blank

Ceza’nın Yeni Albümü Suspus Mayıs’ta Çıkıyor

Rap Müzik dinlemeye lise yıllarımda Ceza ile başlamıştım. O zamanlar Rapstar albümü revaçtaydı. İlk dinlediğimde sözlerini anlayamadığım parçaları dinleye dinleye anlamaya, Ceza’nın sesine alışmaya başladım. Sırf kafiye olsun diye yapılan popüler müzik eserlerinden sonra rap müzik, verdiği sosyal mesajlarla, doğasında var olan düello ruhuyla, aşk-meşk türü alışılmış konuları işlemiyor oluşuyla gönlümde gerçekten farklı bir yere sahip olmuştu.

Kocaeli’de üniversite okumaya başladığımda, şansım yaver gitmiş ve Ceza Kocaeli’ye konsere gelmişti. Aradan 9 sene geçmiş olmasına rağmen, hala dün gibi hatırlıyorum. O günden sonra hayatımda hiç o kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum. O akşam tüm şarkıları, harfiyen Ceza ile birlikte ezbere söyledim. Gerçekten bu adama karşı yüksek derecede hayranlık duyuyordum.

Yıllar içinde Ceza, Feyz Al, Yerli Plaka, Evin Delisi, Bomba Plak ve Onuncu Köy isminde birkaç albüm daha çıkardı. Fakat son albümü olan Onuncu Köy bende eski albümlerin yarattığı etkiyi yaratmadı diyebilirim. Belki zamanla insanın zevkleri değişiyordur. Fakat Ceza’ya olan hayranlığım ve o efsane eserlerine olan bağlılığım hiçbir zaman azalmadı. Ceza yaklaşık 4 senedir herhangi bir albüm yapmadı. Eminim, kendisine yeni albümünün ne zaman çıkacağı binlerce kez sorulmuştur.

Bugün Twiter’da dolaşırken, Ceza’ya ait bir tweet gördüm. Yeni albümünün Mayıs’ta çıkacağını haber vermiş. Ayrıca bir önceki tweet’inde de albüm kapağı olduğunu düşündüğüm bir görsel paylaşmış. Twitter adının sonuna da “SUSPUS” eki getirmesi, yeni albümün adının bu olduğunu tahmin etmeme yardımcı oldu. Bomba gibi bir albümün bizi beklediğini ve Ceza’nın eskisinden daha güçlü bir şekilde geri döneceğini hissediyorum. Hayırlı olsun üstad! Gönlümüz seninle.

https://twitter.com/CEZA_ED/status/590480486453157888

https://twitter.com/CEZA_ED/status/590475854465097729

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

10 Yorum
 • Zamanında ben de haşır neşir olmuşumdur kendisiyle. Yerli Plaka ilk dinlediğimdi. Fakat zamanla müzikten beklediğim şeyler değişti. Daha dinlendirici ve insanı deşmeyen şeyler dinlemeye çalışıyorum. Fakat bir ceza şarkısı çalsa sonuna kadar dinlerim kapattırmam.

 • Bu güzel haberi buradan almak çok güzel. :) Yaklaşık 5 yıldır Türkce Rap dinliyorum :) Cezanın en sevdigim albümü tabiki onuncu köy :)
  Türkce Rap dinleyenler No.1 ve Farazi&Kayra’da dinlemeli bence :)
  “No.1-Gecenin Gürültüsü” “Farazi&Kayra-Emekli Kahvesi” küçük tavsiyeler…

  • Bana göre eski albümleri çok daha güzel ve dolu. Önerileri de ilk fırsatta sakin kafayla dinliycem. Çünkü rap, öyle herhangi bir zamanda dinlenebilen bir müzik türü değil :)

 • Bir ara neydi bee :) ceza ve sagopa’yı karşılaştıranları anlamıyorum ikisi ayrı rap tarzı ve ikisi de gayet iyi alanlarında umarım güzel bir albüm olur ve eskisi kadar olmasa da dillerde dolanır :) ma ma mı nı ma ma mını :D

 • Eski zamanlarda dinliyordum ama şuanda nedense o tarzdan uzaklaştık. Dinleyesim gelmiyor. Sanırsam müzik zevkim değişti.

 • Ceza mükemmel sanatçı şarkıları albümleri çok güzel lâkin sıklıkla albüm çıkarmıyor, her sene çıkarsa çok iyi olur.