Daha kötü bir blog için yapmanız gereken 20 şey

Bugüne kadar gerçek bir blogun nasıl olması ve blog yazarlarının başarıya ulaşması için nelere dikkat etmeleri konusunda birçok şey yazılıp çizildi. Blog sahibi olmakla blog yazarı olmak arasında bir fark olduğunun farkında olamayan dostlarımız tüm bu yazılanları “evet gerçekten çok doğru ama bunları yapmak zor iş” deyip görmezden geldi. Ben de kendileri için okumaktan keyif alacakları, yazdığım maddelerde kendilerini bularak “abi adam resmen beni yazmış” diyecekleri “daha kötü bir blog için yapmaları gereken 20 şeyi” maddeler halinde hazırladım.

1. Blogunuzun adı içeriğiyle kesinlikle ilgisiz olsun. Teknoloji blogu yazıyorsanız adımsoyadım.com harika olur! Kişisel blog için de androidşeyleri.com biçilmiş kaftandır.

2. Blogunuza logo ya da slogan eklemeyin. Büyük fontlarla blogunuzun adı üst tarafta görünsün yeter. “Logo eklemem lazım bi arkadaş öyle dedi” diyorsanız logonuzu kesinlikle ms paint‘te hazırlayın. Photoshop’a falan bulaşmayın. Paint en temizi.

3. Slogana hiç gerek yok. Sizin siteniz gazete mi ki sloganı olsun? Eğer illa ki bir slogan eklemek istiyorsanız “internetin en süper sitesi”, “sonsuza kadar açık kalacak tek site”, “yalnızlığım ve kayınvalidem”, “blogladıkça kaşındım” gibi çekici sloganlardan birini seçin. Takipçileriniz size bir kez daha hayran olacaktır.

4. Yazılarınızın başlıkları neredeyse görünmez olsun. Ziyaretçileriniz sayfadaki yazılar arasında yazı başlığı bulabilmek için büyüteç kullansın. Onları araştırmaya teşvik ettiğiniz için size minnettar olacaklardır.

5. Yazılarınızın içeriğinde kullandığınız standart font ya çok küçük ya da dev gibi olsun. İnsanlar ilk paragrafta okumaktan sıkılıp sayfanızı kapatsın. Böylece onlara özgür olduklarını hissettirmiş olacaksınız.

6. Farklı görünmek için anlamını bile bilmediğiniz kelimeler kullanın. Anlamını bildiğiniz kelimelerin de yazılışında hata yapın. Dahi anlamındaki de’yi bitişik yazın mesela. Soru eklerini de bitişik yazın. Herkes yerine “herkez”, her şey yerine de “herşey” yazarsanız harika olur. Bu işin nirvanası “yapabilmek” gibi kelimeleri “yapa bilmek” şeklinde ayrı yazmaktır ki her babayiğidin harcı değildir.

7. Sitenize ayda yılda bir içerik ekleyin. Öyle sık sık yazmayın. Takipçileriniz (eğer varsa) “vay be adama bak, az yazıyor öz yazıyor” diye düşünsün. Böylece ne yapmış oluyoruz? Hem az çalışıp hem prestij kazanmış oluyoruz. On numero!

8. Google yeni bir logo yayınlayınca hemen sitenize yazın! Çünkü insanların Google’ın neden logo değiştirdiğini, yeni logonun ne anlama geldiğini öğrenmek için sitenizden başka açıp bakabilecekleri ve güvenecekleri bir kaynak yok ve inanır mısınız bütün ülke bu haberi yazmanızı bekliyor!

9. Diğer bloglara girdiğinizde yazılara yorum yapmayın ama insanların sizin yazılarınıza yorum yapmasını bekleyin. Çünkü en birinci şampiyon sizsiniz. Onlar fasulye. Hatta onların yazdıklarını da okumayın ki yorum yapmanız için hiçbir sebebiniz olmasın.

10. Blogunuzda ya herkesin kullandığı temalardan birini ya da çalıntı bir temayı kullanın. Sürüden ayrılanı kurtlar kapar. Öyle değişik tasarımlara, icat çıkarmaya falan gerek yok. Hem çalıntı tema kullanıyor olsanız bile temayı çalarken bir emek sarfettiniz, unutmayın.

11. Beğendiğiniz bir blogda ne görürseniz hemen araklayın. Egonomik‘te var diye sizde de “Cüneyt Abi” animasyonu olsun mesela. Hani öyle bir şey yok ama sırf ben öyle yazdım diye siz de “Reklam & Sponsorluk” şeklinde yazın reklam sayfanızın başlığını. Ama aradaki “&” işareti falan hep aynı olsun yoksa küserim.

12. Özgün yazı yazmayın. Bu tamamen zaman kaybıdır ve kendinizi düşünmeye zorlayarak mynet çanak okey oynayarak geçireceğiniz zamanı yazı yazarak harcamış olursunuz. Artık kopyala-yapıştır diye bir teknoloji var. Onu kullanın.

13. Blogunuzu adsense reklamlarıyla doldurun. Reklamdan yazılar görünmesin. Böylece sitenize giren biri sayfayı kapatmak isterken yanlışlıkla reklamlarınıza tıklayabilir ve siz de 0,01 dolar kazanabilirsiniz. Böyle böyle zengin olunuyor. Ali Ağaoğlu falan eskiden blog yazarıydı mesela.

14. Blogunuzu açtığınızın ertesi gün sitenize hemen bir reklam alanı ekleyip üzerine “20 TL/Ay” yazın. Çünkü henüz 2 yazı yazılmış ve Google’ın bile “bunu mu demek istediniz” diye değişik sonuçlar önerdiği sitenize reklam vermek için sırada bekleyen yüzlerce insan var.

15. Adınız ve soyadınızdan oluşan blogunuza “bu blogda yazar olmak ister misiniz” diye bir ilan ekleyin. Hayrettin Zemberek isimli bir blogda yazarlık yapmak isteyen çok insan var. Adınız yeter bir kere.

16. Yüz kelimelik yazı yazıp yüz elli tane etiket girin. Ne kadar etiket o kadar bereket. Google botları boş durmasın. Hatta yazıyı boşverin. Siteyi komple etikete çevirin anasını satayım. Evet evet öyle yapın.

17. Akşama Fenerbahçe – Galatasaray maçı varsa hemen mig tv canlı izle 27.11.2012 justun tivi başlıklı bir yazı yazın. İlk harfler küçük olacak, maçın tarihini ve saatini yazacaksınız altına da şunu izle bunu izle diye doldurun işte. Maç falan izletmeyeceksiniz yanlış anlamayın. Maksat maç saati geldiğinde futbol severleri güzide blogunuzla tanıştırmak.

18. Blogunuza kesinlikle bir “hakkımda” sayfası eklemeyin. İnsanlar sizin kim olduğunuzu merak etsin. Böylece onların gözünde esrarengiz bir yazar olarak kalabilir ve belki de bir efsane olabilirsiniz. Bunu yaparken yazılarınıza gelen yorumları da cevaplamayın ki tam olsun.

19. Bir hata yapıp blogunuza “hakkımda” sayfası eklerseniz, içeriğini olmasa bile şablonunu başka bloglardan araklayın. Hazır yazılmışı varken uğraşmaya gerek yok çünkü. Mesela “hakkımda” yazınız “doğduğumda susmuşum ben” diye başlasın. Bi arkadaş öyle yazmıştı…

20. Blogunuza bir iletişim formu eklemeyin. Biri size bir şey söylemek istiyorsa biraz çaba sarf etsin. Yok öyle forma tıkla, mesajını yaz, gönder. Zaten arayan Mevla’sını da bulur, belasını da.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

81 Yorum
 • Hmm.. Öncelikle yazıya girerken “24 madde” demişsiniz oraya takıldım. O hariç mükemmel ve diğer “Blog yazarlarına öneriler” başlığında yazılan, hepsinin bir birine benzediği yazılardan olmamış.:D
  Ayrıca şu 8. maddeyi bir ara ben de yapıyordum. Ayy gene kendimden “tiskindim”
  Bir de şu hakkımda sayfası olayı, evet biliyorum bende de yok ama sorun bir neden yok? Yok çünkü milletin (Özellikle Beyazıt Abi’nin) hakkımda sayfası oldukça yaratıcı ve ben de öyle sıradan bir şey olsun istemiyorum. Bir ara vardı, sonra baktım fazla sıradan ve sıkıcı sildim sonra düzenlerim diye. Siliş o siliş hala yenisini yazamadım. İnşallah yılbaşına yapacağım yeniliklerle birlikte diyeyim. :D

 • Abi öyle domain tavsiyeleri gösterdin ki içimden böyle bir yazı yazmak geldi :) O iki madde biraz seninle ilgili gibi olmuş ya evet ama sözümüz meclisten dışarı be hacı, olan var olmayan var :)

 • Ben önce yazının başlığını belirlerim, daha sonra görseli hazırlar en son yazıyı yazarım. Sıralama böyle olduğu için baştan 24 madde öngörmüştüm fakat bir noktada 20 maddenin yeterli olabileceğine kanaat getirdim. O baştaki kısmı değiştirmeyi unutmuşum :) Şimdi düzenledim. Ayrıca hakkımda sayfasının çok özel olmaması, hiç olmamasından çok daha iyidir ;)

 • panpa okurken o kadar suçluluk duygusu ve aşağılık duygusu hissettim ki bunları gerçekten yapanları düşünemiyorum :D inan bu yazdıklarını bloglarında görenler kesin seni şikayet etmişlerdir; benim telif hakkım olan şeyi almış bi de üstüne benle dalga geçmiş diye :D

 • İşte bu standartlar Bumrang:)da seçilme standartları resmen:)abi bu sene ben finale bile kalmadım baktım finale kalanlara yeminle tarz ve tasarımla alakaları bile yok.Hadi neyse dedim favorım gerçekten kelimeler benim de ama baktım yok:)

 • 1. madde aynen bana hitap ediyor, çok büyük hata yapmışım en başta ve bu hatayı sitemin 3.yılında bu yazı sayesinde yeni farkediyorum :)

 • Aslında tam olarak seni anlatmıyor Fatih. Sen tecrübelerin ve araştırmaların üzerine yazıyorsun. Bu da blogunun kişisel olması için en önemli sebep. Ama bir teknoloji blogu kişisel değildir.

 • Offfff 1-2-3 bız kişisel bir bloguz ıkı kardeş yazıyoruz moralim bozuldu saçma bır logomuz vardı kaldırıp kocaman adımızı yazdım daha yenı hemde ;))) logo konusu sinir basarı oranım %30 napsak? İsim değiştirmesekte altına slagonmu koysak of pufff

 • Sloganınız yok ama tasarımınıza bakınca slogan ekleyecek yeriniz de olmadığını görüyorum. Slogansız bir blog bana göre çok iddialı olmalı. Nasıl ki Nike markası ürünlerine sadece Nike sembolünü koyabiliyorsa bir blog da ancak marka olduğunda sadece adını ya da logosunu kullanmalı diye düşünüyorum. Slogan deyince de aklınıza şiir gibi bir şey gelmesin. Slogan dediğimiz şey aynı zamanda altbaşlıktır. “Kişisel Blog” bile olabilir mesela.

 • Sık yazamıyorum ama yazmak için can atıyorum. Milletin zamanı olur yazmaz, ben zaman bulamıyorum.

 • Çok güzel bir yazı olmuş :) İnce eleştirilerde bulunmuşsunuz. Bahsedilen hataların çoğunu yapmadığıma sevindim. Bazı hatalarımı gördüm ve hemen düzelticem. Teşekkürler

 • Ne güzel demişsin :) Yapılan hataları çok güzel bir dil ile anlatmışsın :) İnsan okurken harbiden ya dedirtiyor

 • Türk insanına bir şeyi böyle anlattın mı bir daha hayatta unutmaz :D

  Çok güzel bir yazı eline sağlık :))

 • hocam kusura bakmayın ama biraz saçma olmuş, içi boş bir sürü yazı olan, goy goy olan o kadar abidik gubidik cehalet dolu yazılarla içeriği şişen blog var ki, fakat tam tersi sizin bu eleştirisel olarak yazdığınız maddelere uyan o kadar güzel bloglar var ki, bence paylaşım çok önemli bu yukarıdaki maddeler anlamsız. Hele hele isim soyisim.com insanın kartviziti iken eleştirmeniz de bir başka tezat.

 • Karşı bir yorum gelmesi beni mutlu etti. Diyorsunuz ki, yazılan olumsuz özelliklere sahip olan ve aynı zamanda kaliteli olan bir blog mevcut. O halde yalnızca 1 adet örnek vermenizi istiyorum sizden. Ayrıca isim-soyisim domaini insanın kartvizitidir fikrine ben de katılıyorum. Ama insan kartvizitinin üzerine teknoloji sitesi de kurmaz değil mi? Olsa olsa kurduğu teknoloji sitesinin adresini yazar o kartvizitin üzerine …

 • 18. maddedeki efsane ben oluyorum galiba. Birde “Ne kadar etiket o kadar bereket” iyi fikir aslında hiç düşünmemiştim :)

 • Cansın Sezer :)

  Bu arada justify tam düşündüğüm gibi olmuş paragraflar daha bir oturaklı görünüyor sanki. Genel olarak tüm yazılara uygulamayı düşünebilirsin belki.

 • 13. madde’nin son cümlesi müthiş. insanlara tavsiyelerde bulunmanın çok güzel bir yolunu seçmiş ve konu hakkındaki bilginizi mizahla bir güzel yedirmişsiniz.

 • Sezer hocam, vallahi efsane anlatmışsınız. Bugünden tezi yok uygulyacağım direktiflerinizi

 • Bu gün çoğu yazina yorum yaptım kızma abi 😀 Senin bu yazının aynısı sunepheblog.tr.gg de var gir bak derim ben 😊 Ayrıca hakkımda sayfami yaparken senin gibi başlayabilirim 20. Yüz yılın son nisan ayı doğdum diye falan 😀 Ve ayrıca etiket bence saçma, konuyla ilgili 5 6 etiket yeter bence.

 • 19.Maddede fena yarıldım.İnşallah bazı insanlar hatalarını anlamışlardır :)
  Kaldı ki bunları okuyanların suçu,adam özen göstermiyor buradaki maddeleri harfiyen uygulamış sen adama hit sağlıyor para kazandırıyorsun.Sonra yazarlar niçin para kazanamıyor güzel ülkemde.

 • Abi senin yazılarını sık sık okuyorum ve senden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ve bu yazında da yorum yapmam gerektiğini anladım ve hemen yorum yapıyorum bundan sonra böyle 😏😏

 • Ben de yeni yeni blog yazmaya başladım ve tabii ki eksiklerim var, sizi ve diğer arkadaşları takip ediyorum. Çok faydalı bilgiler var sitenizde teşekkürler :)

 • Gerçekten çok başarılı bir eleştiri yazısı olmuş hocam :) Böyle yazılara ve hiciv dolu içerikleri okurken daha çok keyif alabiliyorum diyebilirim.Listenizde birçok şeyi yapmamaya özen gösteriyorum tabi ki eksikler elbette var zamanla tamamlanacak inşallah.İçerik konusunda ise kesinlikle emek isteyen bir iş olduğunu hepimiz biliyoruz.Böyle içerikleri daha da artırmanızı isterim :) Sağlıcakla kalın, başarılar..

 • Yazı beni anlatmış :D valla benim amacım ne bir sürü bıdı bıdı yazı yazmak, ne trend olmak. Benim maksadım kendimi eğlemek, istediğim şeyleri bir araya getirmek. Bir amacı, misyonu falan yok. Ben anca bu kadar kötü yapabildim pek umrumda da değil maksat vakit geçsin :)
  http://enisbaydemir.blogspot.com.tr/

 • Tesadüf olarak bulup hayran kaldığım bir blog oldu şuanda. Yazı ile yaptığım birçok hatayı fark edip utandım :( ama düzelteceğim henüz yeniyim baya baya :)

  • Yorumunuz sayesinde çok memnun oldum, teşekkür ederim. Blog yazarlarına özel olarak açmış olduğumuz blogsozluk.com isimli sözlük sitemize, daha fazla tecrübe kazanmak ve diğer bloggerların tecrübelerinden yararlanmak adına “yenifikir” koduyla üye olabilirsiniz.

 • Ben size başka bir soru sormak istiyorum. Siteyi kendi adımla açma sebebim, bildiğim/istediğim her konuda yazabilmekti. Şimdi bakınca amaçsız bir site gibi görünüyor. Oradan oraya atlıyorum. Sizce bu şekilde devam edilebilir mi yoksa yürümez mi?

  • Hocam belli bir kitleye hitap etmiyorsanız sizin için çok zor olabilir. Ama tabi ki imkanız değil.

 • Tavsiyeler için çok teşekkürler hocam. Hepsini bir liste haline getirip uygulamaya başlıyorum. :D

 • Merhaba Sezer Bey,

  Ben de bir blog sitesi açmaya karar verdim. Bu süreçte en çok örnek ve fikir aldığım sitelerden biri de sizin siteniz oldu. Sitem henüz yapım aşamasında.Bu maddeleri kesinlikle dikkate alacağım :).

  Başarılarınızın devamını diliyorum…