blank

Starbucks gibi havalı mekânlarda kahve içme rehberi

Baştan anlaşalım; ben bu yazıyı size Apple Macbook’umla herhangi bir Starbucks’ta Caramel Macchiato’mu içerken yazmıyorum. Bakkaldan 30 kuruşa bildiğin nescafe 3’ü bir arada aldım, cam bardağa koydum. Evet evet bildiğin cam bardak. Önce neskafemi bardağa boşaltıp üzerine az bir şey su koyup çay kaşığıyla çırpmaya çalıştım. Maksat hani köpüklü falan olsun, kıvama gelsin anladın mı? Üstüne suyu ekleyince gene abdest suyu gibi oldu, zerre de köpük yok ama olsun, 30 kuruş sonuçta. Bu arada bilgisayar da macbook falan değil ama internetim kotasız bak.

Starbucks’a kaç kere gittin diye soracak olursanız sadece bir kere gittim. Bu sebeple bu yazıda tecrübelerimden bahsedecek değilim. Yazıyı yazarken ben de sizinle birlikte bir şeyler öğrenmiş olacağım. Her zaman dediğim gibi, ben de sizden biriyim. Starbucks’a ilk gittiğinde menüye bakıp içinden “bunlar ne lan” diyen, ne içmesi gerektiği hakkında hiçbir fikri olmadığı halde etrafa “ben buraya sürekli gelirim, bu defa ne içsem acaba” pozları veren ve gözleri bir lazer tarayıcı gibi menüdeki en düşük fiyatlı ürünü arayan o güzel insanlardan sadece biriyim.

Tam da bu noktada derdinize derman olacağım sevgili dostlar. Şimdi Starbucks’a gitmişsiniz. Eğer erkekseniz muhtemelen yanınızda kız da vardır. Yani şemsiye yerine oturmuş güzel kardeşim, kaçarı yok. O kahve içilecek, o şemsiye açılacak. Madem açılacak, bari güzel bir şey içmiş ol. Babaannenin deyimiyle “kursağına vitamin girsin“. İşte ben bunun için uğraşıyorum. Yoksa Starbucks babamın oğlu değil. Kahve Dünyası, Gloria Jeans, Cafe Nero, Tchibo ve aklıma gelmeyen bir – iki tane daha var. Onlarla da akrabalık bağım yok a dostlar.

Bu tür mekanlarda ürünlerin birçoğu kalıcı iken bazıları sezonluktur. Fakat latte, mocha, americano, misto ve macchiato gibi insanların söylerken kendilerini İngiliz şövalyesi gibi hissettikleri ve Türkçe karşılıkları olmayan –olması teklif dahi edilemeyen– kelimeler standarttır. Yani mocha‘yı bildikten sonra, white chocolate mocha‘nın ne olduğunu az çok anlarsın. Ayrıca bu kelimeler tek bir markaya ait değil yani mocha her yerde mocha. Özsüt’te bile var. Şimdi ne nedir, ne değildir, izninizle başlıyorum.

Espresso


İçki nasıl tüm kötülüklerin anasıysa, espresso da bu tür kahvelerin tümünün babasıdır dostlar. Türk kahvesinin çakması da derler buna ama aslında ilgisi yok. Türk kahvesi herhangi bir cezvede yapılır, espresso ise kendine has pahalı makinesinde. Fakir işi değil yani. Siz de benim gibi bunun adını yıllar yılı “Expresso” olarak biliyorsanız, oradaki x’i hemen kafanızdan silin, sağda solda telaffuz etmeyin, madara olmayın canlar. Espresso İtalyanlara özgü bir kahve çeşidiymiş. Hızlı, çabuk anlamına geliyor. Hızlıca hazırlanması ve çabucak içilmesi sanırım ona bu ismin verilmesine sebep olmuş. Bir fincan için 42 kahve çekirdeği kullanılıyormuş, taze çekilmiş 42 çekirdeklik kahve 90 derece sıcaklıktaki basınçlı suya maruz kalıyor ve bunun sonucunda makineden köpüklü kahve çıkıyor. İşte bu aşamada Türk kahvesine benziyor ama telvesiz olarak düşünün. O kadar acı ki buna “kahvelerin tekilası” da deniyor. Starbucks gibi kahve dükkânlarında espresso küçücük fincanın 3’te biri kadar gelir. O yüzden espresso işte. Hemen bitiyor. “Bu ne oğlum kahveyi koymayı unutmuşsun git şunu doldur getir” demeyin, baristadan tarihi ayar yemeyin. Bu arada barista dediğin buraların garsonu işte.

Macchiato

İtalyanca’da “lekeli” anlamına geliyor. İki çeşidi var. Birincisi espressonun üzerine süt köpüğü eklenerek yapılan. Orijinali buymuş. Adı Espresso Macchiato. Yani siyah üzerine beyaz gibi düşünün. Diğeri de tam tersi. Süt üzerine espresso dökülerek hazırlanıyor. Onun adı da Latte Macchiato. Birazdan latte konusuna da gelicem. Bir yerde latte geçiyorsa o işe süt bulaşmıştır arkadaş. Neyse macchiato’ya dönelim. Söylemesi bayağı bir zevkli mesela; “makiyato” şeklinde okunuyor. En popüler olanı Caramel Macchiato ki karamel aromalı olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Espresso gibi zehirimsi olmayan içecek işte. Gideri var. Geçiyorum.

Cafe Latte

Kafe late diye okunur. Latte İtalyanca’da süt anlamına geliyormuş. Buna birçoğu sütlü kahve der ama öyle değil a dostlar. Sütlü kahve dediğin şey, kahveye az miktarda süt eklenerek yapılır. Bunun olayı bambaşka. 2 ölçek süte 1 ölçek espresso ekleniyor üstüne de süt köpüğü konuluyor. Bu kahve değil abi, kahveli süt anladın mı? Ama ben severim mesela. Sütü severim yani. Latte içtim mi hiç bilmiyorum. Bi kere içmiştim sanki. Kafiyeye gel.

Cappucino

Bunu bilirsiniz, bakkalda bile satılıyor. Bakın buna sütlü kahve diyebilirsiniz işte. Ama çok köpüklü oluyor. Hatta köpüğüne desen falan çiziyorlar. Capuchin olarak bilinen Fransisken rahiplerinin giydiği cübbe rengi ile bağlantılı olarak bu ismi almış ekşici bir kardeşimizin beyanına göre. İşin özü şu ki kapuçino dediğin şey bizim “kapşon”dan geliyor hacı. Hiç öyle artistlik yapmaya gerek yok. Açık kahverengi içecek üzerinde beyaz köpük var. Bu iyidir. İçin bunu.

Americano

Buna filtre kahve diyenler var. Yok hacı öyle bir şey. En basit tabirle üzerine fazladan su eklenmiş espresso bu. Asıl adı cafe americano. Acı kahvenin üstüne bol su ekle. Ne olur? Bulaşık suyu olur. Aman diyim. İçilmez bu bence.

Filtre Kahve

Bunu yıllardır merak ediyordum. Bir kere internette araştırıp da neymiş diye öğrenmek aklıma gelmedi. Belki sizin de gelmemiştir. Eğer öyleyse şimdi öğreneceksiniz. Filtre kahve, demleme çay gibi bir şey. Kahve çekirdekleri çekilip taze taze süzme ya da damlatma yöntemiyle fincana boşaltılır. Asıl kahve kokusunu filtre kahveyle alırsınız diyor içenler. Süzüldüğü için kafein oranı düşüyormuş. Tek dezavantajı süzülünce bazı aromaların bardağa gelmeyen posasında kalması.

Mocha

İşte benim en sevdiğim. Nescafe 3’ü bir arada içen adama vericen moka‘yı arkana bakmıycan hacı. İçinde ne ararsan var. Espresso, krema, süt, çikolata şurubu. Bildiğin tatlı karışım bu. Benim gibi acı kahve sevmeyenler için mevcut üç seçenekten biri. Diğerleri de cappucino ve latte işte. Bu zaten latte’nin krema ve çikolata şurubu eklenmiş hali. White chocolate mocha diye duyarsanız anlayın ki onun çikolatası beyaz çikolata. Duymazsanız beyaz değildir zaten. Bu içilir.

Frappucino

Frappe ve cappucino kelimelerini birleştirince ortaya çıkan şey. Okuyunca sanki kahvenin içinden bir şey fırlayacakmış gibi de geliyor. Buzlu kahve bu. Starbucks’ta bunun çileklisi var geçenlerde haber olmuştu hani yapımında böcek kullanılıyormuş falan diye. Gerçekten de kullanılıyormuş. İyi ki içmemişim. Fakat koka kolada böcek varsa gene içerim bak o konuya hiç girmeyelim.

kahve çeşitleri
O kadar yazı yazdıktan sonra sizin için bir de güzel grafik buldum. Hadi gene iyisiniz.

Sadede geliyorum canlar. Diyeceğim o ki adamlar kahve olayını aşmış. Cebimizdeki son yedi buçuk lirayı alıyorlar belki ama bizi üçü bir arada isimli bulaşık suyundan da kurtarıyorlar. Ya da yok lan bi kahveye o kadar para verilir mi? Bilemiyorum. Ama şu bir gerçek ki apaçi kardeşlerimizin yoğun olarak bulunduğu son ses kalitesiz müzik çalan varoş kafelerde 30 kuruşluk neskafe üçü bir arada’ya 3,5 lira verip her 15 dakikada bir amele tipli garson kardeşimiz tarafından rahatsız edilmek istemiyorsanız bu mekanlarda takılacaksınız arkadaşım. Kablosuz interneti cillop gibiymiş ve sabahtan akşama kadar otursan da kimse bir şey demiyormuş diyorlar.

Hadi bakayım gençler. Göreyim sizi. Frappeler, makiyatolar su gibi aksın…

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

104 Yorum
 • Yazıyı ne zaman okudun da yorum yaptın abi sen :) Ben yazıda Starbucks’ta nasıl davranılması gerektiğini anlatmadım ki zaten, hangi kahveyi içmeniz gerektiğine karar vermeniz konusunda yardımcı olmak istedim sadece.

 • Baba hiç birine gitmedim bu kafelerin biliyor musun? İnşallah cevval biri çıkmaz da beni götürmek için and içmiş olarak gelmez. Bu arada bilgilendirme için mersi der, kendi yazılarımı yazmak üzere kendi bloguma geçerim :)

 • panpa o değilde resim on numara olmuş tüm yazıların resme döküldüğü an işte orda, bir ara karıştırdım neyi neyin üstüne koyacaktık ama resim açıklamış bunu beğendim, kahvelerin adlarını bilelim de ilerde hata kaza starbaksa girersek çay istemeyelim türk kahvesi de yoktur oralarda mırra filan da bulamazsak en çok satılandan deyip korlar önümüze espressoyu, kız isteme kahvesi tuzlu kahve gibi acı kahve içmek zorunda kalırız :) bi ara şu mek danılts ve börgır king menülerini de yaz da önümüzdeki ne istediyse bizde ondan istemeyelim bıktım usandım wupır menüsü yemekten :)

  • Öncelikle sezer tesekkür ediyorum fakat sadece tek birşey söylemek istiyorum farklı kültürleri araştırmak yerine osmanlı tarihi daha etkileyici bilmeyenler daha fazla starbucks yerine osmanlı tarihi tercih ederim saygılar .

   • Rica ederim fakat sizin bahsettiğiniz konu ile burada yazılanlar arasında çok fark var. İnternette yapılan birkaç saatlik araştırma sonucu Starbucks ürünleri hakkında bir yazı yazabiliyorum ama Osmanlı Tarihi için bunun mümkün olduğunu sanmıyorum. Tarih ile ilgili bir şeyler yazmak her şeyden önce hatrı sayılır derecede tarih bilgisi gerektirir. Ne yazık ki o da bende mevcut değil.

    • yazınızdaki üslup çok güzel :) yazınız da gayet başarılı :) görsel süper özetlemiş anlattıklarınızı tebrik ederim.
     Tarih konusundaki yaklaşımınız için ayrıca tebrik ve teşekkür ederim.
     Maalesef tarih bilgisi olmadan yazılanlar yüzünden ne kahvenin tadı kalıyor ne de muhabbetin.
     Tarihi bilenler, yazıyı siz yazın :D
     Hatta konuyu ve bilgiyi versinler tarih yazılarını da yazın :)

    • Afedersiniz dediğiniz herşeyi biliyorum da şu yumuşak seçim olsun mu konusunu bir türlü anlamıyorum 😅

 • Mocha’yı içtik ya en son; resmi tanıdık geldi hani, bi de tarifi de vardı, bi de arkandaki çift de Mocha dedi ya artık kararımızı vermiştik :) farklı tatlara gerek yok, bıkana kadar içebiliriz canımm:D

 • Starbucks bir defa gittik ödediğimiz hesaptan sonra bir daha cesaret edemedim.Mis gibi Türk kahvemiz varken bence gitmeye değmez :) Ha zenginseniz keyif için gidebilirsiniz ama orta halli iseniz çoğumuz gibi ya Türk kahvesi yada 3’ü 1 arada :)

 • Ben de bunu savunuyorum çoğu zaman. Ama karşı görüşte olanların dayanağı da mantıklı geliyor. Adam diyor ki, diyelim kahvenin 7 lira değil de 3 lira olduğu bir mekana gittin. O kahve ile geçirebileceğin maksimum zaman 30 dakikadır. Çoğu zaman bu kadar bile sürmez ve garson gelip “başka bir şey ister misiniz” diye sorar. İşte Starbucks’ta bu yok mesela. Diğer mekanda aynı paraya 2 kalitesiz kahve içeceğine, burada 1 kaliteli kahve içmiş oluyorsun. Kimse de sana ne yapıyorsun ne ediyorsun diye sormuyor.

 • Starbucks dediğimiz kahveci, Amerika inşaat işçilerinin 5-10 dakikalık uğrak yeri. Orada yüzüne bile bakmazlar burada ki hali ise ortada.. Sizinde açıkladığınız gibi oradaki kahve çeşitlerinin hepsi espressonun türevleri.Gerçekten severek içen varsa onları, saygı duyarım ama TÜRK KAHVESİ candır, kraldır, başımızın tacıdır!!

 • Kapitalizmin cilveleri, her zaman müşteri haklıdır. Müşteriye nasıl davranılacağını bilmiyorsan piyasada olamayacağını garsonlar da firmalar da çok iyi biliyor. En azından dünya çapındaki markalar.

 • Zaten StarBucks en güzel yanı 1 adet kahve ile istediğiniz kadar oturun kimse başınıza gelip sen neden onca saat oturdun birşey aldın demiyor :) İsterseniz birde simitsarayına gidin bir çay ile 1 saat oturmaya kalkın bakın neler oluyor :)

 • Genelde hoşuma gider böyle sakin mekanlar ama sırf şu özenti gençliğin @starbucks yazıp logolu bardağı göstererek fotoğraf çekmesinden dolayı gıcık kaptım. Bir kahve için 6 7 lira para önemli değil çay değil bu. Ama yine de conilerin yaptığı kahveyi içmektense bol köpüklü Türk kahvesini tercih ederim.

 • turk kahvesi dunyada taninir arkadaslar,avrupanin bircok kafesinde turk kahvesini menulerde bulabilirsiniz ,ama espresso da kaliteli abi kahve cok yarali arkadaslar oz kahve su enerji iceceklerine bin basar bin seker eklemeyin yanina cikolata veya susam sekeri ile icin sonra bana tesekur edin seker kahveyi oldurur

 • Üstadım bende bir espresso makinesi aldım ve yazdıkların sayesinde güzel çeşitlerini öğrendim bu meretin. Üstüne de o ikinci resmi de görünce ayrı bir hoş oldum. Artık evde dener dener dururum. Ellerine sağlık.

 • Ben ilk defa karşılaşıyorum bu siteyle. Kaleminiz, mizahınız ve bakış açınıza hayran kaldım :) Artık takibimdesiniz :)

  Keyifle..

 • abi bende diyorum bu americano neden hiç bu kadar güzel değil cafedeyken bir girip araştırim dedim herkez kötülüyor aslında ismi bana çok yakın geliyorda iltalyanda boşver diyorum önerileriniz expressoya devam, ayrıca kötüleyip durcagınıza daha ucuz kaliteli mekan önerirseniz seviniriz

 • öylesine internette dolaşıyodum. kahve tariflerine bakarken senin siteni keşfettim abi. çok iyi yazıyosunya :D bundan sonra hep buralarda takılacağım :D

 • Yaw gardaş parasında falan değilim de öncelikle kokusunu almak istiyorum kahve kokusu olacak içmeden kokusunu alabileceğim bir kave deyin bana ancak çamur gibi acı olmayacak biraz olabilir sıkıntı yok üzerine de süt tozu da olur köpük gereksiz şeker de az olsa iyidir çayı şekersiz içerim zaten de kayvede sevemedim şekersizi az atarım orası ayrı şimdi bana bir kahve önerin ki Türkiye de satılıp mümkünse evde yapabileceğim kahve hangisidir markası ve hangi tiptir bu filtre mi expresso mu türk kahvesi demeyin sevemedim çok içtiğim halde ayrıca türk kahvesi alıp 25 lira da fala baktıranlar var 30 lira tutuyor dandik bir yerde buna mahsuben starbucks iyi gibi 10 lira falansa iyi yani de mesela Macchiato sanırım bana göre olanı kokusu varsa arada uğrarım bari de evde de yapmak istesek ülkemizde satılan migros da neyim olan kaliteli kahveleri falan yazarsanız süper olur evde hazırlanabilecekleri

 • Starbucks havalı falan değil. Sadece Pahalı. Havası buradan. Ama ben size bir tiyo vereyim. Gidiyorsun 1 paket kahve çektiriyorsun. Filtre veya French Press. , istediğin 1 kahve bedava alıyorsun 19 TL ye. Oturup içiyorsun. Sonra evinde canın ne zaman isterse iç. Veya yine 1 paket kahve al bi arkadaşınla. Elemana de ki : French Press çekin. Kendi kahvemden 2 kişilik de French Press hazırlayın. Oturup paşalar gibi için. 20 Liralık kahve çıkar. Çok koyu mu oldu. Bardakları yarıya kadar doldurun. Gİdip üstüne sıcak su ekletin. Kalan kahve yine eve gider mis gibi. Yemişim bunların havalarını. Keyfinize bakın. Recep İvedik kadar olamadınız mı! :)

 • Starbucks, özellikle şişli merkezde(cevahirin önünde ki bina) bi nevi ikinci evim oldu gidiyorum hiç birşey alıp içmeden oturuyorum kitap okuyorum, yeri geliyor yayılıyorum,uzanıyorum hiç bişey diyen yok hatta orada çalışan bi abi ayaklarını uzat şöyle rahat et diyor( ve evet çok ciddi) bunu söylerken :)

 • şu. An egzantrik bi cafedeyim beles wifiden baglanip garson gelmeden hizla okudum durumu kurtardim soyledim bi amerikano tskler dostum :)

 • ben starbucks’ta baristayım :) starbucks’a ilk kez giden için iyi çalışmıssın ayrıca filtre kahve olayına deyineyim; süzüldüğü zaman kafein oranı düşmüyor aksine en çok kafein filtre kahvede var bir TALL boyda 240 mg kafein var. 1 shot ESPRESSO ‘da 75 mg kafein vardır :)

 • şunu bilelim arkadaşlar kahve olayı gercekten cok kapsamlıdır. dünya üzerinde yetiştirilen kahvenınde kalıtesı vardır. ve starbucks en kaliteli arabica kahvelerini satın alır. kıyaslama yapmak ıstemem ama söylemeden gecemedim. x bir kafeye gidiyorsunuz herhangi bir bölgenin(guatemala,kostarika.latin amerika) vs kahvelerinden söylüyorsunuz adam getiriyor size Bimden aldığı markasının meçhuliyle size sunuyor hesabın 8 -9 tl olmasıda bir o kadar cabası sizleri Starbucksta kahve sohbetlerine bekliyoruz yolunuz düşerse sevdiğiniz dostlarınız ile birlikte bir starbucks mağazasından kahve sohbeti için gün alabilirsiniz biz starbucks kahve uzmanlarımız sizlere kahvenin tarihini yetiştirilmesini kahve tatma taktiklerini gösterelim ücretsiz olmasıda cabası :)
  Teşekkürler

 • Dostum ben bu sturbucks olayına çok tutuluyorum ya. Bak ismini bile doğru yazdığımdan emin değilim ama döbüp tekrar kontrol etmeyeceğim. BilgeAdam’da eğitim danışmanlığı yaparken dahil olduğum bir sınıfın öğrencileriyle birlikte bir kaç kez gitmişliğimiz var. Rol yapma gereği duymadım. Direk mekana ve kültürüne yabancı olduğumu itiraf edip rahatladım ama zengin ve şımarık aile çocuklarıyla sürekli o aşırı cool ortama uzun süre tahammül edebilmek gerçekten zor. BilgeAdam’ın öğrenci profili genellikle alım gücü yüksek insanlardan oluşuyor. Daha doğrusu genellikle değil de mecburiyetten. Hal böyle olunca eğitimden çok geyik muhabbeti, çapkınlık girişimleri, şamata vs ön planda oluyor. Yılın en çok kahkaha atan sınıfı seçilmiş olsak da kaç adet dijital medya uzmanı yetişti derseniz neredeyse sıfır diyebilirim. Arkadaşlarım alınmasın ama pazarlamadan bihaber olan insanlar 5 ay geyik muhabbeti yapıp da uzman oluyorsa 10 yıldır blog geçmişim bana küfreder. Bu arada ben de dijital medya uzmanı değilim. Fakat dijital medya üzerine spesifik uzmanlıklarım var. Al işte ben bu yüzden yorum yapmak istemiyorum. Nerden başladı konu nerede bitti :D Ama silmeyeceğim. Gönderdim gitti

   • bu kahveci dukkaninin memleketinde insanlarin bu kahveci dukkanini tercuh etmesinin sebebi, belli kulturel asamalardan gecmis insanlara aradiklari ortami ve kahve kakitesini sunabilmis olmasidir; evsiz de deli de psikolik sorunu olan da gelir oturur bu dukkanlar da, hatta bir sey almadan ve kimse o insani asagilamaz, anne cocugunu emzirir, oburu birseyler yazar cizer digerleri okur, bazilari ise bosluga bakar, deli ise Tanrinin kusurlarini sorgulamakla meshurdur, cocuk arabasindaki.cocuk evsizle iletisim halindedir, ve evet, her zaman guzel muzikler calar, dunyanin her yerinden sanatcilara ait; biz de ise kasinti mi kasinti, tatminsiz mi tatminsiz tipler, hep bir beklenti icinde neyi beklediginin de farkinda.olmadigi, disari cikmis oldugunda kahve icmis oldugunu bile hatirlamaz…

 • Merhaba:) bugüne kadar okuduğum en eğlenceli en akıcı yazılardan biriydi, yazının başından sonuna kadar hep gülümsedim:) samimi üslubunuza da hayran kaldığımı belirtmeliyim:) benim de starbucks hakkındaki hislerime tercüman olmuşsunuz, bu keyifli paylaşım için teşekkür ederim:)

 • Abi sturbacks kapısından içeri adım atmadim daha. Cool takilmak için ailenin parasını boşa harcamaya gerek yok bence o parayla bir roman Ya da dergi alırım daha çok eglenirim bence ama ayda yılda bir gidilmeli be gitmeye karşı değilim ama her gün veya haftanın 3 günü gidenler var onlar b*kunu çıkarıyor kusura bakma argo kullandım ama başka bir şey bulamadım 😀

 • 😃 espressoyu olurken çok güldüm.bi gün bi alışveriş merkezinde dolaşıyorum. Biraz mecburi bir dolaşmaydı almam gereken bişeyi arıyordum.çok da yorgunum.girdim oturdum bu ilginç markalardan birine.garson geldi ne aşırsınız dedi.isimlerde entresan hangisi nedir bilmiyorum. garsona dedim ki uykumu açabilecek bi kahve getir.espresso iyidir dedi.olur dedim.5 dk sonra geldi.masaya koydu afiyet olsun dedi gitti.bakıyorum bakıyorum anlam veremiyorum gelene.Türk kahvesi fincanı boyutunda bi fincan ve 3de biri dolu.önce sağıma soluma baktım bi süre acaba yanlış geldi de garson farkedip gelip alırmı diye 😃 sonra baktım gelen yok içtim mecbur.😃 o gün bu gündür bi neskafe bi kapiçino 😉

 • Ben gittiğimde en ortada bi dolap vardı bardaklar vardı bazıları gidip bardak beğeniyodu napıyolardi hic bisey anlamamiştım

 • Bosverin okadarda abartilcak bisey yok suanda cokta kaliteli biyer degil esdeger bissürü kahve yerleri var suandada genelde fiyatlarida ayni zaten sadece it cakal gelemiyor kafaniza bukadar takacak bisey yok sonucta garsonlarda asgari ucretle calisan normal bi insan ne icmek yada yemek hakkinda yardim isteyebilirsin offf dünya bitmiş hertarafta savas var siz starbucks derdindesiniz yaa birakin buisleri bosverin

 • Otobüste giderken okuyasim geldi espresso olmasada 2 si bir arada var😆ama yaziyi koyan arkadasa tesekkurler
  .herkese hitap etmiş öyle bir anlatmışki kahveyi öğrenmek zevk verdi..detaylariyla bilmiyordum bilmemek degil ogrenmemek ayiptir ayip gel kahveye🙌

 • “Frappucino
  Frappe ve cappucino kelimelerini birleştirince ortaya çıkan şey. Okuyunca sanki kahvenin içinden bir şey fırlayacakmış gibi de geliyor.”

  anıra anıra gülmeme neden oldu bu kısım :D

  Okuması çok zevkli, bir o kadar da bilgilendirici bir metin olmuş. Teşekkür edip başarılarınızın devamını diliyorum..

 • Abim be bir şey sorucam. O dışarıda starbucks yazılı bardakda ne içiyorlar. Ya da ne diyip alıyorlar o naneyi bi el at be güzel abim.

 • Starbucks ım benim gördüğüm en büyük artısı belirli bir kaliteyi sürekli tutturmaları ve bunu hemen hemen tüm mağazalarında başarmaları. Iyi yönetildiğini düşünüyorum.. Yalnız kullandıkları çekirdekler ve kavurma yönetemlerinde başarılı olduklarını maalesef söyleyeöeceğim. Şu aralar yeni yeni açılan 3ncü kuşak bazı butik kahvecilerin ciddi anlamda çok daha iyi kahve yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu arada tecrübesiz biri için gayet güzel bilgilendirici bir yazı yazmışsınız tebrikler.

 • Recep İvedikte bu konuya değinmişti. Barista kız (kız olunca başka birşey mi deniyor bilmiyorum) anlaşılmayan birşeyler söyleyip duruyordu. Hiç gitmedim bu tarz bir yere.Eksikliğinide hissetmiyorum. Belki yaşım 18-20 olsa heves ederdim.

 • Şuan ben se Starbucks’tayım. Ankar’ya otobüsle gelirken yolda aklıma geldi. Dur bi gidip deneyim dedim. Sütlü filtre kahve aldım ve 5,50 tl ödedim. Hem de nakit kart falan artisliği yapmadım. Ama yolda gelirken internetten fiyat araştırması yapmıştım. Filtre kahve sevdiğim için onu aldım. Ama söylemek gerekirse gerçekten kaliteli. Daha önce de kafelerde içtim pek bir şey anlamadım.

 • Allah razı olsun yazmissin ne oldugunu bildigimiz kahveyi kac cesite bolmusler bide sacmasapan isimler anlamasan gitsen istesen rezil oldun o derece sacmalik ya sitsuz kahve vardor yada sutlu ama fropicino ne ya adina tukiriyim siparis versem rezil olurum

 • Şimdi ben “Orta boy sıcak filtre kahve, vanilya şuruplu.” desem doğru olur değil mi? Bir kereliğine parama kıyıp merakımı gidereyim :D

  • Bu sayfada reklam vermeyi düşünürseniz iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
   Son bir ayda günlük ortalama 575 kişi okumuş bu yazıyı. Starbucks ile ilgili yüzlerce aramada ilk sırada çıkan bir yazıdır.

 • hakıkaten on numara bı yazı olmus.. hem ıcerık hem uslup :)
  bır de salata cesıtlerını okumak ısterız sızden..,

 • Hayatımda bu kadar aydınlanmamıştım :D Gerçekten çok teşekkürler ayrıca yazınızı ilk defa okudum oldukça samimisiniz yazmaya devam edin :)

 • Yazınız çok keyifli olmuş. Elinize sağlık. Ayrıca mi band 2 yazınızı da okumuştum. Akıcı bir kaleme sahipsiniz. Tebrik eyorum.

 • Cok komik degil mi kardes ya ben normalde soyleyebildigim sekilli sukullu kahve isimlerini siparis verecekken soyleyemiyorum o da telaffuzdan degil ha gülmekden. Turk kahvecisinde oturup karemel mocha istemisdim ve gayet guzeldi yemisim starbucksunu

 • Allah senden razı olsun hayatımda ilk kez gideceğim ve rezil olmayacağım çok sağ ol

 • Çok eğlenceli yazı olmuş. Tamamen başka birşey araştırıyorlen yazıya denk geldim yazıyı sonuna kadar eğlenerek okudum. Kalemine sağlık

 • Çok güzel olmuş bu yazı. Hem de epey bi şey öğrendim. Bodrum’da yaşadığımızdan mıdır bilmem, Starbucks buradaki en ucuz kahve zinciri. Ben yıllardır filtre içerim, hep aynı, çocuk boy fincanda:) 7-8 lira civarında. En ucuz yerde cıncık kadar türk kahvesi 7 lira olunca bana ucuz geliyor :)
  Öyle adımı yazdırıp tol mu mol mu sorularına cevap vermem. Kendimce atar yapıyorum Amerikan kültürüne. ”tall, grande, venti. Küçük, orta, büyük” demekmiş bu arada. Googleda epey bi şeyler var Starbucks’da kahve nasıl istenir yazınca.
  Makiyato ne demektir vs bimiyordum, yazı bu açıdan hoşuma gitti, görsel de on numara :)

  • Şu ana kadar bir kez bile filtre kahvenin tadına bakma fırsatı bulamadığım için bir kez daha üzüldüm. Hep aklımda ama olmuyor, içemedim bir türlü.

   • Ciddi misin? Sütlü iste, yumuşak güzel bir içimi olur Starbucks’ın filtresinin. En ucuz sayılabilir :) Evde de yapabilirsin, üçü bir aradalar tamamen çöp biliyorsundur.

    Şu french press denen kupalar var ya, 30 lira filan sanırım. İçine bir tatlı kaşığı filtre kahve koyuyorsun, üstüne sıcak su. Kapağını kapat, 2 dk sonra bastır üstten. Tozları dibinde kalacak. Kupana dök, al sana filtre kahve :)

    • Yok birebir aynı olmuyor tabi. Onlar sürekli çekirdekleri öğütüp taze taze demliyor, sen öğütülmüş yani beklemiş çekirdek tozunu demliyorsun:) Koku ve tat fark ediyor. Bir de dükkanda sütü çok güzel köpürtüyorlar onu evde yapmak mümkün mü bilmiyorum.