Avrupa Şampiyonası Puan Sistemi

Futbolun, ülkemiz gündeminde her zaman ilk sırayı korumayı başarmış bir spor olduğu gerçeği inkâr edilemez. Başta erkekler olmak üzere, neredeyse 7’den 70’e herkesin ilgi odağı olmayı eskiden beri sürdüren futbola gönül veren kadın sayısı da küçümsenemez. Spor karşılaşması denince çoğunluğun aklına gelen tek branş futbol olur dersek fazla da abartmış olmayız. Spor programlarının en büyük kısmının futbola ayrılmış olması bunun en iyi göstergesi herhalde. Büyüklü küçüklü birçok futbol takımı ve onların renklerine gönül veren taraftarları, söz konusu milli maçlar olduğunda tek yürek olup aynı renkte buluşuyor; kırmızı-beyaz, milli takımımızın rengi… İşte şimdi yine tek yürek olma zamanı geldi çattı. 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası 10 Haziran Cuma günü, Fransa’da, Fransa-Romanya maçıyla başladı.

Öyle gözüküyor ki Avrupa’nın en güçlü ülkelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek turnuva yine nefesleri kesecek. Hem milli takımı desteklemenin heyecanı hem de güzel bir futbol şöleni izlemenin keyfi şimdiden herkesi sardı.

Bu yıl, Jollytur turnuva maçlarının takibini kolaylaştırmak amacıyla Excel’de bir takip ekranı hazırlamış. Bu ekran, üzerinde grup maçlarının tarih, saat, skor, ülke, maçın oynandığı stadyum adı ve puan durumu bilgilerini barındıran bir tablo görünümünde. Buradan maçları rahatlıkla görebiliyor ve hatta üzerinde denemeler yapabiliyorsunuz. Ekrana maç sonuçlarını girdiğinizde, ihtimaller üzerinden hesap yapmanız ve turnuvanın sonraki turları hakkında düşünmeniz kolaylaşıyor. Puan durumlarını, gruplardan çıkacakları, eleme eşleşmelerini görebiliyor ve birebir günlük olarak takip edebiliyorsunuz. Heyecan verici ve zevkli görünüyor! Ne dersiniz? Böyle bir uygulama hem kolaylık sağlıyor hem de sizi olayın içine daha çok katıyor sanki…

1960 yılından beri UEFA tarafından 4 yılda bir düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’na ilk kez 1996 yılında katılan milli takımımız bu turnuvayı gol atamadan bitirse de, 2000 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale kalmış, 2008 yılında ise yarı finale yükselmeyi başarmış. Şimdi sıra 2016 Avrupa Şampiyonası’nda… Giderek artan başarılara bakılırsa, bu yıl neden finalde olmayalım, demek geçiyor gönüllerden. Haydi, tek yürek olup kırmızı-beyaza şans dilemeye; keyifli seyirler olsun herkese.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?