blank

Xiaomi Mi Band 2 İncelemesi

Şöyle bir düşündüm de son yıllarda ya karşı çıktığım, insanların farklı bir pencereden bakıp benim gördüğüm yanlışı görmesini istediğim konularda eleştirel yazılar ya da genel kültür olarak tanımlanabilecek kısa bilgiler içeren yazılar yazıyorum. Bir kişisel blog, insanların “dokunamadıkları” bir arkadaşı olmalıdır aslında. Onunla sohbet edebilmeli, arkadaşının gezdiği, gördüğü yerleri onun kelimelerinden öğrenmeli, satın almayı düşündüğü bir şey için “tavsiye eder misin” diye sorabilmelidir. Bana yılda 5-10 defa gelen “bir blogda mutlaka olmalı dediğin şey nedir” sorusuna artık bir cevabım daha var: İnceleme yazıları.

Satın almayı düşündüğünüz bir ürün için internette karşılaştığınız kullanıcı yorumları çoğu zaman sizi büyük bir zarardan kurtarır. Bazen de harika bir ürün satın almanızı sağlarlar. Bu deneyimleri bir blogdan okumak ise, blog yazısının detaylı anlatımını göz önünde bulundurduğunuzda satın almayı düşündüğünüz ürünle ilgili fikrinizin tamamen netleşmesine yardımcı olur. Bu yüzden, bu yazı ile Kelimeler Benim’de İnceleme kategorisini hayata geçirmiş bulunuyorum. Bundan sonra halihazırda kullandığım ya da yeni satın aldığım, kullanıcı deneyimi paylaşmaya değer ürünler ile ilgili yazılar yazacağım. Şu an okuyor olduğunuz ilk yazım da bir ay önce sipariş ettiğim ve yılbaşından 2 gün önce elime ulaşan Xiaomi’nin akıllı bilekliği Mi Band 2 ile ilgili olacak.

Akıllı Bileklik Nedir

Mobil teknolojinin gelişmesi ve tüketicilerin bu duruma iyice alışmasıyla birlikte insanlar artık ceplerinde taşıdıkları 4-5 inçlik akıllı telefonları çıkarıp dünyada ne olup bittiğine bakmak yerine şöyle bileğimi çevirip konunun özetini göreyimin derdine düştüler. Hazırda bekleyen kapitalizmin askerleri, Çinli dostlarımıza “yapın bakalım ordan üç-beş bir şeyler” dedi ve ortaya bu akıllı bileklikler çıktı. Kısacası, akıllı bileklik dedikleri şey, akıllı telefonunuzla bluetooth üzerinden iletişim kurarak, attığınız adım sayısını, kalp ritminizi ve yaktığınız kalori bilgisini telefonunuza gönderip, yine telefona gelen bildirimleri ses ve titreşim yoluyla size bildiren, kol saatine benzer bir mikro-bilgisayar.

Xiaomi Mi Band 2’yi Neden Aldım

Yaklaşık üç buçuk yıldır kullanıyor olduğum, tek hamleyle koldan çıkarılıp takılabilmesine bayıldığım Swatch Blue Resolution kol saatim yakın zaman önce anlamsız bir şekilde çalışmayı durdurdu. Resmi servisine gönderdiğimde 180 lira tamir ücreti istediler. (Bu arada Swatch saatler tamir olmuyormuş, kordon hariç yenisini gönderiyorlarmış.) Saat zaten 200 küsür lira. Yaptırmadım. Tabii zaman zaman saate bakma ihtiyacı hissediyordum ve örneğin araç kullanırken telefonu çıkartıp saate bakmak her zaman mümkün olmuyordu. Çok acil olmasa da bir kol saatine ihtiyacım vardı. (Aslında bir tane var ama çok ağır geldiği için takım elbise giymek zorunda olduğum zamanlar hariç kullanamıyorum.) Xiaomi ürünlerine hem ucuz hem de kaliteli olması sebebiyle gerçekten saygım var. Mi Band 2’den önceki akıllı bilekliği de dikkatimi çekmiş fakat üzerinde yalnızca led ışıklar olduğu için cazip gelmemişti. Saat yokluğunda, teknolojik ürünler satan yabancı bir siteyi kurcalarken hem uygun fiyatlı, hem hafif, hem de minik de olsa saati gösteren LCD bir ekranı olan Xiaomi Mi Band 2‘yi gözüme kestirdim ve satın aldım.

blank

Kaça Aldım ve Türkiye Fiyatı Ne Kadar

Gearbest isimli yabancı siteden 14 Aralık 2016 tarihinde 26 dolara (o günkü kur ile 96 lira) satın aldım. Hatırladığım kadarıyla ürünün yerli sitelerdeki fiyatı 140 ile 150 lira arasında değişiyordu. Şu anda baktığımda yurt içinde birçok sitede 130 liraya mevcut. Ben aldıktan birkaç gün sonra 22 dolara düşen ürün, şu anda Gearbest’te 35,72 dolar gibi uçuk bir fiyata satılıyor. Sonuç olarak Gearbest yerine yurt içinden satın almak an itibariyle daha mantıklı görünüyor.

Kargo Kaç Günde Geldi

Sanırım tam gemi kalkarken sipariş vermişim ki 40 günde gelmesini beklediğim kargo 10. günde ülkeye giriş yaparak 14. günde elime ulaştı. Fiyatı yüksek olmadığı için gümrük vergisine tabi tutulmadı. Şu anki gümrük vergisi sınırının 30 Euro olduğunu düşünürsek hala vergiye tabi değil. Bu arada ücretsiz kargo ile geldi. Yalnızca kargo takip numarası alabilmek için yarım dolar gibi bir fark ödüyorsunuz. Takip numarası olmazsa ürün yolda kuş olup uçabilir, aman diyim.

Xiaomi Mi Band 2’nin Özellikleri

Bu cihazın, bir önceki serisinden farklı olarak 0.42 inçlik bir ekranı ve dokunmatik bir tuşu var. Bileğinize temas eden kısımda kalp ritminizi algılayan bir sensör bulunuyor. Gayet başarılı bir şekilde attığınız adımları sayıyor, adımlarınıza ve vücut ölçülerinize göre matematiksel olarak yaktığınız kaloriyi ve yürüdüğünüz mesafeyi hesaplıyor, telefonunuza gelen arama ve bildirimlerde titreyerek sizi uyarıyor. Çok fazla oturduğunuzda “kalk biraz hareket et” diye sizi uyaran Mi Band 2, su geçirmez bir yapıya sahip, tabi fazla zorlamamak lazım. Şarjı 20 gün gidiyor diyorlar, o konuya gelicem. Tek tuşu bulunan akıllı bileklik Android ya da IOS işletim sistemine sahip akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz Mi Fit uygulaması ile kontrol ediliyor ve telefonunuzla Bluetooth üzerinden iletişim sağlıyor. Cihazın en çok beğendiğim özelliği, gece uyurken kalp ritminizden uyku grafiğinizi çıkartması. Sabah uyandığınızda bahsettiğim uygulamayı açarak hangi saatler arasında derin uykuda, hangi saatler arasında hafif uykuda veya uyanık olduğunuzu ve bunların toplam süresini görebiliyorsunuz. Son olarak, bu akıllı bilekliğin, telefona yaklaştırmak suretiyle Xiaomi telefonlarda ekran kilidi açmak için de kullanıldığını söylemiş olayım.

blank

Cihazın tüm ayarları Mi Fit isimli uygulamadan yapılıyor. Örneğin, kendinize günlük adım hedefi belirleyebiliyorsunuz ve ana ekranda o gün hedefinizin ne kadarını tamamladığınızı görüyorsunuz. Aynı şekilde uygulamaya ağırlık bilginizi de manuel olarak girip bir grafik oluşturabiliyorsunuz. Kalp ritminizin en son ne zaman ölçüldüğü ve kalbinizin dakikada kaç defa attığı, dün gece kaç saat uyuduğunuz gibi bilgiler de aynı sayfada yer alıyor. Telefonunuza gelen bildirimleri minik ekranda ikon olarak görebiliyorsunuz ve bildirim geldiğinde bileklik titriyor. Telefonunuza hangi uygulamadan bildirim geldiği ile ilgili ise çok fazla bir çeşitlilik sunulmamış. Arama, SMS, Whatsapp, Facebook, Twitter ve Snapchat için özel ikonlar gösterilirken, bunlar dışında kalan herhangi bir uygulamadan gelen bildirim anında üzerinde APP yazan bir ikon gösteriliyor.

Uygulama seçeneklerinde, “telefonun ekranı açık olduğu sürece bildirim gönderme” seçeneği sunulmuş ve bu gerçekten gerekli bir özellik, zira telefon zaten elinizdeyken bilekliğin sürekli titremesi hoşunuza gitmeyebilir. Titreşimler bir-iki saniye gecikmeli geliyor ve ekranda tahminen 2 saniye kalıyor. Arama bildirimi geldiğinde bileklik titrerken dokunmatik tuşa basarak titremeyi durdurabiliyorsunuz. Oturduğunuz yerde çok fazla hareketsiz kaldığınızda ise daha farklı bir titreşimle sizi uyaran bilekliğin ekranında sandalyeden kalkıp yürüyen bir çöp adamın bulunduğu hareketli bir ikon görüntüleniyor. Unutmadan, Mi Fit uygulaması üzerinden alarm kurabiliyorsunuz ve alarm titreşimi normal bir insanı uykusundan uyandırmak için gayet yeterli. Bu arada bileklik Google Fit ile senkronize çalışabiliyor.

blank

20 Günlük Bir Kullanıcı Olarak Görüşlerim

Tüm Xiaomi ürünlerinde olduğu gibi şık ve sade bir kutusu var bilekliğin. Kordonu her bilek tipine uyacak şekilde ayarlanabiliyor ve iğnesi kordondaki deliklere çok sağlam ve çıkıntısız bir şekilde oturuyor. Ayrıca kordon plastik olmasına rağmen bileğinizde kaygan ve ipeksi bir his bırakıyor. 20 gün sonunda bu özelliğini hala kaybetmedi. Hafif ve rahat kol saatlerine alışık olan biri olarak bana bile kendisini unutturacak kadar hafif. Titreşimi gayet güçlü. Dokunmatik tuşuna bastığınızda veya bileğinizi çevirdiğinizde ekran açılıyor. Mi Fit uygulamasından, bilekliğin ekranında hangi bilgilerin görüntüleneceğini seçebiliyorsunuz ve dokunmatik tuşa her basışınızda seçtiğiniz bilgiler (saat, adımsayar, kalp ritmi, kalori bilgisi, mesafe bilgisi ve kalan şarj bilgisi) sırayla karşınıza geliyor. Ben ilk birkaç gün tamamını görüntülemeyi tercih etsem de sonradan saat ve adımsayarın yeterli olacağına karar verdim.

Adımsayar %90 oranında doğru sayım yapıyor fakat attığınız adım sayısı akıllı bilekliğe anlık olarak yansımıyor. Yürümeyi bıraktıktan bir süre sonra adım sayınız güncellenmiş oluyor. Kalp ritmi ölçme özelliği gerçekten başarılı ve ölçüm yapılacağı zaman ritim sensöründen yeşil ve güçlü bir ışık çıkıyor. Tabii bileklik bileğinizdeyken bu ışığı göremiyorsunuz. Bileklik ayarlarında “Nabız Uyku Yardımcısı” diye bir seçenek var ve açıklama olarak daha doğru uyku verileri almamıza yardımcı olacağı yazıyor, yanında da pil ömrünü kısaltacağı uyarısında bulunuluyor. Ben ilk kullanımda nabız uyku yardımcısı ve tüm bildirimler dahil olmak üzere cihazın etinden ve sütünden tamamen yararlandım. O şekilde şarjı 7 günde tükendi. 8. günden itibaren bildirimleri ve nabız uyku yardımcısını kapatarak kullandım ve 12 gün geçmesine rağmen bilekliğin şarjı an itibariyle %75 seviyesinde. Günde yüzden fazla kez titreyen, her an bluetooth ile telefona bağlı duran ve 24 saat sürekli olarak düzenli aralıklarla nabız ölçen bir bilekliğin 70 mAh’lık minicik bir batarya ile bir hafta dayanması teknoloji adına harika bir şey. Tüm bildirimleri kapatayım, uykumu da ölçmesin, adımlarımı da saymasın derseniz zaten bu şekilde 48 gün kol saati olarak kullanabilirsiniz. Unutmadan, bilekliğin sürekli telefona bağlı olması telefonu da şarj bakımından olumsuz etkilemiyor. Nasıl bir iletişim metodu kullandığı ile ilgili bir bilgim yok fakat telefonunuzla arasındaki iletişimin bataryayı içmeyip kokladığından eminim. Gün sonunda telefonumun şarj seviyesinde bir değişiklik fark etmedim diyebilirim.

blank

Tavsiye Ediyor Muyum

Xiaomi Mi Band 2, teknolojiyle arası iyi olup uygun fiyatlı bir akıllı bileklik isteyenler için ideal bir ürün. Tam bir fiyat/performans ürünü olan bileklik kargo beklemeyi sevmem diyenler için Türkiye’den 130 liraya alınabilir. Beklerim, ne olacak derseniz Banggood gibi sitelerden 30 lira daha ucuza mâl edebilirsiniz. Bileklik, Mi Fit denilen ücretsiz bir mobil uygulama ile senkronize olarak çalışıyor ve bu uygulama sayesinde kontrol ediliyor. Şarjı çok yoğun kullanımda bir hafta, normal şartlarda 20 gün, kol saati olarak kullanırsanız 48 gün gidiyor. Öğrenci bile olsanız harçlıklarınızı biriktirerek kısa sürede alabileceğiniz bir bileklik. Bu bilekliği kullanıyorsanız, yazıyı okumadan önce  veya okuduktan sonra almaya karar verdiyseniz yorumlarınızı bekliyorum. Bir sonraki incelemede görüşmek üzere!

12 Mayıs 2017 Güncelleme: Mi Band 2’yi hala kullanmaya devam ediyorum, artık iyice alıştım. Telefonun bluetooth’unu açmadığım ve bilekliği sadece saate bakmak için kullandığımdan, şarjı 1 ay falan gidiyor, ne zaman şarj ettiğimi unutuyorum. Kordonu çizik (iz) içinde kaldı, kauçuk gibi olduğundan temaslarda aşınma oluyor, kordonu değiştirme ihtiyacı duyuyor insan. Ekranında hala hiçbir çizik yok. Bu arada güncelleme gelmiş, arayan kişinin adını ekranda gösteriyor fakat bunun için telefonunuzun dilinin İngilizce olması gerek, saçma ama öyle işte. Bu arada bilekliği neden sadece saat olarak kullanıyorum? Çünkü zırt pırt titremesi rahatsız ediyor. Telefonum her zaman yanımda olduğundan, bilekliğe bakıp “aaa whatsapp’tan mesaj gelmiş, dur telefonuma bakayım” demiyorum. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

16 Yorum
  • En kısa zamanda almayı düşündüğüm bir ürün xiaomi kaliteli bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

  • Güzel bir inceleme olmuş, ürün çok güzel duruyor paylaşım için teşekkürler fiyatıda rakiplerine kıyasla uygun.

  • akıllı saat kullnanlar arasına hoşgeldin kardeşim. Öncelikle yani saatin hayırlı olsun. Xiaomi’nin ilk akıllı bilekliği ve bir üst versiyonu 1s i kullanan biri olarak, sistemi oturmuş bir bileklik kullandığını söyleyebilirim. Sahip olduğun bileklikten önce toplamda üç versiyonu vardı bu arkadaşın. İlk iki versiyon kalp ritmini ölçemiyordu ardından 1s plus veya pulse (nabız demek kendisi) şeklinde bir bilekik çıkartıp kalp ritmini ölçmeye başladı bu alet. İlk başlarda uygulama çinceydi, üye olurken çince bir siteden üye oluyordun. Sonra ingilizcesi geldi uygulamanın. Uzun bir süre resmi Türkçe versiyonu çıkmadı, birkaç eleman birleşip Türkçe versiyonunu yaptı. Ardından Türkçe versiyonu eklendi vs. vs. Uzun bir süre ilk versiyonunu kullandım. Ledleri renkli olan versiyonu yani. Sonra maliyeti düşürmek için ledleri tek renk beyaz yaptılar. Çinli elemanlar ilk versiyonunu toplayıp daha yüksek fiyatlara sattılar uzun süre aliexpressde. Başlangıç seviyesi için alınabilecek en iyi bilekik. En önemli dez avantajı kayışlarının plastik olması. Çinde diğer modeller için metal kayışlar ve deri kayış çıkmıştı ama çok başarılı olmadıklarını söyleyebilirim. Ayrıca özellikle yazın plastik kayış sıkıntı yapıyor. Kullanınca anlayacaksın. Ama piyasada alınabilecek en iyi fiyat performans ürününü almışsın orası açık. Ayrıca telefonda bluetooth 4.1 low energy teknolojini kullanarak bağlandığı için sarj konusunda telefonu çok fazla etkilemiyor. Göze görünecek kadar değil yani. Son olarak ekransız bir önceki versiyonunu annem kullanıyor ve memnun. Almak isteyenler için Xiaomi mi geçmiş deneyimlerimi yazayım da belki benim de bir yararım olur :)

  • İyi günler bende almak istiyorum ama Kafamda şöyle bir soru oluştu Global sürüm ile Çince sürümü varmış bunların Peki arasındaki farklılıklar nedir Global sürümü nereden temin edebiliriz

  • iPhone 5s kullanıyorum. Ürünü aldım ancak gelen arama wupp vs titremiyor ekranda icon çıkmıyor. Bir ayar mı yapmalıyım?

  • Ben bir yılı aşkın süredir mi bandın 3 versiyonunu da kullandım Ve kullanmaya devam ediyorum. Çok kullanışlı bir bileklik. Beğenmediğim iki özelliği var: IOS’ta tüm özellikleri kullanılamıyor ve uyku kaydını sadece gece uykusu için yapıyor. Eğer vardiyalı çalışıyorsanız ya da gece uyumadığınız ya da gündüz şekerleme yapıyorsanız onları belirlenemiyor.

  • Telefonueşleştirip türkçe ayarlarını yaptım,daha sonra eşleştirmeyi kopardım,telin dilini ingilizce yaptım tekrar eşleşme yaptım,daha sonra dili türkçeye çevirdim ve arama isimleri çıkmaya devam etti.Bilmeyenlere duyurulur:)Tabi türkçe karakterler çıkmıyor

  • Bu aralar telefon almayı düşünüyordum ve seçeneklerin başında xiomi vardı. Bu güzel inceleme yazısı için teşekkür ederim ama masrafımı artıracak galiba çünkü telefonun yanında bilekliği de alacağım sanırım :D