blank

Cilt Lekesinde Lazerle Leke Tedavisi

Çağın hastalığı olarak görülen lekelenme problemi hemen hemen herkeste sorun haline gelmektedir. Aslında doğru bir bakım yapıldığında ve bu cilt bakımı sürekli ve alışkanlık haline getirildiğinde lekesiz, duru, temiz ve parlayan sağlıklı bir cilde kavuşturduğu görülmektedir. Zamanında alınan önlemler sayesinde lekelenme problemini rafa kaldırmış bir cilt elde etmek çok kolaydır.

Leke nedir ve neden meydana gelir?

Deri üzerinde meydana gelen renk değişimlerinin nedenleri oldukça farklı ve fazladır. Gelişen ve değişen yaşam koşulları, beslenmelerin düzensiz ve yanlış olması, hava kirliliği, yaşlılık, doğum veya gebelik durumları, taşınılan genetik yapılar cilt içerisinde bulunan melanin pigmentinin bir yerde kümelenerek gruplaşarak lekelenmeler, ben, çil oluşturmasıdır.

Leke çeşitleri nelerdir tedavisi var mıdır?

Güneş lekesi 18’li yaşlarda görülmeye başlamaktadır ve görülme sıkılığı genelde kadınlarda fazladır. Genelde öğlen güneşine koruyucu sürmeden maruz kalmayla beraber oluşur. Burun, dudak üstü, yanaklar, alın üzerinde cilt tonundan iki ton koyu rengiyle kendisini ortaya çıkarır. Kadınlarda bulunan hormonlarda bu durumu tetiklemektedir. Özellikle içerisinde hormon bulunduran ilaçlar yani doğum kontrol hapları, aşılama ve tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlarda güneş lekesini tetiklemektedir. Genelde lekelerin renkleri yaz ve kış aylarında farklılık gösterir, yaz ayında leke olduğundan daha da koyulaşır, kış ayında ise daha soluk bir renk almaktadır. Tedaviye başlanmadan önce lekenin bölgesine ve ciltteki oluştuğu katmadan bakılmalıdır. Derin yâda yüzeysel olabilir.

Güneş lekesini önlemek için yaz kış en az 40 faktörden oluşan iyi bir markanın güneş kremini kullanılmalı ve 3 saatte bir bu krem yenilenmelidir. Güneşe çıkarken parfüm ıslak mendil kullanılmamalıdır. Özellikle gebelik döneminde güneşten korunmalıdır çünkü değişen hormonlar sebebiyle lekelenmeye oldukça yatkındır. Güneş leke tedavisi için birinci aşama lekenin derinliğine bakılması gerekmektedir ve lekenin neden oluştuğu araştırılmalı sebepleri bulunmalıdır ve oluşma süresi eğer eski bir lekeyse tedavide ona göre uzun olmaktadır.

Eğer lekenin sebebi bulunamazsa leke tekrarlılar gösterebilmektedir. Leke tedavisi cilt yüzeyinde pullanma yâda sivilce var ise uygulanmaz ve tedaviden hemen sonra güneş kremi kullanımına başlanmalıdır. Bazı tedavi yöntemleri leke tedavisi için destekleyici yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu destekleyici tedaviler ; ortaderi tedavisi, peeling gibi tedavi yöntemleri kullanılır.

Lazerle yapılan leke tedavisi

Genelde cildi soyan lazerler ya da pigmentlere etkisini gösteren lazerler tedavi için kullanılmaktadır. Lazerle leke tedavisi yaptırdıktan sonra hasta hemen normal yaşamına geri dönebilmektedir. Bu sebeple en çok tercih edilen tedavilerin başında lazerle tedaviler gelmektedir.

Lazerle yapılan leke tedavisinde kullanılan lazer çeşitleri nelerdir?

Icon lazer, clerlift lazer, scarlet lazer, baby face beauty lazer çeşitleri bulunmaktadır.

Scartlet lazerle leke tedavisi

Diğer lazerlerden ayıran özelliği cildin alt kısmında mikro denilen iğneler kullanılmasıdır. Bu iğneler radyo frekanslarını dalga halinde cildin alt kısmına ısı enerjisi iletir ve lekenin bulunduğu katmana göre yerleştirilir iğneler bu sayede yüksek düzeyde etki yani sonuç beklenir bu tedavi yaklaşık 2 ya da 3 hafta arayla tekrar uygulanır en fazla 4 seansta lekenin kaybolması beklenir, leke tedavisi olarak en çok tercih edilen yöntemdir.

Icon lazer leke tedavisi

Lekenin üzerindeki melanin miktarı ölçülerek ona göre enerji yayıyor ve ne kadar derinde olduğunun saptanması sağlanarak bir nevi nokta atışı yapmış oluyor ve lekeyi tamamen kökten yok ederek tekrar oluşma fırsatı vermiyor, lekenin yoğunluğuna göre 4 hafta arayla yaklaşık 5 seansta leke tedavisi etkisini göstermiş oluyor.

Baby face beauty leke tedavisi

En yeni sistemlerden birisi olan baby face beauty işlem sırasında öncelikle cilt altında çok küçük mikro düzeyde kanal açmakta ve bu açtığı kanallardan cildin durumuna ve problemine göre tedavi edici serumlar göndermektedir bu şekilde hem cilt lekesinin tedavisi yapılmakta hem de cilde c vitamini gibi besleyici maddeler göndermektedir. Cilde etki eden maddeler cildin kendisini onarmasına olanak sağlamaktadır. En kısa sürede iyileşme yaratan lazer tedavisidir ve 2 haftada en fazla 4 seansla lekelerden kurtulmayı mümkün kılmıştır.

Clerlift lazer leke tedavisi

Ccilt yüzeyinin alt kısmına akustik düzeyde şok dalgalar göndermektedir ve bölgede kontrollü bir şekilde ısı yaratmaktadır dekolte bölgesi gibi hassasiyeti yüksek bölgelerde kolaylıkla uygulama sağlanmaktadır. Lekeyi oluşturan melanini tamamen yok eder. En az 6 seansta leke yok olmaktadır.

Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?