doğru tespitlerde bulunmuşsun lakin bişey söyliyecrğim sana bakalım hak verecekmisin bana ben yaklaşık 27 yıldır bu sektördeyim seyislik yaptım yıllarca ve son on yıldır antrenörlük yapıyorum sende iki yıl okuyacaksın ve gelip burda benimle aynı haklara sahip olacaksın adaletmi bu sorarım sana saygılar…

 • Merhaba Mücahit;
  Uzun zamandır bu yazının altında böyle akılcı ve yapıcı yönde eleştirel bir yorum görmek istiyordum. Sorduğun soruya senin pencerenden bakarsak elbette 27 yıllık tecrübe 2 yıllık eğitimden çok daha değerlidir fakat seyislik yaparak kazandığın bilgi ile bir yükseköğretim kurumunda edinilen bilimsel bilgi takdir edersin ki eşit değildir. Diyeceksin ki atın sol bacağının Latince adı ne işine yarayacak? Haklısın aslında. Fakat nasıl ki amelelik yapılarak inşaat mühendisi olunmuyor ve ben şu kadar sene amelelik yaptım, bu mühendis nasıl olur da gelip bana talimat verir denilemiyorsa, at antrenörlüğü için de bu geçerlidir diye düşünüyorum.

 • merhaba sezer kardeş konuya şöyle devam edelim aslında at antrenörlüğü bölümü sabırlı olan bir kişi için bulunmaz nimettir diyeceksin neden çünkü bu camiada artık antrenörlük kursu açılmıyor direk okuldan mezun olan kardeşlerim bu mesleğe iştirak edecek dolayısıyla ileriki zamanda sadece okuldan mezun olan arkadaşlar mesleğe devam edecekler ondan dolayı sabırlı olmaları gerekecek şu anda yanımda okuldan mezun olan bir arkadaşım var gayet memnun kendisi ilerde tahmin ediyorum güzel yerde de olacak ismide fatih çelik sorabilirler …

 • senin bu söylediklerinden dolayı kınıyorum serkan bşyde demiyorum sadece vizontele filmini izledinse ordaki siti ananın söylediği cümleyle sana cevap vermek istiyorum ulan şerefsiz azmı ekmeğimizi yedin…cahil insanlar dediğin insanlar sana sahip çıktılar nankör çıktın yapılacak bşy yok…..

 • Kenan AKGÜLün kardeşisin da işte.. Kenan abide uzun yıllar sahadadır ve halen daha bildiğim kadarıyla hipodromlarda..

 • Aynen öyle bende senden sonra mezun oldum umut kardeşim 5 sene civarı hipodromlarda antrenörlük yaptım.. ama karıştırılmasın imza antrenörlüğü değil.. ^2008 2009 2010 yıllarında Gülerce Ekürisinde Mahir Yıldırımla birlikte antrenörlük yaptım ona yardımcılık yaptım.. Kesinlikle dediğin gibi cefasını çekmeden iş öğrenilmiyor.. Hipodromlarda devam etmekten vazgeçtim yaşadığım olumsuzluklardan dolayı ama Atlı Sporlarda devam etmekteyim ve hipodromdakinden daha mutluyum. Keşke türkiyede de amerika ve avrupa standartlarında olsa Sahalar gene dönerim hipodroma.. Çünkü Yarış atı antrenörlüğü benim için bir tutku ;) Umut başarılarından az çok haberdarım.. İlk mezunlardan oluşun ve başarılı oluşundan dolayı gurur duyuyorum kardeşim seninle.. Umarım başarıların daimi olur..

 • Ben istanbul universitesi vet. Fk. atcilik ve antrenörlügu bölümü son sınıf öğrencisiyim okula ilk girdiğim tarihten beridir bu sektörde çalışıyorum atcilik la ilgili birçok işte çalıştım hala da çalışıyorum ve mezun da değilim bu dönem mezun olacagim ilgilenenler icin bu sektörde işi yapabilecek olana ihtiyaç var daha okulunuz bitmeden part TİME yada imkanın iz varsa full time olarak ise çağırıliyorsunuz şu an da da elemana ihtiyacı olan bir çok yer var arkadaşların dediği gibi kimse sizi ilk başladığınız da tam yetki vermeyecektir bunu siz çalışarak gayret göstererek alacaksınız hiç bir işte de sizi baskoseye koymazlar

 • arkadaslar ben inönü üniverstesndenim atçılık kesinlikle tavsiye etmiyorum ben de veterinerliğe geçecem mecbur lanet olsun bizide çok para var diye kandırdılar .perişanım durumu mu bir ben bir allah bilir hadi selametlen…

 • Fazla abartmışsınız.Bende mezunum ancak artık çoğu şey eskisi gibi değil…Mesela TJK artık antrenörlük kursu açmıyor.Daha mezun olmadan çalışıp iyi paralar kazanan arkadaşlarımda vardı.

 • Ben hayvanları çok seviyorum onlarla olunca çok mutlu oluyorum ve atcılık ve Antrenörlüğü. Bölümünde. Okumak istiyorum 23 yaşındayım. Ve çevredeki kişiler ailem bu mesleğin. Bir Bayan için uygun. Olmadığını söylüyorlar ama onlar ne derse desin benim içimde. Bir umut var sınava girdim bu ay tercih yapacağım. Okuyan biri bu bölümün. İyi olduğunu ve okul bitince bu mesleği. Yapabileceğimiz is imkânlarının olduğunu söylesin. Lütfen. Buna çok ihtiyacm. Var

 • ben at sahibiyim ama okuldan mezun olupta iş bulamıyorum diyenlere şaşıyorum bende güvenilir seyis bulamıyorum

 • Evet sen bu bölümü okumalısın bence, çünkü yukardaki yazıyı anlayamadığına göre zeka seviyen ve duygusal zekan. Tam bu ısı yapmaya müsait bir semerde sana vururlar ohh on numara hayatın olur

 • İyi günler şu anda kafam iyice karıştı internette okuduklarım çok farklıydı at antrenörlüğü ‘nü düşünüyordum Eskişehir Mahmudiye ilçesindeki bunları okuduktan sonra fikirimden tamamen vazgeçtim Şu andada durumlar aynı mı ? Bu yazı 2009 yılında yazılmış

 • At yarışı bende gerçekten bir tutkudur.Fakat son dönemde atların nasıl antre edildikleriyle daha çok ilgileniyorum.Aşağıdaki yorumların bazılarını okudum.Yorumlar bana,ülkemizdeki futbol antrenörlerinin yaşadıklarını anımsatdı.Biliyorsunuz onlarda da okullu olanlar ve futbolcu olarak jübile sonrası antrenör olanlar var,Türk futbolunun durumu ortada.Atlarımızın da uluslararası performansı da gösteriyor ki yarış atçılığında da farklı bir durum yok.Yani ister okul mezunu ister,seyislikden antrenör olun durum değişmez.Elinize iyi at gelecek başarılı olacaksınız.Bizim atların çoğu kötü.Bu durum iyi bir antrenöre 3 lig takımını verip 1. ligde şampiyon ol demeye benziyor.Ülkemizdeki orjinlere bakıyorum dünya üzerindeki kan hatları ülkemizde mevcut.At sahipleri kısraklarını eşleştirirken rastgele eşleştirme yapıyorlar.Aşım sonuçlarına bakıyorum,alakasız eşleştirmeler.Ribella nın Rock of Gilbertar a neden çekildiğini anlamış değilim.Burda amaç doğru eşleştirmeler yapıp,geleceğe dönük iyi kısraklar elde etmek,onların üzerine daha iyilerini koyup ülke atçılığını bir yerle getirmek olmalı.İşte bundan sonrası at sahibi ve antrenör e düşüyor.Ben at sahiplerinin antrenörün işine çok karıştığını dünüyorum.Futboldaki kulüp başkanlarının yaptığı gibi.Antrenörler kesinlikle Amerika,İngiltere,İrlanda gibi ülkelerde staj yapmaları lazım.Çok ünlü antrenörlerin başarısı doğru atları seçebilme ve antre edebilme yetenekleridir.Bizim ülkemizde ve çoğu gelişmekde olan atçılık ülkelerinde en büyük sorun da atların sakatlanmalarıdır.Tabii ki bu büyük oranda antrenör suçudur.Ülkemizde atlar mesafe,pist,il ve gün aralığı tanınmadan sürekli koşturuluyor.Ne şampiyonlar,şampiyon adayları kayboldu gitti sahalardan.27 yıldır sahada olan antrenörler yapıyorlar bu hataları.Sonrada kendilerinin sahip olduğu tecrübeleri söylüyorlar.Gördüğüm kadarıyla bu tecrübeler bilimsellikden ve gerçeklikden uzak,sadece para kazanmaya dayalı günü kurtaran çözümler.Geçen gün bir ispanyol uzmanın Türkiyede çalışmaya başladığını okudum.Doğru hareket.Aslında bu kişileri okullara hoca olarak getirip daha sonra yurtdışı staj olanaklarını bu kişilerin referanslarıyla aşmak lazım.Yani piontek ve derwall örnekleri futbaola bir ivme kazandırmıştı.Yani sonuç olarak okullular tarafındayım.Fakat Türkiyedeki üniversiteleri dişününce oraların durumunu hayal edebiliyorum.Atçılığın gelişmesi için yukarıda ki süreçlerden geçip ortalığın seyislerden temizlenip,Gerçekten kandini iyi yetiştirmiş okullu antrenörlere atlarımızın emanet edilmesi lazım.Stajlar kesinlikle yurtdışında olmalı,Tjk veye tarım bakanlığı bu konuda destek olmalı,seyisin yanında yapılacak staj ne kazandırabilir?Saygılar.

 • Merhaba arkadaşlar adım gökhan balta tjk dan bakarsanız bende antrenörüm bu mesleğin iyi ve kötü tarafları var bunlar mesela iyi yönleri masa başı bir iş deil mevcut çalışma koşullarıa göre harika bir meslek kazancı bol ve güzel bir meslek her türlü rahatlığı var belkide hiç kazanamayacanız paraları kolay kazanma şansınız var ama önemli olan kötü tarafı hayatıniz bütün okumanız emeğiniz bir iğnenin ucunda bütün hayalleriniz sona eriyor işte böyle bir meslek not:ben bu meslegi 1 yıldan fazladır yapıyor önümde diskalif olan antrenör sayısı 25

 • bak güzel kardeşim hamd… kapakları seviyosun alakan şişelikten gelmiş olsa gerek. s.o apaydın isimli arkadaş bir iddada bulunmuş ama ben abi dediği o şahsı hayatım boyunca görmedim bile. Ben numaramı adımı iş adresimi alenen yazdım buradan sarı sarı çizmeli mehmet ağa gibi numara bildirmeden bol keseden sallamayla olmuyor bu işler. s.o apaydın numaram orada yazıyor ara istersen sallamayla olmuyor. Ama burası türkiye başaramıyorsan başarana çamur at izi kalsın ancak eleştiri. Ben memur cocugum anadolu cocuguyum bir kişiyide tanımıyordum eğer bir işi gerçekten istersen başarırsın ama 2 yıl okudum hani nerde para diye girersen hipodroma sonuç hüsran olur.

 • ben bu işin okulunu okumadım sadece 6 senedir ata biniyorum ve birgün seyislik yapmaya karar verdim bu arada bir bayanım ve ata bindiğim yerde eleman olmadığını görünce orda çalışmaya başladım o kadar özenle yaptım ki işimi ki asgari ücret alıyordum ayrıca prim de 500 lira değil yani orada çalışan antrenörlerim bana antrenör belgesi alabileceklerini ve onlarla çalışmamı önerdiler. arkadaşlar ben 6 senedir bu işin içindeyim hem de bir bayan olarak bu söylenenlerin hepsi yanlış doğru olan tek tarafı bu arkadaşımız yanlış yerlerde aramış nereye ne zaman gitmesini bilmiyormuş sadece o kadar.

 • Ayse hanim istanbulda yasiyorum 33 yasindayim ben hayvanlari heleki atlari cok seviyorum sizinle calismak isterim fakat hictecrubem yok

 • Merhaba ben bu sene sınava gircem bana bu bölümü çok övduler maasi iyi bilmem ne diye ve şimdi aklım çok karisti ya :(

 • 30 yaşındayım ilk defa böyle bir bölüm olduğunu öğreniyorum benimde buna benzer ilginç bir hikayem var ne zaman bu konu açılsa kulaklarını çınlatacağım sevgili dersane rehberlik hocam aynen madd i imkansızlıklar sebebiyle liseden sonra bir sene çalışıp dersane parası biriktirmeye çalıştım babam da soğolsun o zaman paraya ihtiyacı varrdı sen ver ben senin dershane paranı veriririm dedi ama işler öyle olmadı kayıt zamanı parası olmadığını ancak uygun bir dersaneye gönderebileceğini gönderse bile masraflarımı karşılayamayacağını söyledi bende 4 gün dersane 2 gün part time çalışmaya başladım sonuç ortalama bir puan tercih zamanı iki bölüm önüme kondu yerel yönetimler yada adalet meslek hocam adalet okursak ne olacağız nerde çalışacağız dedim el cevap mübaşir olacaksın hayatımda ilk kez duyduğum bu meslek dalını sorduğumda el cevap hani davalarda bağırıyor ya biri davalı bilmem ne davacı bilmem kim ayyy dedim olmaz ben bu işi yapmam yerel yön.okey dedik üni.1.sınıfta dgm ler kaldırıldı bağımsız mahkemeler kuruldu sonuç bir sürü eleman açığı ve adalet meslek te okuyan tüm öğrenciler çok yüksek maaşlarla katip olarak atandı ne diyeyim kader Allah ta o hocayı bildiği gibi yapsın insan bi söyler katip te olabilirsin diye değilmi hayat malesef böyle yapacak bir şey yok:)

 • Sizin durum yine iyi bence siz birde Doğu hipodromlarini görün bir bayan olarak atçılık ve antrenörlügü bölümünü okuyorum ayni zamanda Doğu hipodromuyla önceden tanısıkligim vardı ne yazikki çoğu dünya görmemiş insan çıktı ve şuan herkes iddaya girmis durumda yani mezun olduktan sonra ilk kim beni diskalifiye edecek (benden habersiz ata doping içerici ilac yaparak) iddalasiyorlar işte böyle bir ortam bende Doğulu olduğum için mecburen doğuda antrenörlük yapmak zorundaym. 2 senede antrenör olunmaz diolar aksine biz ata dair herseyi tam anlamiyla öğreniyoruz henüz okul okuyorum ama yıllardır antrenörlük yapan adam kendisi kursla antrenör olmus tabi okuyarak değil neyse bana şu şu hastalığa hangi ilacın iyi gelebilecegini danışıyorr bumu onların bilgisi. Ayrıca Doğu hipodromlarinda bayan antrenörlere çok kötü bi bakış açısı var.. yani tam bi rezillik ama bir defa girdik içine. …

 • Sevgili Sezer İltekin Kardeşim,
  At antrenörlüğü bölümü hakkında yazdığınız, tamamına yakını olumsuz eleştirileri okudum. Size sadece şu yönü ile katılıyorum. Bir bölümün reklamı yapılırken, abartılı ifadelerden veya yalanlardan kaçınılması lazım. Ama yazdığınız diğer eleştiriler konusunda pek siz katılmıyorum. Benim naçizane düşüncelerim şunlar:
  1. Asla bu ifadeyi bir aşağılama maksadı amacı ile konuşmuyorum ama şu gerçeği atlıyorsunuz. Bu bölümü kazanan kardeşim, üniversite sınavı sonucunda aldığın puan ancak 2 yıllık bir MYO olarak buraya yetiyor. Yani çok daha fazla bilgili, donanımlı olsa idin, daha fazla puan alırdın ve 4 yıllık bir okulu kazanırdın. Öncelikle kapasiteni bileceksin. Sınavdaki puanın ancak 2 yıllık bir okula yetmiş. Bu gerçeği kabullenmen lazım.
  2. Madem üniversite sınavında aldığın puan 2 yıllık bu bölüme yetti, o zaman “mezun ol, 3.000 TL maaş ile hemen işe başla” gibi abartılı veya yalan reklamlar senin çıkış noktan olmasın. Senin çıkış noktan “Arkadaş, bu sınavda fazla puan alamadım. En azından bu At Antrenörlüğü Bölümüne gireyim. Burayı okuyup, DGS ile 4 yıllığa devam ediyim” olmalıdır.
  3. “DGS ile 4 yıllık bir okula geçiş” çıkış noktasında sizin tek alternatifiniz Veterinerlik Fakültesi olmasın. Veterinerlik fakülteleri 5 yıllık okullardır ve oldukça zordur. Çünkü hem zootekni (Hayvan yetiştirme ve ıslahı) bilgileri, hem hayvan doktorluğu bilgileri, hem farmakoloji (ilaç) bilgileri gibi birçok alandan yetişmek, bir çok insana zor gelebilir. Burada karşınıza çok iyi bir alternatif var. Ziraat Fakültelerinin Zootekni (Hayvan Yetiştirme ve Islahı) Bölümü. Bu bölüme DGS ile geçip, 4 yıllık bir ziraat mühendisi olarak mezun olursunuz. Buradan mezun olduktan sonra da at antrenörlüğü gibi işleri yine yaparsanız, ama zootekni bölümünde aldığınız ilave 2 yıllık eğitimle, daha donanımlı olursunuz. Bizler mezun olunca diplomamızda “Ziraat Mühendisi” yazdığı için, çok kişi kamuoyunda bir ziraat mühendisinin hayvan ile uğraşmasını anlayamaz. Hep hayvanlar ile uğraşma işini veterinerlere yakıştırırlar. Ziraat mühendisi deyince insanların aklına hep bitkisel üretim gelir. Halbuki “Tarım = Bitkisel Üretim + Hayvansal Üretim” dir.
  İlgilenenlere “Atçılık” ve “Tek Tırnaklı (At, Eşek, Katır) Terminolojisi” kitaplarımı PDF olarak mail ile yollarım ([email protected]).
  Saygılarımla.
  Doç. Dr. Orhan Yılmaz-Ardahan Ü.

  • Merhaba Hocam;
   Öncelikle değerli yorumunuzu kattığınız için teşekkür ederim.
   İzninizle maddeler halinde ifade etmiş olduğunuz hususlara, daha açık olması maksadıyla yine maddeler halinde cevap vermek isterim.

   1. At Antrenörlüğü bölümü okuyanların tamamının üniversite sınavından “ancak 2 yıllık bir bölüme yetecek bir puan” almış olduğu bir genellemedir ve tüm genellemeler gibi hatalıdır. Şahsım adına örnek vermem gerekirse At Antrenörlüğü’nü kazandığım yıl aldığım puan içerisinde birden fazla öğretmenlik bulunan birçok bölüme yetiyordu. Bu bölümü tamamen maddi beklenti ile seçtim.

   2. DGS sınavına girip 4 yıllık bir bölüme devam etme amacıyla bir önlisans bölümünü tercih etmek çok mantıklı bir hareket sayılmaz. Herkes mühendis olmak isterse, teknisyen kim olacak? Ayrıca üzülerek belirtmeliyim ki ülkemizde dar gelirli ailelerin çocukları için bölüm seçerken geçerli tek çıkış noktası maddiyattır. Yoksa emin olun, bu tür iki yıllık bölümleri okuyanların birçoğu, bir ya da birkaç yıl daha üniversite sınavına hazırlanma imkanı bulabilse idi sizin bahsettiğiniz “gerçeği” kabullenmek zorunda olmadan çok daha güzel 4 yıllık bölümlerde okuyabilirlerdi.

   3. Veterinerliğe geçiş hiçbir zaman benim alternatiflerim arasına giremedi. Çünkü babamın beni beş yıl daha okutacak parası yoktu. Denemedim bile. Ama deneseydim eminim yapardım. Tıpkı Gökhan, Oğuz Kağan, Merve, Cansu, Deniz, Ezgin, Hasan, Murat ve adını hatırlayamadığım diğer arkadaşlarım gibi.

   Bir at antrenörlüğü mezunu olarak dahi bu mesleği icra etmeyi tercih etmezken, takdir edersiniz ki üzerine Ziraat Fakültesi okuyup Ziraat Mühendisi olarak at antrenörlüğü yapmayı asla tercih etmeyiz. Bizim problemimiz zaten bu meslekle.

   Yine de tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım yazdıklarımı ukalalık olarak algılamazsınız, zira bu yorumun ait olduğu yazıyı yazma amacım bir bölümü körü körüne kötülemek değil, aksine, bizim gibi maddi beklentiler ile bu bölümü tercih edeceklere rehberlik etmek, büyük paraların küçük işlerle kazanılamayacağını ifade etmektir.

   Saygılarımla.

 • Abartılı reklamlar konusunda haklı olabilirsin ama 2004 öss sınavına beraber girdiğim her öğlen 12 .20 de dershane çıkışı Samsun Meydan ganyan bayiinde buluştuğum tek amacı barajı geçip bu bölümü okumak olan İstanbul Üniversitesi mezunu Murat SANCAL ‘ın durumunu araştırabilirsin..Sadece bölüm okumakla olmuyor , kişisel gelişim herkesin kendi elinde..Murat’ın hiçbir hipodromda hiçbir atçıyla ilişkisi de yoktu üstelik..Şimdi ise kendi sahibi olduğu atlar dışında antrene ettiği türk ve yabancı sahipli atların değerinin 80 milyon doları geçtiğini biliyorum..

  • Murat Sancal’ı tanımıyorum fakat TJK’nın şu linkte bulunan resmi istatistiklerine göre Türkiye’de toplam 82 yarışta antrene ettiği atlar yarışmış ve 82 koşudan sadece 2 tanesinde (ve sadece Ankara hipodromunda) birincilik almış. Ben Amerika’daki piyasa şartlarını bilmiyorum fakat Türkiye’de 2 yarış kazanmayla at değil, ancak ikinci el bir araba satın alabilirsiniz.

 • cok ilginc bi yazi olmus hocam. kesinlikle saygiyi hak ediyor. pekcok kisiyi yanlis yonlenmelerden ve tercihlerden kurtardiginiza eminim.kisisel merakim icin soruyorum. su anda ne isle mesgulsunuz acaba?

 • Bence süper bir yazı harika tespitlerde bulunulmuş biz ailecek bu sektörün İcinndeyiz Badışoğlu ekürisi olarak amcam at sahibi Abim jokey ve kendi atlarimiza başka antrenörler imza atiyor sizce veterinerlik hayalinden vazgeçip antrenörlük okumalı mıyım

 • Sayın Sezer İLTEKİN Abi ;
  Biz gençlere böyle güzel bir yön verme ve bu denli noksanı az anlatımın için teşekkür ediyorum.Seni anladıktan sonra, bu bölümü, artık sadece, atları sevdiğim için, ileri bir tarihte zevkine okumak üzere, tatlı bir hayal olarak bırakıyorum.
  Saygılarımla

  • Rica ederim kardeşim. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Ben de tüm hayvanları, özellikle köpekleri ve atları çok seviyorum fakat dediğim gibi, sevmek yetmiyor. Hayatımızı idame ettirebilmemiz için maddi gelire ihtiyacımız var. At Antrenörlüğü de kısa vadede bu imkanı sunmuyor maalesef. Bazıları beni mesleği kötülemekle suçluyor. Ben somut örnekler gösteriyorum. Beraber okuduğum 30 arkadaşımdan 1 tanesi bile bugün At Antrenörlüğü yapmıyor. Okuldayken umudunu kaybetmeyip “ben yaparım” diyenler bile başka alanlara yöneldiler. İsim vermeden şöyle söyleyeyim. Sınıfımızda bulunan çok istekli 2 arkadaştan biri At Antrenörlüğü yapmaya başladı, kısa süre sonra bıraktı ve şu anda Veterinerlik okuyor. Diğeri Amerika’ya gitti, orada Antrenörlük tarzı işler yaptı, Türkiye’ye döndü ama At Antrenörlüğü yapmadı. Bir devlet üniversitesinde At Antrenörlüğü bölümünün kurulmasında rol aldı ve orada hoca oldu. Bunun dışında Veteriner olan ya da hala veteriner fakültesi okuyan belki 10 – 15 kişi var. Memur olanlar var, başka üniversite okumayan neredeyse yok zaten. Saygılarımla.

 • Buna benzer olaylar Türkiye’de hep oldu. 2014 Optisyenlik bölümü mezunuyum. 2004’ten önce Optisyenlik diye bir şey yoktu. Gözlükçülük vardı. Yaklaşık 6 ay belli kurumlarda eğitim gören bireyler 6 ayın sonunda sınava girerek şu anki optisyenlik diplomasındaki tüm haklara sahip olabiliyordu. Sadece tek fark “optisyen” değil de “fenni gözlükçü” unvanını kullanabiliyorlardı. 2004’te 5193 sayılı kanun yürürlüğe girdi ve artık bu alanda yüksekokullarda eğitim veren optisyenler mezun olacaktı. Şimdi şöyle düşünün: İlk optisyenlik yüksekokulu 1992 senesinde açıldı. 2004’e kadar 12 sene geçmiş ve buradan mezun olan insanlar sizi sektörünüzdeki gibi 6 ay eğitim alanlarla aynı kefeye konmuş. Umarım şartlarınızı iyileştirip size uygun kanun çıkarırlar. Ancak bu şekilde bu meslek yapılabilir. Şu anki durumunuz 1992 Türkiye’sindeki Optisyenliğin içler acısı durumuyla aynı.

  • Evet bu meslekte de durum aynı. Yalnız şöyle bir fark var. At antrenörlüğü okuyup mezun olduğunuzda okumamış “alaylı” adamlar size at antrenörü gözüyle bile bakmıyor.

 • Ya Sezer blogsozlukte yazınca güldüm ama ben ciddi olduğunu düşünmemiştim. Baştan sona okudum yazını. Çok da üzüldüm. Zaman kadar değerli bir şey yok çünkü. 2 yıl ya..

  Böyle bir şey yazmış olmana hem üzüldüm hem de sevindim. Üzülmem yaşayarak yazdığın için, sevinmem ise en azından başkaları yanmasın diye her şeyi açık açık yazmışsın.

  • Sanıyorum bugüne kadar binlerce kişiyi bu bölümden vazgeçirdim. Bu yazı 250.000’den fazla kez okundu. Bu benim için en güzel sonuç. Ben yandım, onlar yanmasın evet. Beni dinlemeyip sen yalan söylüyorsun diyenler de oldu, birçoğu henüz ilk dönemde okulu bıraktı.

 • Arkadaşlar ben Kamuran Doğaner istatiklerden baka bilirsiniz 400 e yakın yarış yaptırmışım ciddi derecelerimde var ama tek kelimeylen sakın ama sakın hele kadın arkadaşlar adını bile anmayın rezillik diz boyu yardım lazımsa numaram burda arayabilirsiniz Hertürlü danışabilirsiniz 05456833880

 • Merhaba şuan İstanbul’da dört yıllık bir bölüm okuyorum bölümüm İngiliz Dili ve Edeyatı 1. Sınıfı bitirdim bitirmek denmesede buna derslere bu sene hiç odaklanamadım ve hepsinden kaldım tabi ailemle de büyük sorunlar yaşadım bundan ötürü, özel bir üniversitede yarı bursluyum şimdi daha fazla olacak para kaybını engellemek için devlete geçmek zorundayım fakat kendi bölümüm de devlet okuluna puanım yetmiyor Eskişehir de okumak istiyorum ve dil bölümlerine puanım yetersiz kalıyor yatay geçişte illa Eskişehir olsun diye tutturduğum için attan inip eşeğe biniyorum ama gibisinden düşünüp iki yıllık bölümlere de bir göz atayım dedim varlığından hiç haberdar olmadığım bu bölümle karşılaştım ve neymiş ne değilmiş diye bir araştırayım dedim umudum dgs ile veterinerliğe geçiş yapılıyor mu acaba sorusunun cevabını bulmaktı veterinerliği de zamanın da çok istemiştim ama sayısal zeka olmayınca olmuyor her neyse bu postla karşılaştım 7 yıl önce yazılmış ama hala mı bu meslekte iş yok bir kadın için hiç mi uygun değildir yani insan kötü yorumları görmek istemiyor ilgisini çekecek bir şey bulduğunda gerçekleri değiştiremeyiz siz de yazacağınızı yazmışsınız ama bana bir akıl verilebilir mi acaba ☺️

 • Abi yapmaz olurmuyum yaptım ama bu bölüm hakkinda en ufak olumsuz bir eleştiri görmedim ve emin olun sizin bu eleştiri yazınız hiç karşima çikmadı. Olan oldu artık bölüme geleyim mi ne yapayım

  • Kardeşim Google’a “at antrenörlüğü” yazınca ilk sırada bu yazı çıkıyor. Sana git veya gitme diyemem. Ben 2008 yılında mezun oldum ve durum aynen yazımda anlattığım gibiydi. Şu anda bir şeyin değiştiğini sanmıyorum ama yine de kesin konuşamam. Kendi kararını kendin ver. Yeni mezun olanları ya da ikinci sınıfa geçenleri bul konuş.

 • çocuklarım için aslında düşünüyordum, onlar atları çok seviyorlar 8 ile 11 yaşındalar 2 yıldan beri binicilik eğitimi alıyorlar yazıyı samimi buldum, belki alternatif spor ya da ikinci meslek olarak olarak ellerinin altında dursun diye hobi amaçlı yine de düşünebilirim belki de sadece iyi bir binici olarak kalırlar artık emin değilim. samimi yazı için teşekkürler

 • Ben yıllardır bu sahanın içindeyim 11 yaşında çocuklar dışarda top koştururken ben yedekçi olarak çalıştım yıllardır seyislik yaptım. Üniversite yıllarımda gece 3. 30 da kalkıp sahaya gidiyordum 8 de işimi bitirip yemi başkasına verdirip üniversiteme gidiyordum. Alaylı olduğum için yeni antrönerleri görünce işe sarılmadığını gördüm. Atının dışkısına basınca o ayakkabısını temizleyebilmek için harcadıkları çabaları görüyordum azıcık bildiği latince bilgilerle bana iş öğretenleri de gördüm benim okuduğum bölümü bilmediğinden kullandığı yanlış terimlerle hava atanları da gördüm. Şimdi hobi olarak at antrönorluğu bölümünü okuyorum okulda da hiç işi bilmeden çok konuşanları da gördüm yani bizim sahaya böyle boş konuşacak insanlara ihtiyacımız yok eğer bir işi yapacaksanız o işe dört gözle sarılacaksınız ki insanlar sizi tercih etsin. Sizi tercih etsinler ki atçılık gelişsin. Meslek yüksek okulu hala gelişemedi gelen hocaların bile fazla deneyimi yok ama ona rağmen elinden geleni yapıyorlar bir öğretmen olarak buraya gelen arkadaşlar da elinden geleni yapsınlar. Vizelere giriyoruz çocuklar kendini sınavlara vermiyor bunu okulda yapan zaten iş hayatında da başarılı olamaz. (bir iki arkadaşla tabi istisnalar var . Derslere bir katkıları olmayan öğrencilerden de fazla birşey beklenilmez. Eğer bu işi yapacağım diyorsanız gece 4 ‘de kalkacaksınız memnun olmadığınız durumu kontrol edeceksiniz kayıtları deklareleri takip edeceksiniz, saatinde gelmeyen seyisleri takip edeceksiniz, güvendiğiniz seyisler olacak gerekirse onlara tatmin edecek maaş vereceksiniz, güvendiğiniz idman jokeyleri bulacaksiniz, hem atı hem seyisi hem de atınıza bindirecek jokeyleri hergün takip edeceksiniz, atın sorunlarını arayacaksınız buna göre çözümler arayacaksınız. Yani armut piş ağzıma düş demeyeceksiniz. Bunları yaparken maaş zaten almayacaksınız hatta gerekirse piriminiz az olmasına razı geleceksiniz bunu yazan arkadaş bunların hangisini yapmıştır da böyle konuşarak kaliteli insanların önünü set çekiyor. Şuan okuyup da pişmanlık duyanlar hemen bırakın ki fazla TJK nın adını kirletmeyin yazdıklarıma da biraz inananlar varsa gitsinler bir ekürünün yanında staj yapsınlar ama 15 gün değil üniversite bitene kadar sabah akşam orada olsunlar. İnşallah bu sektörde de kaliteli insanlar çıkacaktır

  • “Bunları yaparken maaş zaten almayacaksınız hatta gerekirse piriminiz az olmasına razı geleceksiniz” demişsiniz. Yazımda şöyle bir kısım var: “Eğer derseniz ki, ben bu bölümlerden birini bitiririm, sonra beş sene – on sene asgari ücretle seyislik yaparım, bu işin çilesini çekerim, yavaş yavaş at sahibine kendimi kanıtlayıp yıllar sonra da olsa iyi paralar kazanırım, evet haklısınız. Fakat yaklaşık 10 sene halk tabiriyle amelelik yapıp, at sahibinin gözüne girememe ihtimaliniz var. Babamın parası bana 10 sene daha yeter diyorsanız buyrun, hoş geldiniz.” Önce okuduğunuzu anlamanız gerekiyor. Para kazanmayacak, prim almayacak, ne yiyecek bu insanlar? Geçin bu at aşkı muhabbetlerini. İnsanların yiyecekleri ekmeği kazanmaya ihtiyacı var. Sizin gibi 11 yaşından beri atlarla bir arada olan insanlar başarılı olabilir ama 2 senelik üniversite okudum, ben at antrenörüyüm diyeni kapıdan sokmuyorlar.

   • maalesef düsünceniz, hayata bakışınız tam bir at gözlüğü ile bakmak tabirine uyuyor. Okuduğunuzu anlamakla da zorluk çekiyorsunuz sanırım. gerekirse prim az alacaksınız diyorum. Aç kalmaktan bahsetmişsiniz insan aç kalınca aklı çalışıyor galiba bir tane kör topal at bulun bakın kuru maaş alın babanızdan harçlık almanıza da gerek yok. Şimdi evlenmekten bahsedeceksiniz geç evlenirsiniz hayata geç başlamış olursunuz birşeylerden feragat etmeniz gerekir böyle işlerle uğraşmak için. Atçılıkla da uğraşmayarak iyi yapmışsınız en azından imza atmayarak kulubün istatistiğini düşürmemiz oldunuz. 2 yıllık myo okuyup da başarılı olan çok iyi tanıdığım var seyislik yaptığım zaman o da seyislik yapmıştı şimdi Gazi yarışında katıldı ilerde de daha da başarılı olacak.Baktım iyi bir işiniz var en azından tebrik ederim inşallah her sabah 6 kalktığınız zaman dua edin “Allah’ım sen bana iyi bu zorlu sorumluluğu vermedin” diye. Hayattaki başarınız daim olsun.

    • Atçılık ile büyümeyip, yalnızca 2 yıllık myo okuyup da başarılı olan şu tanıdıklarınızı yazın bakalım buraya herkes görsün, kimlermiş bunlar? Başarıları neymiş? TJK’nın sitesinden kontrol edelim. Ayrıca merak etmeyin, atların değil insanların sorumluluğunu aldığım bir mesleği icra ediyorum. Atların sorumluluğu sizin olsun.

 • ben devlet memuruyum bu işi de hobi olarak yapıyorum demiştim zaten antrönör de Alican sonğur en azından düzenli bir kazancı var teklifler de geliyor. 60 yarış kazanmış olabilir eskiden yüzde 2,5 alıyordu şimdi nasıl alıyor bilmiyorum ama 2013 de başladı kazancını fazla hesaplayamadım sadece birincilikleri 2 milyon ediyor bunun yüzde 2,5 al… 25 bin eder…. 2.3. ve 4. lükleri de hesaplarsan ordan da bir 25 bin gelir toplam 50 bin… Seyislik de yaptı ordan en azından binüçyüz maaş (mont da cabası) 30 bine yaklaşır…. Yani kardeşim uğrasınca oluyor. 3 yılda en az 80 bin bence yeterli paradır… Sahada da bir tane akrabası yok,… (dikkat ettiysen yüzde 2,5 olarak hesap yaptım hep). Mücahit abiye de demişsin amele inşaat mühendisi olamaz diye… İşte bizim sektörde amele olarak düşündüğün (aylık kazanıyorduk ama) insanlar bir 15 günlük kursla antrönör oluyordu artık olamıyorlar. Bence bu güzel birşey çünkü hep dediğim gibi atçılık sizler gibi okumuş bilinçli insanlarla gerçekleşecek…. Bir de ben 4 yıl artı hazırlıkla 5 yıllık bölüm okudum şuan kendi bölümümde çalışmıyorum KPSS ile başka kadrodayım biz de zorluklarla 5 yıl okuduk o yüzden seni anlarım ama 2 yıllık bir bölümle de fazla abartılı reklamlara inanarak gelmek mantık dışı. Bizim bölüme atçılığı aşçılık yada atıcılık olarak gelen bilinçsiz insanlar var yani bir bölümü hakettiğiniz zaman hakkını vererek sahadan araştırın öyle gelin. Tabi bunlar yeni gelecek aday antrönörlere nasihatımız olsun….2009 da bunu paylaşıp da devam etmen bence büyük başarı ama yaptığın hataları, niye başarılı olamadığını, ya da 90 arkadaşının başarılı olamadığını yazsaydın daha çok hoşuma giderdi…Maalesef siz ilk girenlerden olduğunuz için böyle bir durumla karşı karşıya kalmışsınız… Sahada insanlar biraz önyargılı olabilirler ya da eğitim seviyelerinden dolayı sizi farklı görebilirler” biz yıllarımız verdik 2 yıllık bir velet mi antrönör olacak” der siz de iyi insanlara denk gelmeniz için dolaşmanız gerekliydi. İş güvenliği uzmanı olabilmek için önce asgari ücretle çalışılır ortamı tanımış olursun sonra bazı şeylerden taviz vererek zor şartlara katlanırsınız daha sonra da sefasını çekersiniz atçılık da böyle bir şey hemen sana 500 binlik atı verip de al sen koş kazan atım sana emanet demezler senin disiplinini görüp de karar verirler… Esma çetini de araştır istersen 5 milyona yakın kazancı var 125 bin kazancı var 2yıllık bile değil (bunlar biraz doğru yerde doğru kişiyle tanışmakla olur) saha daha bayanlara bence müsait değil ama böyle başarılı insanlarla bunlar da aşılır ama zamanla..

  • Çok uzun yazmışsın, tek tek cevap veremeyeceğim fakat siz neden devlet memuru oldunuz? At antrenörü olsaydınız ya? Neden maksimum 3.500 lira maaşa eyvallah ediyorsunuz? At Antrenörlüğü yapın siz de kazanın bu paraları. Bu arada 3 yılda 80 bin ayda 2.222 lira yapar. Sizin maaşınızdan bile düşük. Bu yüzden at antrenörlüğü yapmıyorsunuz herhalde? Nedir sizin durumunuz?

   • 2 yılda 125 bin 5208 eder yani duruma nasıl baktığınız önemli. Ben tek tek bunları hesaplayamam diyordum şimdi Alicanınkini hesapladım 4 milyona yaklaştı isterseniz sizde hesaplayınız 100 bin yapar ve 30 maaş 3500 yaklaştı galiba (ilk yazarken kaba hesapla yanlışlık olmuş). Bana gelirsek senin yazdığından fazla alıyorum ve almam gerekir de, iki yıllık okuyup da böyle yüksek paralar 3 yılda beklersen zaten bunu bile başaramazsın.(sen reklamların kurbanı değil araştırmacı karekterinin olmamasının kurbanı olmuşsun) seyislik belgem olmadığından antrenörlük belgesi de alamamıştım o yüzden üniversite okudum o sırada okulla uğraşırken myo gidemedim. Ama at aldık yeni antrenörlere (işi bilmemize rağmen) şans da verdik ama istediğimiz başarıyı sağlayamadık ilerde belki bu işi yaparım. Benim yazacaklarım bunlar sidik yarıştırmaya da gerek yok yapamayacağın bir mesleği bırakmışsın ama böyle kötülemen de doğru değil şimdi sende birşeyler yazarsın tartışmamız da bitmiş olur en azından dürüst biri olduğun belli inşallah kendi işini severek yapıyorsundur

    • hocam yanlış anlamayın ama sadece muhalefet olmak istiyorsunuz o kadar . Mezun olup antrenör olanlardan kaçı yarış atına eyer vurabiliyor ? kaçı dil bağı yapabiliyor kaçı ata yaklaşabiliyor . Emek verenlerin emeği çöp oluyor 1 le çalışıyorlar yüzde 1 ile . 15 senedir yapıyorum ben bu işi atlar iyi değilse yüzde 20 ile çalışsan ne fayda minimum prim sözleşmede 5 oldu zam geldi yani 3’ü elden geri veriliyor ne fayda ? atı iyi olanda 1 veriyor zaten asgariye denk geliyor sigortasını kendi yatırmak zorunda asgariden sigortayı çık ne kaldı ne fayda ?? kadın olacak hiç birşeye elini sürmeyecek eğlendirecek o zaman olur bak :)

 • Arkadaslar güzel meslek mecerebilirsen tabi Elazığ tercih edin çok güzel dersler kebab her türlü gecersiniz

 • Beni deli s*ktiği için kaşınıyorum bu sene yazıcam gibi bakalım, ulaa bu yazı yanlışsa seni bulacam sezer 2 sene bekle ogliiimm

 • Sırf atlara olan ilgimden dolayı tercih edecektim bölümü ancak yazınızı okuyunca fikrimden vazgeçtim

 • Uzun yıllar at sahipliği yaptım her geçen gün tjk geri gidiyor siyasi rant klübü bir önceki gününü aratır hale getirmekte yazılanları okudukça duyarsız kalamadim birşeyler yazmak istedim genç arkadaşlara belki yön verir bu bölüme karşı yaşadığı hüsrana ve bu bölümü tercih edip hayal kuran genclerinde aynı hüsrana uğramasını istemeyen s.iltekin ismindeki arkadaşım söylediği herşey doğru ve gerçek bölümden mezun olan arkadaşlar ancak imza antrenörü olabilir buda %1 ile %2,5 arasında bir gelir ancak sağlayabilir hipodromlarda %10 mont alan antrenör oldukça az zaten göründüğü kadar kolay bir is değil 2 sene okulunu okuyup yapılacak bir is de degil doping olayi son zamanlarda cok artti üç kuruş para kazanayım deken bir bakmışsınız diskalif olmuşsunuz benim de naçizane tavsiyem bu okulu okumanız zaman kaybından başka bir şey olmaz zaten mesleği bırakan her jokeyin antrenör olma imkani var onlardan size sıra gelmez… Saygılar.

 • Merhaba, ben bu bolumu okumak isterim ama zaten daha yasim bolum seçecek kadar olmadigi için gerek yok ama yine de arastiriyim dedim ;p

  Ben bu meslege niye dusundum peki? Atlara olan kocaman sevgimden… Ama bu meslekte hiç mi helal para kazanamiyorsun? Çunku soyledikleriniz dogru ise, universitede Edebiyat okuyup oyle para kazanip kendime oyle at alayim. (Yurt disindan geldim, biraz egitimim var) Bu arada yasim 16. Her neyse, fazla kafa yormama gerek yok daha. Sadece at sevenler için nasil bir bolum, onlar ne dusunuyorlar bu konuda, merak ediyorum.

 • At antronörlüğünü bende çok istiyordum ama bir türlü nasip olmadı. Yazdıklarını okuduktan sonra iyiki nasip olmamış dedim. Hakkımızda hayırlısı

 • Parası olan bazı insanların daha fazla para kazanmak için hayal tüccarlığı yaptığı zamanlardayız. Bizim hayallerimiz, yaşamdan beklentilerimiz üzerinden kendi hayallerini, hayatlarını inşa ediyor bu kişiler. Sevgili Sezer, tecrübe ettiklerini gençlerle paylaşman çok yararlı olmuş bence. İşin bir de bu tarafı olduğunu görürlerse olayı daha sağlıklı değerlendirme fırsatı bulacaklardır.

  • Bu yazı sayesinde yüzlerce gencin 2 senesini boşa harcamamasına vesile olduğum için çok mutluyum. Amacım benim yaşadığım kaybı başka insanların yaşamaması. Çünkü ben internette araştırma yaptığımda sadece “reklam” yazılarını bulabilmiştim.

 • Merhaba size soru sormak istiyorum saçma gelebilir ancak samimiyetimden dolayı anlatacağım. Benim yaşadığım şehirde bu bölüm var. Ben halihazırda hukuk öğrencisiyim ve atları çok seviyorum gerçekten. Ancak at çiftliklerinde ata binmek çok pahalı ve sonuçta öğretmiyorlar. Ben ata binmek istiyorum ve bu bölümün bu tarz dersleri varsa (yani uygulama dersleri) ben bunu yazıp sadece at binmek istiyorum. Söylediğim gibi gerçekten garip bir fikirdi ama merak ediyorum böyle bir şey mümkün olur mu ?

 • öneri mi dersiniz , şikayet mi , talep mi ? siz bilirsiniz
  Ama her yıl antrenör yetiştiren okullar gerçek anlamda antrenör yetiştiremiyor , kadın arkadaşlarımız sahaya bile gelmeden imza atıp eyeri verip 3-5 metre uzaktan bakıp izliyor ve yarış sonrası çekip gidiyor. Bazı erkek arkadaşlar içinde bu böyle Ata 3 metreden fazla yaklaşamayan ,eyer vuramayan arkadaşlar antrenör olup , geliyor ne olduğundan habersiz kimisi diskalif olup gidiyor bu sanatı icra etmek için yetişmiyorlar kolay ve paralı bir sektör sanıp yığılıyorlar . Ve yüzde 1 e talim oluyorar, sebebiyet veriyorlar çünkü çok fazla var antrenör ve gelmeye devam ediyorlar
  gelecek arkadaşları ve öncekileri uygulamalı bir testten geçirdikten sonra verseler lisansı daha iyi olmaz mı . Bir çok kişinin hakkını gasp ediyorlar. Bu yarışçılığı ilerletmez hiç bir şekilde . Öğrenmek için çaba göstermiyorlar , gösterenler çalışamıyor çünkü yüzde 1 sebebi ile cinsiyetleri ile para kazanıyorlar kadınlar… ne kadar üzücü ne kadar ucuz bir yol … yarışçılık buna alet ediliyor. Sadece yarış günü gelip imza atıp eyeri devredip gidiyorlar bu kadar. Buna bir çare bulunması gerek okullardaki atlar ile hipodromdakiler farklıdır bunu hepimiz biliyoruz eğer hak ediyorlar ise gerçekten yapacaklar ise gerçek yarış atları ile uygulama yapılsın ve görülsün kimin ne yaptığı . En basitinden hamile olup imza atan arkadaşımız var ya ???? atmasın demiyoruz amenna zaten hamile değilken de yaptığı şey aynıydı bütün kadınlarımızın yaptığı şey aynı giyinip süslenip gelip imza atmak antrenörlük bu kadar basite indirgenmiş durumda işte bu kadar ayak altında bu kadar ucuzladı yüzde 1 …… utanç kaynağı resmen 1 milyon TL kazanacak olan at sahibinden sizin kazancınız 10 bin tl :)
  seyislik dahi iyi antrenörlükten maaşı sabit , at kazanınca değil , yol parası var bayram parası var sigortası var yüzde 5 pirimi var at kazanınca sizlerin yüzde 1 i olacak sadece kadın iseniz karakteriniz ucuzsa bir iki sürtünmeye cilveye daha fazlasına sahip olabilirsiniz elbetteki ve ne olursa olsun kadınlar geldiğinde damgalarını yerler bir süre sonra da gururla taşırlar o damgaları iğrenç ama gerçekler bunlar.
  Bu okullar hiç bir işe yaramıyor çünkü okul antrenör yetiştiremez ..
  Bu imkansız antrenör olmak için 3 sene bir yerde çalışıp öğrenmeniz lazım atlarla sürekli diyaloğunuz olmalı bil hassa taylarla , bunlar gidiyor 20-25 yaşında takati ,kendine hayrı kalmamış sessiz sakin atlara binip topuk vuruyor deh deh diyor elini kolunu sallayıp antrenör oluyor. Önce yedekçi olarak çalışıp seyis olursunuz daha sonra tay yetiştirir koşarsınız seyis olursunuz , ondan sonra antrenör olursunuz . Okulda verilen kağıtları ezberleyip önceden çıkan soruları öğrenip puan alarak ve naylon staj yaparak değil….

  • bu arada işin içinden olup okumaya gidenler dışında çoğu ne olduğunu bilmeden geliyor , böyla bir meslek grubunun olduğundan bir haber baraj puanı ve altıyla alınıyorlar zaten… Futbol antrenörlüğü falan sanıp gelen var at var diye gelen var değişik diye gelen var :) geliyorlar sadece attan çok antrenör var artık ve gelene bunun bilincinde muamele yapılıyor sen atmazsan o atar yok mu yeni gelenlerden birini bulun getirin :) güzel kadın var mı yeni mezun ilk eyeri biz vuralım :) neler neler yazıklar olsun ya gerçekten

 • Ya bu at başlığına durup durup geliyorum yazma ihtiyacı duyuyorum. (Gülen Surat) Çok komik hayvanlar bu atlar.. Hatta dizilerde dahi senaristlerin sevgilisidir. Yok at kafası yok bilmemne.. Akşamları da TAYTV açıp koşan atlara bakıyoruz hatta şu şimdi koşacak senin olsun diye filan.. Beslenmesi kolay da değil ki alıp bahçeye koyalım dev gibi müstakil bir hayvan.. Ben şunu çok merak ediyorum. Şahsen ben çok aşırı zengin olsam her gün kova kova badem fıstık veririm.. Zenginim ben. Fakirlerin atı ot yesin.. Hanım da diyor ki ata zafiyet geçirtirdin o enerjiyi nerede yakacak.

   • Hahahaha :) Ya olur mu bizim bilmediğimiz neler biliyorsundur kimbilir.. Dursun ne olacak. Öyle bir zamanda lazım olur ki atlara mahçup olursun.. Selametle :)))

   • Kardeşim; sen yapma ben yapmayayım kim antrene edecek bu atları, kim bürsssh diyecek. Ortalıkta boş boş koşacaklar.. :) At inanılmaz mühim bir hayvan. Keşke benim de olsa. Doru değil de şöyle kızılderili atı gibi lekeli olanları seviyorum ben.. Şu diploma meselesini de CİMER’den filan yazsak mı belki acır silerler…

 • Sen kendi başarısızlığını okula mal edip bütün camiayı karşılayabilecek kadar cahilsin Sezer İltekin
  Senin gözünü para hırsı bürümüş kolay yoldan nasıl para kazanabilirim derdine düşmüşsün burada felaket tellallığı yapıyorsun senin bir kabiliyetin varsa oda budur Müdürün senin için doğruymuş

  • Merhaba Hakan Bey;
   Bu yorumu yapan kişi at antrenörü mü diye merak ettim, ufak bir Google aramasıyla Veteriner Hekim olduğunuzu öğrendim. Sonra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu’da Üniversite Öğretim Üyesi olduğunuzu gördüm ve tepkinizin sebebini anladım.

   Size net bir şekilde şu soruyu soruyorum, lütfen cevaplayın:

   Öğrencilerinizden bu sektörde başarılı olup mezuniyetinden itibaren at antrenörlüğü yapan kaç kişi var? Mümkünse isim de verin o başarılı at antrenörlerini biz de tanıyalım. Benim dönemimden at anrenörlüğü yapan tek bir kişi yok. Demek ki komple dönem olarak başarısızdık. Bu arada arkadaşlarımın %70’i sizin gibi veteriner hekim oldu. Bilmiyorum, belki siz de at antrenörlüğünden DGS ile veterinerliğe geçmişsinizdir.

   Herkes ekmeğinin peşinde Hakan Bey. Gözümü para bürüdüğü falan yok. Bir işte ekmek yoksa kim neden çalışsın orada? Siz Veteriner Hekim olarak bugüne kadar kaç defa iş değiştirdiniz? Bu değişikliklerin sebebi neydi? Daha iyi şartlarda geçiminizi sağlayacak parayı kazanmak değil mi? Biraz vicdanlı olun. Meslek edinmek, ekmeğini kazanmak umuduyla o okullara giden gençlerin ikişer yılının boşa geçmemesi için siz de iki satır yazın.

   • Evet ben Veteriner Hekimim aynı zamanda At Antrenörü ve At sahibiyim 4 yıl Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksek Okulunda öğretim görevlisi olarak hizmet verdim
    Öğrencilerimizin %70 i aktif olarak At antrenörlüğü yapmaktadırlar bir tanesi de Gazi koşusunu kazanan atın antrenörü Mehmet Cücel (Grey Storm) bu bilgiler yeterli galiba ..,

    • Ortada gerçek bir başarı hikayesi olması ihtimalini değerlendirdim ve bu konuda birkaç arkadaşla görüştüm. Birini tanımıyor olmamız, o kişi tanıyan başka birini tanımıyor olmamızı gerektirmiyor. Sonuç olarak kimseyi kırmak istemem fakat imza antrenörü kavramının ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum.

     4 yıl boyunca görev yaptığınız okuldan göreviniz süresince (senelik tahmini 30 kişiden) yaklaşık 120 kişi mezun olması gerekiyor. Bu 120 kişi içinden TJK kayıtlarında görebileceğim ve aktif olarak antrenörlük yapan 20 isim sayabilir misiniz? Sizin iddianız %70’ti ben sadece %17’lik oran istiyorum sizden. Hem arkadaşların reklamı olmuş olur. Bu isimleri yazabilirseniz, yazıya bizzat ekleyeceğim ve şu anki durumun 2008 yılına göre çok farklı olduğunu yazacağım. Söz veriyorum.

    • Sezer İltekin
     Seninle uğraşamayacağım sana ne söylesem nasıl delil göstersem sen kendi beceriksizliğini kapatmak için hep bir bahane bulacaksın senden zaten at antrenörü olmayacağı belli senin zaten eğitim görmeye niyetin yok senin tembel herşeye bahane bulan başarısızlıklarında kendinden başka herkese suç atan insanlardan kimseye fayda gelmez sen önce düşünce sistemini düzelt atçılık ile ilgili yorum yapmayı bırak

    • Peki Hakan Bey siz de benim gibi beceriksiz misiniz? Neden at antrenörlüğü yapıp başarılı olmak yerine geçici olarak öğretim üyeliği yaptınız? Öğrenciniz Gazi Koşusunu kazanmış, sizin kazandığınız başarılar hangileri at antrenörlüğü kariyerinizde?

     Teklifimin her zaman geçerli olduğunu hatırlatarak bu tartışmaya son veriyorum. Öğrencilerinizin sadece %17’si olan 20 öğrencinizin aktif olarak at antrenörlüğü yaptığını kanıtlayın, bu yazıyı değiştirip beceriksizliğimi ilan edeceğim. Sizin iddianız %70’ti. Hayırlı işler dilerim.

    • Sana ne yazsam boş
     Benim öğrencilerim bu işten parayı kazanıyor sende sanal alemde millete laf yetiştiriyorsun bir atasözümüz derki “atı alan Üsküdar’ı geçti “
     Ve balıkçının dediği gibi “RASTGELE”

    • O halde bana yazmayın, herkese yazın. Bakın bu yazıyı ve altındaki yorumları bugüne kadar 100.000’den fazla insan okudu. Bundan sonra da okuyacak. Gördüğünüz gibi, hakaret dahi etseniz sizin yazdıklarınıza herhangi bir kısıtlama veya sansür uygulamıyorum.

     Bu yorumları okuyan insanları ikna edebilirsiniz. Tartışma adabında kiminle tartıştığınız değil neyi tartıştığınızdır önemli olan. Tamam, beceriksiz biri olduğumu kabul ettiğimi varsayın ve sözde “yanıltmaya çalıştığım” insanlara doğruları gösterin. Yazacağınız cümle şu kadar basit:

     “Bu yazıyı yazan kişi size yalan söylüyor. Bu, bu, bu kişiler bu okulu okudu ve şu anda at antrenörlüğü yapıyorlar.”

     Yazın, kesinlikle yayınlayacağım. Benimle uğraşmak, bana laf anlatmak değil bu, sadece insanlara doğruyu göstermek. Bir hoca olarak bu görev size yakışır. Saygılar.

 • Ben yks 2020 ye giricem TYT üzerinden Atçılık ve Antrenörlüğü bölümünü tercih edip okumak istiyorum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Atçılık ve Antrenörlüğü Yüksek Meslek Okulu Mahmudiye’de bu bölüm için iyi bir alan yapılmış hipoterapi dersleri verilmeye başlanmış erasmus öğrencileri geliyormuş vs videolar izledim. Birinci tercihime orayı yazmak istiyorum. Hipoterapi ve erasmus bana bu alanda biraz umut oldu diyebilirim ama ülkemizde iş bulmak çalışmak çok zor iş bulabilirmiyim aylık ne kadar kazanırım kadın olmam ne gibi sıkıntılar doğurur yurt dışına gidebilme imkanım olur mu dgs ile veterineliğe geçiş yapmak kolay olur mu vs aklımda bir sürü soru işareti mevcut. bilgi sahibi olanların yorumuma kulak vermesini rica ediyorum.Teşekkürler.

  • Mahmudiye de sana başarılar. Oraya gitmeden önce sivrisinek ilacı götürmeyi unutma, yurtta kalacaksın büyük ihtimalle yurt berbat gidince anlarsın zaten, orada köy hayatı yaşayacaksın Eskişehir diye aldanma. Ben kayıt yaptırıp orayı görüp geri kaydımı sildirdim şuan moleküler biyoloji kazandım. Sana hayatta başarılar.

 • Öncelikle Teşekkürler aslında ben at antrenörlüğü okumuyorum ben maliye okuyorum maliye de at antrenörlüğü kadar boş bir meslek önlisans okuyorum bennormalde sozelciyim oysa bu bölüm eşit ağırlıklı yani demem o dur ki bende yeni meslekleri araştırmak için bir internete gireyim dedim puanı düşük olupta en kârlı meslekler arasından yağlayarak ballayarak anlatılan bir bölümdü at antrenörlüğü ve ekstra optisenlik , biyomedikal cihaz teknisyenliği, nalbant ve sanırım bir iki meslek dalı vardı yazıyı okuduğumda yapabilirim ya demiştim ama tekrar asıl mesleği araştırdığımda sayfanıza rastladım ve çok doğru konuştuğunuzu düşünüyorum bende şuanda subay polis jandarma zabıta artık hangisi gelirse kafasındayım bayanım subaylık benim için ekstra zor çünkü bildiğim kadarıyla erkeklerde önlisans yada lisans mezunu olup askere gittiğinizde orada kalma şansınız oluyor yine bir kaç mülakata ve sınava tabi tutuluyorsunuz o ayrı ama kadınlarda direk ilk önce akademik bilgi istiyorlar milli savunma Bakanlığı’nın bu sene hazirladigi sınavında puanlar 450 den aşağı inmiyor hatta bu da oldukça düşündürücü o puanı getirebilecek akademik bilgim olsa niye subay olayım ki yani Türkiye’de eğitim sisteminden dolayı artı bir kişi daha açıkta ve ailesini zor durumda bırakmak istemiyor çünkü yine az çok bir emekle büyüdü ve ailesinin de onca umudu ve hayali var bu kız da bunun stresi altında eziliyor çoğu zamanda bu yüzden kendini suçluyor sanırım iyi bir meslekten önce iyi bir psikoloğa ihtiyacım var gibi gözüküyor çünkü aileme hayal kırıklığı yaşatmak istemiyorum eşit ağırlıkci degilim değilim bu bolum beni oldukça yoruyor bu kadar yorulduktan sonra tabiri caiz siktiri boktan bir meslek yüksekokulundan aldığım bir kağıt parçası olucak hayatımın hiç bir noktasında ise yaramayan bir kağıt parçası onunla hiç bir işe giremeyecegim bir kağıt parçası işte hayat işte kimine tereyağlı ballı ekmek sunuyor kimine kuru ekmek bizimde imtihanımız bu demekki ne yapacağımı şaşırdım ardahanda edebiyat kazanmıştım dört yıl o kadar pişmanım ki gitmedigim icin en azından dört yıllık bir lisans diplomam var derdim en azından evde dursamda dört yıl okudum ya işte derdim hallederdim bı şekilde şuan bu durumdan çok muzdaribim kim vurduya gittim çok üzgünüm..

 • Ben zootekni öğrencisiyim dgs den bahsetmişsiniz bu bölümden zootekni bölümünü de geçiş var hem 3 sene felan okuyosun veterinerlik gibi 0 başlatmıyorlar iş alanında genişliyo hem devlet memuru olma şansında var ben atçılık bölümünü okumak istiyorum allah nasip ederse kendi bölümümü bitirdikten sonrada bu bölümü okuyacağım zootrkni bölümü atıda kapsıyor fakat bu yöndeki eğitim yetersiz bu açığı kapatmak istiyorum

 • öncelikle yazınızın tamamını ve yorumların büyük kısmını ilgiyle okudum. ellerinize sağlık. size farklı konularda fikir danışmamız mümkün mü?
  saygılarımla

 • anlattığınız sadece Türkiye için mi geçerli mesela yurtdışın da okusam yine aynı sorunla karşılaşır mıyım? Siz olayın içinde olduğunuz için daha iyi anlaya bilirsiniz o yüzden soruyorum

 • Öncelikle herkese merhaba. Bu konuya bir nokta koymak için yazıyorum. Ben Abdullah Öztap Eskişehir atçılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum . Sezer kardeşim yazılarını okudum ve yaklaşık olarak %50 haklısın. Ben bu bölümü yazmadan önce Edirne’de harita işinde çalışıyordum . 2010 Haziran ayı filandı . Kahvede oturdum bir çay sigara yapıyordum. Dinlenirken bir gazete aldım onu okuyorum 2. Sayfasında bir manşet “BAZI 2 YILLIK BÖLÜMLER PARA BASIYOR” matbaa ,hemşirelik, at antrenörlüğü vs…
  Tamda benim tercih zamanlarım . Hemen araştırdım 3.000 dolar filan diyorlar nasıl süslemişler görmen lazım. Gittim yazdım . Tercihler açıklandı Eskişehir atçılık bölümü.. Tekrar araştırdım senin yazına denk gelmiştim o zamanlar Hayatımın hatası at antrenörlüğü diye. Onuda okudun ama yine okula gittim. 2 sene öyle böyle güzel bir şekilde mezun olduk. Bizim sınıftan mezun olan öğrencilerin abartmadan söylüyorum %30 u bu sekterde hayatına devam ediyor. Kimi atlı sporda kimi hipodrom da kimide DGS ile veterinerlik yapıyor kimide kendi atlıspor kulübü kurdu . Bende emin ol hiç işsiz kalmadım . Şuanda aktif olarak bir kurumda binicilik eğitmenliği yapıyorum . Diplama sadece bir anahtar , 3000 doları diplama vermiyor sana öyle düşünme kendini geliştirmene bağlı herşey. Benim bir felsefem var bu hayatta çöpçü bile olsan parmakla gösterilecek biri olmalısın. Herkes bak şu çoçuk varya müthiş çöpçülük yapıyor yerde izmarit bırakmıyor desin.

  Bölümü seçenlerin bir çoğu bu işi yapmıyor doğru. MYO girmek için az bir puan almak yeterli oluyor. Bu sebeple okulu kazananların bir çoğu çalışmayı, iş yapmayı sevmeyen, az iş çıkaran (tembel) insanlardan oluşuyor. Bu öğrenciler okulu zar zor bitiriyorlar ve bu işin zor olduğu kanaatine varıp daha kolay işlere yöneliyorlar. Çünkü kendini geliştirebilecek yapıya sahip olmadıkları düşünüyorlar. Ama tercihlerini puanına göre yapmayanlar bölümü isteyerek ve severek gelenler şuanda camianın heryerinde. Kimi eğitmen olarak kimi antrenör kimi veteriner kimi klüp sahibi.

  Diplomayı aldıktan sonra 3000 dolar kimse vermedi . Okul bitmeden mezuniyetime bile gitmeden Kayseri’de 900 tl ye bir atlı spor kulübüne başladım. Para hep ikinci planımdaydı. Sadece kendimi geliştirmeye yatırım yaptım. Ordan çıkıp Ankaraya 1100 TL ile işe başladım asgari ücret filandı. Bir kaç klüp değiştirerek kendimi geliştirmeye devam ettim. Şuanda almam gereken maaşı alıyorum ama dediğim gibi kendini geliştirmek ile alakalı herşey.

  Örnek vermem gerekirse beni iyi anlayacaksın bu örnekte sizide ilgilendiriyor çünkü .. ben teknik lise olarak bilgisayar bölümü mezunuyum. Çanakkale’de en kapsamlı Casper bayisinde çalışırken o zaman Windows Vista filan gelmişti format arıyorduk bilgisayar topluyorduk kuruluma gidip arıza tespit yapıyoruz. 2008 yıllarından bahsediyorum 2009 da bıraktım ve şuan tarih Ağustos 2020 .. desenki bana bu bilgisayarıma Windows 10 yükle yükleyemem . Vallahı billahi araştırmadan yapamam. Çünkü kendimi geliştirmedim.

  Diplama senin 2 yıl okuduğunu gösteren bir kağıt sadece. Benim A2 ehliyetim var ama bir Kenan Sofuoğlu değilim çünkü motor kullanmıyorum kendimi geliştirmiyorum.

  Uzun lafın kısası Sezer kardeşim yazdıklarının %50 si doğru reklamı abartmışlar. Ama bu bölümde ÇALIŞMAK İSTEYENE iş var buda bir gerçek.

  Aslında okulların puanları düşün olduğu için herkes rahatla giriyor orası kesin . BESYO gibi mülakat ile alsalar emin ol mezunların %100 şuanda bu sektörde olurlardı.

  Yazacak arkadaşlara tavsiyem puanım tutuyor yazayım mı cümlesini kullanmamaları.

  Ben bu işe araştırarak okuyorak kendimi geliştirerek yapıcam diyorsanız tercih edin .

  Saygılar

 • Merhabalar Sezer bey. Geçen sene bu yazınıza denk gelmediğim için hayatımın hatasını yaparak Eskişehir Mahmudiye atçılık bölümünü yazdım. Başlarda herşey çok güzeldi TJK nın verdiği karşılıksız bursu kazanmıştım vs. Ama bir iki ay sonra gerçekleri gördüm. Haberlerde olanın tam zıttı olduğunu anladım. O an bursu, giden obp puanımı herşeyi bırakıp kaydımı sildirdim. Biraz geçte olsa tekrar üniversite sınavına hazırlanmaya başladım. Obp puanım kırık olmasına rağmen bu sene güzel bir sıralama yaparak Hacettepe üniversitesi moleküler biyoloji bölümünü %99 kazanıyorum. Burayı tercih etmeyi düşünen arkadaşlarım size sesleniyorum. Yapmayın. Eğer aileniz bu sektörün içinde değilse yapmayın. Eğer inadına Mahmudiye ye giderseniz sivrisinekler için ilaç alın.

 • Merhaba! Öğretmenim! Emekliliğe 2 yıl kaldığı için kızımın atlara olan sevgisini de göz önüne alarak bu sene tytye girdim ve Uludağ Atçılık Myonu kazandım. Sonra Türkiye’de at antrenörlerinin durumu nedir diye araştırırken umutsuzca kaleme alınmış bu yazı karşıma çıktı. Kötü başlanmış ve yeterince mücadele edilmeden, kendini yeterince donatmadan başlanılmıştır ve pes edilmiş bir mesleki kariyer. Yazık üzüldüm.
  Sadece bu bölüm değil, tıp dişilik gibi belli başlı bir kaç bölüm dışındaki tüm bölümleri yazacak gençler, şunu asla kafanızdan çıkarmayın ki ńhiç bir hedefe kırmızı halı üstünde yürüyerek gidilmez. Başka okula gideceksiniz, o zaman herşey yoluna girecek mi? Dikensiz gül bahçesinde mi yürüyeceksiniz? Hadi başka bölüm okudunuz, o bölüm biter bitmez hemen size kollarını mı açacak iş dünyası?
  Yapmayın ya, gidin Ahmet Şerif İzgören’in Avucunuzdaki Kelebek seminerini izleyin veya videosunu izleyin. Gidin YouTube da Günlük Motivasyon kanalındaki videoları izleyin. Ve canla başla (ders/İş) çalışmaya başlayın. Mesele kitap okuyun, gerek ilgi alanlarınızla ilgili, gerekse mesleki. Kitap okumayı sevmeyenler you tube a Serdar Kuzuloğlu neden kitap okumalıyız yazıp izleyin. Bir yabancı dil öğrenin. Mücadele etmez ve kendinize yatırım yapmazsanız, bir işte başarılı olma şansınız çok ama çok az…. Bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.

  • Bu arada belirteyim, yukarıda yazılan yorumlardan en çok sivrisineklerden şikayetçi olanlara güldüm. 😀 Bu arkadaşlara tavsiyem Sibirya’ya yerleşsinler. Orada hiç sivri sinek yokmuş…. 😀

 • Arkadaşlar Elazığ Fırat üniversitesi Atçılık ve At Antrenörlüğü Mezunuyum. Yıllarca hipodromlarda görev yaptım. İstatistiklerime bakabilirsiniz. Arkadaşın söylediği herşey kelimesi kelimesine doğru. Yıllarca bu sektörde bulundum fakat çok da çilesini çektim. Tek söyleyeceğim şu : siz yıllarınızı verirdiniz ancak düşüncesiz bir seyis bile sizin bütün emeğinizi ata doping vererek çöpe atabilir. TJK hiç bir şekilde antrenörün yanında değil her türlü saçmalığa maruz kaldığınız yetmezmiş gibi en ufak şeylerden bile bir ton para cezasına mahkum kalırsınız. At sahipleri hiç bir şekilde sizin hakkınızı ödemez. Sözleşme yüzdesi kaç olursa olsun size verecekleri miktar maksimum yüzde 3. Atın şeyi bile antrenörden değerli. Gidin kendinize sigortalı ve emekli olana kadar çalışabileceğiniz bir meslek bulun. Bazı kesimlerin de masallarına aldanıp yazmayın bu bölümü. Sonra son pişmanlık fayda etmez…

 • sen baya beceriksizsin anlaşılan bizim gerek kocaeli gerek kastamonu olsun mezun verenler suan gayet işlerinin başında başarısız ögrenciyi kimse istemez . hangi meslek olursa olsun boş kalma ilk başladıgında hafife alınma vb seyler yaşana bilir elektirik elektronik okudum kadından olmaz dediler cok güzel oldu şimdi atcılık okuyorum . bununla ilgili TJK ve buna benzer birsürü kurum kuruluş var askeriyenin bile bunun için bir birimi var . sadece hipodrum diye bir çok otistik çocuga at tarepisi vb . uygulamalar ve atlarla ilgili bir çok spor dalı var sen bu meslegi hipodrum olarak sınırlandırmışsın ama at spor okullarında egitmen olma şansın var . midilli den tut cocuklar için yarışlar uzun atlama engelli koşu ülkemizde atlarla yapılan atcı okculuk hepsi için egitmen gerekli sen yanlış kapıyı çalmışsın . Unutmamk gerek bugun en düşük mevkiye sabrı olmayan yarın iyi bir yerde olmaz en iyi şefler ilk bulaşıkcıydı küçük bir bakkal bügün marketler zinciri demek istedigimi anladın mı dar bir pençereden bakıyorsun hayata .

 • bu bütün atçılık ve binicilik camiasında aynıdır. bu işte insanların seni kabul etmesi, aralarına alması için ya çok eskiden beri bu işin içerisinde olacaksın ya da gerçekten çok sağlam bilgi ve pratiğe sahip olacaksın aksi takdirde size seislik teklif edilmesi çok normal. Şu zamana kadar birçok atçılık üniversitesi mezunu gördüm ve çoğu ya attan korkuyor , ya ata binemiyor ki binmekten kastım çok iyi bir binişe sahip olmak. Ve sorunun temelinde ise üniversiteler var zaten yeterli bir biniş öğretilmiyor Ögretilse bile 2 yıl at binmeyle kimse kimseye antrenör gözüyle bakmaz. henüz üni okuyup bu işte başarılı olan görmedim özellikle büyük şehirlerde…

 • Merhaba arkadaşlar sezer beyin yazdıklarına tamamen katılıyorum. Eğer orda referansınız yok ekmek yemeniz imkansız 6 yıl orda seyislik yapmiş ve şuan tyt hazırlanıp antrenörlük okuyacak biri olarak söylüyorum kendi adıma söylüyorum 6 yıl orda seyislik yaparak az çok referans ve iş bulabilme konusunda antrenörlük yapabileceğim at bulma konusunda şüphelerim var çünkü tamamen dayın varsa para var sistemi ile dönen bir yer referansımız varsa okuyun .
  Orda 6 yıl çalışma hayatımda okdad çok at katili antoroner olmuş insanlarla tanıştımki adam istanbulda Ankara’daki atlara antoronerlik yapıyor boyleki saçma bir sistem adam elinde 50 tane at var 2 tane kosuyor diyorlardı filan kişi at koşturuyor bi olayım var çok enteresan antrenörmüz olan bi kişi persebe günü adanadan geldi kışın adanadaydi sürekli ordan geldi atin cuma günü galip yapması gerekirken perşembe günü gelmiş diye sabah atı sahaya goturdum baktim idman jokeyine buna 600 m iş yap dedi abi dedin bu at dün iş yaptı yarın yapması gerekiyor baktim bana bişi olmaz diyor ve adam 600 m iş yaptı beğenmedi dedi gotur bidaha yapsın at pert oldu okadar üzüldüm can bu can 6 yıllık seyiligimde çok başarılı antoronerlik yapan başarılı at katili olanlarda çalıştım knedi adıma eğer lisans sahibi olursam kendime güveniyorum bana sadece bir şans tanilirsa ve şansım olursa ben eğer bu işin içinde olmasaydım zaten kesinlikle bu işe girmezdim okuyacak olanlara başarılar dilerim

  • herkese merhaba hani derler ya copcu olsan bile isinin en iyisi ol . buda o mesele.
   ben kendimi tanitayim urfaliyim ziraat fakultesi zootekni okur iken infaz koruma memurlugunu kazandim. univ 2015 yilinda mezun oldum… halende gardiyanlik yapiyorum bu yil ankaraya tayin isteyip at atrenorulugunu yazacagim. oss den cok buyuk puan alip yazacagim..
   besleme konusunda baya deneyimim var… bu ise merakliyim . at atrenorlerinin serefini yuceltmeye soz veriyorum…

 • bende bu işin içinde az da lsa yetişdim ben antrönör lmak çk istiyorum ama daha liseyi bitiremedim yaş 47 kafa dengi birini bulursam diplmasını kullanmak isterim hAKKINIDA VERİRİM

 • Sonuna dek haklısın
  Yaş 29
  Bende o bölümü okumak için elimden gelini yapıyorum
  Yapmıyorum değil
  Ama 13 yaşından beri bu işte olmamım verdiği güven ile

  Sahaada dayı. Amca yok ise
  Yuzde 2.5 yetmez
  1
  2 tane çakal doping kurban olur 2 yıllık okuma hayaller herşey zehir olur

 • At Antrenörü olmak istedim ata binmeyi çok sevdiğim.icin 2022 yılındayız bu yazı çok eski şuan ki düşünceniz nedir tavsiye eder misiniz

  • hayvan sevgisi ağır basıyor fakat yaş ilerleyince gerçekleri görüyorsun ailen atcılık sektoru içerisinde degilse okuma daha güzel onu acık birsuru bölüm var. tek avantajı bence veteriner hekimlik dgs şansı ondada uni sınavından itibaren kazansan daha iyi