blank

Bu Hafta Ne Öğrendim #22

Tamam, bu defa bahane yok. Yazamıyorum işte ne yapayım. Yaz geliyor, üzerine iş-güç, Emir Reis ile vakit geçirme, oruçlu kafa, tatil planları, blog sözlük falan derken olmuyor, yazılmıyor. Bugün, bir pazar günü açabildim kontrol panelini. Bir sürü cevaplanmamış ama onaylanmış yorum vardı, önce onları cevapladım. Öyle kibirli bir adam değilim ben. Yazılmış her yoruma cevap vermeye çalışırım ama aynı zamanda da üşengecim işte. O yüzden bir ay önce gelmiş yorumlara bugün cevap verebildim. Asıl konuya gelirsek;

Farklı dilleri konuşan insanların dil farklılığı sebebiyle anlaşamaması, kulak içine takılan küçük bir aparat sayesinde tarih olabilir. Adamın biri Indiegogo‘da bir proje başlatmış ve bu proje için 75.000 USD bağış hedefi belirlemiş. Proje o kadar sevilmiş ki 9.154 kişinin yaptığı bağış miktarı 2 milyon doları geçmiş. Pilot adı verilen bu aparat şimdilik belli başlı dilleri kapsıyor ve kulağınıza taktığınızda karşınızdaki kişinin konuşmasını anlık olarak sizin dilinize çeviriyormuş. Heyecan verici değil mi?

Cyborg ne demek önce onu söyleyeyim: Bedeninde doğal organları dışında işlevsel bir parça olan insana cyborg diyorlarmış. Moon Ribas isimli dansçının Instagram profiline girdiğinizde biyografi kısmında Cyborg Artist yazdığını göreceksiniz. Bu ablamız çok ilginç bir şey yapmış. Koluna titreşimli bir çip taktırmış ve bu çip dünya üzerinde yaşanan her depremde, depremin şiddetiyle doğru orantılı şiddette titriyormuş. Bu dansçı ablamız da bunu bir dans türüne çevirmiş. Sahneye çıkıyor ve dünya üzerinde bir yerlerde deprem olmasını bekliyor. Videoyu izleyin. Gerçekten ilgi çekici.

Galler’de kraliçe arı bir arabanın içinde mahsur kalınca tam 20.000 işçi arı arabayı takip etmiş ve hepsi bir araya gelip arabanın bagaj kapağını kaplamış. Arıların oradan alınması için tam 5 tane kovan ancak yetmiş. Arı deyip geçmiyceksin işte.

arilar_arabayi_kaplamis

Yıllardır internette alay konusu olan çok oturgaçlı götürgeç gibi kavramlar TDK’ya karşı yapılan bir karalama kampanyasından başka bir şey değilmiş. Şimdi sokaktan 10 kişiyi çevirip sorsan çok oturgaçlı götürgeç nedir diye, dokuz tanesi TDK’nın otobüs yerine önerdiği kelime der. Ama öyle değilmiş işte. Delinin biri kuyuya taş atmış hepsi bu. Ayrıca tek kolpa kelime bu değil, bir sürü var. Listeye şuradan bakabilirsiniz. İnsafsızlar, tren için “alttan ittirmeli üstten tüttürmeli çok oturgaçlı getirgeçli götürgeç” diye bir şey uydurmuşlar ki düşman başına.

FunToyzCollector isimli 7 küsür milyon aboneye sahip Youtube kanalı sahibine yılda yaklaşık 11 milyon dolar kazandırıyormuş! Bu kanalda yapılan tek şey Disney oyuncaklarının paketlerini kamera karşısında açmak.  Vay babanın kemiğine!

Sehpa kelimesi İngilizce’den dilimize geçen tripod kelimesiyle aynı anlama geliyormuş. İkisi de üç ayak demek. Sehpa kelimesi Farsça’dan dilimize geçmiş. Pa ayak demek, se ise üç demek. Tavla oynayanlar bilir. Encü-se, severler güzeli genç ise.

Bir yerlerde mutlaka görmüşsünüzdür: “Ey oğul!” diye başlayan ve Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye Nasihati olarak bilinen 700 yıllık bir metin vardır. Benim teyzemin evinde vardı mesela. Başka yerlerde de gördüm. Meğer büyük kolpaymış. O nasihat aslında Tarık Buğra’nın 1983 tarihinde yayınlanan “Osmancık” adlı romanından bir alıntıymış.

12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleşen darbe sonrasında başkentin futbol takımı olan Ankaragücü’nün birinci ligde olması gerektiğini savunan Kenan Evren, o dönemde ikinci ligde mücadele eden kulübün birinci lige çıkartılması talimatını vermiş. Türkiye Kupası’nı kazanan futbol takımının hangi ligde oynadığına bakılmaksızın birinci lige çıkartılacağına dair kanun düzenlenmiş ve Türkiye Kupasını kazanan Ankaragücü birinci lige çıkmış. Dünyada ne mal adamlar var ya. Sen askersin sana ne futboldan, neye nasıl karar veriyorsun? İnsanoğlu eline güç geçtiğinde afedersiniz işin bokunu çıkarıyor.

Tüm suçların üzerine yüklendiği kişiye neden günah keçisi denildiğini hiç merak ettiniz mi? Ben ettim. Kefaret Günü ayinlerinde Yahudi kavminin günahları simgesel olarak bir erkek keçiye yüklenirmiş. Bu keçi kurayla seçilir ve Azazel adlı kötü ruhu yatıştırmak ve Yahudi kavmini günahlarından arındırmak için Kudüs dışında bir uçurumdan aşağıya atılırmış.

Hayırlı ramazanlar!

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

25 Yorum
 • Vay be! Ben Tarık Buğra’nın Osmancık adlı kitabını okudum, nitekim Şeyh Edebali’nin nasihatini gerçek sanıyordum. Ortaokul ve Lise zamanlarında bizzat Şeyh Edebali, Osman Bey’e bunu söylemiş olarak lanse ediliyordu, öğretmenler ve ders kitapları tarafından…

 • TDK konusunda üzüldüm ben bu yazıyı okuyunca ya, eskiden ‘çok oturgaçlı götürgeç’ filan eskiden ne eğlenceli bir dil varmış dememe sebep oluyordum. Ama bir yandan da aydınlandım :) Ayrıca günah keçisi olarak seçilen erkek sadece uçurumdan atılmıyor, aynı zamanda da büyü, cin çıkarma, kötülük çıkarma işte adı her neyse o sebeple katlediliyor. Böyle bir inanış işte. Ben bu bilgileri satarım ortamlarda :)

 • “Ey oğul!” ve TDK’ya ait olduğu söylenen kelimelerin kolpa çıkması ve bunların bunca zaman dile getirilmeyip malzeme haline getirilmesi ülkecek trol cenneti olduğumuzu kanıtlar nitelikte.
  Günah keçisini de hep kullanırız ama ilk defa temelinde ne olduğunu burada öğrendim. Aslında öğrenmemiz gereken ama tembelliğimize verip öğrenmediğimiz neler var neler.

 • Ne garip bilgiler ama! Ellerine sağlık, evlilik aile kavramı öylesine meşguliyet veren bir mesele ki seni yazı yazamaman konusunda çok iyi anlıyorum Sezer :/.

 • Yazının tamamı oldukça ilgi çekici ve faydalı oldu, elinize sağlık. Ancak belirtmeden geçemeyeceğim; “Encü-Se” değil “Penç-u Se” olacak :) Penç Farsça’da beş demek ve tavlada zarlar 5-3 geldiğinde Penç-u Se derler ;)

 • Dil çevirme konusu çok hoştu sanırım bir adam bi hanımefendiyi çok beğeniyor lakin anlaşamadığı için üzülüp böyle bişey icat ediyor aşk nelere kadirsin :)

 • Merhabalar;
  İlknur adı ile yapmış olduğum yorumu değiştirmek istiyorum. Önce ki sayfamı kapatıp, hikaye yazmaya karar verdim. Sevdiğim alanda kendimi geliştirmek istiyorum. Bu sebeple yeni bloguma göz atıp önerilerinizi benimle paylaşırsanız mutlu olurum.
  https://bibloq.blogspot.com. tr

 • Abicim tam olarak bu bilgileri nerden buluyorsun yada arştıracak konuları nereden buluyorsun araştırmayı seviyorum bende. direk hazır bilgiden hoşlanmıyorum arştırıp öğrenmek daha güzel yardım edebilirmisin?

 • Abicim bu bilgileri nerden buluyorsun ? Yada araştırılacak konuları nerden buluyorsun ? Yardım edermisin çünk ben hazır bilgi sevmiyorum kendim araştırıp öğrenmek istiyorum

 • Gercekten bilgilendirmek icin yazilmis ve ogu kisinin bilmedigi seyleri ortaya koymaniz gercekten cok iyi olmus