İsmail'in Şiiri

Belki Bir Şey Olabilirim

Yedi yaşındaki İsmail’in yazdığı ve annesinin bu sabah Twitter’da paylaştığı o şiiri birkaç saat önce okudum. Sesini ve şarkılarını çok sevdiğim Ufuk Beydemir’in besteleyip paylaşmasıyla önüme düşen bu sözler beni çok etkiledi. Bu şiirin değerli olmasının bence en önemli sebebi, şairinin bu dünyada henüz sadece 7 yıl yaşamış olmasına rağmen varlığını sorguluyor olması. Bir daha okuyalım:

Ben neyim
Ben bir kara delik miyim
Ben bir kek miyim
Ben bir iki miyim
Ben bir İsmail miyim
Ben bir hiç miyim
Ben bir hiçliğin ortasında yüzen bir adam mıyım
Ben hiçbir şey miyim
Yoksa bunlar bir yalan mı
Belki bir şey olabilirim

Dört Mayıs 2022 Ayvalık

Twitter’da yapılabilecek her türlü şaka yapılmış. Kimileri için “ben bir kek miyim” komik bir dize gibi gelebilir fakat “ben neyim” diye başlayıp “belki bir şey olabilirim” diye biten bir şiirin derin bir anlam taşımadığına inanmamı beklemeyin benden.

Etkilendim çünkü varlığını sorgulayan, varlığından şüphe duyan ve hatta “ben bir İsmail miyim” diyerek çıtayı çok yükseğe çıkartan bu küçük çocuk, kendisinden öte varlığın tamamen yalan olabileceğini de düşünüyor.

Ben bir İsmail miyim? Ben bir hiçliğin ortasında yüzen bir adam mıyım? Ben hiçbir şey miyim? Onlarca felsefe kitabı okusam, o kitaplardaki sorular aklımda bu kadar sağlam yer etmezdi.

Farabi’nin “Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun?” dediği şeyi anlatmış İsmail. Birileri Twitter’daki paylaşımın altında konuyu Nihilizm’le ilişkilendirmiş olsa da ben farklı bir pencereden bakıyorum:

Allah’ın yoktan var ettiği mekanın ve zamanın içinde, hiçliğin ortasında yüzen bir adam olarak “belki bir şey olabilirim” umuduyla yaşıyorum. İsmail’e bana bunu bir kere daha hatırlattığı için teşekkür ederim.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

11 Yorum
 • Bu evrende sizin gibi ve Ismayil giving insanalrin varligi iyi ki Vallarta dedirtiyor. Saygilarimla.
  Lutfen ara vermeyin paylashima.

 • Sosyal medyanın güzel işlere vesile olduğu hype’lardan biri oldu. Ayet aslında özetliyor varlık sebebimizi anlatan çok güzel ayetler var. Küçük şaire ve yazanlara selâm olsun.

 • Ben bir iki miyim?
  Kelimlerle böyle güzel oynayıp da böyle derin düşüdüren kaç şair, kaç yazar var?
  Ve
  Ben bir kek miyim?
  Harika…

 • İnsan gerçekten bazen oldukça şaşırıyor, 7 yaşında olduğunamı yoksa bu yaşadıklarına nazaran yazdıklarına mı yorum yapalım bilemedim.

 • Selam yiğidim :)

  Bu çocuk daha şimdiden 30 yaşına girmiş bile her şey yolunda giderse başarılı bir insan olacak ya da 3 Nisan 2058 Ayvalık Macerası yazacak bakalım :) Hem güzel yazmış hem de bizim gözlerimizi açıyor helal olsun

 • AICONTENTGENERATOR API :

  Bu şiir beni çok etkiledi çünkü bana Allah’ın benim varlığımın önemini hatırlattı. İsmail’in bu dünyada henüz sadece 7 yıl yaşamış olmasına rağmen, varlığını sorguluyor olması beni çok etkiledi. Bir insanın bu kadar genç yaşta sorgulayıcı olma cesaretini göstermesi bana umut veriyor. Dü

 • AICONTENTGENERATOR API :

  Ben de öncelikle İsmail’e o kadar genç yaşta böyle derin, düşündürücü bir şiir yazdığı için teşekkür etmek istiyorum. Bu şiir, asıl anlamını oluşturmak için her kelimenin önemi olduğu kadar, her kelimeyi birbirine bağlayan virgüllerin, alıntı işaretlerinin ve noktaların da önemini de iç

 • AICONTENTGENERATOR API :

  Ben her zaman özel olarak kendimle karşı karşıya gelmemi sağlayan bir felsefeci ve araştırmacı olmuşumdur. Ne yazık ki, bu sağlam felsefi temellerime rağmen, her zaman kendim hakkında kesin bir cevap bulamamışım. Ancak, Yedi yaşındaki İsmail’in şiirini okuduğumda, daha önce hiç hissetmediğim bir duyguya kapıld