Emlak Danışmanları Müşterileriyle Telefonda Nasıl Konuşmalı

Gayrimenkul danışmanı olarak ev almak, satmak ya da kiralamak amacıyla telefon açan müşterilerle nasıl konuşmalısınız?

Emlak sektöründe alışveriş sürecinin ilk adımı olan telefon görüşmeleri oldukça önemli bir konu olarak öne çıkıyor. Telefon görüşmesi vasıtasıyla iyi bir ilk izlenim veren gayrimenkul danışmanları diğerlerinin bir adım önünde oluyor. Emlakta müşteri ile olan yakın temasın ilk aşaması olan telefon görüşmeleri sırasında ilgili, özenli ve dikkatli davranmalı ve bu şekilde portföyünüzü daha hızlı büyütebileceğinizin farkında olmalısınız.

İşte emlak müşterileriyle telefonda görüşürken dikkat edilmesi gerekenler…

Emlak Ofisinizi Tanıtın

Potansiyel bir müşteriyle telefon görüşmesine başladığınız anda kendinizi ve ofisinizi tanıtmalısınız. Bu şekilde amatör bir görüntü vermemiş olursunuz ve müşteriniz doğru yerde olduğundan emin olur.

Nasıl Yardımcı Olabileceğinizi Sorun

Kendinizi ve ofisinizi tanıttıktan sonra yapmanız gereken ilk iş karşınızdaki kişinin adını öğrenerek görüşme boyunca kendisine “Bey” veya “Hanım” diye hitap etmek olarak öne çıkıyor. Potansiyel müşterinizin ismini öğrendikten sonra nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenerek müşterinizin isteklerini tanımlamalısınız. Karşınızda kararsız bir müşteri varsa doğru soruları sormalı ve müşterinizi doğru yönlendirmelisiniz.

Müşterinizin kafasında belirli bir ilan yoksa detayları alarak onu doğru gayrimenkule yönlendirmelisiniz. Satılık daire arayışında olan bir müşterinize ilgisini çekebilecek ilanları göstermelisiniz. Şehir için karar verememiş bir müşterinin hangi şehirde yatırım yapmak istediğini bulabilmesi için yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; İstanbul’da yatırım yapmak isteyen bir müşteriye İstanbul satılık daire ilanlarınızdan ona uygun olabilecek olanları sunabilirsiniz.

blank

İyi Bir Dinleyici Olun ve Not Alarak Ayrıntıları Kaçırmayın

İyi bir dinleyici olabilmek sanıldığından zordur. Ancak iyi bir dinleyici olarak hem müşterinizi anlayabilir hem de onu doğru yönlendirebilirsiniz. Önemli bilgileri not alarak müşterinizin isteklerini tekrar teyit ederek çalışmaya başlamak size büyük avantaj sağlayacaktır.

Görüşmenin Sonunda Randevu Verin, Geri Dönüş Yapın Ve Ulaşım Desteği Sağlayın

Konuşmanın sonuna gelindiğinde müşterinizin telefon numarasını da alarak her iki taraf için de uygun olan bir tarih belirleyerek müşterinize randevu vermeli ve geri dönüş yapmalısınız. Randevu tarihinde araç tahsis edebileceğinizi söyleyerek profesyonel bir görüntü verebilirsiniz. Bu şekilde zamanınızı iyi değerlendirebilir ve organize bir görüntü vererek sonuca bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?