Neden Protein Tozuna İhtiyaç Duyulur

Proteinler insan vücudunun her santiminde bulunan kas kütlesinin temel yapıtaşıdır. Sürekli yenilenen doku ve hücreler sebebi ile insan vücudu daima protein ihtiyacı ile yüz yüzedir. Bir bünyeye yeteri kadar protein girmezse yıkılan hücreler yenilenemez ve kas dokuda yıkılma yaşanır. Kaslar sürekli yıkılma süreci içerisinde takılı kalır ve kas kaybı sebebi ile güçsüzlük, yorgunluk hatta işlev görememe baş gösterir.

Protein basitçe kasların gelişmesi, yıkılan kas dokunun yenilenmesi, vücut dokularının yapımı ve yenilenmesi, yaraların kapanması ve bağışıklık sisteminin korunumu için önemlidir. Sıradan bir insan için günlük kalorinin %20’si proteinlerden sağlanmalıdır. Kas yıkımı ve enerji kullanımının arttığı yoğun antrenman ve vücut geliştirme gibi durumlarda ise günlük protein ihtiyacı bu oranın neredeyse iki katına çıkmaktadır. Tabii ki böyle bir miktarı doğal yollardan almak mümkün değildir.

Protein Tozu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bilindiği gibi doğada tek ve saf bir protein kaynağı yoktur. Doğal yollardan tüketilen her protein için yağ, karbonhidrat gibi vücudun o an ihtiyaç duymadığı başka besinler de alınır. Ayrıca pek çok protein kaynağı doymuş yağ ve kolesterol yönünden de zengindir ne yazık ki. Tüm bu yan etkilerden kaçınmak ve gerekli miktarda protein alabilmek için profesyonel sporcular protein tozu kullanmaktadır. İhtiyaç duyulan protein miktarı tüketilen kalori çıkartılarak hesaplandığında ek ihtiyaç ortaya çıkmaktadır.

Protein tozu kullanımının faydaları şu şekilde sıralanabilir:
 • Antrenman sırasında kullanılacak ve sonrasında kas yapımı sağlayacak protein ihtiyacı karşılanır.
 • Kas yapımı hızlanır ve vücudu anabolik hale getirir.
 • Yorgunluk ve kas ağrıları azalır.
 • Bağışıklık sistemini güçlenir.
 • Büyüme hormonu yapıtaşı sağlanmış olur.
 • Metabolizma hızlanır.
 • Yağ yakımı artar.
 • İnsülin seviyesi düzenlenir.
 • Sıradan protein tozları içim kolaylığı açısından çikolatalı, kahveli gibi farklı tatlarda gelir.
 • Çoğunlukla da bir servisi 200 gram kadar süt ya da su ile karıştırılarak tüketilir.
 • Antrenman ağırlığı, kişinin boy kilo oranı yani kütle endeksi gibi mevzular günlük tüketim miktarını ve sıklığını etkileyebilmektedir.
Neden ve Ne zaman Whey Protein Tercih Edilmeli?

Hangi protein desteğinin tercih edileceği ve ne zaman tüketileceği bünye için önemlidir. Whey protein peynir altı suyundan üretilen yüksek değerli bir üründür. Peynir altı suyu kısaca peynir üretiminden arta kalan sıvıdır ve tamamen doğaldır. Ek gıdalar dışında kimi yiyeceklerin protein değerinin yükselmesi için de katkı şeklinde eklenir. Kas yapımı için önemli olan aminoasitler açısından da zengin bir sıvı olduğundan whey ürünler genellikle ayrı bir BCAA takviyesi gerektirmez. Bu ürün en hızlı emilen en saf proteinlerden biridir. Bu sebeple de yukarıda sıralanan faydaları süratle gösterir. Üstelik protein oranı diğer takviyelere göre daha yüksektir.

Kullanım zamanları konusunda ise, bu ürün uyandıktan sonra uyku sırasında oluşan enerji açlığını yok etmek ve hızlı sindirimi ile kasların beslenmesi adına kullanılabilir. Ek bir doğal protein de sabah besini olarak iş görecektir. Hızlı emilen proteinler vücudu hızla ideal azot dengesine taşır. Antrenman öncesi de yine whey tercih edilebilir çünkü antrenman sürecinde kaslar hızla yıkıma girecektir. Benzer şekilde antrenman sonunda da süratle kas yıkımını durdurarak kas yapımına başlamak yani vücudu anabolik hale getirmek için whey tercih edilebilir. Bu şekilde kaslar hızlı bir şekilde beslenirler. Antrenmandan sonra tüketim eşlikçisinin su olarak seçilmesi önerilmektedir. Gece boyunca kasların iyi beslenmiş şekilde tutulması da önemlidir çünkü uyku kas yapımının önemli bir safhasıdır.

Protein tozu ürünlerini uygun fiyatlara https://www.besinstore.com/protein-tozu adresinden satın alabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsAppPinterestLinkedIn
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap