Blogging

Pagerank bizi teğet geçti


Selamlar sevgili okuyucular, orada olduğunuzu biliyorum. Dün, yani 31 Ekim Cumartesi günü kelimeler benim blog‘un pagerank değerinin sıfırdan 1‘e yükseldiğini görünce pek de sevinmedim. Neden derseniz, ben en az 2 bekliyordum. Yaklaşık 3 aydır, aktif bir vizyon sergiliyoruz. İlk güncellemede 1 değer yükselmek, olumsuz bir sonuç değil fakat bu güncellemenin bana daha olumlu bir sonuçla geri dönmesini bekliyordum. Backlink ( link değişimi ile ya da başka yöntemlerle başka bir sitede, sitenizin bağlantısını yayınlatmak ) konusunda çok kastım, üzerinde çok durdum fakat bir işe yaramadı. Sağolsunlar, pagerank değeri 3 hattâ 4 olan siteler, gerek içeriğimin özgün oluşu gerekse tasarımımın bana özgü oluşu sebebiyle bana link verdiler. Ben de PR değeri sıfır olan sitelerle değişim yapmamaya özen gösterdim. Fakat sonuç bu. Sitenin akıbeti ne olur bilemiyorum ama bu güncellemeden çıkardığım ders doğrultusunda size birkaç tavsiyem olacak:

 • Eğer link değişimi yapacaksanız ve bunu PR için yapıyorsanız, değişimi karşılıklı yapmayın.
 • Sitenizdeki linklerin, karşılıklı anlaştıklarınız dışında tamamen nofollow olmasına dikkat edin.
 • Backlinkten çok, özgün ve bol içeriğe yönelin. Bugün, hiç bağlantı değişimi yapmayan ama tamamen yazarın kendi yazılarından oluşan bir blog gördüm, PR değeri 4 idi.
 • Google’ın pagerank değeri belirlerken, basit bir matematik formülüne bağlı kalmayacağını, en az bizim kadar teknoloji ve tecrübeye sahip olduklarını (!) unutmayın.

Kısa Not: Son 10 yazımdan 3 tanesinin webmaster içerikli olması dikkadinizi çekmiş olabilir. ( Nofollow, Alexa, Pagerank ) Bu beni de rahatsız etmiyor değil. Blogların bir amacı olmalı ve bir çizgide yürümelidir. Bu fikre de tamamen katılarak kendi özeleştirimi yapıyorum. Daha geniş kitlelere hitap eden yazılarda görüşmek üzere…

Yazar Hakkında | Sezer İltekin

2008 yılından bugüne tam 10 yıldır blog yazıyorum. Bilgisayar, hayatımın vazgeçilmez bir parçası. İmkanı olsa kod yazarak hayatını idame ettirmek isteyen, kamuda bilgi işlem sorumlusu olarak çalışan 30 yaşında bir adamım. Evliyim ve 3 yaşında Emir adında bir oğlum var. Bir tanesi lisans, dört tanesi önlisans olmak üzere birbiriyle ilgisiz 5 üniversite bölümünden mezun oldum. Şu anda Açıköğretim Web Tasarımı ve Kodlama bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. Diploma biriktirmek için değil, ölmeden önce olabildiğince çok şey hakkında bilgi sahibi olabilmek için okuyorum. PHP, dronlar, fotoğrafçılık, karıncalar ilgi alanlarımdan bazıları. Daha fazlası için: Ben Neymişim »

12 Yorum

 • Sezer kardeşim biliyorum 1 yorum gelince nasıl da sevineceğini bari o yorumu yapıp yüzüne bir tebessüm etkisi oluşturayım :)

  Kardeşim öncelikle güzel ilerliyorsun fakat sanki ani çıkışlar yaptın gibi geldi bana.Alexa ortalaman inanılmaz fırlamış.%2500 değerinde artışı ben şimdiye kadar hiç bir blogda görmedim :)

  Pagerank’da önemli fakat bu pr güncellemesi hiç adaletli olmadı sanırım.Benim açımdan bir problem olmadı fakat çoğu siteler beklemediği manzara ile karşılaştılar.Misal pr’si 4 olan bir blog 3 e düşmüş.Halbuki ben o sitenin değerinin 5 olmasını beklerdim.

  Ama tabi google kimsenin isteğine göre hareket etmiyor senin pr değerin bence en az 2 olmalıydı ilk başta ama dediğim gibi bir adaletsizlik gibi gördüm ben bu olayı.

  Yorum yazınca çok uzun yazıyorum kusura bakma.Dediğim gibi böyle yazmaya devam et ama özgün ol.Zaten özgün yazıyorsun, özgünlüğünü yitirme.

  Birde altta link değişim bölümü var bence bu kadar değişim yeter.Ben bir sürü yaptım ama pek faydasını göremiyorum açıkçası, kaldıramıyorum da diğer arkadaşlara ayıp olmasın diye. Üslubunu bilip söylerim ama yine bir kırılganlık olabilir o yüzden sende bence yol yakınken diğer boş kutuları kaldır.Tabi bu senin tercihin.

  Yorum baya uzamış belki de bu diğer yazılarına yazamadığım yorumların dışa vurumudur :) Hakkını helal et.

 • İlk güncellemede genelde 1 le başlıyor. Ben de 1 le başlamıştım, ikinci güncellemeye kadar ne hitlerim arttı ne de link aldım. İkinci güncellemede pr3 oldu. Bu benim için sürpriz olmuştu aslında :) Alt başlıklara da pr alınca sitenin pr değerine çok etki yapıyor bu da benden bir tavsiye olsun.

 • Bana göre bu güncelleme tam bir fiyaskoydu. Fiyasko derken bizim açımızdan. Çünkü google sanki bir mesaj vermek istiyor gibiydi. Önceden hangi blog ne alır tahmin edebilirken, bu defa birçok kişi ters köşeye yattı.
  En önemliside artık googlenin kaliteden anladığı nedir onu bilmiyorum. Bende çok matah bir blog tutmuyorum ama öyle bloglar varki pr 3-4 alan ki sen bunları biliyorsun, resmen ağlarsın. Backlinkten tutta link değişimine, özgün yazıdan tutta seo ya kadar birçok konuda çaba gösterdik ama benim backlink 10000 iken pr 2 aldım. Bi başkasının backlink 2500 iken pr 4 aldı. Hemde bomboş bir içerik ile. Gelde bu işe bir anlam ver.

 • Enes;
  Yorumunu görünce gerçekten sevindim. Blog yazarları için bunun önemli birşey olduğunu biliyorsun. Ayrıca uzun yorumlara bayılırım :)

  Ani çıkışlar derken neyi kastettiğini anlamadım kardeşim. Şunu söyleyebilirim ki Alexa’mın %2500 artmasında hiçbir yapay etken bulunmuyor.

  Pagerank güncellemesinden ben de birşey anlamadım, link değişimi olayından soğudum resmen.

  Eser;
  İnşallah dediğin gibi olur da ikinci güncellemede 3 oluruz biz de. Alt başlıklara PR almak sözünden kastın nedir?

  Suat;
  Abi sana tamamen katılıyorum. Dediğin blogları da çok iyi biliyorum. Teknoloji çok zaman hata yapmaya mahkumdur desek yeterli olmaz ama, şu anda sadece bunu söylemekle yetinmeyi tercih ediyorum :)

 • emeğinin karşılığını almamışsın onun için üzüldüm bende senle aynı zamanda yayına başladım neredeyse ama hala sıfır :D BEN ÜZÜlmüyorum gerçi çünki pagerank yükseltmek değildi bloga başlama sebebim :)

 • ben google pagerank ı 0 olan bir web sayfasını sıfırdan aldım.hazır cms kullandım ama içerik tamamen orjinal ve genelde arama motorlarında çok aratılan kelimelerden seçilmişti.şu anda pagerank 6.kesinlikle link değişiminden çok daha onemli olan şey orjinal içerik!

 • Sezer merhaba anlaşılan pr işi canını sıkmış biraz. Bana kalırsa üzme kendini çünkü artık google kafein ile birlikte pr ye verdiği önemi düşürecek alexa da iyi bir yükselme yakalamışsın. Özgür içerikle devam edersen hakettiğin pr değerini ve hakettiğin sıraları alacağına inanıyorum. İyi bloglamalar.

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Önemli: Ticari (SEO) amaçlı yorum backlinkler cüzi bir ücret karşılığında onaylanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.