Yeni Projemiz Blog Sözlük Açıldı

Bundan yaklaşık 10 gün önce aklıma bir fikir düştü. Yazmayı seviyorum fakat her aklıma geleni buraya yazamıyorum. Buraya bir yazı yazmam için yazılacak şeyin gerçekten paylaşmaya değer olması ve aklımda konu ile ilgili fikirlerim dışında somut bilgiler de olması gerekiyor. Bu durumu aşmak için blogun yanına ekşi sözlük gibi bir sözlük açıp, sozluk.kelimelerbenim.com şeklinde de bir subdomain (alt alan adı) oluşturup içimden ne geçerse oraya yazabilecektim. Bu konuyu sürekli görüştüğümüz diğer blog yazarı arkadaşlarıma açtığımda bunun (zaten çok sık yazamadığım) kişisel blogum için bir dezavantaj oluşturacağını, aklıma gelenleri sözlüğe yazdığım zaman blogumu ihmal edeceğimi ve böyle bir sistemin gerekli olmadığını söylediler ve bu konuda tamamı aynı fikri savundu. Sözlük fikrini bir kere kafama takmıştım fakat beş kişi haksızken büyük ihtimalle ben haklı olamazdım.

Uzun zamandır aklımda olan fakat sınırlarını tam belirlemediğim başka bir proje vardı ve bu proje sözlük yazarlarını bir çatı altında toplamak üzerineydi. Bundan yaklaşık dört buçuk yıl önce yani 09 Aralık 2011 tarihinde turblo.org domainini satın aldım. “Türk Blog Yazarları” kelime grubunu temsil etmek üzere satın aldığım bu alan adını projelendirme fırsatı bulamadım ve bir yıllık tescil süresi dolduğunda süreyi uzatmayarak kendisinden vazgeçtim.

Blogun yanına sözlük açma fikrine onay çıkmayınca turblo‘dan kalan ukdenin gerçek olması adına “blog yazarlarına özel sözlük” fikrini attım ortaya. Bu defa olmuştu. Herkes bunun iyi bir fikir olduğunu söyledi. BLOGSOZLUK.COM adresini kontrol ettim, boştaydı. Madem öyle hep beraber çıkacaktık bu yola. Benimle birlikte toplamda 6 blog yazarı (Sezer İltekinİsmail Usluer, Tahsin Sungur, Ubeydullah Öz, Mustafa Türk ve Emrah Çelik) olarak projeye ilk kazmayı vurduk. Satın aldığımız script’in o kadar çok eksiği vardı ki sözlüğü birkaç gün boyunca tam olarak açamadık. (Merak edenler için sözlüğün ilk hali böyle bir şey.) Biz İsmail ile birlikte kodlarla uğraşırken, Tahsin de logomuzu tasarladı. Kurulumun üzerinden dört gün geçip bir hayli eksik giderildiğinde başlangıç için tamamdır deyip sözlüğü kişisel hesaplarımızda paylaşmaya başladık.

blogsozluk_icerik

Blog Sözlük ilk günden yoğun bir ilgi gördü ve 24 saat içinde 100 üyeye ulaştık. Bu yazıyı yazdığım an itibariyle 115 üyemiz, 460 başlığımız ve bu başlıklara yazılmış 1715 entry’miz var. En başta dediğim gibi amaç blog yazarlarını bir çatı altında toplayabilmek. Bu yüzden kayıtlarımız yalnızca blog yazarlarına açık. Peki bunu nasıl kontrol ediyoruz? Kayıt formumuzda “blog adresiniz” şeklinde bir bölüm var ve sözlüğe kayıt olduğunuzda sisteme giriş yapabilmeniz için kaydınızın admin onayından geçmesi gerekiyor. Bu onay işlemi sırasında kişinin form üzerinden bize göndermiş olduğu blog adresi kontrol ediliyor ayrıca bu blog adresi kişinin profil sayfasında sergileniyor. Yani bir diğer amacımız da blog yazarlarının kendilerini göstermesini sağlamak. Yazılan entrylerin kalitesiyle doğru orantılı olarak profiliniz ziyaret edilir ve bu kimmiş denilerek blogunuz için yeni takipçiler kazanabilirsiniz.

Sözlük yazarları, her entry’de en az bir tanım gerektiren fakat hiçbir şekilde sıkıcı olmayan, aksine, oldukça eğlenceli sözlük formatına hemen adapte oldular. Sözlükte üyelerin kaç yıldır blog yazarı oldukları kıstasına göre bir de rütbe sistemi getirdik. Bir yıldan kısa süredir blog yazanlara “çaylak blogger”, 1-2 yıl arası “blogger”, 2 yıl üzeri “tecrübeli blogger” ve son olarak 5 yıl ve daha uzun süredir blog yazanlara “uzman blogger” dedik. Gerçi bu “uzman” lafını pek sevmedik, yakın zamanda kaldırmayı ya da üzerinde bir değişiklik yapmayı düşünüyoruz.

Sözlük çok güzel, gelsenize.
http://blogsozluk.com

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

125 Yorum