Hayallerimin Peşinden Koşmaya Başladım

Dile kolay, tam 17 sene geçmiş internet sitelerinin kaynak kodlarını kurcalamaya başladığımdan bu yana. 1999 Yılında, nereye gittiğimizi hatırlamadığım bir okul gezisinde, bir şekilde elime geçen Dünyayı Saran Ağ isimli o incecik kitap, bir insanın ömrü boyunca ilgi duyacağı alanı keşfetmesine vesile oldu. İnternet kafaye gidip, masaüstünde boş bir web sayfası oluşturduğum, yanımda getirdiğim malum kitapta yazan kodlara bakarak o web sayfasının arkaplan rengini değiştirdiğim ve bunu yapabildiğim için kendimle gurur duyduğum o günü çok net hatırlıyorum. Henüz 11 yaşında bir çocuktum. Duyduğum o gurur, lise yıllarımda bana sırf bilgisayar mühendisi olabilmem için sayısal bir bölüm okuttu. Olamadım tabii.

Hayatın bize sunduğu imkanlar, ilgi alanlarımızı mesleğimize dönüştürmek için genelde yetersizdir. Kimileri bu yetersizliği bir şekilde aşar. Mühendis olmadığı halde tarihe yön veren icatlar yapan insanlar mesela ya da hiç tasarım dersi almadığı halde mükemmel tasarımlar yapan grafikerler. Peki bilgisayar mühendisi olmadığı halde ne yapar da kendisini bu alanda yetiştirir insan? En azından bir programlama dili öğrenir değil mi?

Ben öğrenmedim. Bu yazının bu sayfada görünmesini sağlayan temel HTML dilini zaten çocukken öğrenmiştim. Daha sonra, uğraştığım siteler üzerinde düzenlediğim kaynak kodlarından göre göre bir şekilde derdimi anlatacak kadar CSS öğrendim. CSS ise bu paragrafın iki yana yaslı görünmesini sağlayan tasarım dili. Bir ara ASP dilinde site kurdum, çat pat bir şeyler yaptım. 2008 yılında Blogspot üzerinden bu blogu kurduğumda şu temayı uzun vadede düzenleyerek şu hale getirdim. Tüm bu site sadece 1 sayfa koddan meydana geliyor. Blogspot’un HTML ile karışık, kendine has bir dili var. Bunu da örneklere baka baka, deneye yanıla öğrendim. Daha sonra 2015 yılında WordPress’e geçtim ve bu gördüğünüz siteyi kurdum. Oturup iki satır kod öğrenmek yerine bunca yıl başkalarının yazdığı kodlar üzerinde oynayarak, yabancıların “Reverse Engineering” yani “Tersine Mühendislik” dediği işi yaptım.

html-css
Bu örnekte HTML ve CSS ilişkisi güzel bir şekilde açıklanmış.
Görsel Kaynak: http://tutorial.techaltum.com/css.html

Bundan bir ay kadar önce, kullanmadığımız, boşta duran bir Android telefonu güvenlik kamerası olarak kullanma projemle uğraşırken (Bu konuyu ayrı bir yazıda detaylı olarak paylaşacağım), kamerayı uzaktan izleyebilmem için bana basit bir script lazım oldu. Konu tam olarak şu: Telefon belli aralıklarla kendisinin o anda sahip olduğu dış IP adresini bir web sayfasına gönderecek. Bu IP adresleri bir veritabanında depolanarak bir sayfada listelenecek. Hepsi bu. Olayın basitliğini, kod yazma mantığına olan aşinalığım sebebiyle çok iyi biliyorum fakat eşeklik bende, bu güne kadar bu kadar basit bir scripti yazacak kadar bile PHP öğrenmediğim için başkalarının yardımına ihtiyaç  duyuyorum. Webmaster forumlarına konu açtım ve böyle bir ihtiyacım olduğunu belirttim. Hemen cevaplar geldi ve bu sistemi yazmak için 5 dakika süre ve 50 TL para istediler. İşte o anda cehaletin oldukça maliyetli olduğunu anladım. Neyse ki bir arkadaş script konusunda yardımcı oldu fakat benim için bu olay bir şeylerin başlangıcı olmuştu.

Bu olay sonrasında oturup düşündüm. Aslında, bilgisayar mühendisi olmadan da sevdiğim işi yapabilirdim. Hali hazırda para kazandığım bir iş varken acele etmeme de gerek yoktu. Bir alana yönelmeliydim ve bu alan hayatımda büyük bir yeri olan web siteleri ile ilgili olmalıydı. HTML biliyordum, CSS ise kısa zamanda tamamlanabilecek kadar az eksiğim olan bir konuydu. Web sitelerini bir araba olarak düşünürsek, arabanın iskeletini yapabilecek bilgim vardı. Kaportasını boyayıp, görüntüsünü iyileştirecek CSS bilgisine de az çok sahiptim. Bu durumda en önemli parça eksikti: Arabanın motoru. İşte o motor Ocak 2013 itibariyle 244 milyondan fazla web sitesinin kullandığı PHP programlama diliydi.

adan_zye_php
A’dan Z’ye PHP Kitabını D&R üzerinden 09.02.2016 tarihinde sipariş ettim.
Kitap şu anda aynı sitede 45,52 TL’ye satılıyor.

Önce PHP-TR isimli Facebook grubuna katılıp, grup üyelerinden PHP öğrenmeye nereden başlamam gerektiği ile ilgili fikirler aldım. İlk birkaç cevap aynı olunca bu kadar insan yanılıyor olamaz deyip Rıza Çelik’in A’dan Z’ye PHP isimli kitabını sipariş ettim. Kitabın gelmesini zor bekledim. Şimdi bitmek bilmeyen bir hevesle PHP öğreniyorum. Gerek bu kitaptan olsun, gerek farklı video eğitim setlerinden olsun, PHP’ye çapraz ataklarla her gün biraz daha yakınlaşıyorum. Konuları bir bir öğrenirken “Ben bunu bugüne kadar nasıl öğrenmemişim” diye içimden geçirmiyor değilim. Çünkü programlama, sizin hayal dünyanızda yarattığınız bir dünyanın içinde yine sizin hayal gücünüzle çalışan makineler yaratmak demek ve bu çok eğlenceli bir iş. PHP benim için ilk adım olacak, onunla beraber CSS, HTML5, REGEX, CURL, mySQL, mySQLi, PDO, MongoDB, XML, SOAP, GD, OOP, IMAP, POP3, SQLITE, AJAX, MVC, CODEIGNITER, LARAVEL 4, SEO, REST konularını da öğrenmeyi istiyorum.

IMG_3637

Kendime koskoca 4 sene veriyorum. 2020 yılına kadar kendimi ne kadar geliştirebileceğimi, o gün geldiğinde, bu işi meslek değişikliği yapacak kadar ilerletip ilerletemeyeceğimi çok merak ediyorum. Bu işi seviyorum. PHP çalışırken oyun oynuyormuş gibi hissediyorum. Bu hevesin avantajını kullanarak bu işte en iyilerden biri olmak istiyorum. Eğer Allah ömür verirse, 2020 yılında bu yazının altına bir şeyler karalamak üzere. Hayallerinizin peşini bırakmayın.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

88 Yorum
 • Seni tanıdığım kadarıyla söylüyorum, WordPress kadar profesyonel olmasa bile 2020 yılına kadar yeni bir blog alt yapısı yazar, hatta daha fazlasını yapar duruma gelirsin abi.

 • Çok güzel yazmışsınız ki ilham kaynağım oldunuz. Programlamayı lise’de başlamış olmam büyük şans ama şuan için üniversite sınavı ne yazık ki büyük engel. Sayısal yapamadığımdan mühendislikte zor gözüküyor benim için. Büyük bir heyecanla yaptığım ilgimi çok yakında kaybedebilirim hatta hayallerimi bitirebilirim. Artık bu yüzden hayal bile kuramıyorum.

  • Ben işinde gücünde, bu yıl baba olmuş, 28 yaşında bir adamım. Bu yaştan sonra ben PHP öğrenip bu alanda bir şeyler yapmayı düşünüyorsam ve bunun için 2020 yılını belirlediysem, sen yolun çok başındasın demektir. Hayallerinden vazgeçme. Kod yazmak için bilgisayar mühendisi olmak zorunda değilsin.

 • Merhaba,
  Youtube’da Bay Developer isimli bir kanalım var sizin de işinize yarayabilecek videolar çekiyorum. Biliyorum biraz reklam gibi görünüyor ama kesinlikle böyle bir amacım yok, sadece size ve sizin gibilere yardım etmek istiyorum. Hevesinizin hiç bitmemesi dileğiyle :)

 • Bloğunu severek takip ettiğim ve ilgi alanıma hitap eden bir konuya değindiğin için yazmadan edemedim. Bu makaleyi okurken aklıma dört sene önce çalıştığım şirketteki bir arkadaşım geldi. Arkadaşım düz lise mezunuydu. Araştırmacı ve gelişime açık biriydi. Bir çok bilgisayar programcılığı ve bilgisayar mühendisi mezunu birine göre çok iyi web tasarım ve programlama bilirdi.

  Programlama konusunda bana çok yardımı dokunan iki youtube kanalını tavsiye ederim. Anlatım ingilizce ama düzgün ve sıralı bir şekilde konular anlatıldığı için hiç ingilizce bilmiyen biri bile anlayabilir. Burdan öğrenmek istiyenlere duyurulur :)

  Youtube kanal 1: thenewboston – PHP Tutorials Playlist (PHPAcademy) (PHP ve bir çok programlama dersi var)

  Youtube kanal 2: kudvenkat – Bu kanalda php dersi yok ama script ve c# programlama dersleri var.

 • Bu işi isteyerek yaparsan öğrenmek oldukça eğlenceli. Emin ol bende yakın zamana kadar PHP’yi hiç bilmiyordum. Ama şimdi C ile ileri düzey projeler geliştirecek kadar bilgi sahibi oldum. Senin durumunun neredeyse aynısını yaşadım desem yalan olmaz. Sadece bana gelen sinyal, seninkinden önce oldu. :) 2020 yılında eğer sağ olursak buraya tekrar uğrayacağım. :)

  • Neyse ki sinyal kırkımdan sonra gelmedi :) 4 yıl sonra 32 yaşımda oluyorum ve eğer hayal ettiğim seviyeye ulaşabilirsem benim için gayet uygun bir zaman olacaktır diye düşünüyorum. Tabii bu işe çocukluktan başlayıp şimdi büyük işlerin başında olmak da vardı. Kısmet.

 • Gerçekten sizi takdir ediyorum. Bende kendime 2018 yılını hedef koydum. O yıla kadar wordpress gibi bir proje yazacak düzeye gelmek hayalim. Başarılarınızın devamını dilerim.

 • bende hep araştırırken gözüme takılan bir ayrıntıya değinmek istiyorum birçok insan küçük yaşta kendi çabalarıyla kodlamayı öğrenmiş bir türlü beceremedim ama hedefim android uygulamalar yapmak çalışmalarım : yok çünkü nerden başlayacağımı bilmiyorum ve günde 8 saat ders gören biri olaraktan ne ara öğreneceğim bilmiyorum.

  • Gün 24 saat. 8 Saat uyusan kalır 16 saat. 8 saat ders, kaldı 8 saat. Bunun sadece 1/4’ünü kullanarak günde 2 saat ile konunun uzmanı olabilirsin bence.

 • İşte bu! Bir hayali gerçek kılmanın iki şartı varmış sadece:
  1. Yapacağına inanmak- İNANÇ
  2. Adım adım gitmek, vazgeçmemek-ARZU

  İkisi de varsa dünayayı yerinden oynatmak mümkün.

 • Selamlar.
  Bloğunuzla ilk bugün tanıştım ve bu ilk okuduğum yazınız oldu. Gayet başarını ve insanı şevklendirici bir yazı olmuş elinize sağlık. Kendinize bir hedef koymanız ve bu hedefe sapmadan yılmadan gitmeniz çok güzel. Bunlarına bizle paylaşmanı ve bizlerede bazı konularda yardımcı olmanız çok güzel. Teşekkürler. Şimdiden yolunuz açık olsun.

 • Benzer sinyali ben de almıştım. :) Bununla birlikte bende ciddi motivasyon sıkıntısı var, size naçizane tavsiyem, motivasyonunuzu kaybetseniz bile, hiç içinizden gelmese bile (bir süreliğine de olsa) bırakmayın. Gerekirse o gün sadece bir kelime öğrenin ama yine de bırakmayın. Bıraktığınızda durum çok daha kötü oluyor. Başarılar dilerim.

 • Yolunuz açık olsun. Hep yazılım ve kodlama öğrenmek istemişimdir ancak bir türlü gözü karartıp giremedim içlerine..

 • Sezer abi inşallah dilediğin yerlere kadar gelirsin ki ben inanıyorum geleceğine. Hatta bir sayfa oluştursan oraya php öğrenirken neler atlattığını, neleri öğrendiğini vb. şeyler yazabilirsin. 2016’dan 2020 yılına kadar kendininde ne kadar geliştiğini görürsün. Bu çok güzel birşey.

 • Eğer yaşarsam, 2020’yi merakla bekliyor olacağım. Bu bir tür ‘dönüşüm tamamlama’ gibi bir şey… iltekin.com adresini de takibe aldım.
  Umarım, pes etmezsin abi, çünkü programlama dünyamızın yeni adlarından birisi. :)

 • Bende çok istiyordum öğrenmek. Sonunda 5-6 ay önce öğrenmek için harekete geçtim. C ve Sistem Programcıları Derneği’ne yazıldım. Önce Programlamaya Giriş dersleri aldım. O kadar memnun kaldım ki anlatamam. Şimdi aynı kursun Java dersini alıyorum. Üzerine evde Php çalışıyorum. O kadar güzel gidiyor ki ikisi bir arada.

  Ayrıca bir tavsiyem olacak. Çizgi Tagem’in videolu Php dersleri işinize yarayacak. Ona da bir bakın derim.

 • Yaklaşık 10 sene oldu web işlerine gireli. Başladığım günden bu yana tek isteğim yazılım özellikle de php öğrenmekti. Bir çok kez başlamaya niyetlendim ancak niyetten öteye gidemedim. Çünkü işin ticari ve maddi boyutundaydım belli başlı siteler yaparak, e-ticarete girerek para kazanmalıydım. Ama inanıyorum bir gün bu isteğimi gerçekleştirebileceğim ve artık kendi projelerimi kendim kodlayabileceğim. Size bu yolda başarılar diliyorum, seven birisi için gerçekten oyun gibi olacaktır.

 • Sezer abi, sıkılmadan usanmadan okuduğum bir konu daha açtığın için öncelikle çok teşekkür ederim. Ben de bilgisayarda bir şeyler öğrenmek ve yapmak için uğraşıyorum ama bu uğurda kitap alsam yardımı olur mu diye düşünüyorum. Bana kitaplar konusunda vereceğin birkaç öneri işime yarayabilir. Ayrıca kullanmadığın pc kitabı varsa seve seve alabilirim mesela d&r den 45 yerine senden daha ucuza alsam 😃

 • Güzel yazı olmuş. Ayrıca yeni kurmuş olduğum düşünce, fikir, bilim içerikli olan, okurken damarlarınızdan entellik akan tamamen bana ait özgün yazıları okumak için bloğumu ziyaret edebilirsiniz: enteljurnalist.blogspot.com

 • A’dan Z’ye aynı yazarın tüm kitaplarını aldım. Php konusunda maalesef nesne yönelimli kısmında takıldım. Ben de tamamen aynı durumdayım. 1996 yılında bilgisayar ile 2000 yılında ise internet ile tanıştım. Mühendis olmak istersen programcılık diploması ile yetindim. Yazılımda iyi bir yere gelmek gerçekten uzun zaman gerektiren ve emek isteyen bir iş olduğuna kanaat getirdim. Hedefimiz aynı CSS, HTML5, REGEX, CURL, mySQL, mySQLi, PDO, MongoDB, XML, SOAP, GD, OOP, IMAP, POP3, SQLITE, AJAX, MVC, CODEIGNITER, LARAVEL 4, SEO, REST konularını da öğrenmeyi istiyorum.

  Bugünlerde Laravel’e bakıyorum. Localde hatasız çalıştırmayı başardım :)

  Kolay gelsin…

 • İlk PHP öğrenmeye başladığım zamanlar geldi nedense aklıma bir arkadaşımla güya forum yazılımı yapacaktık, bir kaç sene öncesine kadar güzelde ekmeğini yemiştim kodlamanın ve hakkını vermek gerekirse Mehmet Şamlı’nın online ve offlineda (kitap, cd vb.) tüm kaynakları sömürmüştüm. Şimdi nedense bilmiyorum kodlama işiden soğudum yada her şeyin hazırı bana daha cazip gibi geliyor. Umarım istediğiniz şekilde kendinize bir yol haritası çizer ve uygularsınız.

 • Hocam merhaba o kadar kodlamayla uğraşmışsınız keşke kendi sitenizi kodlasaydınız?

 • Arada bir şöyle geçmişe yol alıp neler yaşadığımızı anlatan yazılar paylaşmak yazara iyi gelebiliyor. Yazı için teşekkürler. Inşallah hayatta hedeflediğiniz yerlerde yer alırsınız.

 • Başarılarınızın devamını dilerim gerçekten çok anlamlı ve ders alınması gereken bir konu her insan kendi hayallerini gerçekleştirmek için farklı yolları deniyor ve bazıları hayallerine kavuşurken çoğu insanda üzüntü içerisinde hayallerinden uzaklaşıyor başarılarınızın devamını dilerim.

 • siiroglan.blogspot.com bloğumda çok güzel yazılar ve şiirler paylaşıyorum lütfen iki dakikanızı ayırıp bir göz atarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 • Bu yorumu yaparken başlığa göre yapıyorum. Sürçi lisan edersem affola. Ülkemizdeki insanların birçoğunun sorunu hayallerini ikinci, üçüncü plana atmak. Bunun en büyük sebebi de çevre ve aile baskısı. Hayalleriyle daha başarılı olabilecek insanları, halkın gözünde prestij sahibi alanlara yönelterek insanları köreltiyoruz.

 • güzel bir geçmiş ve güzel anlatım. bir zamanlar bende merak ettim yazılım işlerini ama malesef yapamadım.

 • İnşAllah hedefine ulaşırsın 2020 yılında Sezer :). Hedeflemek mesele değil aslında. Start veriyorsun ama hayat bazen hevesini kursağında bırakıyor insanın. Bunu yaşadığım için belirtmek istedim. Umarım bu istikrarın, hevesin hiç bitmez. Hakkında hayırlısı olsun..

 • Php son derece önemli bir dil ve günümüzde giderek önemi artıyor. Php’nin yaninda jsp özellikle büyük projeler konusunda daha kullanışlı olabilir. Iki dil aslında kardeş sayilir ve bazi zamanlar birbiriyle bile paslaşabilirler ancan büyük kurumsal projelerde jsp biraz daha önde diyebiliriz. Bunun da nedeni tabiki java alt yapısı. Php den sonra jsp ogrenmek yazılımcilari cok ilerilere tasiyabilir.

 • Yaş ilerledikçe öğrenme konusunda sıkıntılar yaşıyor musunuz acaba? Ben şu an 25 yaşındayım ama sanki inceden kendimi bir şeye tam veremiyor gibi hissediyorum. İnşallah hayalleriniz gerinizde kalır :)

  • Hayır hiç sıkıntı yaşamıyorum. Ben de 28 yaşındayım ve fazlasıyla öğrenme aşkına sahibim. Bu yazıda bahsettiğim ve bana 50 liraya mâl olacak kodları şu anda sıfırdan oturup yazabilecek seviyeye gelmiş bulunuyorum. Aslında her şey öğrenme isteğinizle alakalı. Örneğin ben tarih sevmem ve bana bir tarih kitabı verip bunu güzelce oku deseniz muhtemelen 2. sayfasında kitabı kenara koyarım. Fakat şu anda elimde bulunan ve 900 sayfası olan kitap bitmesin istiyorum.

 • Sevdiğiniz bu işte ilerlemeniz çok güzel. Ben de bundan 5 yıl önce kafama koyduğum programlama dili için kitaplar almaya başladım. Sanırım elimden tutan birisi olmadığı için bir türlü kendimi veremedim bu işe.
  Daha sonra basketbolu sevdiğim için hobi amaçlı basketbolla ilgili sitelere yardımcı olmaya başladım, ama bir programlama dili öğrenme isteği hep içimde kaldı.
  Şimdilerde tekrar merak saldım ve CSS öğrenmek istiyorum bir zamanlar sizin olduğunuz konumdayım diyebilirim. Şuan bir kursa gidemiyorum ancak kendi kendime CSS bilgilerimi artırmaya çalışıyorum. Daha çok yabancı kaynakları okuyorum. CSS için Türkçe kaynak tavsiyeniz varsa memnun olurum. İnşallah 2020 yılında kat etmiş olduğunuz aşama sizi mutlu eder.

 • tam olarak sizinle aynı durumdayım ve A’dan Z’ye php kitabını alıp yazınızdan aldığım hevesle bende başlayacağım teşekkürler.

 • Güzel konulara değinmişsiniz, biran hayatımın belirli bir kısmını yazınızda buldum, ilginç tesadüfler doğrusu :) Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 • Abi bu konu ile ilgili sana birşey sorabilir miyim? Abi bende bu konuda istekliyim. Php konusunda en önerilen kitap bu kitap. Bende D&R’de bu kitabı uzunca inceledim. Fakat hep kitabı alıp almamak arasında kaldım. Bu dil kitaptan öğrenilebilir mi acaba biraz şüpheliyim. Sence kitap nasıl abi? Kitaptan yazılım öğrenmek kolay mı? /anlaşılır mı? Birde son olarak şunu sorayım abi. Php çalışmak için ya sunucu gerek, yada sanal sunucu oluşturmak gerek. Benim pc de wampserver bir türlü yeşil ışık yanmıyor. Wampserver’ i kullanamıyorum. Pc de SQL Server kurulu. Ben, okuduğum bölüm neticesi ile C# programlarla dili ve SQL veritabanı ile çok fazla uygulama yapıyorum. Yani SQL Server ‘i pc de kaldıramam. Ama php de öğrenmek uygulama yapmak istiyorum. Wapmserver’da hata veriyor. Forumlarda port çakışması diyor. Internetteki bilgiler dahilinde port değişikliği de yaptım ama nafile. Yani abi uzun lafın kısası, php kodlarını online olarak derleyebilecegim bir site biliyor musun? Html/css için bu tür siteler görmüştüm. Php için böyle bir site biliyor musun abi ?

 • Yazınızı okurken kendim yazdım bir an.Bir zamanlar bende, bahsettiğiniz kitabı kitapçıda görüp inceleyip, almıştım.Kitaptaki kodlarla bir şeyler yapıp, başka siteleri de incelemiştim.Bugün bilgisayar üzerine iş yaparak para kazanmak isterdim ama olmadı maalesef, ben de boş zamanlarımda merak ettiğim konular hakkındaki yazıları ve görüntüleri incelerim.Bahsettiğiniz Php kitabını da en kısa zamanda alacağım.

 • Her webmasterın bilmesi gereken bir dildir bence php. Ben de bilmiyorum ama ilk fırsatta öğreneceğim. Nasıl insanlar kendi işini kurmak istiyorsa ben de php öğrenip kendi sitemi kurmak istiyorum.

 • Bir fikre inanmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ailenizi mağdur etmemek için birikim yapmak ya da destek almak da gerekiyor. Kodlama altyapısı hazırlandıktan ve maddi birikim oluşturulduktan sonraysa kuşun yuvadan uçma zamanı gelmiştir bence. İdeallerinize ulaşmanız dileğiyle. Kolay gelsin.

 • slm abi çok istekli ve azimli birisiniz.rabbim yolunuzda yoldaş olsun.bende sizin hayat hikayesine benzer durumlar yaşadım.hayatımda üniversiteyi bitirine kadar bilgisayar web site dersileri hiç görmedim bilmiyordum.bir gün Mega Holdins de çalışan bir arkadaşım şirketin iş fikrini bana sundu.ve sırf bilgisayar ve web site öğrenmek için bu işi kabul ettim.fakat mega da site ile ilgili en güzel yönü kod ve proğram dili bilmenize gerek yok.hayatım çok farklı ve zor koşullar beni yetiştirdi.tasarım ve işlerde ben daha çok eksiğimin olduğunu biliyorum .fakat hangi gün olursa olsun bende bu yolda ileri yıllarda çok iyi bir yerlere geleceğim.hırs aynı zamanda akılla birleşmeledir.yazınız çok güzeldi.

 • Hocam bu istek bende de var bu aralar android için oyun programlama üzerine yoğunlaştım kafamda başka projelerde var tabi önemli olan sabırla bir işi yapmak emek verilen her iş gelişir.

   • Eeee 2020 geçti 2022 oldu o kadar merakla okudum baktım yazmış mı 2020’de diye 2020’ye girmeden ertelemişsin be kardeşim. 2019’da iki yıl ertelediğine göre 2021’de yazman gerekirdi. Ne oldu o iş?