Mükemmel Karpuzu Seçmek

Toplum olarak karpuzla duygusal bir bağımız olduğunu düşünüyorum. Yaz gelince hepimizin kafasında bir karpuz – peynir kombinasyonu oluşur. Ayrıca iyi karpuz seçebilmek de övünülecek bir şeydir bu topraklarda. “Çekil bakayım şöyle yeğenim, sen anlamazsın” diyen dayı her ne kadar karpuzdan gelen ses dışında herhangi bir veriyi kullanmıyor olsa da büyük saygı görür. Karpuzcular “seçmece” ya da “kesmece” anahtar kelimeleriyle satarlar karpuzlarını. Kesmece, karpuzcunun, karpuzuna olan güvenini gösterir. Peki siz de dayınız gibi mükemmel karpuz seçebilmeyi istemez miydiniz? Hem de bilimsel veriler ışığında şovunuzu yapıp yanılma payınızı en aza indirerek? İşte şeker gibi bir karpuz seçmek için hayat kurtaran bilgiler!

karpuz_02

Kilit Nokta Toprak Lekesi

Şimdi sen diyeceksin ki ben böyle karpuz görünce almıyordum, kötüdür, bozuktur sanıyordum. Değil mi? Kaçırdın işte güzelim karpuzları. Doğada makyaj yoktur güzel kardeşim. Karpuzların üzerinde gördüğümüz bu beyaz – turuncu arası lekeler İngilizce’de “field spot” olarak biliniyormuş, ben onu toprak lekesi diye çevirdim. Bu leke turuncuya ne kadar yakınsa karpuz o kadar olgun demektir. Hiç leke yoksa o karpuz daha çok toydur. Yağlı beyaz peynirin yanına yakışmaz. Aman diyim.

karpuz_04

Karpuz Üzerinde Ağ Oluşumu

Muhtemelen bunu da kötü bir şey sanıyordunuz ama yanıldınız. Bu ağ yapısının oluşmasını sağlayan şey, karpuz henüz bir çiçekken arıların vesile olduğu o tozlaşma meselesi. Karpuzun üzerinde ne kadar çok ağ oluşumu varsa o karpuzun çiçeği o kadar çok tozlaşmaya maruz kalmıştır ve bunun sayesinde aynı oranda tatlıdır.

karpuz_01

Karpuzun Sapına İyi Bakın

Karpuz sapı deyip geçmeyin. O size çok şey anlatıyor. Yukarıdaki resimde gördüğünüz karpuzun sapı kurumuş, tövbe estağfurullah böyle acayip bir şey olmuş. Bu neyi gösteriyor? Karpuzun tarladan ayrıldıktan sonra bir süre beklediğini. Peki karpuzun bir süre beklemesi iyi bir şey mi? Tabii ki iyi bir şey. Tarladan kopartılıp ertesi gün satılan karpuz yavan olur, tatlanmaz, çok büyük bir performans göstermez. Oysa bir süre beklemiş karpuz candır. Sapı yemyeşil ve taze olan karpuzlardan koşarak uzaklaşın. Kuru sap candır.

karpuz_03

Siz Kime Şekil Yapıyosunuz?

Şekil önemli. Her ne kadar biz karpuzu tepside kesip peynirle yiyen düz vatandaşlar bilmiyor olsak da karpuzların cinsiyeti varmış. Şu solda gördüğünüz karpuz erkek. Yanlardan basık, uzun bir yapısı var. Bu karpuzlar genelde sulu – yavan oluyormuş. Yani çok fazla tatlı değil. Sağ taraftaki ise dişi. Dişi karpuzlar yuvarlak forma çok yakın ve acayip tatlı oluyorlarmış. Ne yenir ama.

karpuz_05

Önemli Olan Boyu

Alacağınız karpuz ne dev gibi olsun ne de ufak tefek. Orta boy karpuzları seçin. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta şu ki elinize aldığınız karpuz boyutuna göre ağır bir his bırakmalı sizde. Sanki daha hafif olmalıymış da içine taş koymuşlar gibi hissetmelisiniz. Karpuz uzmanı olmanıza ramak kaldı.

Karpuza Kulak Verin

Milletçe, tek bildiğimiz güzel karpuz tespit yöntemi işte bu. Karpuzu dinleyeceksiniz. Nasıl anlatsam? Şöyle düşünelim. Elinizde aynı kalınlıkta bir karton plaka, bir de tahta plaka olsun. Bunların tam ortasına avucunuzun içiyle vurduğunuzda gelecek sesleri hayal edin. Karton darbeyi kısmen emecek ve zayıf tonda bir ses duyacaksınız. Tahtadan gelen ses ise daha tok olacak ve tahtanın tümü size cevap vermiş gibi hissedeceksiniz. İşte iyi karpuzdan öyle ses gelir. O ince yankıyı hissetmelisiniz. Hafiften çınlama olmalı karpuzun içinde. Böylece kof karpuz almaktan kurtulursunuz. Bıçağı soktuğunuz anda karpuzunuz yarılır.

Tebrikler! Artık bir karpuz uzmanısınız. Siz de tıpkı bir baba gibi, tıpkı Doblo’su olan enişteniz ve tıpkı dayınız gibi “sen çekil şöyle ben karpuzdan iyi anlarım” diyebileceksiniz. Tepsiniz karpuzsuz, karpuzunuz peynirsiz kalmasın. Şekliniz bol olsun.

yorum
Bir takipçimizden gelen yorum :)
Kaynaklar:
http://www.thekitchn.com/the-best-way-to-pick-a-watermelon-172375
http://www.fifteenspatulas.com/how-to-pick-a-superstar-watermelon
http://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/how-to-pick-a-perfect-watermelon-tips-from-an-experienced-farmer-209205

 

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

69 Yorum
 • Ulan bakkal hayri şimdi yaktım çıranı :)
  Çok eğlenceli çok da güzel bir yazı olmuş sezer. İnan daha geçen gün aklımdan geçmedi değil. Koskoca adam olduk karpuzun iyisinden hala anlamıyoruz diye de iç geçirmedim değil. Sonra tabi bir kaç araştırayım dedim. Bilgiler de kofti çıktı.

  Bak sana güveniyorum dediklerini dikkate alacağım. Umarım karpuzcularla anlaşıp seozunun tüm çürük karpuzlarını sattırmak gibi bir art niyetin yoktur. :))

  Sağlıcakla kal.

 • İlk 3 tespitte bu adam bize hep kötü karpuzları aldırtacak kendisi iyi karpuzları alacak izlenimi uyanmıştı bende ancak sonuna kadar okuyunca ikna oldum. Teşekkürler. İmza Son Karpuz Seçici :)

 • Karpuz nasıl seçilir merak etmişimdir ama hiç araştırma yapmamıştım.(tembellik mode : ON)
  Bunu araştırıp detaylı bir şekilde anlatman çok hoj olmuş :)
  Peynirler tatsız kalmasın…

 • Son karpuz bükücü 😂 Hiçbir şeye dikkat etmeden onlarca karpuz arasından gözüme kestirdiğime alışkanlık olarak bir iki vurur öyle alırdım. Şimdi daha iyi karpuzlar almak için güzel taktikler elde ettim, teşekkürler.

 • Sezer Bey bu bilimsel araştırmalarla bezenmiş anahtar kelimelerle süslenmiş olgun ve bol sulu yazı için teşekkürler…Şaka bir yana çok eğlendim okurken abi :) Yazı bitince dobloda direksiyon sallayan her an her daim karpuz seçecek nitelikle bir dayı oluverdim :) Karpuz seçecek olan arkadaşlara başarılar!

 • Bu taktiklerle ilk fırsatta bir karpuz alıp evdekilere caka satacağım karpuz böyle alınır diye :)

 • Daha bir kaç gün önce evrengünlüğü.net’ in sahibi Evren abi ile birlikte karpuz alırken, Evren abiye karpuzun sapı içine doğru çökmüş olursa daha iyi olur demiştim. Sonra biraz güldük :)
  Güzel bir yazı olmuş hocam eline sağlık.

 • Ben trafik öğretmeniyim. İnternette dolaşırken bloguna rastladım. Hep merak ederdim ve dikkatle babamı izlerdim, nasıl karpuz seçiyor diye. Ve hep şaşırırdım, içini görmüyor ama her aldığı karpuz birbirinden mükemmel diye. Harikasın ya ! senin sayende işi çözdüm. Babama hemen sattım tabii ki bu bilgi mi ! Çok şaşırdı, ama beni takdir etti. Babamın tek katılmadığı noktayı sana söylemek istiyorum. Kuru saplılar çok bekleyince aşırı olgunlaşıyorlarmış. Ne kadar beklediğini de bilemiyormuşuz. Taze saplıları babam daha çok tercih ediyor. Ama babam ” Karpuzun iyisi Sesinden belli olur ” diyor.

 • Bu Zamana Kadar Aldığımız çoğu karpuz boş çıktı :) Ağız tadı ile bi karpuz yemek nasip olmadı :) Ama bu tavsiyeleriniz ile ağız tadı ile bi karğuz yiyeceğimizin yolu görülmektedir :) Elinize Sağlık Hocam

 • Makale güzel güzelde, ben karpuz seçerken hep rengine bakarım. Açık renkli karpuzlar hep daha tatlı ve kırmızı çıkıyorlar :D

 • Karpuz sapı ve ses olayını biliyodum ama diğerlerini bilmiyordum. Zaten karpuz sevmeyen biri olarak çok güzel karpuz seçiyordum şimdi prof olurum heralde sayende :D

 • Çok harika bir yazı olmuş ya, okudum mükemmel güzellikte okadar püf notkası var ki bilmediğim bunları öğrendiğim çok iyi oldu artık karpuz alırken bu püf noktalara bakarak kolay bir şekilde tatlı karpuzu seçebileceğim :)

 • Karpuzu bu kadar ayrıntılı incelemezdik hiçbir zaman . Markette karpuzdan anlayan biri var mı diye bekler , gelmezse en güzel ses çıkaranı alırdık :)

 • Şahane bir yazı olmuş, çok teşekkürler.
  Bende bildiğim bir kaç şeyi yazayım;
  *Yazıda da belirtildiği üzere bir çok kişi sapı kurumu diye bakıyor fakat bazı satıcılar sapın hemen kuruması için sapı kırıyor buna dikkat edilmeli.
  *Karpuz seçim ipuçlarından biride karpuzun dibindeki nokta. Bu noktanın büyüklüğü karpuzun gelişimini anlatır, eğer nokta kadar küçük ise karpuz fazla olgunlaşmış yani içi geçmiştir. Kurşun kalem büyüklüğünde ise ideal, dahada büyük ise henüz tam olgunlaşmamıştır.

 • Karpuzun memleti Adana yaşıyorum. Adana’da çilingir hizmeti veriyorum. Ayrıca çilingir sofrası kuruyoruz ama hala karpuz alırken neye göre almak gerektiğini bilmiyordum. Bu yazı çok iyi geldi. Karpuz gibi içimi soğuttu teşekkürler.

 • Karpuzun iyisini Kelimeler Benim takipçisi yermiş. Elinize sağlık faydalı bir yazı olmuş.

 • İyiden iyiye teknoloji sayesinde her konudan bilgi sahibi oluyoruz. Karpuz seçmekle ilgili arama yapacağımın aklımın uçundan geçmezdi. :)

 • Yıllardır karpuz seçiminde tek kıstasım vardır elime alıp şöyle alttan bir iki vurduğumda zangır zangır titremeli içi. Titriyorsa kan kırmızı çıkıyor. Sizin yöntemler de bayağı güzelmiş. Bunları da deneyeceğim.

 • Merhabalar Öncelikle Bu Güzel Ve Faydalı Yazı İçin Size Kendi Adıma Teşekkür Ediyorum.Tatlı Karpuz Seçimi Kolay Gibi Gözükse De Oldukça Zor Olabiliyor Bazen. Yazıda Önerdiğiniz Bütün Yöntemleri Deneyeceğim..

 • karpuzu anlıyorum ama kavunu anlamıyorum :D muz kavunları oluyor onlar daha güzel kokuyor ve tadlarıda bal gibi tavsiye ederim :)

 • Vurduğunda pop değilde kütür kütür ses geliyorsa. Çatlatacak gibi oluyorsa tmm dir alın o karpuzu :)

 • Yıllardır üzerinde çalıştığım ve başarılı olamadığım bir konu kendisi o muhteşem karpuzu seçmek süper bir yazı olmuş favorilerime ekledim yazın bu yazınızı değerlendirip o bal tatlısını seçmek istiyorum :D mükkemmel ötesi bir yazı tebrikler…

 • Yaz gelir gelmez ilk içim bu tüyolarla bir karpuz alacağım.Aslında ben daha çok kavuncuyum aslında.Yaz gelmeden kavun seçimiyle ilgili bir bilgi de paylaşırsanız çok iyi olur yani.

 • Kalemine sağlık. Çok güzel bir konu işlemişsiniz.
  Netinternet haber sitemizde size köşe yazarlığı vermek isteriz.
  sizce de uygunsa görüşelim.
  saygılar

 • Hocam öncelikle böylesine mükemmel bir yazı için teşekkür ederim. Hep düşünmüşümdür bu karpuzları nasıl seçiyorlar diye blogunuzu yakından takip ettiğim için bu yazınıza rastladım. Yazda yaklaşıyor zaten sayenizde karpuz seçimini de yapmış olacağız.

 • Karpuz sezonu açılsın dediklerinizi deneyerek alacağım artık karpuzu, dışına bakıp da aldanmışlığım çok olmuştur. Teşekkürler.

 • Bu yazınızı okudum ve eve ilk karpuzu ben almayı planlıyordum ama babam benden önce davranıp bugün eve bir karpuzla geldi. Karpuza şöyle bir baktım ve bu erkek, polenlenmemis, tam yetişmemiş tatsız çıkacak dedim. Sadece sap kısmı kuruydu geri kalan her şey olmaması gerektiği gibiydi. Dediğim gibi tatsız çıktı, ortası biraz iyiydi sadece o da sapından dolayı kurtardı sanırım. Babam artık tüm karpuzlarda bana danisacagini söyledi hatta karpuz profesörü ilan edildim teşekkürler 😂

 • Hocam gerçekten en zor işlerden birisidir karpuz seçmek çok kritik bir karar veriyoruz mucizevi bir açışışla ya başarıyoruz yada malesef başaramıyoruz.

 • 33 yaşında öğrettin ya bana karpuz seçmeyi helal olsun sana :) Çok eğlenceli bir yazıydı, ben o toprak lekeli olanları hiç almazdım.

 • Manavda google’a karpuz nasıl seçilir diye arayıp burdan görerek seçmem ve harika bir karpuz çıkması :) tekrar dan gelip buraya yorum attım :) Teşekkürler

 • senelerdır cat cat vuruyorum ama hangı sesi duymam gerektıgını bılmeden :D bu yazı sayesınde gozumle guzel karpuzu secebırim artık

 • Çocukluğumdan beri karpuz tarlasının içinde büyüyen benim bile bilmediğim ince noktalar varmış teşekkür ederim öğrendim

 • Derste blog konusunu işlerken tesadüfen sayfana denk geldik. Kalemine sağlık. Öğrencilerim yazını beğendi.Hepsi karpuz profesörü oldu:) Kolay gele.

 • Şuanda tam sezonu nedense ben her seferinde kötü karpuzu buluyorum bakalım taktikler işe yarayacak mı.

 • Abi hiç karpuz seçemezdim. Hep aldığım karpuzlar çürük veya kötü çıkardı. İnternette araştırdım, karpuzzlara vurdum ama bu yazı kadar iyisini bulamadım. Şaka gibi, bütün maddeler işe yarıyor. Karpuzun iyisi KelimelerBenim’den seçilir.

 • karpuz seçmek dahi bilimsel bişeymiş bunu öğrenmiş olduk özellikle yavan ve tatlı ayrımı şekil olarak bunu kimse bilmez diye tahmin ediyorum

 • 40 yıl düşünsem karpuzu nasıl seçeceğimi internetten öğreneceğim aklıma gelmezdi ama iyi ki yazmışsınız benim aldıklarım hep renksiz ve şekersiz çıkıyor. Bu yazının üstüne aldıklarıma bakıcam becerirsem çok dua ederim size :)

 • uzun bir araştırma sonucunda cok çalışarak hazırlanmış bir yazı… Emeği geçenlere teşekkürler