Başarılı Olmak İçin Not Tutmanın Önemi

İnsanoğlu yüzyıllar boyunca kalıcı olabilmek ve deneyimlerini ileriki nesillere aktarabilmek için çalışmıştır. “Söz uçar, yazı kalır” cümlesinin temeli budur. Yıllar öncesinde bulunan her yeni keşif not alarak bir sonraki nesillere aktarılıyordu, günümüzde de not almak oldukça önemlidir. Kalıcı olabilmek için not almak, ilerleyebilmek için bu notları muhafaza etmek gerekir. Not için gerekli olan materyaller ise kalem ve kağıttır. Günümüzde kalem ve kâğıdın binlerce çeşidini bulmak mümkündür. Not defterleri, çizim kalemleri seçenekleri o kadar fazla ki seçebilmek oldukça güç. Özellikle Nezih not defterleri kategorisinde birbirinden farklı onlarca çeşit not defteri bulabilirsiniz.

Bilinen en eski teknolojilerden biri kalem günümüzde versatil, tükenmez gibi birden fazla çeşitte üretilmektedir. Önemli fikirler, buluşlar kalem ile kâğıda not alarak günümüze kadar ulaşmıştır. Kâğıda alınmayan kim bilir ne kadar önemli düşünce günümüze ulaşmadan unutuldu gitti, bu nedenle not almak oldukça önemlidir. Okul hayatında, iş hayatında, özel yaşantınızda notlar anılarınızı kaydetmenin en güzel ve basit yoludur. Yanınızda bir kalem ve uygun bir not defteri bulundurmak bunu gerçekleştirmek için yeterli olacaktır.

Not tutmak öğrenci için de çok önemlidir. Not tutma yeteneği okul yıllarında gelişir ve bu kendini iş hayatı ve özel yaşamda da devam ettirir. Okul dönemlerinde dinleyerek bir yandan not alabilmek güç olmasına rağmen en verimli ders dinleme ve öğrenme yöntemlerinden biridir. Not alınacak okul defterleri de oldukça önemlidir. Nezih okul defterleri kategorisini ziyaret ederek size uygun olan defter modelini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kâğıt yapısı, defterin fonksiyonel olması kullanışlı bir okul çantası düzeni için gereklidir. Birkaç bölümden oluşan separatörlü not defterleri kullanarak defter yoğunluğundan kurtulabileceğiniz defterleri Nezih‘te bulabilirsiniz. Üstelik birbirinden farklı kapak tasarımları da çok eğlenceli. Okul dışında da kullanabileceğiniz çok güzel tasarım defterler bulmak mümkün.

Deffter Krafton özel tasarım kapaklı defterler hayat felsefenize uygun kapak tasarımlarıyla oldukça şık görünümdedirler. Moleskine defter ise iş hayatında tercih edilebileceği gibi çantanızdan hiç çıkarmak istemeyeceğiniz bir parçanız haline gelebilir. Kaliteli sayfa yapısı ile uzun yıllar kullanılabilir.

Not tutarak geçirilen bir ders aktif katılım sağlar. Böylece evde yapılacak bir tekrar ile bilgiler kalıcı olarak hafızamıza yerleşir. Not almanın en önemli yararlarından biri, kendi algıladığımız biçimde öğrendiğimiz bilgileri kaydetme ve saklama imkanınıdır. Notlarınızda cümlelerin anlaşılır bir şekilde yazılması ileriki zamanlarda okurken daha kolay anlamamızı sağlar. Bu nedenle defter kadar kalem de not tutmada önemli bir faktördür. Mürekkebi dağılmayan, ucu ince bir kalem ile notlarınızı daha sonrada kolay okuyabileceğiniz bir el yazısı ile yazabilirsiniz. Kaleminizin güçlü seçimi notlarınızın sağlamlığını garanti eder.

Dolma kalemler güzel yazı yazmayı destekleyen kalem türüdür. Genel de güzel yazı derslerinde tercih edilir fakat iş hayatında veya özel yaşamınızda da tercih edebilirsiniz. Okul dönemi boyunca kurşun kalemler bize derslerimizde eşlik eder. Ya da daha kullanışlı olan uçlu (versatil) kalemler tercih edebilirsiniz. Faber Castell kurşun kalemler dayanıklı uç yapısı ile uzun süre kullanım sağlarlar. Nezih web sitesinde binlerce çeşit kurşun kalem bulmanız mümkün.

Tükenmez kalemlerin, tasarımı özel markalara ait olanları şık görünümleri ile yazılarınıza renk katar. Stabilo tükenmez kalemler ya da Lamy tükenmez kalem modelleri fonksiyonelliğin yanı sıra oldukça şık tasarımlıdır.

Defterinizi ve kaleminizi seçtiyseniz anılarınızı not etmeye başlayabilirsiniz. Not almanın düşünmeye ve fikir üretmeye yaradığını unutmayınız. Daha sonradan inceleyebilme imkanınız olduğu için fikirlerinizi düzenleyebilir ve notlarınızı aldığınız günlere giderek aralarında bağlantılar kurabilirsiniz. Tüm bunları bir arada yaparken de etkili öğrenme şeklini benimseyerek hayat felsefeniz haline getirebilirsiniz. Anılarınızı, fikirlerinizi veya buluşlarınızı bir sonraki nesillere aktarmak ya da sadece tekrar tekrar o anı yaşayabilmek için not alın!

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsAppPinterestLinkedIn
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap