blank

Araç Kiralamak Artık Çok Kolay

Günümüzde araç sahibi olsun olmasın herkes bir şekilde araç kiralamaya ihtiyaç duyuyor. Hem İstanbul’da yaşadığım süre boyunca hem de diğer şehirlere yaptığım iş seyahatlerinde araç kiraladım ve bu kiralama sürecinin sıkıntısını bizzat çektim. Bu sektörde her şirketin kendine has kuralları, talep ve öncelikleri oluyor. Kimisi aracı size teslim etmeden önce kredi kartınızdan belli miktarda bir depozito keserken, daha küçük çaplı şirketler senet imzalatma gibi yöntemler kullanabiliyor. Şirketlerin kendilerini güvenceye alması çok doğal fakat biz tüketici (kiralayan) olarak kendimizi ne kadar güvenceye alabiliyoruz?

Kurumsal şirketler hariç direkt fiyat almak, şirketler arasında fiyat kıyaslaması yapmak bu sektörde çok zor. Detaylar genelde yüz yüzde görüşme olmadan netleşmiyor. Yaşadığımız çağda artık ekmeği bile internetten alacak duruma gelmişken araç kiralama konusunda daha modern bir çözüm bekliyoruz. Dahası bir sorun yaşadığımızda veya hakkımızı aramak istediğimizde karşımızda muhatap bulamama tehlikesi oluyor. İşte bu problemlerin tümünü çözüp araç kiralama işini birkaç tık ile halledilebilecek basit bir eyleme dönüştüren bir web sitesinden bahsedeceğim size bugün: OtoKirala.

otokirala sorgulama ekranı
OtoKirala Sorgulama Ekranı son derece modern ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahip.

81 il ve 750’den fazla ilçede bulunan araç kiralama şirketlerini bir çatı altına toplayıp, bütçe ve ihtiyacınıza uygun araçları listeleyen ve gerek ödeme gerekse diğer konularda direkt olarak muhatabınız olan bir web sitesi otokirala.com. Siteye girdim, sizin için güzelce inceledim. Öncelikle bir blog yazarı ve yazılımcı olarak çok hızlı bir sisteme sahip olduklarını söyleyebilirim. Yazılım konusunda alanında uzman kişilerle çalışmış oldukları açık. Web sitesi içerik bakımından sade ve anlaşılır. Ben yine de sistemle ilgili daha detaylı bilgi almak ve aklıma gelen spesifik soruların cevaplarını almak için 0850 302 63 02 numaralı müşteri hizmetleri numarasını aradım ve telefon açıldıktan sonra hiçbir tuşa basmadan 21 saniye içinde gerçek bir insana bağlandım. Deniz Hanım sağ olsun bütün sorularımı detaylı bir şekilde cevapladı. Şimdi ben de bu bilgileri sizinle paylaşacağım.

Bu Sistem Nasıl Çalışıyor?

Araç kiralamak için öncelikle tıpkı uçak bileti alır gibi, aracı alacağınız noktayı seçiyorsunuz. Uçak bileti örneği vermemin sebebi, klasik araç kiralama sisteminde olduğu gibi, kiraladığınız aracı aldığınız yere geri getirmek zorunda değilsiniz, aracı bırakacak farklı bir nokta da seçebiliyorsunuz. Elbette bu yalnızca büyük şirketler için geçerli oluyor. Bildiğiniz üzere İstanbul araç kiralama konusunda oldukça hızlı bir şehir. Bu yüzden bir alış tarihi-saati seçiyorsunuz, bir de bırakış tarihi-saati seçiyorsunuz ve arama yapıyorsunuz. Gelen sayfada fiyat aralığı, vites tipi, yakıt tipi, fiyat aralığı, firma gibi çok daha detaylı filtreleme alanı sizi bekliyor olacak. Elbette sayfada sıralama seçenekleri de var. Bu işin en sevdiğim kısmı. Neden? Çünkü bütçem kısıtlı olabilir, istediğim kriterlerde en düşük fiyatı görmek isteyebilirim ve bunun için şirketleri tek tek arayıp fiyat almak zorunda kalmıyorum. Hepsi elimin altında.

blank

Listeleme sayfasında aracın seçtiğiniz gün aralığında size kaç paraya mal olacağı, günlük fiyatın ne kadara geldiği, aracı ofisten teslim alıp alamayacağınız gibi bilgiler var. Listede yakıt tipi, vites tipi gibi araç özelliklerinin yanısıra kiralama şartları da yer alıyor. Örneğin, bir aracı kiraladığınızda kullanabileceğiniz maksimum mesafe (kilometre), depozito ücreti gibi bilgileri o anda görebiliyorsunuz.

İstediğiniz Aracı Bulduysanız

Kiralayacağınız araca karar verdikten sonra ekranda gördüğünüz tutar dışında sizden herhangi bir komisyon ya da hizmet bedeli alınmıyor. Ödemeyi direkt olarak site üzerinden yapıp rezervasyonunuzu oluşturuyorsunuz. Oldu da bir işiniz çıktı veya aracı kendisi için kiraladığınız işiniz iptal oldu, 3 saat öncesine kadar iptal ve iade işlemi talep edebiliyorsunuz. Aracın başına gittiğinizde aracın sahibi olan şirketin şartlarına göre belli bir depozito bırakmanız gerekiyor. Yazının başında da söylediğim gibi, bu şirketlerin kendilerini güvenceye alma şekli. Bu depozito size ait kredi kartından çekiliyor ve arabayı teslim ettiğinizde iptal ediliyor. Bu yüzden, aracı teslim almaya gitmeden önce kredi kartınızda rezervasyon sırasında belirtilen depozito miktarı kadar limit olduğundan emin olmanız gerekiyor.

İstanbul Havalimanına İnecekseniz

Gördüğüm kadarıyla İstanbul havalimanı araç kiralama konusunda çok fazla seçenek var. Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı belki de her dakika bir aracın kiralandığı, çok işlek bir nokta. Bu hıza yetişebilmek için arackirala.com kesinlikle elinizin altında olması gereken harika bir web sitesi. Son olarak git gide yaygınlaşan ve herkes tarafından kullanılan bu harika sitedeki kampanyalar kısmını takip etmenizi tavsiye ederim!

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?