Mizah

Benim niye ayfonum yok?


Kızılderili bir abimiz “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak” demiş. Şekil yapacak, yaşlı bilge ayaklarına yatacak ya. Yer miyiz oğlum biz? Kendi memleketinde para geçmiyor diye oralardan bize laf sokuyor. Al tavuğu, ver patatesi. Şimdi burdan ona bi uçucam da hadi yaşına başına saygım var.

İnsanlar üç kısımdır. Parası olanlar, parası olmayanlar ve az parası olanlar. Parası olanın kafası rahattır. İlginçtir ama aslında parası olmayanın da kafası rahattır. Diyeceksiniz ki olur mu öyle şey. Olur birader, olur. Adamın yok işte parası. Tek sorun paranın yokluğu ve tek amaç da paranın varlığı. Bu kadar. Bir sorun ve bir çözüm yolu. İşte bunların en kötüsü az parası olanlardır. Bu parayla ne alsam, harcasam mı harcamasam mı, kredi kartına biraz ödeme mi yapsam, Osman’a olan borcumu mu ödesem? Yok yok o daha bekler. Ayfon beş çıkmış kaç ay yemeden içmeden yaşasam alabilirim bir hesap yapayım şeklinde sorularla ömür tüketirler az parası olanlar.

Ben de onlardan biriyim işte.
Kızılderilinin laf soktuğu milyarlarca insandan sadece biriyim.
Yıl 2009 çok iyi hatırlıyorum, ben deli gibi fifa 2002 oynuyordum. Futbol oyunu işte bilirsiniz. Ha diyeceksiniz ki 2002’de ne yapıyordun, o zaman da 99 oynuyordum yemin olsun. Neden diyeceksiniz, manyak mısın? Bilgisayar kaldırmıyordu da ondan güzel kardeşim. Teknolojiyi hep geriden takip etmek zorunda kaldım. Çoğumuz da böyle değil miyiz zaten? Değiliz tabi lan. Bak yine kızılderili geldi aklıma.

Ayfon 3’ün çıktığı günlerde nokia’nın el fenerli modelini kullanan bir insanım ben.
Ayfon 3gs çıktığında dokunmatik -daha doğrusu basmatik hatta üstünde zıplamatik- samsung bir telefonum vardı. Sonra 4 çıktı, 4s çıktı. Ben bu arada şükür olsun ki Nokia e72’ye geçtim. Benimkiler hep ikinci el oluyor yalnız. Yakın zamanda ayfon 5 çıktı. Şimdi de diyorum ki kelepir bir ayfon 3s düşürsem de çamurdan da olsa bir ayfon sahibi olsam. Ne pis bir huy. Hayır, böyle olunca direkt ayfon 5’e geçemiyorsun. Öyle de bir şey var. İlla ki zamanında sahip olamadığım teknolojiye 3-5 yıl sonra sahip olucam ve böyle böyle bir gün arayı kapatıcam diye hırs yapıyor bilinçaltında insan.

Şimdi kızılderili reyis, söyle bakalım. Millet şakır şakır ayfon parmaklarken, bilmem neyin ayfon uygulamasını indirip çatır çutur kullanırken, foursquare’da çek in yaparken ben neden nokia’nın el fenerini odanın ışığını kapattıktan sonra yatağın yerini bulmak için kullanıyorum? Bu mu lan kurumamış ırmak, ölmemiş balık? Balık senin olsun reyis, senin olsun. Parayı da yerim arkadaş. Hatta sırf sana inat şimdi yiycem. Yalnız bozuk yok lan. Neyse seneye yerim …

Yazar Hakkında | Sezer İltekin

2008 yılından bugüne tam 10 yıldır blog yazıyorum. Bilgisayar, hayatımın vazgeçilmez bir parçası. İmkanı olsa kod yazarak hayatını idame ettirmek isteyen, kamuda bilgi işlem sorumlusu olarak çalışan 30 yaşında bir adamım. Evliyim ve 3 yaşında Emir adında bir oğlum var. Bir tanesi lisans, dört tanesi önlisans olmak üzere birbiriyle ilgisiz 5 üniversite bölümünden mezun oldum. Şu anda Açıköğretim Web Tasarımı ve Kodlama bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. Diploma biriktirmek için değil, ölmeden önce olabildiğince çok şey hakkında bilgi sahibi olabilmek için okuyorum. PHP, dronlar, fotoğrafçılık, karıncalar ilgi alanlarımdan bazıları. Daha fazlası için: Ben Neymişim »

7 Yorum

  • Eline sağlık Sezer durumu çok iyi özetlemişsin,2012’nin Türkiye’sin de halen Samsung L700 kullanıyoruz bee. Afyon 5 yalnız 3000 TL vardır heralde. Bizim 3-4 maaş eder.

  • Arkadaş bu ne yaa koptum gülmekten.. Eline, mizahına, yüreğine sağlık :) Umarım en kısa zamanda iphone sahibi olursun..

  • Hocam sizinle aynı kaderi paylaşıyoruz. Bende ipad alıcam ama çoook pahalı olduğu için alamıyorum :) hocam bende ipad2 alabilmek içinipad 5’in çıkmasını bekliyorum :D bu arada siz benden biraz daha şanslısınız siz 2009’da fifa 2002 oynarken ben 1997 oynuyordum :)

    hocam yazıyı ilk yazdığınız zamanlar okumuştum ama bir türlü yorum yazamamıştım kusura bakmayın biraz geç oldu :)

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Önemli: Ticari (SEO) amaçlı yorum backlinkler cüzi bir ücret karşılığında onaylanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.