2020'yi Özet Geçiyorum

2020’yi Özet Geçiyorum

2019 yılını özetleyip kendime bazı hedefler belirlediğim o yazı henüz ana sayfadan kaybolmamışken 2021 yılına girmiş olmak iki gerçeği yüzüme vurdu: Birincisi, zaman gerçekten çok hızlı geçiyor. İkincisi, artık doğru düzgün blog yazmıyorum. Neden yazmadığımla ilgili bahanelerden bahsetmeyeceğim size. O bahaneleri kendime bile anlatmaktan sıkıldım çünkü. En iyisi ben 2020’yi özet geçeyim, siz anlayın.

2020 başlarken kendime ciddi hedefler koymuştum, üzerine gaza gelip blogun sağ tarafına bu hedeflerin yüzde kaçının tamamladığını gösteren ve kendi tasarımım olan bir widget ekledim. 40 blog yazısı yazacağım dedim, beş yazıda kaldım. 40 podcast kaydı yapacağız dedim, hiç yapamadık. Mobil programlama öğreneceğim dedim, henüz hangi platform için uygulama geliştireceğime bile karar vermiş değilim. 12 kitap okuyacağım dedim, hiç kitap okumadım.

2020 hedeflerimin sonucu (temsili)
Önemli Not: Argo kelimeler içeriyor, uygun ortam yoksa sesi açmayın.

En azından başlangıç seviyesinde İspanyolca öğreneceğim demiştim, bunu başardım. Yılın ilk 100 günü hiç aksatmadan Duolingo‘da İspanyolca çalıştım. Çalışmayı bırakınca öğrendiğim hemen her şeyi birkaç ayda hızlıca unuttum. Halbuki ciddi ciddi 700’den fazla İspanyolca kelime öğrenmiştim. Son hedefim olan zamanımı verimli kullanma konusunda durum çok kötü değil. Başlarda hiç oyun oynamamak konusunda kararlıydım fakat sonradan anladım ki oyunlar hayattan tat almamızı sağlayan aktivitelerden biri ve ölçüyü kaçırmazsanız günün stresini atma konusunda size fazlasıyla yardımcı oluyor.

Sabahları erken kalkmak harika bir şey. Bunu kısa bir zaman da olsa tecrübe ettim fakat bunun için mutlaka erken yatmanız gerekiyor. Gecenin sessizliğini sevdiğim ve erken yatma konusunda istikrar sağlayamadığım için bir iki hafta hariç sabahları erken kalkma hedefime de tam olarak ulaşamadım.

Biletler ve Oyuncak Ayı

Senenin başında gayet makul hedefler belirlediğimi düşünürken neden bu kadar çok çuvalladım? Çünkü ülke değiştirdim arkadaşlar. Çoluğu çocuğu alıp Katar’a geldim. Yeni bir hayat kurdum. Kolay mı bunca hengamenin içinde blog yazmak, podcast kaydetmek? Gerçi benim yaptığım da ayıp. Temmuz sonundan beri Katar’da yaşıyorum, kalkıp bir Katar’dan selamlar yazısı bile yazmadım. Böyle blog yazarlığı mı olur? Ondan sonra başaramadık abi. Tabi başaramazsın.

Valla oturdum yazıyorum ama aramızda kalsın, siz yabancı değilsiniz, ne anlatacağımı şu an ben de bilmiyorum. Ne yaşadım ben son bir senedir? Bir düşünelim… Ocak ayında yurt dışı tercihlerimi yapıp eğitim için 10 günlüğüne Ankara’ya gittim. Gitmeden önce çok fena hasta oldum, domuz gribi dediler ama ben hala Korona olduğumdan şüpheleniyorum. Sırt ağrılı, gece sabaha kadar halüsinasyon görüp uyutmayan, titretip terleten bir hastalık geçirdim. Hastalık belirtileri bir haftada geçti ama kuru öksürüğüm neredeyse 40 gün sürdü. Korona bu, kesin Korona!

Macbook Hakkında Ekranı

Mayıs ayında paraya kıyıp bir Macbook Pro 13″ (2020) aldım ve senelerin “Windowsçusu” olarak MacOs dünyasına hızlı bir giriş yaptım. Haziran sonunda, tercihlerimde bulunmayan Katar’ın bana uygun görüldüğünü ve bir ay içinde Katar’a gideceğimi öğrendim. Tabii o andan sonra tüm rutinler askıya alındı ve geri sayım başladı. 2015 yılında satın aldığım ilk arabamı kardeşime sattım. İki sene boyunca başka bir şehirde yaşayacak olmak, her şeyini bırakıp birkaç bavulla bilmediğin başka bir ülkeye gitmek sıradan bir olay değil. 27 Temmuz sabahı eşim ve oğlumla berber Doha‘ya ayak bastık.

Katar’a ilk geldiğimiz gün hava sıcaklığı 42 dereceydi. Tabii bunun bir de hissedileni var. Gündüz neyse de gece dışarı çıktığınızda gökyüzünde güneş olmadan böyle bir sıcağın yüzünüze nasıl vurduğunu algılayabilmeniz ve bu doğa olayını kabullenmeniz biraz zaman alıyor. Burada toplu taşıma pek yaygın değil, taksi veya Uber gibi çözümleri de pandemi sebebiyle tercih etmedik. O yüzden ev tutma aşamasına geçebilmek için hemen bir araç kiraladım. Katar’da arabalar Türkiye’ye kıyasla çok ucuz. O yüzden araba kiralamak da boşa para vermek gibi geliyor burada. Çok şükür 10 gün gibi kısa bir süre içinde kendimize göre kiralık bir ev bulduk ve yerleştik.

Hummer H3
Satın almaktan son anda vazgeçtiğim Hummer H3 2007. Harika bir görüntüsü var gerçekten.

Katar’a gelmeden önce buradaki araba fiyatlarına bakıp acaba filmlerde gördüğüm arabalardan mı alsam diye düşünüyordum. Bir Hummer ilanındaki numarayla görüştüm. Bu arada burada herkes İngilizce konuşuyor, o yüzden iletişim konusunda hiç sıkıntı yaşamadım. Gidip gördüm, araba gerçekten çok güzeldi. Türkiye’deki Hyundai Getz parasına burada Hummer alabiliyorsunuz.

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz arabayı almak üzere anlaştığım akşam bu işlerden anlayan bir arkadaşın “parçaları çok pahalı ve piyasası yok” gibi heves kaçırıcı sözleri sebebiyle sadece filmlerde görebileceğim o arabayı almaktan vazgeçtim. Sonra yine burada yaşayan bir Türk’ten 3.7 motorlu bir 2013 Ford Explorer aldım. Fiyatını merak eden mutlaka olur, Türkiye piyasası ile karşılaştırmanız için yazıyorum, aşağıda gördüğünüz araba 30.000 Katar Riyali.

Ford Explorer 2013

Oturduğum evin dahil olduğu sitede (aslında site değil de compound olarak geçiyor) ufak bir yüzme havuzuyla yine kendi çapında ufak bir spor salonu var. Katar sıcağının yoğun olduğu aylarda yüzmek dışında yapılabilecek çok fazla aktivite yok, bu yüzden bol bol yüzdük. İş, ev ve araba olayı tamamlanınca sırada önümüzdeki 2 seneyi verimli bir şekilde geçirmek kalıyordu. Uzun yıllardır spor yapmak isteyip yapamıyordum. Evime 40 adım uzakta spor salonu varken artık bu amacı gerçekleştirmemek olmazdı.

That Sugar (Ah Şu Şeker) diye bir belgesel-film nereden baksan 2 senedir listemde duruyordu. Önce onu izledim. Tarihini unutmuyorum: 9 Eylül 2020. Bu film benim hayatımda bir dönüm noktası oldu. Öncelikle şekeri tamamen bırakmaya karar verdim. Vücudumun şekere olan ihtiyacını sıfırlamadan bir gram bile şeker tüketmeyecektim. Aynı anda aralıklı oruca (intermittent fasting) ve spora da başladım. 40 gün ile başladığım meydan okumayı tam 50 gün hiç şeker tüketmeden tamamladım. Vücudumun şekere olan bağlılığını bu şekilde yok ettim. Bol bol protein tükettim. O günden beri (birkaç gün sonra 4 ay olacak) sadece sabah 11.00 – akşam 18.00 arası yemek yiyorum ve kalan zamanlarda sadece su veya maden suyu içiyorum. Her iki günde bir vücut geliştirme odaklı spor yapıyorum.

Spor ve Değişim
Soldaki fotoğraf 11 Eylül 2020, sağdaki ise 6 Aralık 2020 tarihinde çekildi. Arada 86 gün var.

Diyet ve spor konusundaki istikrarımla övünebilirim ve bu konuda kesinlikle mütevazı olmayacağım. 2020 yılında birçok hedefime ulaşamamış olsam da yılın son çeyreğinde koyduğum bu anlık hedefi beklediğimden çok daha iyi bir noktada tamamlamış oldum. Kayda değer bir kilo sorunum olmasa da 74 kilogramdan 68 kilograma düşmek, 96 cm olan bel çevremi 86 cm’e düşürerek 10 cm incelmek ve hayatım boyunca aynada hiç görmediğim bir vücuda sahip olmak 2020’nin benim için en özel başarısıydı.

İspanyolca işi neden yalan oldu derseniz, araya Arapça girdi de ondan. Sen kalk yılın yarısında İspanyolca çalış, sonra sana Katar’a gidiyorsun desinler. Heves kalmıyor tabii. Ama ne oldu? Az da olsa bir dil daha öğrenmiş oldum. İspanyolcanın o güzel tınısı hala kulaklarımda ve kendisi hala favorim. Vazgeçmiş değilim.

Tam unutuyordum, 2020 yılında ekşi sözlük’teki şu başlığın kurbanlarından biri de ben oldum. Üniversiteden arkadaşım Deniz, çok yazarlı blog projem olan dakika.org‘daki bir yazısının sonuna konuyla ilgili bir kare karikatür koydu diye hakkımda suç duyurusunda bulunulmuş. Domain bilgilerinden bana ulaşıldı. Hem Türkiye’de olmadığım hem de başka özel sebeplerden dolayı böyle bir şeyle uğraşamayacağımdan avukatım aracılığıyla davayı çekmeleri için istenen meblağı verip konuyu kapattım. Bu konuyla ilgili çok fazla konuşamıyorum şimdilik.

Al Nebras Preschool

Geçen yıl yazdığım yazıda Emir’in eğitimi ile ilgili bir belirsizlik olduğundan fakat en kötü ihtimalle Türkiye’ye dönünce okula bir yıl geç başlayabileceğinden bahsetmiştim. Öyle olmadı. Burada yaşamaya başlayınca, burada geçireceğimiz 2 yılın Emir’in eğitim hayatının başlangıcı için çok güzel bir fırsat olacağını düşündük ve onu İngilizce dilinde eğitim veren uluslararası bir anaokuluna yazdırdık.

Mi Scooter Essential
Xiaomi Scooter Essential. 20 km batarya kapasitesi var ve 20km/saat hıza çıkabiliyor. Custom yazılımla ben onu 30km/saat yaptım tabii 🙂

Her zaman işe bisikletle gitmeyi hayal ederdim. 2020’de bu hayalin farklı bir versiyonunu gerçekleştirdim. İstanbul’daki Martı gibi burada da Loop adında bir scooter kiralama servisi var. Bir defa deneyince elektrikli scooter kullanmak çok hoşuma gitti ve gidip bir tane Xiaomi Scooter satın aldım ve Emir’in okulu olan günlerde arabayı eşime bırakıp işe scooterla gidip geliyorum. Evimle işyerim arasında bisiklet yolu olması da bunu yapabilmemin en önemli sebeplerinden biri tabii.

2021 Hedeflerim Neler?

Gelelim 2021 hedeflerine. Valla 2020 fiyaskosundan sonra pek hedef koyacak cesaret kalmadı ama yine yapalım bir şeyler. Bu hedef koyup başarısız olmalar aslında insana her seferinde daha gerçekçi hedefler koymayı öğretiyor.

Olmazsa Olmaz: Mobil Programlama

Öncelikle mobil programlama diyorum. Kod yazıyorum diyen adamın 2021 yılında yapamıyor olmaması gereken şey bir mobil uygulama yazmak olmalı. (Bak şu cümleyi İngilizceye çevirsen İngiltere kraliçesi evine plaket gönderir) 2020 yılında, özellikle de yılın son çeyreğinde “ben bir Web Developer’ım” diyebileceğim birçok iş yaptım, güzel de para kazandım. Yeri geldi sunucu kurdum, veritabanı yapısı oluşturdum, hem backend yazdım, hem frontend yazdım, testini yaptım, debug ettim, canlıda izleyip ekrana karşı 32 dişimle gülümsedim. En son Socket.IO ile anlık sohbet uygulaması bile yazdım ama mobil programlama konusunda gerçekten bir karar veremiyorum.

React Native ile her iki platforma da çıktı mı alsam yoksa direkt Swift ile kendimi iOS dünyasının serin sularına mı bıraksam? Şimdi diyeceksiniz ki yap işte birini kardeşim, ne fark eder? Olmuyor aga, başlayamıyorum. Bu işlerden anlayan biri varsa bir akıl versin. Gerçi başka yerlerde aynı soruyu çok sordum, hep yuvarlak cevaplar geliyor.

Yeni Bir Sözlük?

Belki bir yıl içinde değil ama yakın gelecekteki bir hedefim de bir PHP framework kullanarak tertemiz ve hızlı bir sözlük scripti yazmak. Bilen bilir, blog sözlük için çok emek verdim fakat benim için tam bir çıraklık eseri oldu. Bir süre sonra insan yazdığı kodu beğenmiyor, duvarlarında çatlaklar olan bir binanın üzerine bir tuğla koyası gelmiyor. Zaten son zamanlarda sözlüğü çok boşladım. Bambaşka bir isim, altyapı ve tasarımla, aynı zamanda mobil uygulamaları da mevcut halde, bir miktar da yatırımla 2022’de malum sözlük’e rakip olabilirim. Olamaz mı? Olabilir.

2021: Blog Yazma Yılı!

Bu defa olacak! 2021’i blog yazma yılı ilan ediyorum. Bu doğrultuda online toplantılar düzenleyip diğer blog yazarlarını da blog yazmaya teşvik edeceğim. Geçen sene gerçekleştiremediğim 40 blog yazısı hedefimi, başarısızlıklarıma inat 41 yazı hedefiyle yeniliyorum. İlk blog yazarları toplantısını da Ocak ayı içinde yapacağız o zaman!

Deveye Bindik
Şunu şuraya koyalım da Katar’a gitti deveye binmedi demesinler.

Kitap Okuyamamak

Kitap olayında hayalperestlik yapmanın alemi yok. Olmuyor. Artık kabullenmeliyim. Ben düzenli kitap okuyabilen biri değilim. Hemen her şeyi okuyorum ama bu xxx sayfalı bir kitap olunca işler değişiyor. Aslında odaklanınca okuyorum ama bıraktıktan sonra geri dönemiyorum. Her defasında da en baştan başlayamam. O yüzden bu yıl kitap hedefim sadece 3 kitap. Evet üç.

Spora Ara Vermeden Devam Ediyorum

Spor yapmaya aynen devam. 2021 yılında toplam 180 saat spor yapmayı hedefliyorum. Yaklaşık olarak her iki günde bir saat yapıyor. Bu da şu anki düzenime devam etmem anlamına geliyor. Her bir antrenmanımın 1 saatten fazla sürdüğünü de hesaba katarsak bu hedefe ulaşmam çok zor olmayacak gibi görünüyor.

Ailece Yılbaşı Fotoğrafı
2020’nin son saatlerinden selamlar. Bir sonraki yılbaşında görüşmek üzere!

Çok uzun yazdım biliyorum ama burası bir nevi benim günlüğüm. Hiçbir detayı atlamadan yazmak istedim o yüzden. 2021 güzel anılar biriktirip tüm hedeflerimize ulaşacağımız bir yıl olsun. Sevgiler.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

56 Yorum
 • Bordo bereli sayılır mıyım ? Hepsini okudum :) Blog yazmak artık eskisi gibi kolay değil çünkü artık blog yazmak için oturduğunda kafanı meşgul eden bir çok tırıvırı işler var. Yok sosyal medyaya bakayım yok şuna bakayım derken hop pc başından kalk. Şu anda bile video editleyeektim birden burada buldum. Umarım bu sene o sene olur hepimiz için. Bende flutter ile yeni bir kapı açma çabasındayım.

  • İlk bordo bereli sensin o zaman. Kafamızı meşgul eden işler olduğu konusunda sana kesinlikle katılıyorum. Yapmamız gereken işler yerine olmasa da olacak bomboş işlerle adeta zamanı boşa harcamak için çabalıyoruz. Flutter benim de aklımı kurcalıyor ama bir türlü ısınamadım.

 • Blog yazarlığı ve diğer konularda hedef koyup yapamayanlar arasında yalnız değilsin. İnsan olarak kendimize birçok hedefler koyuyoruz fakat sırayla yapsak insan olarak başaramayacağımız birşey yok diye düşünüyorum. Rabbim yolunu açık etsin, ailenle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı yıllar olsun kardeşim.
  Emeğine sağlık.

 • Arada girip blogu kontrol ediyordum, belki yeni yazı maili gelmiyordur diye, ama bi heves açtığım sekmeyi aynı hızda kapatıyordum. Meğer adam komple yokmuş :).
  Bu yıl hayatın hepimiz için güzelliklere gebe olmasını umuyorum. Hedeflerimin büyük çoğunluğu akademik olsa da bahanelerimden sıyrılıp epeydir beklettigim blog yazma işine başlamayı ve python ile dostluğumu bir adım öteye götürmeyi hedefliyorum.
  Yeni yılınızda sağlık, huzur ve refah yatılı misafiriniz olsun.

 • Ben de yazınızı baştan sona kadar okudum. Yine çok akıcıydı :)

  Kitap okuma konusunda sizin gibi benzer sorunlar yaşıyordum. Kindle aldım. Aldıktan sonra 2 ayda 6 kitap bitirdim. Sanırım ekran bağımlılığımı pozitif bir şekilde hobiye dönüştürdüm :) Ama hala emin değilim.. :) Emin olmam için sanırım 20 kitap bitirmem gerekiyor.

  Bazı kitaplardaki yazıların küçük olması ya da satır aralarının daha düşük olmasından dolayı odaklanamıyordum. Kindle ile bu problemi ortadan kaldırdım. Sizinde böyle bir odaklanma probleminiz varsa e-kitap okuyucu önerebilirim. Ayrıca internette gördüğüm herhangi bir içeriği kindle a gönderip, bölünmeden okumak ayrı bir güzel.

  Hedeflerinize ulaştığınız sağlıklı ve güzel bir yıl diliyorum. Size ve ailenize çok sevgiler.

  • Yazılarımın akıcı olduğunu söyleyen insanlara özellikle teşekkür etmek istiyorum çünkü böyle olması için özel çaba sarf edip, yazdığım her bir paragrafı defalarca okuyup akışı bozan yerlerini değiştiriyorum. O yüzden teşekkür ederim.

   2014 yılında bir Kindle Paperwhite almıştım, hala duruyor. Kendisiyle 6 senede 6 kitap bitirmemişimdir. Yani o da beni kurtarmıyor maalesef. Aradığım her kitabın e-kitap formatını bulma konusunda da çok şanslı olduğum söylenemez.

   Ben de size sağlıklı, güzel bir yıl diliyorum 😇

 • Belki de hedefler koyup onları başaramamak sadece daha gerçekçi hedefler koymayı değil, insanın gerçekleştiremediği hedefleri için kendine o kadar da çok yüklenmemesi gerektiğini de hatırlatıyordur. En azından ben böyle düşünüyorum ki 2021 hedeflerimi yine idealize bir kafa ile koydum. Siz de belki o hedefleri koymasaydınız 5 blog yazısı bile yazmamış olacaktınız ya da 700 ispanyolca kelimeyi hiç duymamış olacaktınız. İyi yönden bakmak, kendimizi hırpalamamak gerek böyle durumlarda çünkü sonuçta bu hedefleri koyma cesareti de kayda değer bir durum. Umarım 2021 hedefleriniz sizi mutlu eder. Katar günlüklerinizi bekliyoruz, size ve ailenize sevgiler :)

  • Kesinlikle öyle. Aslında çoğu zaman bunu bilerek belirliyoruz hedeflerimizi. 40 yazı hedefliyoruz ama 20 olursa da bereket versin diyoruz. Bir nevi miktarı belli umut bizimkisi 🙂

 • Önce belirteyim, kodlama esnasında gelen yeni yazı epostasını görünce derin bir coşku içerisinde okumaya başladım. Daha sık yazman taraftarıyım.

  Ulaşamadığın hedeflerinin bahanesini de gerçekten merak etmedim çünkü birkaç yıldır tanışıyoruz ve aklına ne düşüyorsa en stabil haliyle ortaya çıkardığını, çıkaramadıysan da muhtemelen şartların gerçekten elverişli olmadığını gördüm. Neticede boru değil doğup büyüdüğün toprakları bırakıp güneşe komşu bi ülkeye taşınmak.

  2021 hedeflerini gördükçe de motive oluyor insan, umarım bu defa hedeflerini gerçekleştirecek fırsatın olur abi, severek izliyoruz. :)

  • Sevgili Tahsin,
   Beni böyle gazladığın sürece hep daha iyisini yapmaya çalışıyorum 🙂Senden de bir 2020 değerlendirme yazısı bekliyoruz ekip olarak.

  • Eyvallah Volkan. Katar’da CS atacak bilgisayarım yok, Türkiye’ye dönünce güzel bir kasa toplamayı düşünüyorum. O zaman bol bol CS atarız 🙂

 • Hedef koymak güzel ama bunları gerçekleştirememiş olmak üzüyor insanı biraz. Her şeye rağmen sağlık olsun deyip geçin.
  2020 yılı hemen herkes için zorlu geçti. Korona zaten başlı başına bir sıkıntı idi. Nihayet bitti. İnşallah 2021 çok daha güzel bir yıl olur.
  E-posta abonesi olmama rağmen ara ara sayfanıza girip yeni yazı var mı diye bakıyordum. Hedeflerinizi ıskalamış olduğunuza göre yerini başka bir şeyle mutlaka doldurmuş olmalısınız. Geriye dönüp baktığınızda içinizde pişmanlık yoksa konu kapanmıştır. 🙂

  • Tabii ki sağlık olsun diyorum. Burada belirlediğim hedefler hayata renk katmak için var. Varsın rengi biraz açık olsun hayatın 🙂Geriye dönüp baktığımda çok şükür hiçbir pişmanlığım yok. 2021 hepimiz için çok daha güzel bir yıl olsun. Sizi e-posta bildirimi gelmeden bloga girip yeni yazı var mı diye kontrol etme zahmetinden kurtaracağım bir yıl olsun. Tabii sıkılıp abonelikten çıkmazsanız 😊

 • Hedef tutturamama konusunda yalnız değilsin. Özellikle blog yazıları konusunda birçok kişi koyduğu hedeflere ulaşamıyor.
  Umarım Katar’da güzel günler geçirirsin.

  • Evet, blog yazma konusunda herkes son yıllarda dağılmış durumda zaten. Bunu sürekli tartışıp nedenleri hakkında fikir yürütüyoruz fakat yapmamız gereken konuşmayı (ve instagram hikayelerini kurcalamayı) bırakıp sadece yazmak 🙂Sevgiler.

 • Bu yazıyı neden bu kadar hızlı okudum? Kaçırıyorlar sanki :D
  2021’in geçen yıldan bir farkı olmayacak gibi. Online hedefler bir yana, sağlıklı ve mutlu olmayı hedefle reis. Bu işin olmazsa olmazıdır. Sözlük projesini dört gözle bekliyorum. Yeni hayatında başarılar dilerim. Arada bir yaz dürt titret.

 • Ben de blog yazarken güncelliği koruma adına haftada en az 1 yazı kuralıyla 2016dan beri zinciri kırmadan devam ediyordum. Askere gidince her ne kadar stoktan yazı yayınlasam da o zincir koptu. Askerlik dönüşü de iş güç atama vs. derken kaynadı arada. Şimdi 2021 ile ben de yepyeni bir başlangıç yapacağım. Podcast’e de sardım biraz. İkinci üniversiteye de kaydoldum. Bir de merak ettiğim şu rasperby pi’ye dalacağım bakalım…

  • Araya mutlaka engeller giriyor. Blog hayatımızın küçük bir parçası aslında, onu bloke edebilecek onlarca parça daha var. Önemli olan ne kadar zaman geçmiş olursa olsun, başına oturduğunda hala buralara bir şeyler yazabilecek hevesi kendinde bulmak. Bu motivasyon varsa sorun yok. Podcast linkini bırakırsan dinleyelim.

 • Gerçekçi hedefler koyacağım diyerek 2020’deki 40 blog hedefini 41’e çıkarmak :)) Şaka şaka… Ülke değiştirmenin yanında 5 blog yazman bile çok iyi bence. Spor ve şeker diyeti de çok iyi olmuş. Mutlu Yıllar.

 • 2021’in blog yazma yılı olarak ilanı çok mutlu etti. Her şey çok güzelmiş, daha da güzel geçsin inşallah. Yeni yazıları dört gözle bekliyorum.

 • Bir şarkı sözü var; Dünya dönüyor sen ne dersen de, Yıllar geçiyor farketmesende… Gerçekten 20-25 yaşımdan sonrası nedendir bilmem çabucak geçti ve son birkaç yılımın nasıl geçtiğinin farkında bile değilim. Geçenlerde bir söz okumuştum 1 sene sonra nerede olmak istiyorsan, kendini nerede görmek istiyorsan şimdi onun için harekete geç… O söz günlerce kafamda çınlıyor ama sadece çınlıyor :) ses var hareket yok, eminim seneye de benden bi bok olmayacak, hedeflerime ulaşamayacağım hayaller kurmaya devam edeceğim. Senin gibi azimli ve kararlı kişileri takip edip hayallerimi hayatıma yansıtmayı düşünüyorum. Son olarak Hayaller Muğla hayatlar Bayburt :)

  • Hayaller ve hayatlar hep farklı ama önemli olan o hayallere ne kadar yaklaşabildiğimiz değil mi? Belki astronot olup uzaya çıkamayacağız ama bir teleskop alıp uzaya bakmamıza kim engel olabilir? Mümkün olduğu kadar sevdiğin işi yap, mümkün olduğunca sevdiğin yerde ol. Mutluluk yolun sonunda değil, mutluluk yolun kendisi panpa. Bayburt’un gürbüz delikanlılarına selam olsun 🙂

 • Yabancı bir ülkede bambaşka bir hayata başlamışken hedef koymak bile çok güzel bir aksiyon bence. Bisiklete ağırlık verebilirsiniz bence. Hem sporunuz için iyi bir aktivite hem de ruhsal açıdan insana doyum sağlayan bir spor olur :) Yazılarınızın devamını bekliyorum. Yeni yıl güzellikler getirir umarım.

  • Aslında haklısın. Etrafımda onlarca insan tek bir hedefi olmadan yaşayıp gidiyor. Bu ortamda hedef koyabilmek, o hedefi hayal edebilmek bile güzel bir şey 🙂Mutlu yıllar dilerim.

 • Hedeflerinin tozunu attırdığın, üstlerine yenilerini katarak hızla yürüttüğün, sağlıklı huzurlu bir yıl olur umarım 2021. Seninle bir şeyler yapmayı, zaman geçirmeyi ve bazı konularda sana özenmeyi seviyorum. Bu yıl içimde tuttuğum en gizli hedefim spor ve şeker konusu :) Sendeki azmin ufacık bir miktarıyla bile hayatım değişir eminim.

  • Herkes seni adamkarga olarak bilse de son bir yılda edindiğin yeni mahlasın olan kararsız kargayı ben sana daha çok yakıştırıyorum. Buna rağmen zaman geçtikçe kararsızlıklarından kurtulmaya başladığını da gözlemliyorum. İkimiz de uğraş edinme konusunda maymun iştahlıyız. 2021 yeni uğraşlar edindiğimiz, sonunda “hiçbir yıl bu kadar verimli geçmemişti” diyeceğimiz, mutluluk dolu ve bereketli bir yıl olsun inşallah. Seviliyorsun dostum.

 • Merhaba Sezer,

  Yazdıklarını okuyunca bi kıskanmadım değil. Tabi bu kıskançlık, haset olarak değil tatlı bir imrenme.

  Olanda hayır vardır düsturuna sığınarak Katar’ın ve 2021 yılının sana ve ailene hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

  Selamlar sevgiler..

 • Uzun zamandır böyle dolu boldu bir blog yazısı okumamıştım. Zaten okuduğum blog sayısı da fazla yok. Hedeflerine ulaşmak konusunda biraz sıkıntılar olmuş ama azminle hepsinin üstesinden geleceğine eminim.

  Ayrıca yazını okurken ”insanın yapabileceği en iyi yatırım, kendine yaptığı yatırımdır.” sözünü de esaslıca düşündüm. Daha doğrusu yazın bana bu sözü hatırlattı.

  Bunun hala farkında olmayan o kadar çok insan var ki, başarılı olmayı ve yatırımı hep maddi ve yüzeysel açıdan değerlendiriyorlar. Oysa bana göre bir dil öğrenmek, (öğrenmeye çalışmak) şekeri kesmek ve bedenine iyi bakmak kendine yatırımdır. Bunun farkında olman çok güzel.

  ***

  Bunun dışında kendi göbek fotomu blogumda paylaşır mıydım acaba diye düşündüm. :)

  ***

  Sözlük formatı ve sözlükler aslına bakarsan eskimeyecek bir format. Bugün X sözlük var diye, nasıl olsa bizim sözlüğe kimse girmez düşüncesiyle vazgeçmek, yenilgiyi baştan kabul etmektir.

  Ama işte özgünlük dediğimiz şey var ya, insanlar bir noktada bu hususu atlıyor. Dolayısıyla yapılan işler, projeler ya birbirinin kopyası ya da taklidi oluyor.

  ***

  2020 herkes için kötü geçti ama umarım 2021 de güzel şeyler olur.

  Sağlıklı, huzurlu ve mutlu seneler dilerim.

  • Merhaba Ayhan,
   Her ne kadar aklımdakilerin tümünü hayata geçiremesem de kendine yatırım yapma konusunda sürekli bir takım işler peşindeyim. Sanırım bu uzun yıllar böyle sürecek. Kendi göbek fotonu paylaşmalısın, fark ettiysen ben artık daha “kişisel” bir formata kaymaya başladım, hatta bu benim kapak resminde kendi fotoğrafım olan ilk blog yazım 🙂 Mutlu yıllar dilerim.

 • Sezer bey hiç mesleğinize değinmediniz yada ben kaçırmış olabilirim özel değilse mesleğiniz nedir? Sizi bir Van’da bir Katar’da görüyoruz :)

 • 2020’yi büyük çoğunluk gibi ziyan etmemişsiniz. Tamam giriş pek iyi olmamış hedefler tutmamış ama kimin tuttu ki? Belki başkası ile karşılaştırmak da saçma gelebilir ama bu yılı yaşamadık sayalım olmaz mı? Özellikle bu periyotta herhalde kilo veren binde bir herhalde. Bravo !!!

  • Kesintisiz spor yapabilmemde yaşadığım ülkede spor salonlarının hiç kapanmamış olmasının yanısıra iş saatlerimin düzenli olmasının da etkisi var tabii. Birçok insan özellikle ikinci durumdan kaynaklı olarak düzenli bir program yapamıyor.

 • Oradaki 3 rakamını görmek beni üzdü. Koca bir yıl içinde üç kitap. Kitaplara biraz haksızlık yapıyorsun gibi. Spor konusundaki başarın takdir edilesi. Daim olsun. Blog yazma konusunda açıkcası ben sana pek inanmıyorum. Aralık 2021 gelsin. Umarım beni bu konuda utandırırsın. Duolingo bir yerden sonra boşa kürek çektiriyor. Metot değiştirmek lazım. Blog Sözlük’e rakip olacağın hiç aklıma gelmezdi. Hayat işte. Farklı bir kültürün içindesin. 2 sene eminin hayatına farklılıklar katacaktır. Sıcakların keyfini çıkar bence. Yani ben olsam öyle yapardım.

  • Koca bir senede 1 kitap bile okuyamadığım için yoğurdu üfleyerek yiyorum. Saatlerim hep dolu. Boş olanları da farklı şekillerde değerlendiriyorum. Ben şunu anladım, kitap boş zaman gelsin de okuyayım denilebilecek bir şey değil, aksine kendisi için özellikle zaman ayırılması gereken. günlük programda yer bulması gereken bir eylem. Bazen kitap okuma eylemine eleştirel de yaklaşabiliyorum. Bu kitabı neden okumam gerekiyor diyorum mesela. Bu kitabı yazan insanın anlatacaklarını dinlemek bana gerçekten bir şeyler katacak mı yoksa bir kitap daha bitirdim cümlesindeki bir kitap olarak mı kalacak sadece?

 • Ne zaman günlük girmeyi bıraksam yazı yayınlıyorsun :D Şükür sonunda senden haber alabildik :D. Okuduk bitti bu neresi uzun :D Videodaki durum için uyarıyı yukarıya almalıydın toplantının ortasında NEYİ BAŞARAMADIN diye haykırdı ele güne rezil olduk :D Şaka şaka kulaklık takılıydı artık kulağım çalışmıyor teşekkürler… Düzenini kurunca önceliklerini belirledikten sonra İspanyolcaya da çalışırsın içinde kalmasın. Şehir içi taşınmak ayrı bir sıkıntı şehirler arası taşınmak o da ayrı bir dert başka ülkeye taşınmak o artık bambaşka bir boyut sağ salim halletmişsin sevindim. Geçmiş olsun dikkat edin kendinize yeni iş bilgisayarın hayırlı olsun bol bol sömür performansını yazılımdı web tasarımdı :D Madem yeni araba aldın artık tatlısını ısmarlarsın (tatlıdan kastım yakın zamanda tekrar yazı yazman :D) hayırlı olsun kazasız belasız kullanırsın inşallah. 2020 tam istediğin gibi geçmese de yine de iyi değerlendirmişsin şu salgın ortamında bütün önceliklerimiz değişti öncelik sağlıklı beslenmek spor yapmak imkan varsa uzaktan çalışabilmek. Şeker filmini benimde tazelemem gerek… Karikatür olayına üzüldüm umarım 18000 TL ödememişsindir çok abartılı elbette bende karşıyım insanların izinsiz emeklerinin kullanılmasına ama hiçbir getirisi olmayan paylaşımlarda bulunan kişileri de uyarmadan avukatın tehdit etmesi resmen paragözlük… Emir çok şanslı çocuk inşallah vaad ettiklerini yerine getiren bir okuldur. Bisiklet yolu içinde sen çok şanslısın baksan bizden geride görünür ama çok düzgün bisiklet yolu var bizde sayılı yerde var onunda çok azı düzgün ortasında direkt bile çıkabiliyor… Mobil uygulama için kendi birikimlerime dayanarak söyleyeyim projeye göre değişir. Nasıl bir uygulama çıkacak android kullanıcısı çok fazla fakat ücretli uygulama satın alma durumu ios’a göre daha düşük genelde reklamlı içerik üzerinden gidiliyor. Yine tabi iş sende bitiyor yapmak istediğin projeye birçok kişi tarafından ulaşılmasını istiyorsan iki platform için çıkarabilirsin ki ben olsam %99 neredeyse tüm projelerimi iki platform için çıkarırım dil açısından da sadece Türkçe ingilizceye yer vermem olabildiğince zengin tutarım. Eğer daha da net bir tavsiye istiyorsan ne yapmak istediğini belirtirsen ona göre cevap verebilirim. Bu konuda benimde çok fazla yapmak istediğim uygulama var umarım 2021’de gerçekleştiririm. Sözlük sayfana pek girmedim ama eğer gerçekten köklü daha iyi fikirlerle bir gelişime uğrayacaksa öyle yeni sayfa aç derim yoksa aşağı yukarı aynı durum olup ismi değişecekse birkaç küçük değişmeler olacaksa hiç gerek yok :) Hadi inşallah 41 yazı bekliyoruz bu yazıyı saymadan diyeceğim ama neyse seni zorlamayayım :D Kitap konusuna gelirsek o konuda bende çok sıkıntı yaşıyorum alışkanlığa dönüştürmek için eğlenceli akıcı kitaplarla başlayabilirsin veya sıkmayacak klasiklerle kitap seçimlerini biraz daha dikkatli yaparsan bu konuda da ilerleme kaydedebilirsin. Mesela bir solukta okuduğum Dan Brown kitapları var İhanet Noktası ve Dijital Kale. Eğer okumaya karar verirsen Dijital Kale’den önce başlamanı öneririm teknoloji üzerine diğeri politik ama sürükleyici kafan çok dağınık değilken birkaç sayfa okursan arkasını getirirsin. Eğer işe yararsa sonraki kitap okumalarını daha seçici yaparsan bu iş de tamam :D Spora devam darısı bize :D Mutlu sağlıklı güzel bir yıl diliyorum sana ve ailene.

  • Bu nasıl yorum yazıya yetişmeye çalışıyor :D Daha yazacaklarım varmış sonradan aklıma geldi :D Oyun konusunda hemfikiriz süreyi ayarladıktan sonra o da ayrı bir keyif. Ve eğleniyorsan keyif alıyorsan hiç oyunları kaldırma ama zaman sorunun varsa oynama süresini 30 dakikaya kadar indirebilmelisin. Hedeflerinde ilerledikçe kendini ödüllendirme de kullanabilirsin :)

  • Sevgili kelimelerbenimsever,

   Yine yazıdan uzun yorum yazmışsın, sağ ol 🙂 İlk bir iki yorumda kalır dedim ama yakın takibin hız kesmeden devam ediyor. Kelimelerbenimsever diye başlayan mail adresinin de sallama olduğunu düşünüyordum fakat en son abonelik bildirimin de geldiğinde yok artık dedim. Her kimsen hemen kimliğini açıkla 🙂

   Arabanın tatlısını en kısa zamanda ısmarlayacağım söz. 18.000 ödemedim çok şükür, biraz daha az diyelim. Senin tavsiyene uyup dijital kaleyi okumaya başlıyorum ilk fırsatta. Sonradan yazdığın yoruma da buradan cevap vereyim: Oyun olayını tabii ki iptal etmiyorum. Aslında olay oyun da değil, oyun esnasında yakın arkadaşlarımla yaptığımız muhabbet, bunu fark ettim.

   2021 yılında yazacağım 41 yazının kalan 40 tanesinde de tuğla gibi yorumlarını okumak dileğiyle. (Yine de paragraflara ayırırsan sevinirim) Mutlu, sağlıklı, başarı dolu bir yıl olsun.

   Sevgiler.

   • Sevgili KelimelerBenim :D

    Aman ne yakın takip 5 gün gecikmeli :D Eposta sallamaydı baktım senin ne zaman ne yapacağı belli olmuyor gittim aldım abone oldum :D Kimlik mi? Ben gelecekten geliyorum… -ee kimlik? Gelecekte kimlik kullanmıyoruz :D Dostum uzun zamandır sayfana gelir giderim kalemini kişiliğini sevdiğim için yorum yapayım dedim isim istedi dedim sayfayı seviyorum bari sayfadan bir şey olsun kelimelerbenim diye yazsam bu sefer millet yan çar alıp kendi kendine konuştuğunu sanacak dedim sonuna sever ekleyeyim nihayetinde seviyorum sayfanı seni :D öyle gelişti derken de birkaç yorum yapma durumu oldu ben olduğumu bil diye aynı isimden devam ettim :D Şimdide şey gibi görünüyor ruh hastası fanınmışım gibi :D Vay arkadaş ya kendi kendimi düşürdüğüm hale bak :D

    Allah daha çok kazandırsın kaybını en kısa sürede karşılaşırsın umarım. Tam senlik bir kitap diye düşünüyorum umarım yanılmam :) Oyun konusunda zaten arkadaş ortamı çok fena zaman harcatıyor ama sen ayarını verirsin o işin :D

    Sen yeter ki imkan bulup yaz yorumlar bende kaldı 40 :D Yorumu gönderdikten sonra fark ettim bu kadar uzun olduğunu düzeltme imkanı olmayınca kaldı öyle :D Artık bundan sonrasına göndermeden ayarı çekerim :D Sağ ol inşallah hepimiz için güzel bir yıl olur ve devamı gelir :)

    Sevgi ve Saygıyla dostum

 • Ülke değiştirmek büyük bir değişiklik tabii. Dolayısıyla 2020’nin hedefleri tutmamış olabilir. Düzenini oturtunca bu yılki hedeflerine ulaşacağını düşünüyorum Sezer. Blog online toplantıları ve yeni bir sözlük fikri dikkatimi çekti, merakla bekliyor olacağım. Umarım senin ve ailen için her şey gönlünüzce olur.

 • Yazınızı severek okudum. Biraz da kendimden bir şeyler buldum aslında. 2020 yılında hayaller 2021 yılına kaldı. Umarım 2021 yılında planladıklarımı gerçekleştiririm. Şu pandemi varken nasıl gerçekleşecek bilmiyorum!

 • Kaleminize sağlık. Uzun yazıları sonuna kadar okuyamam ama bunu nasıl olduya bitirdim. Güzel yazmışsınız. Ayrıca siz belki katılmazsınız ama illetli yıl 2020’yi gayet verimli geçirmişsiniz. Teşekkürler!

 • Sezer abi selam,

  Yazıyı ben de baştan sona okudum. Ben de iki senedir blog yazamaz oldum. Üniversite bitti, askerlik, işe girip çalış evlen derken o kadar çok şey giriyor ki araya.

  Ben de aklıma geldi “Sezer abi ne yapıyor bloguna bakayım dedim” baya bir şey yapmışsın. :)

  Ben de senin bu yazından esinlenerek ilk yazımı, sene sonu da gelmişken, 2022 özeti yazayım fikrine kapıldım.