Marketten Alınan Ürünler Nasıl Dezenfekte Edilir

Özellikle son günlerde insanlar Korona (Covid-19) salgını sebebiyle evlerine kapandı ve sadece temel ihtiyaçları için dışarı çıkıyorlar. Dışarı çıkıldığında maske kullanmak, eve girildiğinde hiçbir yere dokunmadan elleri sabunla yıkamak elbette birincil önlemler fakat marketten aldığımız ürünleri nasıl dezenfekte edeceğiz? Bu sorunun cevabını ben de arıyorum ve araştırmalarım sonucu bulabildiğim cevapları sizinle paylaşacağım.

Marketten Aldığımız Ürünleri Nasıl Dezenfekte Edeceğiz?

Korona hastalığının görüldüğü kişi sayısı her gün hızla artarken hastalık taşıyan biri biz almadan hemen önce aldığımız ürüne dokunmuş olabilir. Bu göz ardı edilmemesi gereken bir ihtimal. Bana denk gelmez demeyin. İşte marketten aldığımız ürünleri nasıl dezenfekte edeceğiz sorunsalı için benim bulabildiğim bazı yöntemler:

beyaz sirke ve meyve sebzeler

Meyve ve Sebzeleri Sirkeyle Dezenfekte Etmek

Sebze ve meyveler için elma sirkesi ve beyaz sirke tavsiye ediliyor. Dezenfektan özelliği olan bu sirke çeşitleri, meyve ve sebze temizliği dışında ev içindeki yüzeyleri ve hatta kıyafetleri dezenfekte etmekte bile kullanılıyor. Bir miktar suya beyaz sirke ve karbonat koyarak meyve ve sebzeleri bir süre bu suda bekletirseniz harici bir kimyasal kullanmadan dezenfekte işlemini yapmış olursunuz.

Ürün Ambalajlarını Kolonya ile Dezenfekte Etmek

Kolonya, içindeki alkol oranı sebebiyle gerçekten iyi bir dezenfektan. İçine sıvı geçirmeyecek ambalajları kolonyalı bez ile silmek yüzeyde bulunan virüsleri yok etmek için oldukça etkili bir yöntem olabilir. Corona Salgınında Kolonyasız Kalmak yazımda marketlerde kolonya kalmadığını, insanların çılgın gibi kolonya aldıklarını söylemiştim. Bugün itibariyle fiyatı artmış olsa da marketlerde kolonya bulunabiliyor.

Dezenfektan Olarak Çamaşır Suyu Kullanılabilir mi?

Direkt olarak yediklerimize temas etmeyecekse, yalnızca su geçirmeyen ambalajın dışı dezenfekte edilecekse bol suyun içine küçük bir miktar çamaşır suyu koyup bu suyu kullanmak mümkün ama doğal olmadığı ve oranı ayarlamak zor olduğu için ben bu yöntemi tavsiye etmem.

çöp tenekesi

Kesin Çözüm: Ambalaj ve Paketleri Çöpe Atmak

En güzel yöntem bu aslında. Hiçbir yere temas ettirmeden önce market poşetlerini ters çevirip, alınan ürünleri temiz kaplara boşaltıp dış ambalajlarını çöpe atmak. Her ürün için mümkün değil, biliyorum fakat birçoğu için mümkün. Bakliyatları bir kavanoza koyabilirsiniz mesela. Makarna ve pirinç de aynı şekilde hava almayacak bir kapta saklanabilir. Süt aldıysanız cam bir şişede muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?