Blogging

Blogger Özel Alan Adı Sansürü Çözüldü


Günlerdir Blogger’a IP bazlı uygulanan sansürden dolayı Bloglarımız Türkiye’den erişime kapalıydı. Yasak direkt IP’ye uygulandığından DNS falan fayda etmiyordu tabii. Bugün günlerdir bir yetkilinin herhangi bir soru ya da soruna cevap vermediği Google Forumu’nda ihara4 isimli kullanıcının (kendisine teşekkür ediyoruz) açmış olduğu Yasaklı Blogger Custom Domainlerde Yeni IP Umudu – Test Gönüllüleri Aranmakta konusuna rastladım ve ülkemizde uygulanan sansürün Çin’de de uygulandığını ve Çinli dostlarımızın buna farklı bir çözüm yöntemi bulduklarını öğrendim. İlk denemelerimi çok zorlanarak Çince sitelerde yaptıysam da %80 başarıya ulaşıp tıkandım. Akşama doğru yapmış olduğum araştırmalar sonucu aynı yöntemi uygulayan farklı çince siteler bulup inceledim ve bu çözüme ulaştım. Çözüme geçelim dostlar:

Dikkat! Aşağıda anlatılan çözüm yöntemi güncelliğini yitirmiştir. 11 Nisan 2011 Tarihi itibariyle yeniden yasaklanan IP adresi yerine 74.125.43.121 değerini kullanabilirsiniz. Sevgiler!

Önce Domainimizin kontrol paneline girip, 74.125.93.121 olan A kaydını siliyoruz. Ve onun yerine bir CNAME kaydı oluşturup subdomain olarak www verip ghs.you8g.com değeriyle eşleştirerek kaydediyoruz.
Daha sonra http://you8g.com adresine giriyoruz ve site içinden (buradan değil) sol tarafta görmüş olduğunuz Çince yazılı butona tıklıyoruz. Karşımıza gelen Google ekranında allow (izin ver) butonuna tıklıyoruz. Google’da oturumunuz açık değilse kullanıcı adı ve şifre girerek allow diyoruz.
Şimdi siteye gerekli izni verdik. Tekrar http://you8g.com adresine giriyoruz ve giriş yapmış olduğumuzu sağ üst köşeden görüyoruz.
Buradaki boşluğa www.domainadiniz.com şeklinde yazıp, yine şu Çince malum butona tıklıyoruz ve sitemiz aşağıya eklenmiş oluyor.  Böylece işlem tamamlanmıştır güzel dostlar. Bu ayarların etkin olması için en az bir 10 dakika bekleyin ve sürekli sayfayı yenileyin :)
Küçük bir hatırlatma: Bu şekilde yalnızca site adresinizin başına www yazarak siteye giriş yapılabilir. Daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu :) http://www.kelimelerbenim.com
Ayrıca R10 Yöneticilerine Sevgilerimi iletiyorum.
Çözümü link olarak R10 forumlarında paylaştığım için imleme suçlamasıyla ilk defa banlandım.

Bakın şunu kafanıza sokun; emek verip yazdığımız yazı ve makaleleri forumunuzda paylaşıma sunduğumuzda verdiğimiz ufacık bir link imleme değildir.

Yazar Hakkında | Sezer İltekin

2008 yılından bugüne tam 10 yıldır blog yazıyorum. Bilgisayar, hayatımın vazgeçilmez bir parçası. İmkanı olsa kod yazarak hayatını idame ettirmek isteyen, kamuda bilgi işlem sorumlusu olarak çalışan 30 yaşında bir adamım. Evliyim ve 3 yaşında Emir adında bir oğlum var. Bir tanesi lisans, dört tanesi önlisans olmak üzere birbiriyle ilgisiz 5 üniversite bölümünden mezun oldum. Şu anda Açıköğretim Web Tasarımı ve Kodlama bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. Diploma biriktirmek için değil, ölmeden önce olabildiğince çok şey hakkında bilgi sahibi olabilmek için okuyorum. PHP, dronlar, fotoğrafçılık, karıncalar ilgi alanlarımdan bazıları. Daha fazlası için: Ben Neymişim »

89 Yorum

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Önemli: Ticari (SEO) amaçlı yorum backlinkler cüzi bir ücret karşılığında onaylanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.