blank

Arnavutluk Oturum İzni İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir

Arnavutluk’ta yaşamak isteyen yabancıların uzun süreli olarak buraya geldikleri zaman oturma izni almaları gerekmektedir. Bu izinler altı ayda bir alınmaktadır ve 3 aydan uzun süreli ikamet etmek isteyenler için verilmektedir. 2013 yılından sonra oturma izinleri ile ilgili ufak tefek değişiklikler yapılmıştır. Yapılan bu değişikliklerin içeriğinde gelen yabancıların tedavi, çalışma ve ikamet izinlerine yönelik çalışmalar bulunmaktadır.

İkamet izni almak isteyen kişilerin ikamet nedenlerine göre değişik şekillerde oturum izinleri bulunmaktadır. Kişiler başvuru yaparken kendine en uygun olan seçeneğe göre evraklarını hazırlamalıdır ve başvurularını tamamlamalıdır. Vatandaşlık ve oturum izinleri ile ilgili arnavutluk.vatadaslik.com.tr önceden de bir araştırma yaparak hazırlıklarını eksiksiz olarak tamamlamaları mümkündür.

İkamet alan kişiler aldıkları süre zarfında ikametini yenileyememektedir. Özel durumlarda da kişilerin alacakları ikamet izinleri farklılık göstermektedir. Bunlar mevsimler olarak gelen işçiler için mevsimlik ikamet izinleri, mesleki eğitimlerini tamamlamak için gelen kişiler için mesleki eğitim ikamet izni, bir bilimsel araştırma için gelecek olan kişiler için bilimsel araştırma izni, öğrenimlerini tamamlamak için gelenler için öğrenci ikamet izni, herhangi bir insanı yardım amacı ile gelenler için insani yardım ikamet izni, insan kaçakçılığı mağdurları için ayrı bir insan kaçakçılığı mağdurları ikamet izni ve aile birleşiminden faydalanmak isteyen kişiler için ise aile birleşimi ikamet izni olarak sınıflandırılmaktadır.

ABD vatandaşları için de ikamet izinleri konusunda büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. ABD vatandaşı iseniz ve Arnavutluk’ta ikamet etmek istiyorsanız en az bir yıl boyunca ikamet izni almanıza gerek kalmadan burada yaşayabilirsiniz. Ülke içerisinde göstermiş olduğunuz istikrarlı faaliyetleriniz bulunuyor ise de bu süre kalıcı olarak çevrilebilmektedir.

D Tipi Vize ile amacına uygun olarak gelmeniz mümkündür. Ekonomik Faaliyetlere uygun vize alacaksınız D/AE, mesleki faaliyetler için bir vize almak istiyorsanız D/AP, Ticari faaliyetler için vize sahibi olmak istiyorsanız D/AT, ve İstihdam sebebi ile almak istiyorsanız D/APU vizesini tercih edebilirsiniz.

Aile birleşiminden yararlanmak isteyen kişilerin son birkaç ay içinde almış oldukları aile belgelerini sunarak bu durumu kanıtlamaları istenmektedir.

İnsani ve Dini faaliyetler bulunacak kişiler gelirken D/VHF vizesini seçebilirler.

Arnavutluk’a geldiğiniz zaman hangi şehirde yaşayacağınız konusunda bazı kararsızlıklar duyabilirsiniz. Gelmeden önce de yerler hakkında http://www.gezilecek.org bir araştırma yapabilirsiniz. Avrupa’nın en hareketli şehirlerinden birisi de Tiran’dır. Hareketli yaşantıyı seven ve tercih eden insanlar için güzel bir seçenektir.

Vatandaşlık hakkı için başvuru yapacak bir kişinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Ayrıca Arnavutluk’ta en az 5 yıl kadar yaşamış olmanız gerekmektedir. Kişilerin konaklama ve burada yaşamak için yeterli maddi imkanlara sahip olması gerekir ve bunları kanıtlayacak belgeleri sunması istenmektedir. Sicil hakkında da bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar kişilerin kendi ülkelerinde veya Arnavutluk’ta 3 yıldan fazla bir hapis cezası almamış olmalarıdır. Dil konusunda da yeterli olmanız gerekmektedir. En azından temel bilgilere sahip olmalısınız.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?