Kendisiyle Konuşulmayınca Bozulan Berber

Tanımadığım ya da yeni tanıştığım insanlarla çok fazla konuşabilen biri değilim. Dışarıda, alışveriş sebebiyle iletişim kurduğum bir esnafla oturup iki saat muhabbet edemiyorum. Ortak nokta, iletişimin olmazsa olmazlarından ve ben tuhaf bir insan olduğum için herkesin ortak paydada buluşabildiği spor ve siyaset konularında konuşmak gereksiz ve anlamsız geliyor. Abi, Beşiktaş bu sene iyi başladı ama yine bozdu. Bana ne? Bir spor kulübünün bu seneki performansı beni neden ilgilendirsin ki? Hülya Avşar Muhteşem Yüzyıl’da oynayacakmış, tarihimizi hep yanlış anlatıyorlar insanlara. Doğrusunu anlat desem anlatabilecek misin? Bu hükümet asgari ücreti 1.300 lira yapar mı abi? Ne bileyim oğlum ben ekonomi bakanı mıyım? Diyemiyorsun işte. Onların yerine hı, evet, doğru söylüyorsun, olur herhalde gibi cevaplar veriyorsun.

Kısa süre önce kendisiyle tanışma şansı bulduğum özgüven patlaması yaşayan bir berber diğerlerine göre farklı bir adamdı. Aslında tıraşın yarısına kadar standart berber muhabbeti ile devam etti. O anda cebimde telefonum titriyor, acilen okuyup karşılık vermem gereken şeyler orada durmuş tıraşın bitmesini bekliyordu. Sürekli bana bir şeyler söyleyen berberin de memnun olacağını düşünerek ona “şu önü şeffaf olan önlükler var, ordan insanlar telefonlarını kullanabiliyor, onlardan als..” demeden berber kükredi. Biliyorum abi onları, hayatta dükkandan içeri sokmam dedi. Neden diye sordum. “Abi müşteri benimle konuşmayıp o telefonla oynayınca bana küfrediyormuş gibi geliyor, adamı tıraş etmek istemiyorum, ben de insanım bu iş konuşmadan, muhabbet etmeden olmaz” dedi. Niye konuşsun adam seninle güzel kardeşim, para karşılığı tıraş ediyorsun, adam konuşmak zorunda mı diye düşündüm ama onun yerine “doğru söylüyorsun, sen de insansın” dedim. Üstüne işi iyice yüzsüzlüğe vurup “insanlar akıllı telefonların kölesi oldular be hacı” dedim. Berberin gözlerindeki parıltıyı görmeliydiniz. Aynen abi, çok doğru konuştun dedi.

Sanki az önce önlüğün şeffaf olmasını isteyen, cebinden telefonu çıkartıp whatsapp’tan kim yazmış acaba diye düşünen ben değildim. Bir anda kendimden soğumuştum. O da bir insandı nihayetinde. Yüzündeki sevinci görünce “Beşiktaş bu sene iyi başladı ama yine bozdu” dedim. Artık beni daha bir şevkle tıraş ediyor, aynı anda Beşiktaş’ın bu sene başından geçen tüm olayların sebep ve sonuçlarını sıralıyordu. Ben de gaza gelmiştim. Daha cümlesini bitirmeden “Bu hükümet asgari ücreti 1300 lira yapar mı reis?” dedim. Ne bileyim abi ben ekonomi bakanı mıyım deyip güldü. İçeride sıra bekleyen üç müşteri ve berberin çırağı vardı. Onlar da güldü. Bozuldum, tıraş bitene kadar konuşmadım.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

19 Yorum
 • Aynı işi yapan insanların bazı özellikleri benzer oluyor.. Berberler de bu meslek gruplarından biri.. Belki sürekli aynı işi yaptığından, zaman geçirmek için muhabbet yolunu seçiyorlar. Ama karşılarındaki de insan.. Belki konuşmak istemiyor. Belki senin anlamsız geyiğini dinlemek istemiyor falan. Birazcık düşünmeleri lazım..

  Yine de iyidir be o sohbetler, he? Yan dükkanda neler olmuş merak etmiyo musun? Mahallede kimlerin askere gittiklerini falan? Çok heyecanlı değil mi sence de? :)

 • İsmail kardeş senin bu siteye günlük giriş yapmadan internette diğer işlere bakmıyorum. Bu kaliteli site gerçekten samimi paylaşımlar için dahası bilgilendirici çalışmalar için teşekkür ediyorum. MaşaAllah

   • Özür Sezer kardeş. Siteyi tanıdığım bir başka arkadaşın sanıp onun ismiyle hitap ettim. Kusura bakma :) Dahası makalenin altında yer alan senin isminide yoğunluktan yazının kalitesinin bende sebep olduğu etkiden dolayı görüp farkedemedim. Pardon. Tekrar özür diliyorum kaliteli kardeşim Sezer İltekin. Başarılarının devamını diliyorum.

 • Hiç sevmem böylelerini. Aynı olay taksicilerlede aramda geçiyor sinir oluyorum. Konusmuyorum kardeşim?

 • Bende şu olaya çok takık durumdayım dikkat ettim her seferinde oluyor. Berber önlüğünüzü takar saçınızı ıslatır ve taramaya başlar bunu yaparken gözü tam kafamın üzerindeki televizyondadır :D

 • “Bu hükümet asgari ücreti 1.300 lira yapar mı abi? Ne bileyim oğlum ben ekonomi bakanı mıyım? Diyemiyorsun işte.”

  Adam sanki içinizi okumuş. Siz diyemediniz adam lap diye vermiş cevabı :)

  Benim berber tam kafa dengi, arkadaşım olunca pek iyi güzel gidiyor traş ve muhabbet..

 • bi fıkra anlatsan bu kadar gülmezdim kardeşim ya eline sağlık :))))))) hayatın gerçekleri işte herkesin başına gelmiştir,bende traş olmaya her gidişimde bi yalan söylemek zorunda kalıyorum, abi işe yetişeceğim çok acil traş ediver diyorum adamın eli çabuk zaten45 dk lık aynı işi muhabbet etmeden de 20 dk ya indirebildiğini öğrendim.muhabbet güzelde dediğin gibi bizim milletimiz siyaset uzmanı mübarek hükümeti devirip yenisini kuruyo ekonomiyi alt üst ediyo sporu desen anasını belliyo …