basketbol

Basketbol Süper Ligi ve Genel Basketbol Bilgileri

Basketbol oyunu dünya çapında oldukça meşhur olan beşer kişilik iki takım arasında oynanan bir spor dalıdır. Kapalı sahalarda oynanan bu oyun için belirlenen alanın en uzun kenarı 28 metre olup en kısa kenar ise 15 metre olmalıdır. Oyunun amacı belirlenen süre içerisinde en çok sayıya ulaşmaktır. Saha yüzeyi sert ve tamamen düz olmalıdır. Oyun esnasında oyuncuların takılıp çarpacağı herhangi bir cismin sahada bulunmaması gerekir. Oyun süresi yaklaşık 40 dakika olarak belirlenmiştir. Her iki takımın da oyunun her periyodunda ayrı ayrı 1’er mola hakkı vardır ve son periyotta ise 2 mola hakkı oyuncuya verilir. Saha içinde bulunan hakemlerin yanı sıra masa hakemi adı verilen hakemlerde bulunur. Bu hakemler maçın skorunu, hücum süresini ve maçın süresini kontrol ederler.

Süper Lig Nedir?

Türkiye’de ki en profesyonel ve üst düzey basketbol ligine basketbol süper ligi adı verilir. Türkiye basketbol federasyonu tarafından 1966 yılında kurulmuştur. Daha önceleri 14 takımın yer aldığı bu profesyonel lig de günümüzde 16 takım bulunmaktadır. Bu 16 takım deplasmanlı olarak müsabakalar yaptıktan sonra lig şampiyonu belli olur. Lig belli devreleri farklı isimlerle anılır ve oyun kuralları değişkenlik gösterir. Normal lig 16 takımın hem kendi hem de rakip sahasında yaptığı iki maç olarak iki devreden oluşan müsabakalar halinde yapılır. Yapılan maçlar sonrasında alınan skorlara göre ilk sekize girenler play off adı verilen maçlarda oynama hakkı kazanırlar. Play off maçlarında karşılaşacak takımlar belli bir kurala göre belirlenir. Eşleşen takımlar içinde normal lig esnasında oynanan maçların ikisinde de aynı takım kazandıysa maça 1-0 önde başlar. Normal ligde oynanan maçlardan birini bir takım diğerini öbür takım kazandıysa play off maçlarına 0-0 başlanır.

Süper Lig Yarı Final ve Çeyrek Final Maçları

Çeyrek final maçları kazanılan 2 maç sonucuna göre oynanır. Yarı final oynanan turlarda ilk maç normal ligi listenin en üst sırasında bitirmiş olan takımın sahasında oynanır. Sonrasında ise 2. maç rakip takımın sahasında ve beraberlik oluştuğu takdirde tekrar ligi üst sırada bitiren takımın sahasında oynanır. Basketbol maçları özel olarak dizayn edilmiş olan kapalı spor salonlarında ve salonun kapasitesine göre seyircili olarak oynanır. Tüm takım oyunlarında olduğu gibi basketbolda da özel olarak belirlenmiş formalar vardır. Bu formalar genellikle askılı üst ve şort olarak tercih edilir. Sahada oynayan tüm oyuncular formalarını şortlarının içine koymak zorundadır. Her formanın arkasında oyuncuya ait numara yer alır. Bu numaralar okunabilir renk ve büyüklükte olmalıdır. 4 ile 15 numaralar arasındaki rakamlar yer alabildiği gibi bazı sporcuların forma numaraları 0 olabilir. Ayrıca bilekleri koruma altına alabilmek için bilek kısmı uzun olan ayakkabılar ve uzun çoraplar giyilir. Potaya atılan sayılar atış yapılan alana göre farklı puanlarla değerlendirilir. Potaya atılan her sayı iki puan olarak değerlendirilirken 3 sayı çizgisinin dışından atılan sayılar 3 sayı olarak sayılır. Serbest olarak atılan sayılar ise 1 sayı olarak geçerli sayılır. Her takımın belirlenen bir kaptanı vardır. Maç içinde arkadaşlarını yönlendirme görevinin dışında hakemlerle konuşma, verilen kararlara itiraz etme gibi haklara sahiptir. Oyun stratejisini koç takım kaptanı ve takım oyuncuları birlikte belirler ve uygular.

Basketbol Maçları

Basketbol maçlarında rakip oyuncuların birbirine çok yakın bir şekilde mücadele etmesini ve faul yapmasını engellemek adına silindir kuralı denilen bir kural vardır. Silindir kuralı oyuncunun kendi etrafını saracak kadar hayali bir silindirin var olduğu ve diğer herhangi bir oyuncunun bu alanı ihlal etmemesi gerektiğine dayanır. Profesyonel basket maçları için belirlenen bir top ölçüsü vardır ve maç içerisinde bu ölçülere uygun toplar kullanılmalıdır. Basketbol topu oldukça sert bir top olup yaklaşık 700 gr ağırlığındadır. Her isteyenin oynayabileceği bir oyun olarak görülse de profesyonel oyunculuk oldukça zor çalışma ve disiplin gerektirir. Ayrıca belli vücut ölçüsüne boy ve kiloya sahip olmak gerekir. Küçük yaşlarda başlanan antrenmanlar ve basketbol sevgisi ile başarılı bir oyuncu olmak mümkündür. Küçük yaşta oynan basketbol oyunu çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimine olumlu katkıda bulunur. Top sürme, sıçrayarak basket atma gibi işlemler el göz koordinasyonunu geliştirmede oldukça büyük önem taşır. Kişinin odaklanmasını ve konsantrasyonunu arttırmada etkili bir spor dalıdır. Adrenalin hormonu salgılayarak kişiyi uyanık ve zinde tutar.

Basketbol Oynamak Bize Neler Kazandırır?

Basketbol oldukça enerjik bir spor dalı olarak bilinir ve oldukça efor gerektiren bir oyundur. Basketbol oynarken vücudun tüm eklem ve kasları hareket halindedir. Bu hareketlilik kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. Vücudun bağışıklık sistemini geliştirirken, hastalıklara karşı güçlenmede yardımcı olur. Nefes egzersizleri sayesinde günlük hayatta da çabuk yorulmayan daha güçlü ve zinde olmanızı sağlar. Uzun süreli çalışma ve antrenmanlar sonucunda vücut otomatik olarak koordineli hale gelirken artık top sürme topu atma ve karşılama gibi işlemler bakmadan gözle takibi edilmeden yapılabilecek hale gelir. Oynayan kişileri kötü alışkanlıklardan koruyarak daha sağlıklı bir yaşam tarzı sunar. Ayrıca sürekli olarak enerji harcandığından kilo vermeye yardımcı olur. Takım oyunları sayesinde sosyalleşmeyi ve birlikte hareket etmenin önemini öğreterek kişiyi ruhsal olarak destekler. Her yaştan herkesin kendi başına veya takımlar kurarak oynayabileceği zevkli bir spor dalıdır. Tüm vücudunuzu çalıştırarak esneklik ve güç kazandırır. Aynı zamanda basketbol oynamak boy uzatır. Sürekli koşarak, zıplanarak ve hareketli olarak oynanan oyun boyu uzatma konusunda oldukça başarılıdır. Bütün basketbol oyuncularının boyları düzenli antrenman ve sıkı çalışmalar ile uzamıştır.

Kapak görseli NeONBRAND
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?