Mark Bize Sürprizli Lookback Yapmış

Geçen akşam Zuck aradı, abi sana bir sürprizim var diye. Dedim kardeşim hayırdır, sen dedim CEO adamsın, işin gücün vardır niye zahmet ettin dedim. Olur mu abi dedi, bizim elemanlar işleri yapıyor, hanımı da memlekete gönderdim, öyle boş kalınca da oturup sana bi video hazırlayayım dedim dedi. Peki dedim gönder bakalım izleyelim.

Bizim Zuck Facebook’u kuralı 10 sene olmuş. Siteden gelen parayla Beylikdüzü’nden 2 daire almış, ordan gelen kiralarla gül gibi geçinip gidiyormuş. Dile kolay 10 sene. Tabii ne zekat ne sadaka. Dedim oğlum bu iş böyle olmaz, paranın bereketini göremezsin, zekatını ver, bak kaç tane adam üye oldu sitene hepsine üç beş bir şeyler at dedim. Hangi birine vereyim abi milyar tane adam var dedi. Sen de haklısın Mark, elbet bir yolunu buluruz, takma kafana, gün doğmadan neler doğar dedim.

Gel zaman git zaman bizim Zuck böyle bir yöntem bulmuş. Tüm Facebook üyelerine, Facebook’a üye oldukları günden bu yana yükledikleri fotoğraflardan birer video hazırlamış. Benimkini izleyince hafiften duygulandım. Sonuçta adam oturup uğraşmış.

Mark, bu sürpriz videoya “Lookback” ismini vermiş. Türkçesine de “Anılarını hatırla” diye bir isim bulmuş. Bunun İngilizcesi lisede de kötüydü, neyse. Herkes için de oturup tek tek video hazırlamış. Seninki mesela facebook.com/lookback adresinde duruyor. Fakat bizim haylaz bu videoya indirme butonu koymamış. Hemen cepten aradım. Video bizim değil mi Mark’ım neden indirmemize izin vermiyorsun dedim. “Yok yaa, indirirseniz biz nerden ekmek yiycez?” diye cevap verdi. Yazıklar olsun. Ben dedim bu işin peşini bırakmam. Aradım, taradım ve sizin için facebook lookback video indirme nasıl yapılıyor buldum. İşte tarifi:

 1. Önce şu adresteki 10 satırlık kodu kopyalıyoruz.
 2. Google Chrome üzerinden facebook.com/lookback adresine gidiyoruz.
 3. Lookback videomuz açıldığında, tarayıcımızın sağ üst tarafında bulunan Menü simgesine tıklıyoruz.
 4. Oradan Araçlar > JavaScript Konsoluna giriyoruz ve penceremizin altında başka bir pencere beliriyor.
 5. Açılan penceredeki imlecin yanıp söndüğü yere en başta kopyaladığımız 10 satırlık kodu yapıştırıp Enter tuşuna basıyoruz.
 6. Videomuzun üzerinde “Click here to download your lookBack video” diye kocaman bir yazı çıkacak. O yazının içindeki “here” kısmına sağ tıklayıp Bağlantıyı Farklı Kaydet diyoruz ve videomuzu kaydediyoruz. [1]

Hadi hayırlısı olsun. Bu arada fark ettiyseniz en çok beğenilen gönderilerimin başında “Bu mesajı sebepsizce beğensene.” diye bir paylaşım var. İnsanın en beğenilen lafının sebepsizce beğenilmiş olması… Hadi ben kaçtım.

[1] Kaynak: http://kimworld.com/how-to…facebook-lookback-video/

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

7 Yorum
 • Teşekkürler, çok güzel anlatmışsınız. Bilgisayardan anlamadığım halde vidyoyu kolayca indirdim.

 • Sanırım yalnızca belli bir tarihten önce üye olanlarda video çıkıyor. 2012 ve sonrasında üye olanlarda yalnızca 6 adet fotoğraf görünüyor. Tabii bahsettiğim yıllar sadece tahminden ibaret.

 • Bende video çıktı.Paylaştım sonra sildim.Tekrar paylaşmak için döndüğümde 6 tane fotoğraf vardı.Çözümünü biliyor musunuz?

 • Vural Bey’in blogundan geliyorum :) Oradan gülümseyeceğimizi anlayarak gelmiştim zaten yanılmadım. Şu Zuck çok naif bir insan gerçekten herkese yetişebiliyor :D Hiç aksatmaz bana da milyon tane bildirim gönderiyor, milyon tane “benden duymuş olma ama şunu yapıyorlar” diye laf taşıyor…
  O işin peşini de bırakmayın bence de ;)