Soba ile kalorifer arasındaki ibretlik farklar

blankArtık havalar inceden soğumaya başladığına göre hepimiz sobayı ya da kaloriferi yakmakla yakmamak arasındaki o çizgide dolaşıyoruz demektir. Tam da havaların inceden soğumaya başladığı bu dönemlerde insanlar üçe ayrılır. Birinci grup çok üşüse dâhi pintilik edip kar yağmadan soba ya da kaloriferi yakmayan tiplerdir ve onlara göre kış yalnızca kar yağdığında gelen bir şeydir. İkinci grup yalnızca gerçekten üşüdüğünde ısıtıcı kullanan normal insanlardan oluşur. Üçüncü grubu ise buzdolabının kapağını açtığında gelen soğuk havadan bile etkilenip, sobayı ya da kaloriferi yakmak için bahane arayan insanlar oluşturur. Annem mesela bu üçüncü gruptan ve kasım ayında yağmur çiselese bizim evde soba yanıyor.

Büyük şehirlerde soba kullanan kaldı mı bilmiyorum ama bizim evimizde hâlâ soba var sevgili dostlar. Madem dedim bu kadar kalorifer kullanan insan arasında sobalı evde oturan bir insanım, neden bununla ilgili bir yazı yazmıyorum? Sessiz ve serin bir pazar günü aldım laptopumu kucağıma, fonda sakin ve dinlendirici bir parça çalarken klavyenin tuşlarıyla parmaklarım arasındaki mesafeyi sıfırladım. Şimdi geçelim bu ikisi arasındaki farklara.

  • Kalorifer devlet memuru gibidir. Yalnızca işini yapar, odayı ısıtır. Soba esnaftır, insanın halinden anlar, müşterisini memnun eder. Üzerinde çay da demlenir, kestane de pişirilir. Soba candır.
  • Soba dosttur, yanarken sizinle dertleşir. Bu dertleşmeden geriye küller kalır. Küllerini temizler, derdini paylaşırsınız. Kalorifer samimi olmadığınız bir arkadaş gibidir. Ne yaptığını, ne ettiğini bilmezsiniz. Aranızdaki tek bağlantı açma-kapatma vanasıdır ki onu da bir kere açtınız mı kapatmak aklınıza bile gelmez zaten.
  • Soba sevdiğiniz kadın gibidir. Sıcaklığını hissetmeniz için yakınında olmanız yeterlidir. Kalorifer herhangi bir kadındır. Sıcak mı değil mi anlamak için illa ki dokunmanız gerekir.
  • Soba tektir, evde yalnızca bir odada bulunur. Kaloriferli evde her odada en az bir petek bulunduğundan, odalar arasında pek bir fark yoktur. Bu yüzden kış günlerinde o evde bir araya gelmek için televizyondan sonra en önemli sebep eksik kalır.
  • Soba, soğuk bir kış gününde yolda giderken, hiç tanımadığınız halde arabanıza aldığınız otostopçu çocuktur. Çıtır çıtır ses çıkararak sizinle konuşur. Kalorifer şehirler arası bir otobüs yolculuğunda yanınıza oturup bütün gece uyuyan adam gibidir. Sizi görmezden gelir.
  • Soba kurulur, kalorifer açılır. Sobanın kurulması mutluluktur, evdeki herkesi sebebi bilinmeyen bir mutluğa sevk eder. Sobanın yakıldığı ilk gün özeldir. Kaloriferin açıldığını ise çoğu insan fark etmez bile.
  • Soba Tofaş marka arabadır, ilk yakıldığında harıl harıl ses çıkarır. Kalorifer Mercedestir. Açılsa da kapansa da sesi soluğu çıkmaz.
  • Ve kalorifer Google ise, soba Kelimeler Benim’dir…

Soba candır …

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

34 Yorum