blank

Hayalimdeki Yaşam Alanları

Nedendir bilinmez, her zaman yaşadığım yere ait hissederim kendimi. Bu, işyerim ya da evimdeki küçük bir oda olabilir. Bana ait bir mekan olması, o ortamı benim için özel kılar. Bazen internette öyle güzel tasarlanmış evler ve odalarla karşılaşırım ki hayallerimin dahi yetersiz kaldığı o güzelliklerin içinde insanların yaşıyor olduğuna inanasım gelmez adeta. Ormandaki ağaçların arasında, sanki kalemle çizilmiş gibi muntazam bir ahşap ev mesela. Gözlerimi kapatıp kendimi orada hissederim. Yine internette dolaşırken, bu konuda otorite olmuş Homify isimli bir ev tasarımı ve dekorasyon sitesine denk geldim. Orada gördüğüm bazı evlere bayıldım ve sizinle paylaşmak istedim. Aralarından üç tane seçtim.

01
Mimar Aleksandr Zhydkov / Homify

İşte size bahsettiğim ormandaki ağaçların içine kurulmuş o mükemmel ev. İnsan burada yaşlanır mı? Yemyeşil çimlerin arasında, koyu ahşaptan yapılmış bir sanat eseri adeta. Mobilya seçimi ve önündeki açık şömine ile masalları anımsatıyor. Mimar Aleksandr Zhydkov’un tasarladığı bu ev İskandinav stiliymiş.

02
Concepto Taller de Arquitectura / Homify

İşte harika bir fikir daha. Mutfak dekorasyonu konusunda kafalarda yeniden şekillenen düşünceler böyle güzelliklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bir duvarı tamamen yazı tahtası olan bir mutfak. Sizce de harika bir fikir değil mi? Departamento DG adıyla sunulan mimari projenin bir parçası olan bu mutfakta güzel bir kahvaltı yapmak isterdim doğrusu. Bu tür dekorasyon fikirleri genelde sade ve kullanışlı mobilyaları içeriyor, onu fark ettim. Asıl göz alıcı olanın mekan olduğu, eşyaların ise o dekorasyonu tamamlayan araçlar olduğu orijinal fikirler.

Entretrazos / Homify
Entretrazos / Homify

Böyle bir çalışma odasında çalışmak bana keyif verirdi. Yazımın başında da dediğim gibi, bir mekanın bana ait olduğunu hissetmek isterim. İşte bu oda tam da bu tanıma uyuyor. Blog yazılarımı yazarken böyle ferah, iç açıcı ve şık dekore edilmiş bir odada bulunmak eminim yazılarımı olumlu yönde etkilerdi. Eğer fırsatım olursa bir sonraki evimde böyle bir çalışma ortamı yaratmayı düşünüyorum. Aslında odaya baktığınızda diğerlerinden fazlası veya eksiği yok. Fakat bu odayı özel yapan eşyaların birbiriyle olan ilişkisi, konumu ve tasarlayanın hissettiği ilhamı yansıtıyor olması.

Homify‘da bunun gibi binlerce harika tasarımla karşılaştım ve bu yazıyı yazmadan önce birçoğunu saatlerce inceledim. İçlerinden sadece üç tanesini sizinle paylaşabiliyorum fakat ufak bir Google aramasıyla siteyi bulup siz de bu güzel tasarım ve dekorasyon eserlerini inceleyebilirsiniz. Siz de hayalinizdeki evi/odayı paylaşmak ister misiniz? Öyleyse yorumlarınızı bekliyorum.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?