excelde son kelimeyi elde etmek

Excel’de Bir Hücredeki Son Kelimeyi Elde Etmek

Bugün bir arkadaşımın yüzlerce satırlık okul listesine yeni bir sütun ekleyip okulları türüne göre sıralamak istemesi üzerine kendisine yardım ettim. Her satırın son kelimesini yeni bir sütuna yazdırmak (ilkokulu, ortaokulu, lisesi vb.) arkadaşın işini çözecekti. Metni sütunlara dönüştür aracı işimizi görmedi çünkü her okulun adı farklı sayıda kelimeden oluşuyordu. Olayı aşağıdaki formülle çözdüm, hem Türkçe hem İngilizce formülü veriyorum, kullandığınız programın diline göre istediğinizi kullanabilirsiniz.

=KIRP(SAĞDAN(YERİNEKOY(KIRP(B6);” “;YİNELE(” “;99));100)) =TRIM(RIGHT(SUBSTITUTE(TRIM(B6),” “,REPT(” “,99)),100))

Bu formülde KIRP, SAĞDAN, YERİNEKOY ve YİNELE fonksiyonlarını kullandık. Örnek hücre kodumuz B6. Siz bunu son kelimesini elde etmek istediğiniz hücrenin koduyla değiştirin.

Bu formül nasıl çalışıyor?

  • İçten dışa doğru gidiyoruz.
  • Cümlenin başında ve sonunda boşluk olup da bizim hesabımızı bozar diye öncelikle hedef hücremizin başındaki ve sonundaki boşlukları KIRP fonksiyonuyla temizledik.

=KIRP(B6)

  • YERİNEKOY fonksiyonuyla cümle içindeki tüm boşluk karakterlerini 99 adet boşlukla değiştirdik, böylece herhangi iki kelime arasında 99 boşluk karakteri olmuş oldu. Tabii bunu yaparken formülün içine elle 99 defa boşluk koymaktansa YİNELE fonksiyonuyla istediğimiz sayıda boşluk karakterinin orada oluşturulmasını sağladık.

=YERİNEKOY(KIRP(B6);” “;YİNELE(” “;99))

  • Daha sonra SAĞDAN fonksiyonunu kullanarak tüm cümlenin sağdan 100 karakterini elde ettik. Böylece elimizde solunda 1-99 arası boşluk olan bir kelime kaldı.

=SAĞDAN(YERİNEKOY(KIRP(B6);” “;YİNELE(” “;99));100)

  • Son olarak yine KIRP fonksiyonuyla kelimemizin başında ve sonunda bulunan tüm boşlukları yok etti ve mutlu son!

=KIRP(SAĞDAN(YERİNEKOY(KIRP(B6);” “;YİNELE(” “;99));100))

Bu konuyla ilgili takıldığınız bir yer olursa ve yorum formundan bana iletebilirseniz ilk fırsatta size yardımcı olurum.

blank
Konuyla ilgili Instagram üzerinden gelen bir soru

Güncelleme: Peki sondan ikinci kelimeyi elde etmek istersek?

Instagram üzerinden bir arkadaşımız ikinci kelimeyi elde etmek istediğini ve bununla ilgili yardıma ihtiyacı olduğunu yazmış. Hem kendisi için hem de sonradan bu bilgiye ihtiyaç duyacak kişiler için oturup yazdım fakat o kadar iç içe oldu ki detaylı olarak açıklamamı beklemeyin :) Bir öncekinin kendi içinde tekrar aynı işlemleri yapması sonucu ortaya bu formül çıkıyor.

=KIRP(SAĞDAN(YERİNEKOY(KIRP(KIRP(YERİNEKOY(B6;KIRP(SAĞDAN(YERİNEKOY(KIRP(B6);” “;YİNELE(” “;99));100));YİNELE(” “;99))));” “;YİNELE(” “;99));100))

Burada yine cümlemizin B6 hücresinde olduğunu kabul ettik. Sizin cümleniz hangi hücredeyse B6 yerine onu yazmanız gerekecektir. Sorularınızı sosyal medya yerine bu yazının altındaki yorum formundan göndermeniz beni memnun eder.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

1 Yorum
  • Sezer Hocam, öncelikle bu çalışmayı hazırladığınız için teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. Küçük bir düzeltme olacak, ikinci kelime için fazladan KIRP eklenmiş ve formülde ki tırnaklar ters olduğu için de Excel hata veriyor, bilginiz olsun lütfen.