Bulut Sunucu ve Dedicated Server Arasındaki Farklar

Web sitelerimize veya projelerimize ait ihtiyaçları karşılamak için barındırma (hosting) hizmetine ihtiyaç duyarız. Projemize ait parçalar bu alanda bulunur. Bir başka tanım yapacak olursak hosting, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfa, resim, video, müzik veya dokümanların internet kullanıcılarının erişebileceği bir bilgisayarda depolanmasıdır. Bu bilgisayar evimizde kullandığımız kişisel bilgisayarlardan birçok yönden üstündür. Projenizin büyüklüğüne göre belki yüz binlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarın (web sunucusu demek daha doğru olur) hem donanım olarak hem de internet bağlantı hızı bakımından üst düzey hizmet vermesi gerekmektedir.

Başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için paylaşımlı bir hosting paketi yeterli olabilir. Paylaşımlı hosting paketlerinde  bir fiziksel sunucunun içinde onlarca ve hatta yüzlerce web sitesi aynı anda barınabilir. Fiziksel sunucunun kaynakları çok sayıda site tarafından ortaklaşa kullanılacağından orta ve büyük ölçekli bir web siteniz varsa performans yetersizliği kaçınılmaz olacaktır.

Hobi amaçlı veya kişisel projeler paylaşımlı hosting üzerinde barındırılabilir fakat ciddi bir proje sağlam bir altyapı ile başlamalıdır. Hosting şirketlerinin ciddi ihtiyaçlar için sunduğu hizmetler genel anlamda şu şekildedir:

Virtual Private Server (VPS): Bir fiziksel sunucunun içinde, size özel olarak çalışan sanal bir sunucudur. Sistem kaynaklarını aynı fiziksel sunucu içinde bulunan diğer VPS’ler ile ortaklaşa kullanır. Bu yüzden %100 güvenli ve yüksek performanslı olduğu söylenemez.

Virtual Dedicated Server (VDS): VPS ile hemen hemen aynı şeydir. Tek farkı VPS’te sistem kaynakları ortak kullanılırken ve sizin kullanmadığınız kaynağı başka bir sanal sunucu kullanabiliyorken VDS’te size ayrılan kaynak her zaman sizin kullanımınıza adanmıştır. Örneğin, 8 GB Fiziksel Bellek hakkınız varsa ve o anda RAM’i kullanmıyorsanız, RAM, başka bir kullanıcıya hizmet vermek yerine boşta bekleyecektir.

Dedicated Server (Sunucu Kiralama): Fiziksel bir sunucuyu tamamen kiralamaktır. %100’e yakın güvenli olmakla beraber sistem performansı her zaman yüksektir.

Co-Location Server (Sunucu Barındırma): Kendinize ait bir fiziksel sunucuyu, bir hosting şirketinde barındırmaktır. Dedicated Server’dan farkı sunucunun fiziksel olarak size ait olmasıdır.

Cloud Server (Bulut Sunucu): Birden fazla sunucunun birbiri ile bağlanması mantığına dayanan hosting hizmetidir. Bahsedilen sunucuların aynı veri merkezi içinde olma gibi zorunluluğu yoktur.

Bu hizmetlerin kıyaslanması sonucu en yüksek performansın Dedicated Server ve Bulut Sunucudan alınacağı açıkça görülüyor. Peki bu iki hizmet arasında nasıl farklar var? Avantajları ve dezavantajları neler şöyle bir bakalım:

Bulut Sunucunun Avantaj ve Dezavantajları

+ Bulut sunucuda veriler birden fazla lokasyonda yedeklenir. Böylece bir lokasyondaki internet bağlantısı sekteye uğrasa bile diğer lokasyondan hizmet vermeye devam edersiniz.
+ Bulut sunucuda fiziksel arıza sonucu veri kaybı oluşmaz. Bir önceki maddede belirttiğim gibi, fiziksel yedekli bir yapı mevcuttur.
+ Maliyeti Dedicated Server’a göre biraz daha düşüktür ve kurulumu daha hızlı yapılır.
+ Ek kaynaklar kolayca eklenebilir. Donanım sabit değildir.
+ Projelerinize ulaşmak isteyen ziyaretçi, kendisine en yakın lokasyona bağlanır. Böylece projeniz daha hızlı çalışır.
– Sisteme direkt bağlı bir harddisk yerine SAN (Storage Area Network) üzerinden depolama birimlerine ulaştığından okuma/yazma hızı nispeten düşük olabilir.
– Verileriniz aynı anda farklı lokasyonlarda bulunduğundan, güvenilir bir Hosting şirketi ile çalışmıyorsanız verilerinizle ilgili güvenlik tereddütleri yaşayabilirsiniz.

Dedicated Server (Sunucu Kiralama) Avantaj ve Dezavantajları

+ Hem donanım hem de yazılım olarak tamamen bağımsız çalıştıklarından her zaman tam performansla çalışır.
+ Talep sonucu tüm yetkiye sahip olunduğunda, serverın içerisinde bulunduğu datacenter’ın görevlileri dahil sisteme müdahale edemezler, bu yüzden güvenlidir.
Dedicated Server‘da bir sorun oluşursa bu sorun serverdaki bütün projeleri etkiler.
– İçinde bulunduğu datacenter bağlantı sorunu yaşarsa projelerinize erişilemeyebilir.
– Tek bir lokasyonda bulunduğundan, uzak lokasyonlardan yapılan bağlantılarda yavaşlık söz konusu olabilir.

Her halükarda mevcut şartlarda alınabilecek en üst düzey hizmet bu ikisi olduğundan, projenizin büyüklüğüne ve kişisel ihtiyaçlarınıza göre ikisinden birini seçmeniz yararınıza olacaktır. Hem Bulut Sunucu hem de Dedicated Server hizmeti için benim size önerim 2000 yılından bu yana sektördeki 18 yıllık tecrübesiyle Vargonen olacaktır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaş:FacebookTwitterWhatsApp
Yazan
Sezer İltekin
Yazıya bir yorum yap