blank

Kredi Kartı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Özellik

Kredi kartları sundukları hizmete göre değişiklik gösterir ama çoğu kredi kartı aynı temel özellikleri paylaşır. Bu özellikleri anlamak yalnızca kredi kartını seçmenize değil, aynı zamanda kredi kartınızı akıllıca kullanmanıza yardımcı olur.

Kredi Kartı Türü

Birçok kredi kartı kullanıcısı (yeni kart sahibi olanlar, tecrübeli kullanıcılar) farklı kredi kartı türleri olduğunun farkında değil.

İyi bilinen türlerden sadece bazıları:

  • Ekstra ikramiyelere veya yararlara sahip olmayan standart kredi kartı, müşterilerin ilgisini çekmek için düşük faiz oranı sunabilir.
  • Bakiye transferi için kredi kartı, tanıtım amacıyla düşük faiz oranı ve bakiye transferi için düşük komisyon fırsatı sunar.
  • Ödüllendiren kredi kartı, yaptığınız satın almalardan hesabınıza bazı ödüller tanımlar. (Parapuan gibi).
  • Premium kredi kartı bazen yüksek yıllık kredi kartı ücreti karşılığında çok sayıda ikramiyeler ve bonuslara sunar.
  • Perakende kredi kartı yalnızca marketlerde kullanılır.
  • Teminatlı kredi kartı bakiyeye karşı ödeme yapmanızı gerektirir ve kötü kredileri yeniden inşa etmek için iyi bir seçenektir.
Kredi Limiti

Kredi kartınız kredisi limitlendirilmiş şekilde gelebilir. Kredi limiti, o karttan harcayacağınız maksimum miktarı ifade eder. Buna, satın almalar, bakiye transferleri, peşin ödemeler, toplam kredi maliyetleri, ve kart ücretleri dahildir. Kredi limitinizi aştığınızda krediyi sağladığınız kurum sizden bazı ek ücretler alabilir.

Bazı kredi kartlarının ise harcama limiti yoktur fakat bunun yerine gelirinizi, kredi geçmişinizi düşünerek, harcama faktörlerinizden kısarak borcu kapatabilmenize izin verir. Harcama limiti değiştirilemez değildir ve aydan aya satın alma ve ödeme alışkanlıklarınıza göre değişebilir.

Borç

Herhangi bir zamanda kredi kartınızda tanımlı borç, borçlu olduğunuz satın almaların, maliyet ücretlerinin, ve diğer ek ücretlerin toplamıdır. Yüksek kredi kartı borçları, sonraki dönemlerde ek satın almalarınızı önler. Yüksek kredi borçları kredi kullanımınızı arttırır, kredi skorunuzu düşürür

En son kredi kartınızın borcunu online olarak veya kredi kartınızı temin ettiğiniz kurumun müşteri ilişkileri bölümünü, kredi kartınızda yer alan telefon numarasından arayarak öğrenebilirsiniz.

Yıllık Faiz Oranı

Yıllık faiz oranı, ödeme için tanınan ek süreden sonra borcunuza uygulanan faiz tutarıdır. Kredi kartları kredilere göre değişik yıllık faiz oranlarına sahip olabilir. Borç transfer kredisi ve nakit avans kredileri genellikle daha yüksek yıllık faiz oranlarına sahiptir.

Yıllık faiz oranı, kredi kurumuna yaptığınız ödemelerde gecikme olması durumunda artabilir.

Yıllık faiz oranı sabit veya değişken olabilir. Sabit yıllık faiz oranı değişebilir fakat kredi veren kurum oranları değiştirmeden önce yazılı olarak sizi bilgilendirmek zorundadır. Değişken faiz oranları ise dayanak endekslerdeki değişimlere bağlı olarak zamandan zamana değişebilir.

Mühlet

Vade tarihinin bitiminden itibaren ödeme için tanınan ek süredir. Geçen aydan kalan bir borcu taşıyorsanız, yeni satın alımlarınız için ek süre tanınmayabilir. Ayrıca, borç transferleri ve nakit avanslar bu süreye sahip değildirler. Eğer borçların bir mühleti yoksa, faiz beklemeksizin uygulanır.

Ek sürenin uzunluğu kredi kartı başvuruna ya da kredi kartı anlaşmasına göre değişebilir. Aylık gelir ve gider özetiniz, ek süredeki gün sayısını da içermelidir.

Ödüller, İkramiyeler, Bonuslar

Bazı kredi kartları kredi kartınızı kullanmanız için bonuslar ve teşvikler sunar. Kredi kartından kazanılan ödüller birkaç formda olabilir: nakit puan, gelecek alışverişlerinizde kullanmak üzere indirimler, para puanlar. Bonus programına bağlı olarak harcamalar ve ödemeler yaptıkça bazı veya tüm satın almalarınızdan bonuslar kazanabilirsiniz. Yalnız, tüm kredi kartları harcamalardan kazanacağınız bonuslar sunmaz.

Kredi kartı bonusları, kullanılan kredi kartına göre çeşitlilik gösterir ve araba kiralama sigortasından, uzatılmış garantilerden oluşabilir.

Kredi Kartı Ücretleri

Kredi kartı ücretlerine maruz kalabileceğiniz farklı durumlar mevcuttur. Yıllık ücret, maliyet ücreti, gecikme bedeli ve limiti aşma bedeli, en genel ücretlerdir. Kredi kartınızı nasıl kullandığınızı baz alarak bazı ücretleri ödemekten kurtarabilirsiniz. Örneğin, kredi kartı borcunuzu zamanında ödeyerek gecikme bedelinden kaynaklanan ek ücretlerden feragat etmiş olursunuz.

Kaynak: www.kredi365.net

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?