Kelimeler Benim 2015’e WordPress’le girdi

Bu blogu, 2008 yılında bir arkadaşımın teşviki üzerine tatlı bir hevesle kurmuştum. Blogger ile başlayan blog maceram yaklaşık 6 buçuk yıl sürdü. İlk yazımı babamın bakkal dükkanında, bir kağıda, 04 Ağustos 2008’de yazdığımda tam 20 yaşındaydım. Blogspot’tan aldığım, yine Kelimeler Benim adlı ücretsiz bir alan üzerinden yayın yapıyordum. Bir şeyler yazabildiğimin farkına vardığımda kelimelerbenim.com alan adını satın alıp, özerkliğimi ilan etmeye karar verdim ve 26 Nisan 2009’da bu ismi satın aldım.

5 Yıl boyunca kullandığım “Mavi Elma” isimli Blogger teması ile Altın Örümcek, Blog Ödülleri, Bumerang Ödülleri vb. yarışmalarda çeşitli kategorilerde dereceler aldım.

Bu blogun ilk zamanlarda neye benzediği hakkında resmi niteliği olan bir belge görmek isterseniz archive.org’daki bu sayfaya bakabilirsiniz. Zaman içinde sade bir tema taslağı bulup, önceden var olan yarım yamalak kod bilgim ile onu yeniden tasarladım ve “Mavi Elma” adını verdiğim o temayı ortaya çıkardım. Her gün kenarına bir ilmek daha işlediğim o temayı o kadar benimsedim ki aynı temayı tam beş yıl kullandım.

Yeni yıl benim için her zaman yeni başlangıçlar için bir fırsat olmuştur. Hayatımla ilgili alacağım bir kararı uygulayabilmem için en uygun zaman 1 Ocak’tır. 2015 yılı için belirlediğim hedefler arasında bu blog için bir yenileme kararı da mevcuttu. Uzun zamandır WordPress’e geçmeyi aklımdan geçirip duruyordum fakat o meşhur eylemsizlik kuvveti her zaman olduğu gibi beni engelliyordu.

“Şopen’e sormuşlar neden senfoni, opera gibi büyük eserler bestelemiyorsunuz diye. Belki benim krallığım küçük ama hiç değilse orda kral benim demiş…”

01 Ocak 2015’te gemileri yaktım ve WordPress’i kurup, günün gereksinimlerini karşılayan responsive bir tema satın alarak Blogger otelinden kendi küçük krallığıma taşındım. Amacınız sadece bir şeyler yazmaksa nerede yazdığınızın gerçekten önemi yoktur. Fakat bir süre sonra bu amacın dışına çıkmak durumunda kalıyorsunuz. Elbette saman kağıdına yazmakla, kuşe kağıda yazmak arasında bariz bir fark vardır.

Yeni yılda hedefim elbette sadece yeni bir sisteme geçip öylece durmak değil. Bundan daha önemlisi, bu işe gerçekten hak ettiği saygıyı göstermek. Sosyal Medyanın son derece gelişmesi ile birlikte blog yazarlığının tarih olduğunu düşünenlere, haksız olduklarını kanıtlamak için dimdik durmak. Sözün özü, yazmak, yazmak ve daha çok yazmak. Beni, yapmak için kimsenin zorlamadığı, yalnızca sevdiğim için yaptığım bu işten, olması gerektiği gibi keyif almak.

Bu yıl fazlaca görüşelim. Olur mu?

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsApp
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap

10 Yorum