Tanıtım

Doğru Kadın Doğum Uzmanı Nasıl Seçilir


Medyada, doğum hakkında yanlış bilgiler yayınlayabildiği gibi kadın doğum konusunda en çok dikkat edilmesi gereken detay uzmanlardan destek alınması gerektiğidir. Çoğu insan emniyetli doğum ve doğum ortamının sağlanabilmesi adına hastaneyi tercih eder. Öyle ki herhangi bir sorunun olma ihtimaline karşı ameliyathane ve cerrahi personelin hastanede bulunması her zaman için güvence sağlamaktadır.

Birçok kadın evde doğumun hastane doğumu kadar güvenli olabileceğini merak ediyor. Araştırmacılar yıllardır bu soruyu inceliyorlar ve kadın doğum konusunda aslında en çok yanıtlanması gereken soruların başında da bu geliyor. Yakın zamana kadar, hemen hemen her çalışma, umut verici veriler sağlasa da güvenlik sorusuna açık bir cevap getiren çalışma olmadığından dolayı bu konuda büyük bir soru işareti oluştu.

Evde Kadın Doğumu Öneriliyor mu?

Yakın zaman içerisinde evde doğum alanında için oldukça önemli veriler sunan üç çalışma yayınlandı. Bunlardan biri olan Hollanda’da evde doğumun yaygın olduğu bir araştırmaydı. Araştırmada bir buçuk milyondan fazla ev doğumlarının sonuçlarına bakıldı. Bu çalışmalarda bebek ölüm veya ciddi sağlık sorunları açısından ev ortamının uygun olmadığını gerçek bir şekilde ortaya çıkardı.

Üç yeni çalışma, komplikasyonlar için herhangi bir risk faktörü olmayan, sağlık hizmetlerinin gelişmiş olduğu ülkelerde yapıldı. Buna ek olarak, bu ülkelerdeki ebelerin çok yetenekli ve alanında uzman olduğu da göz ardı edilmemeli. Öyle ki ebeler, sağlıklı bir doğum için yeterli olduğu gibi danışman doktorlar ve hastaneler ile ilişkiler kurmuştur. Bu nedenle hastaneye kaldırmaya ihtiyaç duyan kadınlar veya bebekler kolayca doktor ve en yakın hastaneye erişebilir.

Ev Doğumlarında Sonuçlar Nasıl?

Ev doğumlarının yaklaşık yüzde 10’unda anne veya bebek, uzman kontrolüne veya bakıma erişmek için evden hastaneye nakil yapılmasını ister. Bu gibi durumlarda, ebe ve hastane arasında iyi iletişim ve sorunsuz nakil önemlidir. Pek çok ülkede doktorlar, ebeler ve doğum savunucuları topluluğu olan Evde Doğum Konsensüs grubu gibi bu alanda etkin olan gruplar, önemli çalışmalar yapar. Evde doğu sonuçlarını iyileştirmek ve evde doğum yapmayı planlayan kadınlara hizmet vermekle görevli olan herkes, bu alanda işbirliğine giderek bu konuda ülkelerde özel görevler sürdürür. Bu bakımdan Türkiye’de geçerli olmasa da pek çok Avrupa ülkesinde ve ABD’de bu konuda önemli desteklerin sunulduğu görülüyor.

Pratikte, evde doğum yapmak farklı etkenlere bağlıdır. Kadının ve bebeğin sağlıklı bir şekilde doğumu atlatabilmesi adına evde doğum öncesi ve sonrasında bakımı üstlenen kişilerin eve ebelerin yeterlilikleri, bir hastaneye olan uzaklık, herhangi bir komplikasyonun gelişmesi durumunda hastanede güvenli ve zamanında hizmet alma imkanı evde doğum yapmanın güvenli olup olmadığı noktasında daha iyi sonuç verir. Bu bakımdan kadın doğum alanında en büyük sorulardan birisi için kendinize göre bu soruların yanıtlarını vererek, daha iyi bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Esra Çabuk Cömert

Yazar Hakkında | Sezer İltekin

1988 İstanbul doğumlu. At Antrenörlüğü (2008), Güvenlik Bilimleri (2010), İşletme (2011), Medya ve İletişim (2015) bölümlerinden mezun. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2. sınıf öğrencisi. Evli ve 1,5 yaşında Emir adında bir oğlu var. 2008 yılından beri Kelimeler Benim'de yazıyor. Drone pilotu ve Çaylak PHP geliştirici. Daha fazlası için: Ben Neymişim »

Yazı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?


Önemli: Ticari (SEO) amaçlı yorum backlinkler cüzi bir ücret karşılığında onaylanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.