blank

Botoksun Yararları ve Gençleşme

Diş sıkma tıpta bruksizm olarak da adlandırılmaktadır. Hafif bruksizm tedaviye ihtiyaç duymaz Ancak diş sıkma şikayeti sık olan hastalarda çene, eklem diş ve diş eti rahatsızlıkları sıkça görülmektedir.

İstemsiz olan diş sıkma uyku esnasında partnerinizi yataktan uyandıracak ölçüde rahatsız edici olabilmektedir. Buna neden olarak dişlerin diş etine gömülmesi, düzleşmesi ya da kırılması neden olmaktadır. Diş sıkma nedenli diş ağrıları artmakta, kırılan ve zarar gören dolgu, protez ve diş mineleri ise sıkça görülmektedir. Bu rahatsızlık aynı zamanda çene kaslarının da kasılmasına neden olur. Bu hastalığın ileri boyutu boyun, çene ve yüz ağrısına sebebiyet vermektedir.

Diş Sıkma Rahatsızlığı Tedavi Boyutu

Çenedeki kare yüz olarak da ifade edilen köşeli görünüm de diş sıkma botoksu ile giderilmektedir

Bu rahatsızlıktan muzdarip olan hastalar botoks ile yapılan tedavi neticesinde baş ağrısı, çene ağrısı, migren gibi bulguların yanında dişlerdeki aşınma ve hasarda iyileşme sağlamaktadır.

Yıllar kendisini en çok ciltte göstermektedir. Yaşlanma ile beraber ciltte kırışıklıklar, çizgiler, çökmeler sarkmalar gibi belirtiler görülür. İlk zamanlardaki parlaklığını kaybeden cilt zaman içerisinde donuk ve yorgun bir hal alır. Botoksun özünü oluşturan aktif madde botolinum toksin maddesidir.

Bu maddenin cilde enjekte edilmesi neticesinde ciltte hemen gevşeme sağlanmaktadır. Bu nedenle istem dışı yaptığımız alın kırışması, göz kısması ve kaşların çatılması gibi nedenlerle beliren kırışıklık ve çizgiler yumuşamaktadır. Botoks ile cilt gençleştirme oldukça sağlıklı ve zahmetsiz ve pratik bir işlemdir. Yüz adete gençleşmekte, dinamik ve dinç bir ifade almaktadır.

Botoksun Etkileri Ne Zaman Görülmektedir?

Botoks kaş ile alın arasındaki karışıklıkların giderilmesinde, göz ile dudak çevresindeki ince çizgileri de, etkili olup dört ile altı ay arasında etkilidir. Sonuçlar tedaviden bir kaç gün sonra görülmeye başlanır ve bir hafta ile on gün arasında ise kesin sonuç elde edilmektedir. Botoks cilt için en iyi yatırım seçeneklerinden bir tanesidir. İstem dışı yaptığımız mimikler neticesinde o noktadaki elastin ve kolajen lifleri, zarar görmekte ve kırışıklıklar ve çizgiler meydan gelmektedir.

Botoks yapılması sadece var olanları değil ileride olacakları da önleme de oldukça etkili konumdadır.

Dudağın Yüzdeki Önemi

Dudak estetik açıdan yüzün önemli bir bölümünü ifade eder. Sınırları belli ve dolgun dudaklar daha genç ve dinamik bir görünüm sunar. Dudaklar zaman içerisinde atraktif görüntüsünü ve dolgunluğunu kaybeder ve neticede dudak dolgusu yapılması gerekir. İlk işlem olarak lokal anestezi yapıldıktan sonra dudağa krem sürülür.

Sonra antiseptik solüsyonla ilgili bölge iyice temizlenir ve sivri ya da kapalı uçlu kanüllerle dolgu maddesi enjekte edilerek dudaktaki dolgunluk ve hacim artışı sağlanır. Bu işlem için en çok hyalüronik asit kullanılmakta olup bu madde de oldukça güvenilirdir. Çok kısa bir işlem olup on on beş dakika sürmekte ve normal hayata rahatlıkla aynı gün içerisinde dönülmektedir.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?