Wordpress

WordPress Büyüleyici Dünyasına Adım Atın

WordPress Nedir?

WordPress, tüm dünya üzerinden kullanılmış tercih edilen en popüler içerik yönetim sistemidir. Web siteleri ve bloglar oluşturmak adına WordPress, zengin eklenti seçenekleri ve temalar sunmaktadır. Farklı durumlara uygun olan alternatifler sunmasıyla bu içeriği yönetim sisteminin tercih edilmesini sağlayan en önemli bir unsur olmaktadır. WordPress’in sevilme ve tercih edilme sebeplerinden bir tanesi de sunmuş olduğu kolay kullanım imkanıdır. Web siteleri veya blog oluşturma hakkında hiçbir deneyime sahip olamayanlar WordPress’i kolay bir şekilde çokta rahat kullanabilir.

Dünya genelinde ise var olmuş olan bu web sitelerinin %35,6’sı WordPress sitesidir. Kişisel web sitelerinden oluşan kurumsal web sitelerine, ve forumlardan bloglara kadar farklı tarzlardaki sitelerin oluşturulması için en ideal olan WordPress’i dünyaca ünlü bir o kadar da tanınmış ünlü New York Times gibi Microsoft ve Walt Disney Company gibi baya global şirketler de kullanmaktadır.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress kurulumu otomatik ve manuel olarak kurulum yapılmaktadır. Öncelikli olarak son sürüm olan WordPress Türkçe sürümünü indirilmesi gerekmektedir. Karıştırılmış paketi olan WinRaR ve winzip programın açılması gerekmektedir. Tarayıcı adres çubuğundan belirtilen site adresi ismini yazarak direktifleri buradan takip edilmektedir.

WordPress Panel Özellikleri Nelerdir?

WordPress’i kurulumu yapıldıktan sonrası yönetebilmek adına yönetim panellerinin nasıl kullanılacağını bilmek gerekir. WordPress ayarlarına kurcalayarak kulla kullanabilmektedir. WordPress panel özellikleri bulunan videolardan bulunmaktadır. WordPress’i kullanmak üzere yeni yazılar eklenmektedir.

WordPress açık kaynaklıdır. Bu, yazılımı kullanan tüm herkesin kendi gereksinimlerine göre de kodu değiştirmekte de özgür olduğu anlamına gelmektedir. Web sitesinin çalışmasını sağlamak için gereken tüm depolama alanını ve bilgi işlem gücünü işleten, alan adı kaydı, web siteye yönlendirenlerle bağlantıdır. Yine bu WordPress ile birlikte sitelerinize istediğiniz herhangi bir siteden de istemiş olduğunuz farklı makaleleri çekileceksiniz. Bununla birlikte harika dokümanlar oluşturabilir, sınırsız site içerikleri ekleyebilir, otomatik çekinler yapabilir ve görsel olan tüm resimler silindiğinde kaybolur diye korkmaya endişelenmeye gerek duymadan kendi sayfanızda çekinler yapabilirsiniz.

WordPress’te Yazılar Nasıl Yayına Alınır?

WordPress’te bulunan yazılar alanı sitenin kendi içeriğine göre blog yazılarını haber yazılarını makale yazılarını yayınlayabileceği özel bir araçtır. WordPress’in bu alanda anahtar kelimeler ekleyebilir galeri resim video gibi özel şablonları kullanabilirsiniz. WordPress’te sitenizi sürekli ön plana çıkartmak için eklentiler ve yazıları yazarak ön plana çıkarabilirsiniz.

Eklentiler Ve Sitenizi Farklılaştırın

Eklentiler kurarak klasik editörler kullanabilmektedir. İçerik yönetim sistemleri asıl amacı bilgilere sahip olmadan internet içerisinde yayınlar yapabilirsiniz. Oluşturulmuş olan bu panellerde kendini özgü farklı stilleri renkleri bulunmaktadır. WordPress eklentileri ve farklılaştırmada herhangi bir kodlama yapmadan sistem içerisinde bulunan uygulamalar aracılığı ile değişiklikler yapılabilmektedir. WordPress eklentileri ve farklılaştırmanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kodlama hakkında bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur.
  • Site içerisindeki hızı tasarımı temasını kolaylıkla eklentiler ile yapılabilmektedir.
  • WordPress’in eklentileri sayesinde seo optimizasyonlarını yapabilirsiniz.

Ortam Klasörleri İle Görsel İçerikleri Zenginleştirin

WordPress’in altyapısı sayesinde ortam klasörleri görsel içerikleri zenginleştirebilme özelliğioluşmaktadır. Bu konuda medya kullanım kullanıcılar tarafından yaygındır. WordPress kullanılan resimlerde gerekse giflerde resimlerde videolarda kontrol edilmektedir.

Fakat bu kütüphane bazı zamanlar kullanıcılar tarafından yetersiz geldiği söylenilmektedir. Bu konuda ortam klasörü ile görsel içerikleri zenginleştirmek için her zaman daha iyisi anlayışı ile eklentiler kullanılmak istenmektedir. Ortam kütüphanesindeki karmaşayı daha düzenli hale getirerek içerikleri zenginleşme imkânı sağlarsınız.

WordPress Hosting Paketlerini Tercih Edin

WordPress hosting, ve  WordPress önderliği  yazılımlarının optimize edebilmesini sağlamak için en geliştirilen bir hosting türüdür. WordPress hosting yazılımı ile sunucunun yazılımsal ve donanımsal kaynaklar ise ı en verimli şekilde optimize edilmektedir.. Ayrıca WordPress kullanılarak da oluşturulan bu  web sitelerinin güvenlik, SEO, gibi performans ve otomatik gibi güncelleme gibi tüm ihtiyaçlarının daha çok en ideal şekilde karşılanmasını da hedefler.

Daha Kaliteli, işlevsel ve güçlü bir web sitesini oluşturmak için Türkiye’nin en  lider domain ve hosting sağlayıcısı ve Alastyr’dan WordPress hosting hizmeti alabilirsiniz. WordPress yazılım gibi global şöhrete sahip olunduğu  için en fazla ve en çok saldırı girişiminde bulunulan bir platformdur. Alastyr’nun yüksek güvenlikli  altyapısı potansiyel saldırılarına karşı tam koruma sağlamaktadır.

WordPress’i daha güvenli kullanmak için  ve web sitenizi en ideal şekilde oluşturabilmek  için WordPress hosting paketlerini tercih edin. 7 gün 24 saat uzman desteği sunan Alastyr’dan da  her ihtiyaç duyulduğunda kolayca bunu alabilirsiniz. WordPress ile oluşturulan bu  web sitelerini yönetmek ise kolaydır. Fakat olası site veya sunucu sorunlarında da daha  kısa sürede destek alabilmek de oldukça  çok önemlidir. Ayrıca Standart hosting paketlerinde de  destek hizmetleri ise genellikle sunucuya yöneliktir.

Kapak görseli Fikret Tozak
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?