blank

2017’de Heyecanla İzleyeceğiniz En iyi 5 Yapıt

War for the Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi 3: Savaş

Maymunlar Cehennemi:3 Savaş filmi, gişe rekorları kıran serinin devamı. Bu filmde izleyenler Caesar’ı ve onun ordusunu, acımasız ile ölümcül bir karşılaşmada görecek. Maymun ordusunun yenilgi ardından Caesar efsanevi güçler ile birlikte insanların karşısına galip gelmek için çıkıyor.Bu savaş hem 2 türün sonunu hem de gezegenin durumunu belirliyor.

Oyuncular kısmına bakıldığında And y Serkis Caesar olarak karşımıza çıkıyor. Kötü maymun Steve Zahn, Judy Greer ise Cornelia rolünü üstleniyor. Ekibe yeni katılanlar ise Aleks Paunoviç ve Sara Canning. Savaşın diğer birliği insanlar kısmında ise acımasız albay Woody Harrelson dikkat çekiyor. Woody’nin yanı sıra  Gabriel Chavarria, Chad Rook ve Amiah Miller’ı da göreceğiz.

Yaklaşık 2 yıl önce başlanan çekimler biraz gizli kapaklı yapılmış olsa da kısa sürede yayılmıştı devam haberleri. Filmin asıl yazarları Mark Bomback ve Matt Reeves’dır. Reeves bu defa sadece senaryo kısmıyla kalmayıp aynı zamanda yönetmenliğini de üstlendiği film Vancouver’da çekildi. Önceki filmlere kıyasla 3.filmde olayların gerginliği seyirciye daha iyi nakledilmiş durumda. Fragmanında hikayenin gelişimi açısından önceki filmlerden de esintiler barındıran film vizyon tarihi olarak daha önce daha önce belirlediği 29 haziran 2016 için erteleme kararı alarak 14 Temmuz 2017’de gösterime girmesine karar vermiştir.

blank

Dark Tower – Kara Kule

Kara Kule filmi sinemalar.com üzerinde yapılan oylama  ile 10 üzerinden 7 almış bir film, aynı isme sahip Stephen King romanından sinemaya aktarılmıştır. Evrenin var olduğu yer olan Kara Kule koruyucuları da bünyesinde barındırmaktadır. Matthew’in ortaya çıkması ile birlikte tüm Dünya risk altındadır.

Edebiyatın güçlü ustalarından Stephen King’in 1982- 2012 yılları arasında toplam 7 kitaplık serisini beyaz perdeye aktaran film fantastik kurgu örnekleri arasında en değerlileri arasına girmiştir. Yaklaşık 10 yıllık emeğin sonunda sinemaya aktarılabilen film seyircisini memnun edeceğe benziyor.

Yaşadığımız dünyayı da içinde barındıran çok sayıda gezegen kule sayesinde hayatta kalmaktadır. Ancak neredeyse her filmde olduğu gibi düzene karşı çıkan birileri mutlaka vardır. Kızıl Kral, filmde karşımıza çıkan ve düzeni bozmak isteyen kötü güçlere sahiptir. Sağ olarak bilinen O’Dim adlı büyücü de ona yardımcı olarak barışın bozulmasına sebep olacak korkunç işlere imza atacaktır. Kule koruyucusu olan Roland, diğer arkadaşlarının yok olmasıyla birlikte kuleyi koruması gereken son kişidir.

Filmin 10 yıla yakın süren çekim hikayesi sürekli değişen kadrosu, oyuncular vs derken son olarak Nikolaj Arcel’in eline gelmesiyle hayata geçirildi. Filmin senaryosu hakkında sızan detaylar fragman ve konuşulanlar romana bağlı kalınmayacağını anlamış görünüyor. Stephen King’in yaklaşık 30 yılda yazmış olduğu seri inanılmaz detaylara sahip kültleşmiş bir hale gelmiş. Uzayan çekim macerası bekleyenlerini üzmeyecek cinsten kaliteye sahip. İlk olarak gelen dedikodular ise seri olarak ilk film olacağı.

blank

Wonder Woman

Diana Price, Amazon prensesi yani nam-ı diğer Wonder Woman, kendi topraklarını geride bırakarak dünyamıza ayak basar. İnsanüstü yetenekleri ve zekasıyla birlikte güzelliği de oldukça baş döndürücüdür.

Diana, amazon savaşçıları arasında büyür. Zamanla ne kadar büyük bir savaşçı olduğunu kanıtlarken, Amazonların Ares’i yok etme planları arasında kendisinin ne kadar önemli olduğunu fark eder. Adaya düşen bir uçakta Amerikalı casus Steve’in hayatını kurtararak savaşın ne durumda olduğunu öğrenir. Almanya’nın teslim olmak üzere olduğu sırada Alman general Ludendorff, ölümcül bir gazı kullanmak üzeredir. Diana ise barışı korumak ve sağlamak amacıyla Ares olduğunu düşündüğü Ludendorff’u bulmak için Steve ile birlikte adayı terk eder. Diana’nın düşüncesine göre Ares öldüğü anda savaşlar sona erecek, dünya barışı sağlanacaktır. Ancak burada sorun, Ares midir, yoksa insanlığın kendi doğasında şiddet ve savaşlar hep var mıdır? Tabi şunu da belirtmek gerekiyor ki burada bahsi geçen filmleri film izle bölümünden full hd olarak izleyebilirsiniz.

Wonder Woman kahramanımızın şiddet açısından düşündükleri yerine göre basit olsa da, diğer süper kahramanlar açısından bakıldığında ‘eğlencelik’ değil de oldukça duygusal ve düşünceli olması dikkat çekiyor. Filmin yönetmeni Patty Jenkins, daha önce çektiği filmde bir seri katili anlatmıştı. Bu nedenle insanların şiddet eğilimlerini bu filmde de işlemesi ve bunu da iyi bir şekilde yansıtması dikkat çekici.Film ile ilgili izleyenler ise, süper kahraman filmlerinin aksine sıradan olmayan konusu ile memnun bırakıyor.

blank

The Hitman’s Bodyguard – Belalı Tanık

Başarılı bir güvenlik görevlisi olan Michael Bryce yeni bir müşteri ile anlaşır. Ancak bu kişi Uluslararası Adalet Divanında yargılanması söz konusu olan bir tetikçidir. Zamanında ve sağlıklı bir şekilde mahkemede olması için elinden geleni yapacak olan Bryce bu dönemde hayata bakış açılarındaki farklılıkları bir kenara bırakır ve kendini bu işe adar.

Seyirci açısından oldukça çalkantılı İMDB puanları alan film, biraz da kişiden kişiye göre değişebilen aksiyon ve argo yapımlardan biri. Yönetmenliğini Cehennem Melekleri 3 filminde de görev alan Patrick Hughes yapıyor. Senaryoda ise Tom O’Connor  var. Posterinin 1992 tarihli efsane film The Bodyguard’ı hatırlatıyor olması izleyiciyi yanıltmış olabilir ancak herhangi bir benzerliğin bulunmadığını belirtebiliriz.

Filmin mizahi yönü sululuk barındırmadan aşka, hayata ve kadınlara bağlanan diyaloglar halinde ele alınmış. Kadrosunda Deadpool filminden tanınan Ryan Reynolds, Gary Oldman ve Samuel L. Jackson yer alıyor. Kısa bir süre de güzel oyuncu Salma Hayek’de kadroda filme renk katmış durumda. Kötü adam rollerinde alışılagelmiş şekilde Rus ve Sovyetlerin olması eleştirmenleri rahatsız etmişe benziyor. Amerikan filmlerinin yanı sıra İngilizlerin karşılarına Rusları alması ve aralarında klişe olarak tabir edilebilecek Hulk vari bir Ivan bulunması bir diğer konu. Filmin puanına aldanmadan her izleyicinin kendi zevkine farklı tepkiler verebileceği film oyuncu kadrosu sayesinde iyi ilerliyor diyebiliriz.

blank

Baywatch – Sahil Güvenlik

Mitch Buchannon (Dwayne Johnson), kendini işine vermiş cesur bir cankurtarandır. Sorumlusu olduğu bölgeyi korumak onun en temel görevidir. Emerald körfezinde neredeyse bir yerel kahraman olarak bilinmektedir.  Çalıştığı ekibi ile uyumu ise mükemmeldir. Böyle işleyen bir ekibe yeni katılan eleman Mitch’in dikkatini çekmiş ve sinirlerini bozmaya başlamıştır. O sırada koyun tehdit altında olması, ikilinin birlikte hareket etmesini mecbur kılar. 90’lı yılların efsane dizisi Sahil Güvenlik ( Baywatch) sinema versiyonunda Dwayne Johnson ve Zac Efron başrollerde.

ABD’de toplam 11 sezon süren ve ülkemizde de TRT’nin TR dublajı ile yayına giren efsanevi dizisi Sahil Güvenlik’in karakter bazında esinlenilerek sinemaya aktarılan film oldukça iyi bir kadroya sahip. Kasıntısız ve eğlenceli filmin yönetmenliğini televizyon kökenli olan Seth Gordon yapıyor.

Film, İMDB 5,6 alarak beklentiyi tam karşılayamamış gibi. Emerald körfez bölgesini koruyan ve sorumluluğuna alan ekibin cankurtaran ciddiyetinden ziyade komedi ve macera yönüyle ele alıyor. Aile vurgusunun da sıkça yapıldığı sıcaklığını hissettiren filmde, kötü adamlar yerine tek başına şeytan olan bir kadın karşımıza çıkıyor(Priyanka Chopra). Kış mevsimini iyiden iyiye hissettiğimiz bu günlerde, kurgu olarak muazzam olmayan ama sıcaklığını izleyiciye veren, bir yaz filmi olarak komedi alanında oldukça iyi bir alternatif halinde. Özellikle Sahil Güvenlik dizisini izlemiş nesilin de karakterlerden esintiler görebileceğini belirtelim.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

6 Yorum
  • Bu filmleri gerçekten birbirinden ayırt edemiyorum kalite bakımından. Hepsini tek tek bir solukta izledim diyebilirim. Teşekkürler.

  • sıralama kusur denebilecek kadar iyi ancak ben düzenli olarak film izleyen biriyim filmleri sinemada ilk gün ilk seanslarda izlemeye çalışıyorum. benim düşünceme göre sıralama 1. Maymunlar Cehennemi 2. Wonder Woman 3. Kara Kule 4. Belalı Tanık ve son olarak 5. sıraya Sahil Güvenlik filmini eklerdim. Tabi bu benim şahsi düşüncem bu arada sıralamayı yapanlarada teşekkür ederim. tavsiyem hepsini gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz.

    • o kadar abartılacak filmler değiller tabi ki bu sizin görüşünüz. Eski filmlerin yerini kesinlikle hiç birisi tutamaz. bazı filmlerde serilerinin ilk fimlmini kesinlikle hiç birisi tutmuyor. Karayip korsanları haricinde. çünkü oyuncuların kalitesi gerçekten çok iyi. Şu film yokluğunda tabiki üst derece filmler. adminede bu güzel konuyu paylaştığı için teşekkürler.

  • Dark Tower Kara Kule filmini iki gün önce izledim. Muhteşem bir filmdi. film bir çocuğun rüya görmesi ile iyilerin kötülere karşı olan mücadelesini konu alıyor. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca Wonder Woman ve sahil güvenlik filmini fırsat bulduğum anda izleyeceğim.

  • Bu listedeki filmler çok güzel fakat Sahil Güvenlik filmini yapıt olarak görmüyorum, 2017’de daha güzel filmler çıkmıştı.