Acıkmak

Sürekli Acıkma Hissi Neden Olur?

İnsan vücudu ihtiyacı olan enerjiyi besinlerden sağlar. Bu nedenle dengeli beslenme programı uygulanmasına karşın öğünlerin üzerinden birkaç saat geçtikten sonra acıkma hissi duyulması son derece doğaldır. Ancak yemeklerden hemen sonra dahi açlık hissedilmesi ve bu durumun sıklıkla yaşanması farklı biyolojik ve psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Sürekli Aç Hissetmek Neden Olur?

Sürekli aç hissetmenizin nedenleri arasında ilk sırada öğünlerinizde sıklıkla işlenmiş karbonhidrat tüketmeniz gelir. Ağırlıklı olarak basit karbonhidratlar tüketildiğinde vücut gelen şekere karşılık normalden daha fazla insülin üretir ve kan şekerini düşürür. Bunun sonucunda daha çabuk acıkır ve daha fazla karbonhidrat tüketme ihtiyacı duyarsınız.

Hipotalamus insan vücudunda hem açlığı hem de susuzluğu kontrol eder. Ancak açlık ve susuzluk sinyallerini karıştırabilir. Bu durumda susamış olmanıza karşın aç olduğunuzu hissedebilir, yani tokken aç hissetmek olarak adlandırılan durumu yaşayabilir ve yemek yeme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Her gün yeterli süre boyunca uyumazsanız vücudunuzdaki tokluk hormonu olan leptinin seviyesi düşer. Bunun sonucunda açlık hissi baskın bir hâl alır. Ayrıca uykusuz ve yorgun olduğunuzda daha yüksek yağ ve kalori içeren besinleri tercih etmeniz söz konusu olabilir. Bu durumu önlemek için günde 7-9 saat uyumanız gerektiğini unutmayın.

Psikolojik Olarak Aç Hissetmenin Nedenleri

Endişe ve kaygı bozukluğunun vücut üzerinde pek çok etkisi bulunur. Bunlardan biri sürekli olarak yemek yeme isteğidir. Son derece yaygın olan bu durum duygusal yeme bozukluğu olarak adlandırılır.

Kendinizi stres altında hissettiğinizde vücudunuz kortizol hormonu salgılayarak aç hissetmenize neden olabilir. Aslında vücudun gerçekten yemeğe ihtiyacı olmadığı hâlde fiziksel bir işaret olmadan yemek yeme isteğinin ortaya çıkmasına yol açan bu durum stres, can sıkıntısı, yetersiz uyku gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Bu tür durumları önlemek için yoga, meditasyon ve çeşitli hobilere başvurulabileceği gibi gerçekten aç olup olmadığını anlamaya çalıştıktan sonra yemek yemek faydalı olabilir.

Uzun Saatler Tok Kalmanızı Sağlayacak Beslenme Önerileri

Sağlıklı beslenme vücut sağlığının ve fit görünümün korunması açısından çok önemlidir. Sağlıklı beslenme önerileri kapsamında paylaşılabilecek en önemli nokta vücudun ihtiyacı olan tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde tüketilmesidir.

Uzun saatler tok kalmayı sağlayacak günlük beslenme önerileri sayesinde sık sık acıkma hissi duyulması önlenebilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta öğünlerde karmaşık karbonhidratlar yerine sebze, meyve, esmer pirinç, tam tahıllı ekmek ve kinoa gibi besinler tüketmektir.

Altını tekrar çizmekte fayda gördüğümüz konu, önemli olanın az kalorili beslenmek değil doğru beslenmek olduğudur. Günlük olarak alınması gereken kalori ihtiyacının karşılanması için yeterli besleyiciliğe sahip besinler tüketilmediğinde açlık düzenli olarak tetiklenir. Bunun nedeni vücudun beslenme ihtiyacını karşılayamamasıdır. Bu durumda uygulanabilecek en etkili yöntem güne yoğurt ve yumurta gibi yüksek protein içeren besinlerin yer aldığı öğünlerle başlamaktır.

Açlık hissinin yatışması için en az 20 dakikaya ihtiyaç vardır. Bu süre içinde ne kadar çok yemek yeseniz de vücutta doyma hissi oluşmaz. Bu nedenle yemekleri yavaş yemek yeterli ölçüde yemenizi sağlar ve sindirim sisteminizi rahatlatır. Yemek sırasında küçük molalar vermek, su içmek doğru bir adım olabilir.

Acıkmanızın ve sürekli aç hissetmenizin en önemli nedeni kanınızdaki şeker oranını ayarlayamamanızdır. Yemek yemediğinizde vücudunuz kandaki glikoz depolarını boşaltır ve ghrelin hormonu salgılanmaya başlar. Bunun için yapmanız gereken az ama sık yemek yemektir. Öğünleriniz arasında 4 saatten fazla olmamasına dikkat edin. Gün içinde yanınızda kuru kayısı, ceviz, fındık gibi hafif atıştırmalıklar bulundurmaya özen gösterin.

Kapak görseli Sander Dalhuisen
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?