Dekorasyon Fikirleri

Evinize Kalite Katacak Dekorasyon Fikirleri

Bir evi dekore etmek dışarıdan bakıldığında kolay bir iş gibi görünse de özel bir zevk ve bilgi gerektirir. Tam olarak fonksiyonel ve şık bir eve sahip olmak için profesyonel destek almak en idealidir. Ancak herkes evini tasarlarken iç mimari destek alacak kadar şanslı değildir. İç mimari destek almadan da adeta bir profesyonelin elinden çıkmış gibi bir eve sahip olmak istemez misiniz? İşte, evinizi tasarlamadan önce mutlaka bilmeniz gereken, evinize kalite katacak bazı dekorasyon fikirleri.

Dekorasyon Fikirleri İçin Dergilerden ve Web Sitelerinden İlham Alın

Dekorasyonla ilgili ilham almak ve son trendleri takip etmek için en pratik yol internet sitelerini ve dergileri karıştırmaktır. Bunun için hemen herkesin kullandığı Pinterest uygulaması üzerinden en sevdiğiniz dekorasyon fikirlerini kaydederek işe başlayabilirsiniz. Ayrıca son trend dekorasyon fikirleri ve birbirinden kaliteli örnekleri incelemek için Decombo sitesini ziyaret edebilir, mimarlardan tavsiyeler alabilirsiniz.

Üç Renkten veya Tondan Oluşan Bir Renk Şeması Kullanın

Renk seçimi çok kişiseldir ve tasarımın tamamı için ilham verir. Eğer sevdiğiniz renkler konusunda emin değilseniz, beğendiğiniz ve kaydettiğiniz örneklere bakın. Kaydettiğiniz dekorasyon örneklerinde en çok hangi renkler ve tonlar hakim? Renkler konusunda dikkat edilmesi gereken önemli nokta, tasarımınızda üç renk ve ton kullanmaktır. Duvarlar için bir ana renk; koltuklar ve mobilyalar gibi büyük parçalar için başka bir renk; kırlentler, çiçekler, aksesuarlar gibi küçük detaylar için üçüncü bir renk seçilmelidir.

Seçilen renklerin dengesi çok önemlidir. Örneğin; kahverengi, turkuaz ve sarı renklerinin seçildiğini varsayalım. Burada kahverenginin soft bir tonu duvarlarda olmalı, koltuk ve sandalye döşemelerinde turkuaz rengi, kırlent ve aksesuarlarda ise sarı renk tercih edilmelidir. Eğer renkli tasarımlardan hoşlanmıyorsanız, tek bir rengin 3 farklı tonunu kullanarak da evinize hareket katabilirsiniz.

Farklı Dokuları Karıştırın

İç mekanda farklı dokular kullanmak en az renkler kadar etkilidir. Kaliteli tasarımlara baktığınızda genellikle gri, beyaz ve toprak tonları gibi nötr renk şemaları üzerine farklı dokuların eklendiğini görürsünüz. Örneğin, tamamen beyaz bir oturma odası içerisinde keten perdeler, hasır sandalyeler, ahşap mobilyalar, yün koltuk şalları ve postlar gibi farklı dokular harmanlanarak inanılmaz zengin ve kaliteli bir atmosfer yaratılabilir. Evinize ekleyeceğiniz her bir doku, desen ve renk evinizin sıkıcılığını kırarak mekana kişilik katacaktır.

Sepetler ve Tepsilerle Aksesuarları Düzenleyin

Tasarımcılar aksesuarları ve evde ihtiyaç duyulan ufak tefek eşyaları düzenlemek için tepsiler ve sepetler kullanırlar. Bu tarz aksesuarlar hem odadaki karmaşık görünümü engeller hem de şık dokunuşlar katar. Örneğin, orta sehpanıza parlak bir tepsi üzerinde güzel bir mum, birkaç kitap ve küçük bir kase içerisinde renkli taşlar ekleyebilirsiniz. Ya da koltuk şallarını ve fazla minderleri hasır sepetlerde saklayarak düzenli ve rustik bir hava yaratabilirsiniz.

Siz de tüm bu ipuçları ile evinizin tasarımında profesyonel ve kaliteli bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Kapak görseli Manja Vitolic
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?