Blogger Özel Alan Adı Sansürü Çözüldü

blank
Günlerdir Blogger’a IP bazlı uygulanan sansürden dolayı Bloglarımız Türkiye’den erişime kapalıydı. Yasak direkt IP’ye uygulandığından DNS falan fayda etmiyordu tabii. Bugün günlerdir bir yetkilinin herhangi bir soru ya da soruna cevap vermediği Google Forumu’nda ihara4 isimli kullanıcının (kendisine teşekkür ediyoruz) açmış olduğu Yasaklı Blogger Custom Domainlerde Yeni IP Umudu – Test Gönüllüleri Aranmakta konusuna rastladım ve ülkemizde uygulanan sansürün Çin’de de uygulandığını ve Çinli dostlarımızın buna farklı bir çözüm yöntemi bulduklarını öğrendim. İlk denemelerimi çok zorlanarak Çince sitelerde yaptıysam da %80 başarıya ulaşıp tıkandım. Akşama doğru yapmış olduğum araştırmalar sonucu aynı yöntemi uygulayan farklı çince siteler bulup inceledim ve bu çözüme ulaştım. Çözüme geçelim dostlar:

Dikkat! Aşağıda anlatılan çözüm yöntemi güncelliğini yitirmiştir. 11 Nisan 2011 Tarihi itibariyle yeniden yasaklanan IP adresi yerine 74.125.43.121 değerini kullanabilirsiniz. Sevgiler!

blank
Önce Domainimizin kontrol paneline girip, 74.125.93.121 olan A kaydını siliyoruz. Ve onun yerine bir CNAME kaydı oluşturup subdomain olarak www verip ghs.you8g.com değeriyle eşleştirerek kaydediyoruz.
blank
Daha sonra http://you8g.com adresine giriyoruz ve site içinden (buradan değil) sol tarafta görmüş olduğunuz Çince yazılı butona tıklıyoruz. Karşımıza gelen Google ekranında allow (izin ver) butonuna tıklıyoruz. Google’da oturumunuz açık değilse kullanıcı adı ve şifre girerek allow diyoruz.
Şimdi siteye gerekli izni verdik. Tekrar http://you8g.com adresine giriyoruz ve giriş yapmış olduğumuzu sağ üst köşeden görüyoruz.
Buradaki boşluğa www.domainadiniz.com şeklinde yazıp, yine şu Çince malum butona tıklıyoruz ve sitemiz aşağıya eklenmiş oluyor.  Böylece işlem tamamlanmıştır güzel dostlar. Bu ayarların etkin olması için en az bir 10 dakika bekleyin ve sürekli sayfayı yenileyin :)
Küçük bir hatırlatma: Bu şekilde yalnızca site adresinizin başına www yazarak siteye giriş yapılabilir. Daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu :) http://www.kelimelerbenim.com
Ayrıca R10 Yöneticilerine Sevgilerimi iletiyorum.
Çözümü link olarak R10 forumlarında paylaştığım için imleme suçlamasıyla ilk defa banlandım.

Bakın şunu kafanıza sokun; emek verip yazdığımız yazı ve makaleleri forumunuzda paylaşıma sunduğumuzda verdiğimiz ufacık bir link imleme değildir.

blank
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

89 Yorum