blank

Doğa İçin Çal #6 Yayınlandı

Doğa İçin Çal, yıllardır severek ve takdir ederek takip ettiğim bir sosyal sorumluluk projesi. “Doğadan çaldığın yeter, doğa için çal!” sloganı, projenin adının nereden geldiğine dair bir fikir edinmenize yetecektir. Proje, resmi sitesinde şu şekilde tanımlanmış:

Doğa İçin Çal, bir dernek ya da vakıf değildir. Doğa İçin Çal’ın tek amacı, evrensel bir dil olan müziği kullanıp halihazırda kurulmuş olan ve çok da başarılı çalışmalara imza atan, doğa ve doğal yaşam alanlarının korunmasıyla ilgili tüm derneklerin faaliyetlerine dikkat çekmektir.

Projenin kurucusu olan Fırat Çavaş, her türden müzik yapan onlarca kişiyi bir araya getirip, Uzun İnce Bir Yoldayım, Gesi Bağları, Selvi Boylum Al Yazmalım gibi bu coğrafya üzerinde iz bırakmış eserlerin, dinlemeye doyulmayan bir tarzda yeniden ve onlarca kişi tarafından seslendirilmesini sağlıyor. Bugüne kadar proje kapsamında yapılan 5 çalışmaya Cahit Berkay, Şebnem Ferah, Levent Yüksel, Hayko Cepkin, Fuat Saka, Aslı, Sümer Ezgü gibi ünlü müzisyenler de katılım gösterdiler.

Aradan geçen 2 yıldan sonra, Doğa İçin Çal 6 yayınlandı. E-Posta adresime gelen bilgilendirmeyi görünce inanın güzel bir hediye almış gibi sevindim. Doğa İçin Çal’ın altıncısında, daha önceden bildiğim Çökertme ile ilk defa dinlediğim, eğlenceli bulduğum ve çok beğendiğim Ateş Attım Samana (Gımıldan) türküsü 69 farklı müzisyen tarafından seslendirilmiş. Bu çalışmada dikkatimi çeken ilk ünlü isim İşler Güçler ve Kardeş Payı dizilerinden tanıdığımız oyuncu Ahmet Kural oldu. Daha önce kendisinin oldukça başarılı Haydar Haydar performansını dinlediğim için, bu çalışmada yer almasına ve göz dolduran performansına çok şaşırmadım.

Lafı fazla uzatmadan sizi bu güzel eserle başbaşa bırakıyorum. Daha önce Doğa İçin Çal dinlemeyenler muhtemelen bu çalışmayı çok beğenip, öncekileri de dinlemek isteyeceklerdir. Onlar için önceki Doğa İçin Çal eserlerini de şöyle listeleyelim:

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?