Dünyayı kurtarmaca

blank

Abicim, herkeste bakıyorum bir afra bir tafra, neymiş efendim, küresel ısınma varmış, havalar bir öyle bir böyleymiş. E öyle olacak tabi. Dünya dediğin gezegen de nihayetinde insanoğlunun ve hayvanoğlunun hizmetine sunulmuş bir maldır. Biz hayvanoğlunun hakkını gasp ediyoruz, orası ayrı. Şimdi bir malı nasıl kullanırsan öyle sonuç alırsın, Dünya için de bu geçerli. Sen git edison ampulü kullan, adi naylon torba kullan, suyu babanın suyuymuş gibi kullan, sonra da vay efendim mağdur oluyoruz! Arkadaş, dünya az bile ısınıyor. Su kaynatması lazım normalde. Şimdi size birkaç bilgi vereyim de anlayın ne demek istediğimi.

Sana desem ki, git iki ağaç dik, dikmeyeceksin biliyorum. En azından vicdanını rahatlat, bak ne diycem: Hani şu tasarruflu ampuller var ya helezon gibi, onlardan kullanırsan yılda 2 ağacın temizleyebileceği kadar karbondioksit salınımını engellemiş oluyorsun. Öteki ampuller, hani akepe ampulü şeklindekiler kullandıkları enerjinin sadece %5’ini gereksinim duyulan ışığa çevirebiliyormuş. Bildiğin ampule para yediriyoruz lan resmen. Bu tasarruflular %25’ini ışığa dönüştürüyormuş yedirdiğimiz enerjinin. Bu duruma aşinayız zaten. Hani “tamam yiyor ama en azından çalışıyor” mantığı var ya o. Hem bundan öncekiler de yemiyor muydu!? Herneyse, bu sayede %80’e varan ama %100’e varamayan enerji tasarrufu sağlayacaksınız işte, fena mı?

blank

2012’de piyasada klasik ampul bulamayacaksınız bunu da söyleyeyim de sonra bana gelmeyin. Hem bu ampullerin bu kadar yararı var dediysek zararı yok demedik. Bu ampuller ortama ultraviyole ışın yayarak insan sağlığını alenen tehdit ediyormuş. Bizim eski emektar ampuller insan sağlığı için en zararsız ampulmüş. Yani para için sağlığımızı mı satacağız diye sormayın, benim de kafam karıştı. Mum yakın anasını satayım!

Su tasarruf kartuşu diye birşey var. Takıyorsun çeşmenin ağzına, suyun suyunu sıkıp veriyor sana. Bildiğin fıskiye gibi birşey işte. Bildiğin fıskiye ne işe yarar diye soracak olursanız, bu kartuşlar su tüketimini dakikada 18-22 litreden 5-7 litreye kadar düşürüyormuş. Yüzdesini hesaplayamadım ama bayağı iyi. Bu sayede ne yapmış oluyoruz? Torunlarımızın bize emanet ettiği suyu tasarruflu kullanıyoruz. Hem bize girmiyor, hem gelecek nesillere. Heyt be!
Öyle düşününce de insan tam “dünyayı kurtarıyorum lan sanki” diye gururlanmaya başlarken aklından şöyle bir düşünce geçiyor: Diyorsun ki, ya hu tamam ben dakikada şu kadar su kurtarıyorum da, benim hayvanoğlu komşum deli gibi araba yıkayıp bahçe suluyor. Benim kurtardığımı bu ayı harcıyor. Bu durumda ne oldu benim kurtarışım diyorsun. Tam o anda imdadına yetişirim senin. Gelecek nesiller onu ayı diye anarken senin adına methiyeler yazacak yiğidim derim. Bu da pek etkili olmaz, haklısın.

blank

Son olarak çok iddialı, manyak bilimsel verilerin harmanlandığı süpersonik bir dünya kurtarma tekniğiyle karşınızdayım. Şimdi bez torbakağıt torbaplastik torba üçlüsünü masaya yatıracağız. Diyorlar ki bazı arkadaşlar, kağıt torba kullanın, Avrupa kağıt kullanıyor. Plastik torba zararlı diyorlar. Tamam, doğrudur eyvallah ama bilmedikleri birşey var ey dostlar. Proggresive Bag Alliance diye bir kurumun yaptığı araştırmaya göre kağıt torba üretim yöntemleri ve dağıtımda daha çok yer kaplama açısından plastik torbaya göre daha fazla sera gazı salınımına yol açıyormuş. Kağıt torba için 45 birim enerji gerekiyorsa plastik torba için sadece 10 birim enerji gerekiyormuş. Atık olarak daha fazla yer kaplamasını da geçtim, ağırlık ve hacmi nedeniyle kağıt torbaların taşınmasında harcanan enerji diğerine göre 3 kat fazla.

Sanmayın ki, plastik torba bu kadar masum. Piyasada bulunan şu dayanıklı poşetler var ya hani çeşit çeşit, işte onlar doğada tam olarak çözünene kadar yüzlerce sene geçiyor. Hem bu plastik torbalar çözünürken üretimlerinde kullanılan dayanıklılık amaçlı maddeler de doğaya zararlı kimyasallar salıyor. Benim savunduğum torba Polietilen ince plastikten üretilen ince naylon torba. Doğada en fazla 6 ay içinde parçalanıp 10 yıl içinde de doğada doğal olarak bulunan karbondioksit ve suya dönüşüyormuş.

Ama siz yine de boşverin kağıdı plastiği, en iyisi Bez Torba kullanın arkadaş. En temizi, en sağlamı, en kullanışlısı bez torba. Bugün tam bu konuyu yazacakken dünyanın geleceğini düşünen bir grup gönüllünün hiçbir ticari kaygı taşımayan sosyal sorumluluk projesi için bir e-posta atarak bizden destek istemesi de güzel bir tesadüf. Kendilerine bu projede sonuna kadar destek olacağımı belirtiyor, sizin de gözlerinizden öpüyorum. Kelimeler benim.

Bez Torba Kullananlar Sosyal Sorumluluk Kampanyası
http://www.beztorbakullananlar.com/
Kaynak: Yazı içindeki bilimsel veriler National Geographic Dergisi – Ocak 2010 sayısından edinilmiştir.
Bu yazıyı paylaşmak istersin diye buraya renkli düğmeler koydum
blank
Blog Yazarı
Sezer İltekin
Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

4 Yorum