Bir blog yazarının internet üzerine garip prensipleri

Blog yazılarımda uzun başlık kullanmayı sevmiyorum. Aslında bu yazının başlığı “bir blog yazarının bilgisayar ve internet üzerine garip prensip ve alışkanlıkları” şeklinde olmalıydı. Ama baktım ki başlık yazıdan uzun oluyor, sizin için başlığı kısalttım ve bu hale getirdim. Bana sorarsanız bu da uzun ama çok fazla seçeneğim yoktu. Her neyse. Ne diyordum? Bir blog yazarının garip prensip ve alışkanlıklarından bahsedecektik. Aslında birçoğumuzun sahip olduğu ama detaylar yerine konunun kendisine odaklandığı için farkında olmadığı garip alışkanlıklar vardır. Siz de benim gibi uzun yıllar bilgisayar ve internet ile haşır neşir olduysanız isteseniz de istemeseniz de bu garip alışkanlıklardan en az birkaç tanesine sahipsiniz demektir. Başlayalım öyleyse.

 • Kullandığım bilgisayar her kimin olursa olsun, çok kısa bir süre kullanacaksam bile internet giriş sayfasını google.com.tr olarak değiştiririm.
 • Bir video izleyeceğim zaman videoyu Google’da değil, Youtube’da aratırım. Eğer orada bulamazsam ikinci seçenek olarak Google’ı kullanırım. Ne idüğü belirsiz sitelerden asla video izlemem.
 • Son şansım olmadığı sürece “linkleri sadece üyeler görebilir” yazan forumlara üye olmam. Zorunda kalırsam da kullanıcı adımı “sitenizi_seveyim”, “bir_sey_indirip_cikacaktim”, “burçak_var_yenmi” gibi derin anlam içeren edebi cümlelerden seçer, şifremi her yurdum insanı gibi 123456 olarak belirler ve geçici bir mail adresi kullanırım.
 • Büyük harf yazacağım zaman shift’e basılı tutmak yerine caps lock’a basar harfimi yazar tekrar casp lock’a basıp caps lock ışığını söndürürüm. Bunu on defa art arda yapmak zorunda olsam bile…
 • Ben de sizin gibi blogları okur, bazı yazıları beğenir ama değerli zamanımı ayırıp altına bir yorum bırakmam. Birazdan büyük ihtimalle sizin de yapmayacağınız gibi :) Yalnız bazen fazladan 30 saniyem oluyor ve yorum yapıyorum.
 • Tarayıcı olarak Google Chrome kullanırım, adresini bildiğim siteyi Google’da aratmam, sık kullandığım bir siteyi sık kullanılanlara eklemekle kalmam, muhtemelen ikinci defa girmeyeceğim ama beğendiğim bir siteyi de sık kullanılanlara eklerim. Tekerleme gibi oldu.
 • Mouse kullanmazsam ölürüm. Touchpad kullanmayı hiç sevmem. Önce mouse’a bakarım mouse mu diye, sonra adama bakarım adam mı diye. Sonra ne yapıyorum ben der işime bakarım.
 • Övünmek gibi olmasın ama klavyeye bakmadan yazarım. Sağ ve sol orta parmaklarımla hemen hemen tüm tuşlara basar, sol yüzük parmağımı sadece “a” harfine ayırır, sol işaret parmağımla boşluk tuşuna abanır, shiftlerden de en çok sağdakini kullanırım. Yatay çubuk şeklindeki enter tuşlarından nefret eder, küçük backspace tuşlarından koşarak uzaklaşırım.
 • Sağ alt köşedeki system tray kısmındaki tüm simgeleri görmezsem rahat edemem. Ayarlarına girer “tümünü göster”i seçer, kafamı rahatlatırım. Gizli kapaklı işleri sevmem ben.
 • E-posta hesabımı her gün düzenli olarak takip ederim. Bana gönderdiğiniz bir maili uyumadığım ya da cep telefonumu dâhi kullanamayacak kadar meşgul olmadığım sürece en geç 1 saat içerisinde okurum. Ayrıca e-posta servisi olarak Gmail kullanırım. Çünkü yıl olmuş 2012.
 • Twitter’ı hâlâ bir zorunluluk olarak görürüm ve her ne kadar bundan keyif almıyor olsam da hesabımı bir şekilde güncel tutmaya çalışırım. Twitter’da kolay kolay RT yapmam ve beni takip eden herkesi takip etmek gibi şizofrenik davranışlar da sergilemem.
 • Linkini gördüğüm her blogu açıp göz atarım fakat sırf hit uğruna çöplüğe dönmüş bir blog gördüğümde  sitenin bulunduğu sekmeyi ışık hızıyla kapatırım.
Daha onlarca yazabilirim ama ne siz yorulun, ne de ben. Dünyanın en gereksiz yazısının sonuna gelirken buradan Ortadoğu ve Balkanlar’ın en süpersonik blogları Egonomik, Aorhan, KudretCayiroglu, Fozdemir, Suskumru ve Anarschi‘ye selam çakar, kendilerinin garip prensiplerini okumak için sabırsızlanır ve onları itina ile mimlerim! Kıps.
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

68 Yorum
 • İnternetle haşırneşir olan blogcuların (bu cümlede haşır neşir olamak ,oynaşmak gibi anlam içerse de) :)en garip özelliklerinden biri , paneli açıp yorum görünce gereksiz bir o kadar şekilsiz sevinmeleri:)

 • şu 30 saniyeyi koyu yazmasaydın yine okuyup yorum yapmadan çıkacaktım o koyu yazılmış 30 saniye çok koydu panpa :) internetten biraz anlayan biraz haşır neşir olan herkes gibi, prensiplerimiz aynı panpa :)

 • Sezer sayende sitelerini güncellemeyen arkadaşlar mim ile güncellemeye başladı :D Güzel bir yazı olmuş.. Bu yorum alışkanlığı bende de yok hani siteleri geziyorum okuyorum hatta kendi kendime yorumda yapıyorum :D fakat siteye atmıyorum çok nadir oluyor :) Her seferinde Caps lock? niye inat ediyorsun shift tuşunu kullan işte çok pratik oluyor :p

 • Biz oturup saatlerce yazalım Melek okusun diye, sonra sen kalk içinden yorum yap! Oldu mu şimdi? :) Bu mim olayı bir şekilde bloglara can veriyor evet. Aslında inan yazının sonuna kadar mime çevirmek planlarım arasında yoktu. Ama baktım konu sadece benimle değil, tüm bloggerlarla ilgili ben de neden olmasın dedim. Yorumlarını burada her zaman görmek istiyorum. Ayrıca şu yorumdaki büyük harflerin tamamını caps lock tuşuyla girdim :)

 • Ellerine sağlık Sezer. Harikulade olmuş. Geleneği unutturmadığın için de ayrıca teşekkür ederim. Yazıyı yarın yayınlayacağım. (Şu an hazır ama daha eklerim saçma sapan prensipleri. :))

 • Vay be! Harika bir konu seçimi olmuş. Her şeyden önemlisi; akıcı olması. Hemen hemen 2 dk sürdü-sürmedi okumam. Sormak istediğim birkaç şey var tabi.
  1- Boşluk için işaret parmağı zor olmuyor mu başparmak dururken?
  2- Her defasında ‘caps lock’ açmaktan üşenmiyor musun?
  3- Konuyla alakası yok fakat ne zamandır dikkat etmeye çalışıyorum ve her defasında unutuyorum. Şu sağ taraftaki ‘prensesim’ kısmındaki geçen gün sayısını belirten sayı her gün otomatik değişiyor mu? Yoksa elle mi düzenliyorsun?
  Şimdilik bu kadar. Bu üçünü istiyorum. :) Ha bir de; keşke şu en sonunda işaret ettiğin blogların sonuna üç nokta (…) ya da diğerleri filan gibi bir şey ekleseydin de biz de sebeplenseydik :) Diğer blogları dışlamışsın gibi algıladım (öyle olmasa bile). :) Bu yorum daha da uzamadan bitiriyorum. Saygılar..

 • Öncelikle teşekkür ederim. Sorulara tek tek cevap veriyorum şimdi.
  1- Sol elimi çok etkin bir şekilde kullanabilen biri olmadığımdan dolayı baş parmağımla yaptığım dokunuşlar biraz ayarsız olabiliyor. O sebepten sanıyorum ki işaret parmağımı kullanıyorum. Bilinçli bir hareket değil. Ama dikkat ettim de nadiren baş parmağımı da kullandığım oluyor.
  2- Her defasında caps lock açmaktan üşenmiyorum çünkü bana herhangi bir şeyi açıp kapatıyormuşum gibi gelmiyor. Bir tür alışkanlık bu da :)
  3- Prensesim kısmı otomatik olarak güncelleniyor tabii ki. O bir flash dosyası.

  Ayrıca;
  Senden özel ricamdır, blogunda bu konuyla ilgili acilen bir cevap yazıyorsun. Bu da en kralından mimimdir :) Yok öyle beni yazmamış ben yokum demek. Ben de sana yorum yapıp sorular sorucam …

 • Yorum konusunda dikkatli olacağım bundan sonra :) Mim konuları çok samimi ve keyifli oluyor açıkçası. Ayda bir bunu yapmak lazım. Hani biz okuyucuları düşünün bari :P Ayrıca birde blog yazarının yazı yazarken ki alışkanlıkları yada nelere dikkat ettiği konusunu da ele alırsan çok iyi olur sanırım. :) Beyaz mimde bu konuyu da ayrı olarak eklemiş .

 • Şu Türk bloglarından bir sözlük olsaydı, parmakla gösterip: “Kankacılık yapıyorsunuz !” derdim. Hatta Pis 7’li filan gibi hoş olmayan lakaplar takardım :) Şaka tabi =) Hepsi gerçekten çok iyi bloglar..
  Bu blogun da özellikle ‘laf salatası’ yazıları etkilemişti beni en başta.
  İlgili kısmın üzerine gelip sağ tık yapmamışım :) Ben onu hep resim sanmıştım :)
  Neyse, en kısa zamanda bu konuyu işleyip, sorularını bekliycem :)

 • Arkadaşlar konuyla ilgili lütfen yazmak isteyen bütün blog yazarları bir şeyler yazsın. Ben sadece aklıma gelen ilk 6 arkadaşın ismini yazdım diye onların dışında kalanlar yazmasın gibi bir durum yok. Aksine mimlemeden yazan olursa bir o kadar daha mutlu olurum.

 • gerçekten çok güzel ve eğlenceli bir yazı olmuş… özellikle ben de her siteye google’dan search edip girenlere sinir oluyorum. bu insanlar tabi internetin daha ilk yıllarında site adı uydurup girmeye çalıştığımız günleri hatırlamazlar…

 • Eline sağlık der ve ortak noktalarımızın olduğunu bildirir,tarayıcı konusun’da Firefox’u tercih ettiğimi söylerim. Ayrıca üşenmeden Egonomik ve Anarschi’deki yazılarıda okuduğumu eklerim. Bloglar arasında yer verilen bu yazılarada ayrıca teşekkür ederim.

 • Tarayıcımı şiddetle açılış sayfasız kullanırım değiştirmeye kalkana da şiddetle kötü şeyler yaparım, be mına goyduğum senin bilgisayarın mı mk

 • Hocam hepsindede hemfikirim :) aşağıda yazdığımıda eklemelisiniz bence :)

  * Bir program yanıt vermiyorsa sağ üstteki çarpıyı kullanmak yerine ctrl+alt+delete kullanarak Görev yöneticisiniz açarak oradan kapatırım :D

  http://www.teknofiber.net/ – fb/mustafaxcakmak – twitter/mustafaxcakmak – wm aracı (blogdostu)

 • Zaten diğer sitelerden video izlemek işkence oluyor. Değişik değişik reklamlar, yok kadın mısınız erkek misiniz anketleri. Bunları geçince de bekle ki yüklensin …

 • Hocam bir şey daha var. Bir webmaster bilgisayar kasasının düğmesine eliyle nazikçe basmak yerine ayağıyla basar :D

 • Merhaba, video için bende Youtube ama blogum gereği dizileri takip etmem gerektiği için canlıdizi vb.tarzında sitelerden de izlemiyor değilim :)
  Caps Lock bende de aynı durum..böyle bir alışkanlığı olmayanlara çok zor ve yorucu geliyordur eminim. Yorum bırakmamda 5.maddenin etkisi de büyük tabi :))) kafamıza gelen taşı yemiş bulunuyorum :))
  Bende Chrome’cuyum ama anasayfam Google Images, görsellik bana çok lazım :)
  Ben sol shift’i daha sık kullanıyorum ve maillerim tabiiki Gmail.
  Çok güzel ve okuması, yorumlaması keyifli bir yazı olmuş, elinize sağlık.

 • Ben Shifti Need For Speed tarzı oyunlarda nos görevini gördüğünü sanıyordum ki basılı tutunca büyük yazma işinede yarıyormuş :)

 • Açıkçası birisinden görüp bir yazı yazmayı sevmem ama yüce affınıza dayanarak bir benzerini ben de bloguma yazacağım. :) Hah unutmadan olur da “kim ki la bu adam, blogda yazıyormuş zibidi” derseniz blogum http://www.iyisimi.org

 • Miminiz değerlendirilip Suskumru’da işlenmiştir Sezer Bey :) Dostum teşekkür ederim, geç oldu ama :)

 • Ne kadar mütevazisiniz öyle :) Çoğu madde bende de var. Bu arada Shifte basılı tutup yazınca büyük yazdığını senden öğrendim vallahi :)

 • sırf yorum yapmayacaksınız dediğim için yorum yapıyorum. bu arada haberin olsun blogunu son başlıktan başlayarak okumaya başladım (henüz yeni keşfettim çünkü) sınav dönemlerinde farklı bişeyler düşünmek için güzel oluyor :) takipteyim sezer ;)

 • Bu yazının 2015 versiyonu da kaleme alınıp yayınlanmalı bence. Eminim ki; geçen 3 senede listeye eklenen maddeler olmuştur. :)

  • Bu yazıyı daha dün yazmış gibiyim. Koskoca 2 buçuk sene, ne kadar da kısaymış meğer. Bu arada değişen hiçbir şey yok fakat ekleyebileceğim bir madde var: Kullandığım her bilgisayarın masaüstünde “Çöp Tenekesi” isminde bir klasör oluşturur, simgesini değiştirir ve bir daha ihtiyacım olma ihtimali %0,01’in üzerinde olan ve o anda ihtiyacım olmayan ufak tefek her dosyayı bunun içine atarım :)

 • Abi çoğu alışkanlık aynı. Mail kontrol etmezsem rahat etmem shift ile değil 30 kere de yapsam capslock ile büyük harf yaparım. 10 parmak bakmadan klavye kullanırım sol baş parmak escden alt tuşuna kadar soldaki tüm tuşları kapsar iki elin de işaret orta ve yüzük parmakları harf ve sayılar ayrıca F5 e falan kullanırım sağ el baş parmağı enter a gider sağ elin baş ve işaret parmağı da sağdaki numaralara gider ama sadece 9 harfli full sayıdan oluşan şifre için 😀 twitter da sevmem pek. Daha çok scorp ve flipboard bakarım

 • Bu yazıyı toplamda bir kaç kez okumuşumdur, tespitler gerçekten muhteşem ve garip. :)
  Google ile ilgili maddelerde kendimden bir şeyler bulmadım desem yalan olur.
  Capslock konusu ise tam tersi bende. Üşenmesem büyük harfle yazmam gereken her şeyi shift ile yazacağım. :)