Yok Artık Diyeceğiniz Enteresan Fobiler

Hobileriniz ve fobileriniz nelerdir? Yılların klişe sorusu. Bilen bilir, 90’larda, hemen her yıl karne zamanına yakın hatıra defteri yazma ritüeli vardı. Bazı hatıra defterleri belli bir formatta doldurulur ve defterin size ayrılmış sayfalarında basmakalıp sorular olurdu. Bu da onlardan biri işte. Fakat yıllar sonra farkına vardım ki hobi ve fobi kelimeleri arasında ses benzerliği dışında bir bağ yok. İlk bakışta “sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyler” ifadesini akla getiriyor fakat şöyle bir durum var ki ne sevdiğiniz şeylere hobi denir, ne sevmediğiniz şeylere fobi. Yapacak bir şey yok. Galat-ı meşhur, lugat-ı fasihten evlâdır derler.

Bugün konumuz fobiler, yani Türkçe’de en yakın anlamıyla korkular. Vikipedi’ye göre fobi, bir şeye karşı duyulan korkunun, bireyin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemesi haliymiş. Yani size saldıran bir köpekten korkmak fobi değilken, ortada hiç köpek olmadığı halde, bir köpek çıkar da beni ısırır diye düşünüp korkmak bir fobidir.

En yaygın fobilerden biri kapalı alan korkusu olarak bilinen klostrofobidir. Araknafobi (örümcekten korkma) ve akrofobi (yükseklikten korkma) gibi fobiler de sık karşılaşılan fobilerden ikisi. Bu saydıklarım bir şekilde anlaşılabilir geliyor fakat internette dolaşırken “Allah kimsenin başına vermesin” dediğim türden ve ilk okuduğumda “thasass shasas” şeklinde güldüğüm fobilerle karşılaştım.

Sesquipedalophia:
Uzun kelimelerden korkmak.

İnternette baktım Türkçe adını bulamadım, buna ben isim veriyorum: Seskifedalofobi. Evet ben buldum. Uzun kelimelerden korkmak da kötüdür be kardeşim. Mesela…

+ Kamil abi bi şey sorucam.
– Sor kardeşim.
+ Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?
– …
+ Lan? Harun abi ambulansı arayın adam gitti!!

Venustraphobia:
Güzel kadınlardan korkmak.

Güzel kadınlardan korkulur zaten. Dikkat etmek lazım. Ama abartmaya da gerek yok. Fobi olarak değil de hobi olarak gene kork, nedir yani.

Anthophobia:
Çiçeklerden korkmak.

Bence bu dayıda bu korkudan var. Eşinize yılda kaç kere çiçek alıyorsunuz? Sıfır mı? Yoksa siz bir antofobik misiniz? Etobur çiçekler falan var onlardan korkmak normal de mesela papatyadan korkan adamdan ben şahsen daha fazla korkarım.

Aurophobia:
Altından korkmak.

Bununla ilgili yapacak yorum bulamadım. Hazır lafı geçmişken, altın da 2 yıl sonra hafiften yükseldi. Bugün itibariyle 24 ayar altının gram fiyatı 95,77 TL olmuş. Hadi gene iyisiniz, mizahi yazının içinde kaptınız yatırım bilgisini.

Arachibutyrophobia:
Fıstık ezmesinin damağa yapışmasından korkma.

Şaka yapmıyorum, varmış böyle bir şey. Yemiyceksin abi o zaman. Damağa yapışırmış. Ekmekle yersen yapışmaz. Bunu da biz mi söyleyelim? Azıcık akıllı olun ya.

Rhypophobia:
Büyük tuvaletini yapmaktan korkma

Oraya büyük tuvalet yazmak yerine malum kelimeyi kullanmayı çok isterdim ama çok itici duracaktı. Yazıyı rayfofobik bir kardeşimizle bir arkadaşı arasında geçen bir diyalogla noktalayalım:

+ Abi korkuyorum…
– Niye korkuyorsun oğlum ne oldu?
+ Sıkıştım abi, çok korkuyorum.
– Basur falan mı var?
+ Hayır abi bende rayfofobi var :(
– Bi tuvalete gir çık geçer Timuçin kardeş.
+ Gerek kalmadı abi. Korkudan s*çtım zaten.
– Çelişkilerle dolusun Timuçin.

Başka hangi fobiler var görmek isterseniz sıralı tam listesi yarın gazeteniz Vikipedi’de.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

15 Yorum