Alexa dur nereye gidiyorsun?

blankEğer bir web sayfanız ya da bir blogunuz varsa, kafanızdan, yazıma neden böyle aksiyon dolu bir başlılkla başladığımla ilgili bir sürü fikir geçecek. Alexa’nın ne olduğunu bilmeyenler de, kendisini bir insan zannedebilir. Zira, az önce Google‘da bu konu için aradığım bir grafik için Alexa diye arattığımda karşıma bir sürü kadın fotoğrafı geldi. Konudan uzaklaşmadan, ilk önce şunu belirteyim ki, Alexa internetteki tüm sitelerin ziyaret edilme oranlarını, yani günümüzün popüler deyimiyle reyting sıralamasını çıkaran bir servistir.

Diyeceksiniz ki, ya hu milyonlarca site var, nasıl tüm sitelere ulaşabiliyor? Ben de size, Alexa Toolbar diye, küçük bir eklentinin varlığını, ve internet kullanıcılarının (yani bizlerin) site reytinglerini bu eklentiyle belirlediklerini söylerim. Bu eklenti Firefox 2.0 ve üstü tarayıcılarda çalışıyor, siz bir siteye girdiğinizde, bu veriyi alexa’ya gönderiyor. İşin en sade tanımı bu.

Çok objektif bir sıralama oluyor mu derseniz, tabii ki hayır. Günümüz Türkiye’sinde web site sahipleri dışında bu eklentiyi kullanan çok fazla insan olduğunu sanmıyorum. Fakat ben diğerleri gibi bu durumdan şikayet etmem. Kimse, kendisine faydası olmayan bir eklentiyi bilgisayarına kurmak zorunda değil. Kullanırsanız, internet dünyası için hayırlı bir iş yapmış olursunuz, o ayrı.

Diyeceksiniz ki, bu reytingler ne işe yarıyor? Ben olsam derdim. Alexa sıralamasının kullanım alanı tamamen ticaridir. Reklam vermek isteyen şirket ya da kişiler, reklam verecekleri sitelerden kendilerinin istatistiklerini istemek ve buna güvenmek yerine, tarafsız 3. kişi olarak, Alexa sıralamasına bakıyorlar.

Ben bu başlığı neden attım?
Blogumla ilgilenmeye başlayalı yaklaşık 45 gün oluyor. Alexa ile ilgilenmeye başlayalı da yaklaşık bir ay. İlk alexa sıralamam 8.680.000 civarıydı. Sonrasında şöyle bir yükseliş oldu: 6M, 4,5M, 3M, 2,5M, 2M, 1,8M.
Bugün bu sayı 1.442.322 görünüyor. Bu demek oluyor ki, bir ay içinde internette 7 Milyon sitenin üzerine çıkmışız. Ve yükseliş gerçekten tatmin edici periyotlarla sürüyor. Evet, şu anki seviye, bir makaleye konu olacak derecede iyi değil, biliyorum. Zaten bu makaleye konu olan şey, yükselişteki %900’lük değer. Ben bazı kurnaz webmasterlar gibi, Alexa rankimin yükselmesi için basit hileler kullanmak yerine, özgün içerik yazıp doğal yollarla yükselmekten yanayım. Bu arada Türkiye içindeki 14,391. site olmak da çok güzel.
Dedim ya, bir ayda %900. Alexa dur nereye gidiyorsun!? :)

Kelimeler Benim Alexa istatistikleri için buraya,
Alexa Toolbar yüklemek için buraya,
Firefox 3.5 yüklemek için buraya tıklayın.
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

7 Yorum